Najmenej poruchové práčky? Recenzie chvália Samsung, Bosch, AEG a Miele

Predstava, že by sme dnes mali ísť k rieke alebo potoku a ručne pláchať bielizeň vo vode, je absolútne nepredstaviteľná. Práve preto tu máme verných spoločníkov, akými sú práčky. Bez nich by sme sa síce zaobišli, no náš komfort by značne utrpel. O tom, aký má práčka pre domácnosť prínos, netreba zbytočne rečniť. Dôležité je investovať peniaze do kvalitnej práčky. Ktoré práčky sú najlepšie? Aké sú najčastejšie poruchy práčky?

Ako vybrať kvalitnú práčku?

Práčka dnes patrí k bežným spotrebičom, ktoré sa nachádzajú takmer v každej domácnosti. Moderné práčky možno plniť zhora, zboku, dokážu prať, žmýkať alebo sušiť. Ide o domácich „robotov“, ktorí urobia veľkú časť práce za vás. Nie je však práčka ako práčka. Dôležité je vedieť, ktoré značky sú najkvalitnejšie a majú predpoklad nízkej poruchovosti.

Najhoršie práčky vám dokážu život poriadne skomplikovať. Málokto si to uvedomuje, no každá jedna porucha môže byť pre práčku konečnou, zvlášť ak sa zanedbá náprava. Samozrejme, každá práčka môže mať nejakú poruchu, no sú výrobcovia, ktorým sa oplatí pri kúpe dôverovať. Ktoré práčky sú najlepšie? Na aké značky sa zamerať? Medzi najspoľahlivejšie práčky radíme Samsung, Bosch, AEG a Miele.

Najspoľahlivejšie práčky

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EW7TN23372C   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung WW80T4040CE/LE   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Hoover HWP 48AMBCR/1-S   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
AEG L7WBGO47WC   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Gorenje WNHEI74SAS   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Spokojnosť s práčkami Bosch a AEG

Hovorí sa, že na nemecké autá nebude mať nikdy nikto. Nemci vraj majú patent, ktorý funguje stáročia. To možno povedať aj o firme Bosch, ktorá existuje už od roku 1886. Už viac ako 133 rokov sa táto nemecká strojárska a elektronická spoločnosť zaoberá aj výrobou a vývojom spotrebičov do domácnosti.

Práčky sú silnou stránkou tejto značky a v tomto segmente si získala množstvo fanúšikov. Zároveň v ponuke tohto výrobcu nájdete rôzne variácie. Práčky s plnením zhora alebo predným plnením, práčky so sušičkou, vstavané či voľne stojace, drahšie i za rozumné ľudové ceny. Veľkou výhodou Bosch je aj to, že ak aj príde k prípadnej poruche, dostupnosť dielov či servis sú na veľmi dobrej úrovni.

Značka Bosch sa radí k najkvalitnejším výrobcom práčok

AEG na tom nie je o nič horšie. Hoci možno nejde o tak zvučné meno, na trhu sa AEG dokázal presadiť predovšetkým ľudovou cenou a spoľahlivosťou. Bol to práve AEG, ktorý má na svedomí vôbec prvú plnoautomatickú práčku (1958). Navyše portfólio, ktoré ponúka, je veľmi široké. Hoci dnes patrí pod skupinu Electrolux, produkuje výrobky v súlade s vlastnými technológiami. Podobne ako práčky Bosch, aj AEG je užívateľmi hodnotené prevažne pozitívne, o čom svedčia i mnohé recenzie. Obstaraním si práčky značky Bosch alebo AEG tak rozhodne neurobíte chybu.

Samsung je voľbou mnohých

Meno Samsung má v oblasti elektroniky i domácich spotrebičov veľmi silný hlas. Pravdou je, že s výnimkou niektorých segmentov domácich spotrebičov, patrí juhokórejský Samsung medzi najlepších producentov elektroniky do domácnosti. Práčky nie sú v jeho prípade výnimkou.

Práčky značky Samsung sú považované za kvalitné

Samsung je príznačný tým, že často za podobné ceny ako konkurencia ponúka niečo navyše. Moderný dizajn alebo inovatívne technológie sú doménou. Rovnako tak spoľahlivosť i konštrukčná kvalita (materiál) sú na vysokej úrovni. Takisto pokrýva širokú škálu segmentu práčok rôzneho druhu. Avšak Samsung ostáva verný práčkam s predným plneným a plnenie zhora by ste hľadali len ťažko.

Miele, vysoká kvalita za vysokú cenu

„Raz Miele, vždy Miele.“ To je veta, ktorou na svoje produkty láka i samotný výrobca. Miele patrí do skupiny nemeckých výrobcov. Zakladá si predovšetkým na vývoji a testovaní svojich produktov. Ako jeden z mála, Miele testuje domáce spotrebiče na životnosť až 20 rokov.

Značka Miele vyrába kvalitné práčky

Automatické práčky značky Miele ponúkajú tú najvyššiu možnú kvalitu, o čom svedčia i názory zákazníkov. Napriek tomu je ich predajnosť nižšia ako u konkurencie. Prečo? Kvôli cenám, ktoré ani zďaleka nie sú ľudové. Často sa hodnota práčky pohybuje na úrovni tisíc eur a to je už investícia, ktorá dokáže rodinný rozpočet poriadne zaťažiť. Kvalitné prevedenie, dizajn a takisto služby výrobcu sú na vysokej úrovni. Investovať do takejto práčky sa však určite oplatí, pretože môžete rátať s tým, že na dve desaťročia by ste mali mať pokoj.

Prečo sa práčky kazia?

Bohužiaľ, najčastejšie za to môže naša lenivosť a nezodpovednosť. Práčka je domáci spotrebič ako každý iný. Preto je dôležité robiť jej pravidelnú údržbu. Častým používaním sa aj práčka opotrebúva a vyžaduje si starostlivosť.

Tvorba vodného kameňa je azda najčastejším a najväčším problémom, ktorý má vplyv aj na poruchovosť práčky. Dôležité je pre dlhú životnosť práčky starať sa o to, aby usadeniny i vodný kameň nemali čas práčku poškodiť alebo znížiť kvalitu prania.

Z času na čas je dobré práčku pustiť naprázdno a použiť zmes octu, jedlej sódy alebo kyselinu citrónovú pre dezinfekciu a zbavenie sa usadenín. Existujú aj špeciálne prípravky na dezinfekciu práčky. Vyššie spomenuté sú však prírodné a ľahko dostupné. Chemikálie sú nutné až v prípade, kedy nie je iná možnosť práčku vyčistiť.

Za poruchovosť práčok môže často vodný kameň

Samozrejme, druhým dôvodom okrem našej nezodpovednosti môže byť i nekvalita materiálov a súčiastok alebo chyba výrobcu pri montáži. V takom prípade je nutný mechanický zásah. Moderné práčky často zobrazujú chybové kódy, ktoré vás upozorňujú, že práčka má nejaký problém. K tomu slúži manuál, ktorý vám povie, čo samotné chybové hlásenie znamená.

  • Zlá údržba
  • Nadmerné množstvo bielizne
  • Nevhodné predmety v práčke
  • Chyba výrobcu pri montáži
  • Nekvalitné materiály

Aké sú najčastejšie poruchy práčky?

  • Práčka nenapúšťa vodu
  • Vzrastajúca hlučnosť práčky
  • Voda z práčky neodteká
  • Chyba ohrevu vody
  • Pohyb práčky pri vyšších otáčkach

Chýb a porúch, ktoré môžu pri používaní práčky nastať je omnoho viac. Každý výrobca má svoj patent, ktorý je pre opravu nutné poznať. Ďalšia dôležitá vec je, že porucha môže mať viac príčin a okolností, ktoré ju spôsobili.

Práčka nenapúšťa vodu

Ak práčka nenapúšťa vodu, najmenším problémom môže byť, že je vypnutý prívod vody na práčke alebo z prípojky-vodovodu. Problém môže nastať aj vtedy, ak je tlak vo vodnom potrubí príliš nízky a nedokáže práčku naplniť pre jej potreby. Takisto môže byť tlak vody príliš vysoký. Vtedy práčka krátko zatočí motorom a vypne sa. Prípadne čerpadlo bude dlho ťahať naprázdno, čím sa zbytočne poškodzuje. Chybný môže byť aj snímač hladiny vody alebo senzor Aqua Stop, ktorý prívod vody blokuje. Vtedy je nutné ventil vymeniť.

Medzi najčastejšie poruchy práčok sa radí aj nenapúšťanie vody

Hlučnosť práčky

Tá sa môže zvyšovať v prípade, že je bubon preťažený a práčka nemá dostatočný výkon, preto je motor hlučnejší. Väčším problémom je, ak je motor poškodený. Dôležité je problém so zvyšujúcou hlučnosťou práčky riešiť včas. Inak sa môže stať, že výsledkom bude zadretý motor alebo sa prehrievaním úplne zničí a stratí výkon.

Ďalším dôvodom zvyšujúcej sa hlučnosti môžu byť opotrebované ložiská a tlmiče, ktoré však neopravíte a musíte ich, jednoducho, vymeniť. To je zvyčajne problém starších práčok.

Neodteká voda z práčky

Ako prvé skontrolujte odtokovú hadicu, ktorá môže byť upchatá nánosmi špiny. Takisto je možnosť, že počas prania sa do hadice mohla dostať nejaká časť odevu či nejaký doplnok alebo predmet. Niektoré práčky v tomto prípade signalizujú chybu, pretože odtok vody je obmedzený.

