Ako stíšiť počítač? Čistenie od prachu, výmena ventilátora a disku či zvuková izolácia

Nadmerne hlučný počítač je vždy nepríjemnou záležitosťou, hlavne ak vám sťažuje sústredenie sa na prácu alebo zhoršuje zážitok z hrania hier. Túto hlučnosť spôsobuje predovšetkým ventilátor, ktorý sa spustí, ak sa procesor počítača príliš nahreje a teplota nebezpečne stúpa.

Ako stíšiť počítač?

Ako si poradiť s hlučným ventilátorom a čo možno urobiť pre tichší chod počítača, to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vyčistite počítač od prachu

Príčinou hlučnejšej prevádzky ventilátorov môže byť nahromadený prach vo vnútri PC skrinky, ktorý znižuje účinnosť ventilátorov a zvyšuje tak teplotu. Ak ste počítač už dlhšie (alebo vôbec) nečistili, určite ho skontrolujte, pretože aj obyčajné čistenie môže pomôcť znížiť hlučnosť pri chladení. Počítač vypnite a vytiahnite zo siete. Odnímte bočný panel skrinky a skontrolujte vnútro počítača. Už na pohľad môže byť jasné, že si vyžaduje čistenie. Keďže ide o delikátnu elektroniku a ťažko dostupné miesto, na čistenie si vezmite štetček s mäkkými štetinami a stlačený vzduch v spreji. Použiť môžete vysávač, ale len na nízkom stupni a s použitím nadstavca s kefkou.

Zvoľte pre svoj počítač vhodné umiestnenie

Počítač môže byť hlučný i vtedy, ak je umiestnený v priestore, kde sa rýchlo prehrieva. To môže znamenať na mieste priameho dopadu slnečných lúčov (pri okne), pri vyhrievacom telese (pri radiátore) alebo na mieste s nedostatočnou cirkuláciou vzduchu (pri stene alebo nábytku bez akéhokoľvek priestoru na vzduch z ventilátorov). Počítač skúste umiestniť na chladnejšie a tmavšie miesto, nie priamo pri stene alebo nábytku, aby mala skrinka aspoň pár cm priestoru a priechody vzduchu neboli zablokované.

Zmiernite vibrácie PC skrinky

Veľmi nepríjemné sú vibrácie PC skrinky, ktoré nielen zvyšujú úroveň hluku, ale zároveň znižujú výkon počítača a skracujú jeho životnosť. Otvorte bočnú stenu skrinky a skontrolujte, či ventilátory, disky, základná doska, karty a ďalšie komponenty dobre držia. Uvoľnené skrutky dobre podoťahujte, nech všetko pevne drží na mieste. Pevný disk sa zvykne podkladať gumovou podložkou, čím sa znižujú otrasy. Vibrácie zospodu môže znížiť umiestnenie počítača na koberec. Uistite sa, že sa počítač nedotýka nábytku, čo taktiež môže spôsobovať vibrácie.

Čistenie procesora

Vymeňte starý ventilátor za nový

Ventilátory sú hlučnejšie hlavne v lacnejších počítačoch alebo sa úroveň hluku môže zhoršovať rokmi. Dobrou správou je, že ventilátory v počítači sa dajú pomerne ľahko vymeniť a nejde pritom ani o drahú záležitosť. Lacnejšie dostať za 5 – 10 eur, no dobré je investovať aspoň 30 eur, pričom stretnete sa aj s ventilátormi za 100 eur, ktoré už majú farebné podsvietenie a rôzne ďalšie funkcie navyše. Pri výbere si nezabudnite všímať druh ventilátora, ktorý musí byť správny pre váš procesor, a veľkosť ventilátora, aby bol s vašou PC skriňou kompatibilný.

