Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami.

Ako vybrať ohrievač?

Poradíme vám, ako vymeniť hrubé kabáty, deky a spacáky za príjemný pocit tepla, ktorý však nezruinuje vašu peňaženku a tiež, aký ohrievač vybrať do kúpeľne, do izby či na terasu. Test ohrievačov vzduchu vám prinesieme v samostatných článkoch.

Najlepšie ohrievače

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Bornholm   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Mora PT 6150   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Eta 0624 90000   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Meva Relax Plus TB15001   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Strend OH-002   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie bio krby

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Phantasma Cube   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Klarstein Phantasma Gizeh   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Kratki Golf   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
OneConcept Phantasma Glassy   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Phantasma Modern   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie elektrické krby

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Lausanne   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
CEV Venezia   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bomann EK 6022 CB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Graz   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Aosta Light & Fire   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Sálanie, či konvekcia?

Teplo sa z ohrievačov môže šíriť 2 spôsobmi:

  • Sálaním – teplo z týchto ohrievačov má formu infračerveného žiarenia, ktoré neohrieva vzduch, ale priamo okolité objekty, vrátane ľudí. Sálavé plynové či elektrické ohrievače dokážu pomerne rýchlo vyhriať svoje okolie, ohrievajú však nerovnomerne, pričom v ich blízkosti je pocitová teplota pomerne vysoká (pozor teda na závesy a nábytok v ich okolí). Sálanie využívajú najmä olejové radiátory, infražiariče, elektrické krby a vykurovanie panely.
  • Konvekciou – vzduch ohriaty ohrievačom sa rozpína, jeho hustota sa zmenšuje a v dôsledku toho stúpa k stropu. Tam sa zhromažďuje a po ochladení klesá späť k podlahe. Výsledkom je rovnomernejšie vykúrená miestnosť, pričom vykurovanie môže byť podporené aj ventilátorom, ktorý vzduch rozháňa. Princíp konvekcie využívajú el. konvektory, teplovzdušné ventilátory a sčasti aj elektrické krby.

Na trhu nájdete mnoho ohrievačov, ktoré využívajú na šírenie tepla konvekciu i sálanie súčasne, vďaka čomu šíria teplo ešte rovnomernejšie a účinnejšie.

Chcete kúriť plynom? Pozor na dostatok kyslíka

Plynové ohrievače spravidla využívajú šírenie tepla sálaním, no nájdete aj veľmi výkonné modely so silnými ventilátormi, ktoré sa používajú prevažne v dielňach, priemyselných halách či iných veľkých miestnostiach (niektoré využívajú ako palivo naftu namiesto plynu).

Ich výhodou sú nízke náklady oproti elektrickému vykurovaniu a vysoký vykurovací výkon, takže nemajú problém vykúriť na izbovú teplotu aj väčšie miestnosti. U väčšiny z nich môžete vykurovací výkon plynulo regulovať.

Plynový ohrievač

Ako zdroj paliva pre prenosné plynové ohrievače slúži väčšinou propán-butánová fľaša, ktorá je umiestnená vedľa ohrievača alebo priamo v ohrievači, v mieste na to určenom. Plynové ohrievače však nielenže produkujú spaliny, ktoré vypúšťajú do miestnosti, ale tiež na horenie spotrebúvajú kyslík v miestnosti. Pri ich používaní teda musíte miestnosť pravidelne vetrať – zavrieť okná i dvere, aby ste mali počas spánku miestnosť príjemne vyhriatu môže znamenať, že už sa ráno nezobudíte.

Samozrejme, tieto riziká sú vylúčené v prípade použitia pevne zabudovaných plynových ohrievačov (napr. staré známe gamatky), ktoré majú prívod vzduchu i odvod spalín vyvedený do exteriéru. Ako palivo môžu používať propán-bután z fľaše alebo zemný plyn. Ich montáž si však vyžaduje stavebné zásahy a musí ju vykonať odborník.

Elektrické konvektory

Na prvý pohľad pripomínajú tenké a kompaktné radiátory. Skladajú sa z ohrievacieho telesa s výkonom spravidla do 2 500 W, prípadne i z ventilátora, ktorý ohriaty vzduch ženie smerom nahor cez ochrannú mriežku.

Väčšina z nich je vybavená vstavaným termostatom, ktorý v miestnosti udrží plus-mínus rovnakú teplotu. Konvektor teda nebude musieť bežať neustále. Termostat môžete nastaviť aj do funkcie ochrany proti mrazu – v tom prípade udrží v miestnosti teplotu tesne nad nulou a zabezpečí, aby predmety v nej nezamrzli, no zároveň nebude spotrebúvať zbytočne veľa energie ako pri vykurovaní.