Výmena odtokovej hadice práčky

Problém s ohrevom vody

Zrejme jednou z najčastejších porúch práčok je problém s ohrevom vody. Vtedy je chyba vo výhrevnom telese. Zvyčajne je nutná výmena ohrevného telesa. Niekedy sa stáva, že je poškodené pripojenie ohrevného telesa, resp. elektroinštalácia. Takisto regulátor teploty (termostat) môže byť pokazený a práčka vodu nezohrieva alebo v horšom prípade, zohrieva vodu až príliš. Vtedy práčka jednoducho vypína cyklus prania, kvôli bezpečnosti. Bubon sa prestáva točiť.

Práčka „tancuje“

Práčkový „tanec“ poznajú skôr staršie generácie, ktoré si pamätajú, že keď dali prať, práčka z rohu prišla až ku dverám. Samozrejme, dnes sú technológie na inej úrovni a takýto jav je málo vídaný. Aj napriek tomu sa môže stať, že keď je práčka preťažená, môže sa hýbať viac, ako by mala. Väčšinou tento problém nastáva u práčok plnených zhora. Preťažená práčka sa trasie a motor sa príliš namáha. Bubon teda rozhodne nepreťažujte. Poškodzujete tak celú práčku.

Hodnotenie článku:
(82%)

Pulbikované dňa: 28.08.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

18/06/2022 17:23
Katarína

Práčku Samsung Vám servis Samsung opraví, iba v záručnej dobe. Už týždeň čakám na opravu, stále ma iba prepínajú, žiadajú servisné číslo a potom sa neozvú. Vedia, že si zavoláte obyčajný servis. Nehovoriac o tom, že tá chyba je nejaká prkotina tých malých dvierok, kt. som po prvej oprave prestala používať. Nikdy. viac Samsung. Šmejd, v peknom obale.

18/06/2022 17:23
Katarína

Práčku Samsung Vám servis Samsung opraví, iba v záručnej dobe. Už týždeň čakám na opravu, stále ma iba prepínajú, žiadajú servisné číslo a potom sa neozvú. Vedia, že si zavoláte obyčajný servis. Nehovoriac o tom, že tá chyba je nejaká prkotina tých malých dvierok, kt. som po prvej oprave prestala používať. Nikdy. viac Samsung. Šmejd, v peknom obale.

26/04/2022 22:38
Peter

Najviac poruchove pračky! S A M S U N G !!!!! A oprava? 204€ a viac! UŽ NIKDY VIAC.

22/12/2020 20:00
Luboš

Máme doma AEG ÖKO LAVAMAT 72640 ; rok výroby 2003. Ešte sa nepokazila a ani sa netvári že by sa chcela. Na prednej strane je veľký nápis Made in Germany. Dneska tam máte Made in CHINA. Taká je doba , dneska sa všetko robí len na chvílu. Vo fabrikách potrebujú robotu inak by prišla kríza.

07/07/2020 13:36
Angela Kačurová

Mám doma práčku SAMSUNG, s vierou, že kupujem kvalitu som za túto práčku zaplatila skoro 500 eur. Výsledok? Práčka po mesiaci užívania vypisala chybovú hlášku. Napustila vodu, ale márne sa snažila otočiť bubnom. Tam problém nebol, žmýkanie zvládla. Prišli zo servisu, opravili v záruke. Mierne sklamanie a viera, že sa už problém nevyskytne. OMYL, po cca. 4,5 roku znova ten istý problém. Rozdiel - prekvapivý - žiadnu chybovú hlášku nevypisuje. Zaujímavé. Niekto niečo nevzvládol. Cena opravy 139 eur!! Čakanie na servis. Čakám 8 dní, periem ručne ako v dobe kamennej. Veľké sklamanie. Servis pri mojom dotaze na výrobnú chybu mlčí - mám písať mail na udanú stránku. Tá istá závada. Mám obavy. Som, či bola som priaznivcom značky Samsung. Máme 2x TV, Americkú chladničku nedávno kúpenú a tú nešťastnú práčku. Mám byť v pokoji, prídu mi vymeniť riadiacu jednotku so zárukou 2 roky. Toto sú jediné peniaze, ktoré do tejto značky investujem. Už nikdy Samsung práčku!!!!

07/10/2019 14:41
Emília

Mám doma Whirpoolku a som s ňou nadmieru spokojná. Za 3 roky ani raz nebol problém. V predchádzajúcom byte sme mali tiež práčku tejto značky, pri sťahovaní sme ju nebrali sebou, išlo už o starší model, ale stále bol funkčný.

Pridať komentár