Prejdite z hard disku na SSD

Zdrojom hluku je často interný hard disk. Ten je možné nahradiť SSD, ktoré nemajú pohyblivé častice, a ich používanie preto nevytvára žiaden hluk. SSD pritom môže zväčšiť kapacitu vášho počítača a v konečnom dôsledku aj jeho rýchlosť. Doteraz používaný pevný disk vám však stále môže slúžiť ako interná pamäť počítača, takže sa ho nemusíte zbavovať úplne. Dôležité je, aby váš počítač dokázal hard disk vypnúť, ak ho nepoužíva, inak bude naďalej hlučný.

Najlepšie externé disky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie externé disky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Koľkokrát ste si už povedali, že ste na niečo zabudli alebo si na to neviete spomenúť? Výhodou počítača je, že ak sa mu pamäť minie, externý disk sa postará o to, že nedostatočnou pamäťou trpieť určite nebude. Počítač pracuje s množstvom dát a nároky na úložný priestor narastajú viac a viac. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoducho, nestačí. Práve vtedy prichádzajú na rad externé... Prečítať článok

Nezabúdajte na pravidelnú defragmentáciu

Defragmentácia počítača konsoliduje súbory a dáta na pevnom disku, čím organizuje úložisko. Takouto reorganizáciou uložených dát prispieva k zlepšovaniu výkonu počítača a zvyšovaniu rýchlosti. Pravidelnou defragmentáciou predchádzate spomaľovaniu počítača, čo má v konečnom dôsledku vplyv na to, ako ventilátory chladia procesor. Na defragmentáciu vyhľadajte v štarte slovo „defrag“ a kliknite na „optimalizovať“/„optimize“. Na defragmentáciu však môžete použiť aj iné nástroje alebo aplikácie.

Čistenie klávesnice počítača

Dodajte PC zvukovú izoláciu

Niektorí výrobcovia vôbec nemyslia na konečnú hlučnosť počítača a zvukovú izoláciu úplne zanedbávajú. Viete si ju však vytvoriť sami doplnením akustickej peny. Tú si môžete kúpiť ako samolepiace pláty, ktoré stačí nalepiť do PC skrinky, kde bude pena pohlcovať hluk a vibrácie. Musí ísť však o penu vhodnú pre PC alebo elektroniku, aby nespôsobovala prehrievanie skrine. Pri lepení tiež myslite na to, aby zostalo určité prúdenie vzduchu (neprekrývajte otvory), aby nedochádzalo k zvyšovaniu teploty.

Upravte rýchlosť ventilátorov

Tento tip je vhodný len vtedy, ak s istotou viete, že váš počítač sa neprehrieva a funguje pri relatívne normálnej teplote (to znamená max. 50 °C v pokoji a max. 70 °C pri načítavaní). V takom prípade môžete upraviť rýchlosť ventilátorov v BIOS alebo v aplikácii (napr. Speedfan). V BIOS sa dostaňte do sekcie chladenia, kde si môžete vidieť minimálnu teplotu, kedy sa má ventilátor spustiť, a ďalšie informácie o chladení. Uistite sa, že nastavenia ventilátora sú kompatibilné s vaším typom ventilátora, hlavne ak ste si zakúpili nový. Na grafe možno upraviť rýchlosť chladenia ventilátorov alebo si zvoliť jeden z prednastavených režimov, napr. prejsť z Full Speed na Silent.

Vymeňte PC skrinku

Pomôcť môže aj výmena skrinky za novú, ktorá zabezpečí tichšiu prevádzku. Uistite sa, že nová skrinka má správnu veľkosť, je kompatibilná s vaším počítačom a má dostatok priestoru na hard disk a všetky ostatné komponenty. Nová „tichá“ skrinka môže mať vlastnosti, ako zvukovú izoláciu, prachový filter, efektívnu cirkuláciu vzduchu či vodné chladenie. Toto riešenie je vysoko efektívne a využívajú ho najmä hráči, ktorí potrebujú dosiahnuť lepší zážitok z hry, avšak ide o nákladné riešenie a nová skrinka so zvukovou izoláciou vás môže vyjsť na 100 a viac eur.

Hodnotenie článku:
(82.2%)

Pulbikované dňa: 10.02.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár