Obnovovacia frekvencia televízora, PQI, index spracovania obrazu?

Nákup nového televízora so sebou prináša občas aj nemalé starosti, týkajúce sa parametrov, ktoré výrobca uvádza. Ako je to s parametrom frekvencia obrazovky (presnejšie obnovovacou frekvenciou) udávanou v Hz a prečo niektorí výrobcovia uvádzajú vysoké hodnoty 400, 600, 800 až 1 000 Hz?

Sledovanie televizora

Tento parameter by mal mať uvedenú skutočnú hodnotu, ktorú drvivá väčšina výrobcov veľmi úspešne nahrádza prepočtom (ide o výrobcom vyrátanú kombináciu reálnej schopnosti panelu a softvérových algoritmov, ktoré vylepšujú výsledný obraz), pri ktorom je ťažké zistiť jasne dané pravidlá, podľa ktorých výrobca postupuje. Preto vysoký údaj, ktorý nájdete na televízore býva v skutočnosti výslednou hodnotou kombinácie skutočnej (pevne) danej obnovovacej frekvencie a rôzne pomenovaných (záleží od výrobcu) technológií, ktoré zvyšujú plynulosť obrazu.

Obľúbené televízory

Názov Hodnotenie Detail
Samsung UE58RU7172   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Panasonic TX-55GZ950E   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Hisense H55U7B   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sony Bravia KD-65XH9505   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Philips 43PFS5503/12   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Obnovovacia frekvencia

Tento údaj vyjadruje čas, ktorý potrebuje obrazovka na prekreslenie obrazu. Vychádzame z jednotky odvodenej od frekvencie Hz (Hertz), ktorá udáva počet dejov za časovú jednotku - sekundu. Kým 50 Hz televízory majú zrozumiteľne uvedenú obnovovaciu frekvenciu 50 Hz, ktorá zároveň zodpovedá vstupnému signálu, ktorý má 50 Hz a nijak s touto frekvenciou ďalej nepracujú, len zobrazia signál ako ho prijali. Pri TV so 100 Hz panelom je takáto vstupná frekvencia pomalá a pomáha si dopočítaním. V praxi to znamená, že medzi dve po sebe idúce snímky vloží ešte jeden. Výrobcovia základný údaj o frekvencii (vyjadrujúci práve počet snímok za sekundu, ktoré je panel obrazovky schopný zobraziť), neuvádzajú samostatne alebo ho málokedy uvedú, ako skutočný údaj o základnej frekvencii.

Najlepšie televízory podľa testu

V podstate všetky panely na trhu majú reálne 50, 100 alebo 200 Hz. To je pevne daná hodnota. Tá môže byť pre americký trh ešte udávaná ako 60, 120 a 240 Hz. Najvyšší údaj o frekvencii znamená pre koncového zákazníka jedno - ak si kúpi TV s 200 Hz, má panel s technológiou 100 Hz a do­da­toč­né sním­ky sú dopo­čí­tané a vkla­da­né tak, aby zabezpečili lepšiu plynulosť pohybov a nedošlo k ich roz­ma­za­niu. Údaj dopočítavania nazývame frekvenčný index a spôsob výpočtu sa môže značne líšiť od výrobcu. V skratke by smeto mohli brať tak, že 50 Hz je vysielací štandard a pri 100 Hz je už vložený nový prechodový snímok medzi existujúce. Ak máme hodnotu 200 Hz počet nových prechodových snímok je vyšší. Ostatné hodnoty (nad 200 Hz) sú už iba výrobcom prirátané číslo podľa toho, aké vlastnosti alebo technológie pri vylepšení plynulosti obrazu použil.

Prepojenie mobilu a televízora

Vysoké údaje o obnovovacej frekvencii, sú spôsobené zväčša rôznymi vylepšenými technológiami ako Clear Motion Rate, Motion Plus alebo Perfect Motion Rate, ktoré výrobcovia premietnu, ako zvýšenie hodnoty obnovovacej frekvencie.Na trhu uvádzajú skutočnú obnovovaciu frekvenciu zväčša modely nižšieho rade, na ktorých jasne nájdete údaj 50 Hz alebo 100 Hz. Pri drahších modelov už tento údaj zatieňuje niektorá z technológií. Sú však aj výrobcovia, ktorí uvádzajú základnú a dynamickú frekvenciu. V takom prípade máte jasne uvedený údaj pre základnú frekvenciu 100 Hz a pre dynamickú napríklad 1 200 Hz.

Na čo ešte myslieť?