Elektrický konvektor

Niektoré konvektory majú okrem termostatu aj možnosť skokovej regulácie výkonu zapínaním a vypínaním ohrievacích telies, väčšinou v 2 či 3 úrovniach.

Výhodou elektrických konvektorov je veľmi nízka cena, zoženiete ich už pod 30 eur. Nevýhodou je, že teplo z nich nebudete vnímať okamžite, pretože musia postupne vyhriať vzduch v celej miestnosti. Taktiež nemajú takmer žiadnu schopnosť akumulovať teplo – hneď ako ich vypnete, miestnosť sa začne ochladzovať. Ďalšou nevýhodou je, že modely s ventilátorom víria prach, ktorý sa môže vplyvom vysokej teploty vykurovacieho telesa prehrievať a spôsobovať nepríjemný zápach.

Teplovzdušné ventilátory

Fungujú na podobnom princípe ako elektrické konvektory. Na rozdiel od nich sú však vybavené horizontálnym ventilátorom, ktorý odfukuje vzduch smerom do miestnosti, nie k stropu.

Sú teda vhodné na vykurovanie jedného bodu miestnosti (napr. pohovka alebo kreslo, kde sedíte), niektoré z nich sa dokážu aj natáčať do strán, takže pokryjú väčšiu plochu. Ich výkon spravidla dosahuje niečo vyše 2 000 W.

Teplovzdušný ventilátor

Výhodami teplovzdušných ventilátorov sú nízka hmotnosť a kompaktné rozmery, takže ich môžete jednoducho prenášať z miestnosti do miestnosti. Ďalšou výhodou je nízka cena, podobná el. konvektorom. Podobne ako konvektory s ventilátorom však víria a prehrievajú prach s následným zápachom.

Teplovzdušné ventilátory nie sú vhodné do kúpeľne, keďže kvôli prednej mriežke, za ktorou sa nachádza vykurovacie teleso, nie sú odolné voči vlhkosti.

Vykurovacie panely

Môžu fungovať na princípe sálania, alebo sálania i konvekcie tepla súčasne. Vstavané ohrievacie telesá vyhrievajú samotný panel, ktorý dokáže časť tepla akumulovať a vyžiariť aj po určitú dobu od vypnutia vyhrievania.

Výhodou vykurovacích panelov je nižšie riziko požiaru, pretože vykurovacie teleso pracuje (na rozdiel od teplovzdušných ventilátorov a konvektorov) s nízkou teplotou. Taktiež, na rozdiel od nich, neprehrieva prach a nespôsobuje zápach, má iba o niečo vyššiu hmotnosť a nižšiu spotrebu energie.

Vykurovací panel, ohrievač

Vykurovacie panely sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, okrem prenosných nájdete aj vykurovacie infrapanely určené na pevnú montáž na stenu alebo na strop. Tie bývajú vyrobené buď zo špeciálneho termoskla, alebo z mramoru. Termosklo síce teplo neakumuluje, mramor má však výbornú akumulačnú schopnosť, takže teplo z panelov sála dlho po vypnutí vykurovania.

Ak chcete elektrický ohrievač s nízkou spotrebou a dizajnom, ktorý nebude rušiť okolie, vykurovací panel je správna voľba.

Olejové radiátory

Na prvý pohľad vyzerajú ako klasické radiátory, ak sa na ne však pozriete podrobnejšie, objavíte napájací kábel do bežnej 230 V zásuvky.

Tieto radiátory sú totiž naplnené špeciálnym olejom, ktorý dokáže akumulovať veľké množstvo tepla. Olej je vyhrievaný vstavaným vykurovacím telesom, ovládanie môže byť realizované buď mechanickými tlačidlami a termostatom, alebo elektronickými tlačidlami. Niektoré modely sú vybavené aj displejom.

Olejový radiátor

Výhodou olejových radiátorov je minimálna hlučnosť a fakt, že teplo vyžarujú ešte dlho po vypnutí. Miestnosť vykurujú rovnomerne.

Ich nevýhodou je vysoká hmotnosť a hoci sú vybavené kolieskami, ťažko sa s nimi manipuluje, obzvlášť pri vynášaní na vyššie poschodia. Taktiež sú drahšie než napr. el. konvektory, keďže ich konštrukčné vyhotovenie je zložitejšie.