Na záver si treba uvedomiť jednu vec - hoci ide vývoj dopredu a zdokonaľuje sa v každom smere, ľudské oko má dané schopnosti a hranice. Výrobcovia môžu ponúkať údaje, ktoré znejú fantasticky a určite pri nákupe ovplyvnia veľké percento zákazníkov, ale ľudské oko ich vníma skôr minimálne.

Zaujímať by ste sa mohli aj o vylepšené funkcie, napríklad tzv. zvyšovanie obnovovacej frekvencie. Ide o technológiu, ktorá môže určité scény obrazu vylepšiť. Pozitívny prínos to môže mať pri sledovaní športu, ale niektoré iné scény sa môžu zhoršiť.

Zahnutý televízor

Najlepším riešením, ako sa rozhodnúť, ak vás hodnota obnovovacej frekvencie mätie, je pozrieť si bližšie údaje o funkciách vylepšenia plynulosti obrazu, ktoré sú ukryté v skratkách za frekvenciou. Zistiť, čo presne znamenajú a aké scény konkrétne vylepšujú (zväčša ide o športové prenosy alebo rýchle dynamické scény). Ak ste milovníkom športu alebo sledujete akčné filmy a všetko, čo je spojené s rýchlymi zmenami obrazu, určite si vyberte televízor s frekvenciou 100 Hz a teoreticky viac, čo prakticky znamená nejakú funkciu zlepšenia plynulosti obrazu najviac. Ešte lepším riešením je pred kúpou navštíviť obchod a nechať si televízor predviesť so zapnutou aj vypnutou funkciou vylepšenia.

TOP 2 LED televízory

TOP 2 OLED televízory

TOP 2 QLED televízory

Hodnotenie článku:
(79.4%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

18/09/2018 14:49
Roman

Noo mam dotaz, čítal som recenziu. Na televízor JVC.. Byvali japonský vyrobca, ktory licenciu divizie tv predal tureckemu výrobcovi elektroniky..., cital som recenziu ceskeho experta na tv.., vraj pri 50 hz ma jvc pqi alebo ina skratka 2000 hz, vraj menej je niekedy viac a pri 100 hz paneli, je zas dalsi algoritmus vkladania, ktory zas musi nejaky procesor pekne spracovať, vyhladit, odsumit atd.. Toto by ma zaujimalo... cena je vyborna 55 uhlopriečkou 600 e predlzena zaruka, bla, bla..., sam som vlastnikom full hd samsung 43 serie 7000 cca 2012 r ale odchádza panel.., uvazujem nad kupou tv a moji favoriti su sony fx 900. Alebo samsung q 9 seria..., jasne cakam na zlavy ale sony je cenovo dostupnejeie.. Lenze, vsetci okolo mna, rodina, známy ma odhovaraju, Roman kupyl si vlajkovú lod pred 5 r za 1500 e a vidis, panel odchádza po 5 r, dnesne smart tv su robene na 4-5 r a dovi dopo, naco davat za tv nad 1000, - e, ked technologie idu kazdy den dopredu. A postaci aj tv za cca 600 e.. Atd...,a teraz babo rad,

22/11/2017 07:15
Dunar

V tom članku je veľa nepresností. Autor celú problematiku dopočtu nie veľmi dobre pochopil.

14/05/2017 09:28
Albert

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, zvažujem kúpu TV - Samsung UHD SMART LED model UE55KU6072 - 138 cm, má rozlíšenie 3840x2160, PQI 1300. Je za 600 €, v predajni mi ho vyzdvihli, ale zabudli mi povedať že má iba 50Hz. Je to asi málo, aj keď stále opakovali vysoké PQI, ale čítal som že skôr záleží na Hz ako na ich vylepšeniach. Aký je Váš názor na tento TV? Alebo čo by ste mi možno odporučili okolo tých 800 €? A veľkosť buď 140 minimálne alebo by som bol spokojný aj s väčším okolo 155 alebo až 160cm. Ďakujem.

26/04/2017 15:44
Redakcia stest.sk

Ahoj Martin, v dnešnej dobe by som už kúpu 50 Hz televízora určite neodporúčal. Nájsť sa dajú aj kvalitné a nie príliš drahé televízory s dobrou frekvenciou, nie je žiadny dôvod kupovať nekvalitnú obrazovku

26/04/2017 14:48
Martin

Dobrý, neviem sa rozhodnúť či je to dobra voľba. Potreboval by som radu ohľadom Hz _TV ma len 50Hz bude to mať veľký dopad na kvalitu obrazu aj keď to ma 400 PQI?
Ďakujem.

19/02/2017 16:12
Pete

Lepšie napísané. Akurát s vymiznutím 3D výrobcovia nemusia dávať do TV "rýchle" obrazovky, takže 90% TV ročníkov 2016 a novších už má len 50Hz obrazovky.

Pridať komentár