Infražiariče

Fungujú na princípe sálania tepla, avšak pracujú s infračerveným žiarením špecifickej dĺžky. Vďaka tomu žiarenie dobre prestupuje do ľudského tela a vyvoláva okamžitý pocit tepla. Na rozdiel od bežných ohrievačov, využívajúcich sálanie, infražiariče do domu vďaka vysokej teplote ohrievacieho telesa zahrievajú aj okolitý vzduch

Infražiariče na vykurovanie sú spravidla vybavené reflektormi za ohrievacím telesom, ktoré pomáhajú nasmerovať infračervené žiarenie do presne určeného bodu, takže infražiariče ohrievajú iba konkrétnu malú plochu. Sú vhodné na krátkodobé použitie v menších miestnostiach, možno ich poznáte z kúpeľní panelákových bytov.

Infražiarič na vykurovanie

Infražiarič je ideálny na terasu, kde príjemne zahreje napr. ľudí sediacich okolo stola. Niektoré sa vyrábajú aj v závesnom prevedení (podobne ako luster). Osobitnou skupinou sú samostatne stojace plynové infražiariče, ktoré spoznáte podľa typického reflektora v tvare klobúka vo vrchnej časti. V spodnej časti majú priestor na uskladnenie propán-butánovej fľaše a dokážu vyhriať priestor v okruhu niekoľkých metrov. Pravdepodobne ste ich už videli na terase v reštaurácii, bare či v kaviarni.

Výhodami infražiaričov sú tichý chod, bezprašnosť a pomerne nízka cena. Majú však vysokú spotrebu energie a nedokážu akumulovať teplo.

Elektrické krby

Teplo šíria sálaním i konvekciou, niektoré modely sú vybavené aj ventilátorom v zadnej časti. Ten pomáha rozháňať horúci vzduch po miestnosti. Okrem ohrievania dokážu imitovať horenie pomocou svetelných efektov, vyvolaných vstavanými žiarovkami či LED.

Elektrické krby majú zvyčajne nízky výkon, obvykle v rozsahu 1 000 – 1 500 W. Ide teda skôr o dizajnový doplnok ako o ohrievač, ktorý by vyhrial celú miestnosť. Výkon je väčšinou regulovateľný iba v dvoch či niekoľkých stupňoch, termostatom sú vybavené iba drahšie modely. K mnohým elektrickým krbom výrobcovia dodávajú aj diaľkové ovládače.

Elektrický krb

El. krby sa vyrábajú vo viacerých variantoch – niektoré môžete položiť voľne do miestnosti, iné zavesiť na stenu, zabudovať do steny či do rohu.

Ceny el. krbov sú o niečo vyššie než pri ostatných druhoch ohrievačov a začínajú na cca 50 eurách. V tomto prípade si priplácate za konštrukčné prevedenie a dizajn.

Krby na biopalivo

Palivom je v tomto prípade bioetanol, čo je špeciálne upravený lieh, ktorý horí bez zápachu. Výhodou týchto krbov je, že sú ekologické – bioetanol na rozdiel od dreva nedymí a nezostáva po ňom popol.

Krby na biopalivo sa vyrábajú v rôznych prevedeniach, najpopulárnejšie sú dizajnové krby, určené na položenie na podlahu. Stretnete sa aj s verziami určenými na zavesenie na stenu či na zabudovanie do steny.

Bio krb v obývačke

Podobne ako pri el. krboch, aj tu platí, že krby na biopalivá sú skôr dizajnovou záležitosťou. Pomôžu vám navodiť príjemnú atmosféru, no malé modely majú spravidla iba 1 horák s výkonom 1 – 1,5 kW, takže miestnosť nevyhrejú. Ak máte dosť priestoru, môžete siahnuť po modeloch s 3 horákmi po 1,5 kW. Veľkosť plameňa a tým aj vykurovací výkon týchto krbov môžete plynulo regulovať.

Hoci bioetanol pri horení nezapácha, tieto krby, podobne ako plynové ohrievače, spotrebúvajú kyslík a vypúšťajú spaliny do miestnosti. Každý krb má preto určený minimálny odporúčaný objem miestnosti, pre ktorú je vhodný, v závislosti od jeho výkonu. Miestnosť pri jeho použití musíte vetrať.

Krb na biopalivo kúpite už od cca 20 eur, za dizajnové verzie si však priplatíte.

Hodnotenie článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 12.10.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár