Chybové kódy/poruchy práčok Whirlpool, Bosch, Electrolux, LG, Philco, Candy a ich riešenie

Práčka je praktickým pomocníkom v každej domácnosti, no občas vás môže potrápiť. Ak nefunguje správne alebo vám často signalizuje chybové hlásenia, premýšľate nad jej opravou či kúpou novej. Riešenie niektorých chýb je však oveľa jednoduchšie.

Najčastejšie chybové kódy práčok

Počas životnosti modernej práčky, ktorá sa ráta spravidla na päť až desať rokov, sa môžete stretnúť s niekoľkými chybami. Nie každá takáto chyba je hneď dôvodom na reklamáciu alebo volanie opravára. Niektoré z nich ľahko vyriešite aj sami a my vám poradíme, ako na to.

Najlepšie práčky s predným plnením

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux PerfectCare 600 EW6F528SC   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Beko WRE 6511 BWW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
AEG ProSense L6SE27SCE   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung WW90T534DAX/S7   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch WAT28461BY   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
LG F2WN5S6N0   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie práčky s horným plnením 

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EW6T4262IC   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Whirlpool AWE 50510   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Indesit BTW S72200   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AEG ProSteam LTX7C562C   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Romo R 190.1   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux EW6T14262   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie práčky so sušičkou

Názov Hodnotenie Detail
AEG Dualsense L7WBG47W   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Hoover HDPD696AMBC/1-S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Electrolux PerfectCare 700 EW7W447W   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
AEG ÖKOMix L8WBE68SI   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Beko HTV8736XS0   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung WD80T4046CE/LE   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najčastejšie chyby práčok

K najčastejším chybám patrí, ak práčka nevypúšťa vodu, neohrieva vodu či nežmýka bielizeň. Stretnúť sa môžete aj s prílišnou hlučnosťou, vytekaním vody alebo nenapúšťaním vody a ďalšími. Ako týmto poruchám predchádzať a ako ich riešiť, ak už nastanú?

Práčka nevypúšťa vodu

Zostáva vám v práčke voda napriek tomu, že prací program dávno skončil? Zrejme máte upchatý odtokový filter. Tomu nepomôže nič iné, len to, že ho vyskrutkujete a ručne vyčistíte.

Odtokový filter sa nachádza v pravom alebo ľavom dolnom rohu práčky, jeho umiestnenie závisí od typu práčky. Aby ste sa k nemu dostali, pri niektorých modeloch musíte najprv odklopiť celý spodný kryt. Ak sa vám úspešne podarilo dostať k filtru, vyskrutkujte ho. Ešte predtým si však nezabudnite na podlahu pripraviť vhodnú nádobu, pretože z filtra vytečie malé množstvo vody. Potom ho dôkladne vyčistite a nasaďte späť.

Ako takejto poruche predchádzať? Filter by ste mali pravidelne čistiť minimálne raz za tri mesiace. Pokiaľ sú vo vašej domácnosti zvieratá alebo často periete svetre či deky, je vhodné čistiť ho ešte častejšie, pretože zanášať ho môžu chlpy.

Môže sa stať, že porucha bude pretrvávať aj po vyčistení filtra, vtedy je nutné skontrolovať i vypúšťacie čerpadlo. To sa občas v dôsledku nepriepustného filtra zvykne zadrieť. Čerpadlo je umiestnené hneď pod filtrom. Pri čistení čerpadla buďte opatrní a vyčistite ho tak, aby sa lopatky mohli voľne pohybovať.

Ak máte novší model práčky, ktorý disponuje takzvanou samočistiacou funkciou filtra i čerpadla, no napriek tomu sa upchajú, musíte zavolať opravára. Odtokový filter aj vypúšťacie čerpadlo sa v takomto type práčky nachádzajú v neprístupnej časti, preto sa k nim nedostanete.

Práčka neohrieva vodu

Ak vám na bielizni ostávajú škvrny aj po vypraní a práčka je počas prania úplne studená alebo sa nečakane preruší program uprostred prania, s najväčšou pravdepodobnosťou práčka neohrieva vodu.

Problémy s práčkou – riešenie

Za týmto problémom sa skrýva poškodené vykurovacie teleso, ktoré bez opravára neopravíte, avšak poradíme vám, ako takejto situácii predchádzať. Skúste používať menej pracieho prášku a pokojne dávku znížte na polovicu. Pri väčšom množstve pracieho prostriedku sa totižto stáva, že vykurovacie teleso nepláva vo vode, ale v pene, čo mu škodí. Vykurovacie teleso sa v dôsledku množstva peny zbytočne prehrieva, nesprávne ohrieva vodu a hlavne môže dôjsť k jeho spáleniu.

Práčka je príliš hlučná

Za prílišnou hlučnosťou práčky môže byť jej nesprávne vyváženie. Ak vám práčka navyše poskakuje po podlahe, skontrolujte jej polohu a nastavte správne vyváženie pomocou nastaviteľných nožičiek. V prípade starších modelov bez nastaviteľných nožičiek práčku podložte tak, aby bola v rovine. Skontrolujete tiež, či nie sú v bubne cudzie predmety, napríklad mince alebo rozopnuté gombíky, ktoré môžu spôsobovať hluk.

Hluk často sprevádza aj malé množstvo bielizne v práčke. Bielizeň by mala byť vždy rozložená rovnomerne, to znamená, že nie je vhodné dávať do práčky príliš malé množstvo, no ani príliš veľké množstvo. Nikdy neprekračujte odporúčanú dávku.

Silné vibrácie môže spôsobovať aj to, že sa práčka opiera o tvrdý povrch. V tomto prípade je vhodné hneď pri inštalácii práčky nechať medzi spotrebičom a stenou voľný priestor minimálne 2 centimetre.

Za hlučným praním môžu byť taktiež opotrebované ložiská a tlmiče, toto je však prípad najmä starších práčok a pri novej by vás takýto problém nemal trápiť. Ak už dôjde k opotrebovaniu, ich výmenu nechajte sa skúseného opravára.

Práčka nežmýka bielizeň

Stáva sa vám, že práčka občas nevyžmýka bielizeň? Na vine nie je prístroj, ale vy, pretože periete príliš veľké kusy. Ak do práčky dávate deky, záclony, obliečky či iné rozmerné veci, toto všetko sa v bubne práčky spojí do jednej veľkej „guče“, ktorú práčka nedokáže vyžmýkať.

Riešenie problému je jednoduché, zastavte program, vytiahnite bielizeň a znova ju vložte do práčky, avšak po menších dávkach. Hoci budete prať dlhšie, práčka vám bielizeň vyžmýka. Nezabudnite tiež na fakt, že klasické domáce práčky nie sú na pranie rozmerných kusov prispôsobené. Záclony či kabáty patria do čistiarne.

Bubon automatickej práčky

Okrem nesprávneho vyváženia bielizne môže byť dôvodom, prečo práčka neodstreďuje, aj upchaté čerpadlo. Ako sme spomenuli vyššie, v prípade upchatého čerpadla je nutné ho vyčistiť a v prípade nesprávneho vyváženia bielizne ju navýšiť alebo rozdeliť na menšie dávky. Ak ide o model s funkciou „bez odstredenia“, nezabudnite skontrolovať, či nie je zapnutá.

Z práčky vyteká voda

Máte počas priania na podlahe vodu? Na vine je pravdepodobne odtoková hadica. Skontrolujte, či je správne upevnená, prípadne či nie je natrhnutá. V prvom prípade ju stačí správne upevniť, v tom druhom si musíte zaobstarať novú hadicu a čo najskôr ju vymeniť.

Práčka nenapúšťa vodu

V prvom rade skontrolujte, či nie je zatvorený prívod vody, prípadne či nemáte ohnutú prívodovú hadicu. Aj v tomto prípade môže byť na vine spomínaný upchatý filter, ktorý je nutné vyčistiť. Ak práčka nenapúšťa vodu, rovnako skontrolujte, či sú správne zatvorené dvierka práčky.

Zápach z práčky

Ak vaša bielizeň po vypraní nevonia, častou príčinou je príliš šetrné pranie na nízkych teplotách. Pri takomto praní sa v práčke množia baktérie oveľa rýchlejšie. Nebojte sa prať uteráky, návleky či kuchynské utierky na 60 alebo 90 stupňov Celzia.

Ideálne je, ak po každom praní necháte dvierka práčky i zásobník na prací prostriedok otvorené. Pokiaľ nepomohlo nič z vyššie uvedeného, skúste zapnúť práčku naprázdno na najvyššiu teplotu a pridať univerzálny prací prostriedok. Po vyčerpaní všetkých dostupných možností sa obráťte na autorizovaný servis alebo kvalifikovaného opravára.

Zámka dvier je zablokovaná

Niekedy stačí práčku odpojiť od elektrickej siete a následne reštartovať. Pokiaľ ide o chybu otváracieho mechanizmu, v tomto prípade je nutný zásah servisného pracovníka.

Bubon práčky sa netočí

Ak sa bubon prestal točiť, zrejme došlo k chybe motora, remeňa alebo elektroniky. Potrebný je odborný servis, ktorý chybu odstráni.

Chybové kódy práčky

Moderné práčky majú výhodu, pretože pomocou chybových kódov, ktoré sa zobrazujú na LCD displeji, sa vás snažia informovať, kde nastala chyba a ako ju odstrániť. Porucha práčky nie je ničím príjemným, no ak sa v chybových kódoch vyznáte, niektoré z porúch vyriešite sami.

Ukončenie pracieho programu automatickej práčky

Význam chybových kódov nájdete v knižke s návodom na použitie. Ak ste knižku stratili alebo sa vám ju jednoducho nechce hľadať, pokračujte v našom článku. Každý model práčky má iné chybové kódy a my sme sa zamerali na tie značky, ktoré sú u spotrebiteľov najviac používané.

Chybové kódy práčok Whirlpool

Whirlpool patrí k popredným výrobcom spotrebičov pre domácnosť a svoje zastúpenie má aj na poli práčok. Po tejto značke siaha mnoho spotrebiteľov, no napriek tomu, že ide o kvalitného výrobcu, občas nastanú problémy. Aké poruchy má práčka Whirlpool?

 • F01 – tento kód signalizuje problém s prívodom vody do práčky. Tlak vo vodnom potrubí môže byť príliš nízky, v dôsledku čoho voda netečie podľa potreby. Je potrebné skontrolovať tlak vody v potrubí. Chybou môže byť rovnako snímač hladiny vody, ktorý prestal fungovať, preto skontrolujte jeho funkciu. Tento kód sa vám zobrazí, aj keď nie je v plniacom ventile uzáver alebo vodovodný kohútik nie je úplne otvorený. Riešením je kontrola priechodnosti ventila a kohútika, či je otvorený.
 • F02 – informuje o probléme s uzatváracím mechanizmom. V tomto prípade je zámok dvier zablokovaný, preto skúste reštartovať práčku alebo ju odpojiť z elektrickej siete. Ak to nepomohlo, zavolajte servisného technika, pretože dverový mechanizmus môže byť poškodený. Tento chybový kód signalizuje i zablokovaný elektrický ventil, ktorý je zodpovedný za plnenie vody a ju nutné ho opraviť alebo vymeniť. Pokiaľ dochádza k úniku vody, skontrolujte priepustnosť odvodnenia, odstráňte prípadné nečistoty alebo opravte poškodené časti.
 • F08 – označuje poruchu výhrevného telesa. Ohrievač vody buď vyhorel, alebo došlo k inému poškodeniu. Vhodné je obrátiť sa na servis, ktorý ohrievač opraví či vymení. Kód môže znamenať aj zlomenie ochranného tlakového spínača a taktiež to, že je poškodený elektrický regulátor.
 • F5 – signalizuje poruchu termistora, ktorý môže byť poškodený, prípadne odpojený. V druhom prípade skontrolujte jeho pripojenie.
 • F12 – ak displej práčky zobrazuje tento kód, nastal problém ohrevu vodu. Voda sa neohrieva kvôli poruche vykurovacieho zariadenia alebo tlakového spínača. Za neohrievaním vody sa môže skrývať i poškodené vedenie, ktoré prepojuje ohrievač a regulátor.
 • F13 – tento kód signalizuje problém s pritekajúcou vodou, keď sa voda nevleje do zásobníku kvôli vysokému tlaku vo vodovode. Voda nemusí správne pritekať ani vtedy, ak je priehradka na prací prostriedok upchatá a je potrebné ju vyčistiť. Za pomalým pritekaním vody zas môže byť znečistený filter, ktorý je taktiež nutné očistiť.
 • F23 – toto chybové hlásenie vás informuje, že nie je možné snímať hladinu vodu, pretože snímač je rozbitý. Skontrolujte tlakový spínač a ak je porušený, vymeňte ho za nový alebo opravte pripojenie.
 • F27 – uvedený kód naznačuje problém s elektromotorom, pravdepodobne je nesprávne umiestnené rezervné relé na doske riadiaceho modulu, ktoré spôsobuje, že motor sa otáča jedným smerom. Skontrolujte relé a ak si neviete poradiť, obráťte sa radšej na kvalifikovaného opravára.
 • FP – je symbolom poruchy v odtoku, ktorý môže byť upchatý a jednoduchým riešením je jeho vyčistenie.

Stretnúť sa môžete aj s ďalšími chybovými kódmi, napríklad s F24, ktorý signalizuje priveľa bielizne alebo vstupnej vody, F0E4, ktorý vás informuje o nadmernej teplote pracieho cyklu či F5E1, ktorý hlási problém so zámkom dvierok a ďalšími.

Najlepšie práčky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie práčky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Testy práčok sú ideálnym odrazovým mostíkom pri výbere práčky. Spolahnite sa na výsledky svetových testov, ktoré sme pre vás zozbierali a roztriedili. Výsledná tabuľka s odporúčanými modelmi ponúka tie najlepšie práčky, aké sú v súčasnosti na trhu. Do úvahy sa, samozrejme, brala aj cena a užívateľské recenzie. Okrem toho sme pre vás pripravili aj návod, ako si práčku vybrať. Treba si... Prečítať článok

Chybové kódy práčok Bosch

Aj nemecká značka Bosch patrí medzi užívateľmi k veľmi obľúbeným. Oceňujú na nej najmä spoľahlivosť a kvalitu. Práčky tejto značky zoženiete v internetových obchodoch za prijateľnú cenu. Akými chybovými hláseniami vás môže potrápiť pračka Bosch?

 • E2 – signalizuje problém s napúšťaním vody, najčastejšie sa stretnete s pomalým napúšťaním, za ktorým je príliš nízky tlak vody. Skontrolujte senzor tlaku, prípadne či sa neupchalo potrubie.
 • E5 – tento kód vám oznamuje, že sa upchala odpadová hadica alebo sa nečistotami zaniesol filter. V prípade odpadovej hadice skontrolujte, či nie je umiestnená príliš vysoko alebo či sa neupchala. V prípade filtra rovnako skontrolujte, či nie je upchatý a pokiaľ áno, vytiahnite z neho cudzie predmety.

Chybové kódy práčky Bosch

 • E16, F16 – tieto kódy sa týkajú otváracieho mechanizmu. Dvierka nie je možné otvoriť alebo zatvoriť. Práčku preto skúste reštartovať alebo odpojiť od prívodu elektriny. Ak vám toto nepomohlo, kontaktuje servisného pracovníka, pretože pravdepodobne je problém v elektrickom vedení.
 • E17, F17 – kódy vás upozorňujú na poruchu napúšťania vody. Skontrolujte tlak vody a takisto to, či je vodovodný kohútik správne otvorený.
 • E18, F18 – hlásenie sa týka prekročenej doby čerpania vody. Je nutné skontrolovať čerpadlo vody alebo reštartovať práčku a opätovne ju uviesť do chodu. Ak to nepomohlo, kontaktujte príslušný servis.
 • F21 – je nepríjemným chybovým kódom, pretože signalizuje chybu motora. Vhodné je práčku reštartovať a ak to neviedlo k žiadnemu výsledku, kontaktovať servisného technika.
 • E23, F23 – tieto kódy znamenajú, že bola aktivovaná funkcia „aquastop“, to znamená, že voda uniká do základne práčky, preto je nutné čo najskôr kontaktovať autorizované servisné stredisko. 

Stretnúť sa môžete aj s kódmi E25, F25, ktoré signalizujú chybný senzor zakalenia, F26, E26, ktoré vám oznamujú chybu v analógovom senzore tlaku alebo E28, F28, ktoré informujú o chybnom senzore prietoku.

Chybové kódy práčok Electrolux

Švédska spoločnosť Electrolux sa pýši kvalitnými spotrebičmi do domácností, no vyrába aj prístroje pre profesionálne použitie. S akými poruchami, respektíve chybovými hláseniami, sa môžete stretnúť pri práčkach od značky Electrolux?

 • EFO – je aktivovaný systém proti vyplaveniu. Dôvodom môže byť zanesený prachový filter, voda v spodnej časti práčky alebo sa v práčke tvorí nadmerná pena. Pri tvorbe nadmernej peny použite na pranie správne množstvo pracieho prostriedku.
 • EHO – signalizuje, že napájanie zo siete nie je stabilné. Pravdepodobne došlo k poškodeniu ventilu alebo elektroniky. Skúste pár minút počkať a ak nedôjde k náprave, kontaktujte servisného technika.
 • E20, E21 – tieto kódy vám napovedajú, že spotrebič nevypúšťa vodu, môže ísť o rôzne poruchy. Napríklad čerpadlo je zanesené alebo poškodené, prípadne sa vo filtri nachádzajú cudzie predmety. Skontrolujte filter a vyčistite ho.

Tvorba nadmernej peny v práčke

 • E40, E41 – uvedené hlásenia napovedajú o poruchách otváracieho mechanizmu. Dvierka sa nedajú zavrieť alebo otvoriť. Prípadne nie sú zatvorené správne. Keď začujete cvaknutie, zatvorte dvierka. Ak je chyba v elektronike, musíte zavolať servisného technika.
 • EH2, EH3 – pri týchto chybových hláseniach je napájacie napätie príliš vysoké alebo naopak príliš nízke. V tomto prípade si sami neporadíte a je nutné obrátiť sa na autorizovaný servis.
 • E50, E51 – tieto chybové kódy sa týkajú napájacieho okruhu motora. Je potrebná výmena plochého kábla, ktorú radšej zverte do rúk profesionálovi.
 • E90, E91 – ak sa vám na displeji zobrazí jeden z týchto kódov, došlo k chybe v komunikácii elektroniky. S najväčšou pravdepodobnosťou bude potrebné vymeniť obehové čerpadlo alebo elektroniku, preto kontaktuje certifikovaného opravára.

Chybové kódy práčok LG

Chybovým hláseniam sa občas nevyhnete ani v prípade, ak vlastníte práčku značky LG. Hoci sa LG primárne orientuje na výrobu televízorov, monitorov a ďalších elektronických zariadení, vyrába aj kvalitné práčky. Aké chybové kódy môžete zhliadnuť na LCD displeji vašej LG práčky?

 • OE – tento kód sa zobrazí, ak nastala chyba vypúštania. Môže byť zanesený odtokový filter, prípadne hadica. Kód sa vám môže zobraziť aj vtedy, ak je hadica zlomená. Vyčistite filter, prípadne odtokovú hadicu a ak je hadica zlomená, vymeňte ju za novú.
 • AE – signalizuje únik vody, preto sa spustila funkcia na ochranu proti úniku vody. V tomto prípade je vhodné okamžite kontaktovať príslušný autorizovaný servis.
 • CE – toto chybové hlásenie vás informuje o preťažení motora. Odpojte sieťový kábel, vyberte von bielizeň, uzatvorte vodovodný kohútik a obráťte sa na zákaznícku linku výrobcu.
 • IE – tento kód znamená chybu prívodu, ak teda nastanú problémy s prítokom vody, skontrolujte, či je vodovodný kohútik úplne otvorený a taktiež, či nie je filter hadice upchatý.
 • UE – kód informuje o chybe bubna, ktorá vznikla v dôsledku nevyváženej náplne bubna. Bubon môže byť málo zaťažený, alebo naopak príliš preťažený. Systém práčok LG je vybavený korekciou nerovnováhy, ktorá sa snaží bubon vyvážiť, no pokiaľ sa mu to nepodarí, zasiahnite vy. Ak ste do práčky vložili veľa oblečenia, skúste niektoré kusy vybrať.

Chybové kódy práčky LG

 • FE – chybový kód sa týka preplnenia práčky vodou z dôvodu poškodeného vodného ventilu. Skontrolujte úroveň vody a pokiaľ je vysoká, vyprázdnite práčku, následne kontaktujte príslušný servis. Ak je úroveň vody v poriadku, no napriek tomu sa vám toto hlásenie zobrazilo, skúste odpojiť napájací kábel, počkajte niekoľko sekúnd a práčku znova zapnite.
 • PE – ide o chybový kód poruchy senzora množstva vody. Odpojte sieťový kábel, počkajte niekoľko sekúnd a znova spustite prací cyklus. Ak sa chybové hlásenie opakuje, uzavrite prívod vody a odpojte práčku, následne kontaktujte opravára.
 • PF – tento kód oznamuje chybu v napájaní, mohlo dôjsť k výpadku elektriny, prípadne to spôsobil blesk počas búrky. Práčku reštartujte stlačením tlačidla Štart/Pauza. Vo väčšine prípadov by toto malo pomôcť, ak sa tak nestane, obráťte sa na opravára.
 • CL – niektorí užívatelia si mylne myslia, že ak sa im na LCD displeji zobrazí kód CL, ide o chybu. CL však znamená detský zámok (child lock). Pokiaľ je tento zámok aktivovaný, nedôjde k neodbornej manipulácii s práčkou zo strany detí.

Chybové kódy lacnejších práčok

Okrem osvedčených značiek, ktoré patria do strednej a vyššej cenovej kategórie, sme sa pozreli na chybové kódy lacných práčok. Za veľmi priaznivé obstarávacie ceny si môžete zaobstarať práčky Candy alebo Philco. Hoci nejde o také zvučné mená, aké sme spomínali vyššie, u spotrebiteľov si aj tieto práčky našli svoje miesto vďaka ich nízkej cene.

Chybové kódy práčok Candy

Pri práčkach značky Candy sa môžete stretnúť s niekoľkými chybovými hláseniami, vybrali sme tie najčastejšie. Niektoré z nich vyriešite svojpomocne, na iné chyby je nutná kvalifikovaná oprava.

 • E2 – kód signalizuje, že spotrebič nemôže napustiť vodu. Dôvodov, prečo sa tak deje, môže byť viacero. Napríklad je nesprávne otvorený vodovodný kohútik.
 • E3 – ak sa vám na displeji zobrazí takýto kód, znamená to, že práčka nevypúšťa vodu. Ideálne je zistiť, či niekde nie je viditeľná porucha, no ak na nič neprídete, obráťte sa na odborníka.
 • E4 – toto chybové hlásenia sa týka príliš veľkého množstva peny alebo vody v práčke. Skúste pri praní používať menej pracieho prostriedku.
 • E7 – tento kód vás informuje o probléme s dvierkami. Skontrolujte, či sú správne zatvorené.

Chybové kódy práčok Philco

Podobne ako vyššie zmienené práčky, aj Philco vám môže hlásiť chybové kódy. Pri práčkach s LCD displejom ich uvidíte priamo na ňom a pri tých modeloch, ktoré displej nemajú, sa hlásenie deje blikaním LED svetielka. V tomto prípade hlási prístroj jednotlivé chyby rozdielnym počtom blikaní. My sme sa zamerali na chyby, ktoré uvidíte na modeloch s LCD displejom. Aké poruchy môže signalizovať práčka Philco?

 • E2 – kód znamená, že spotrebič nemôže napustiť vodu. Skontrolujte, či je otvorený prívod vody, ďalej prívodovú hadicu, či nie je zlomená alebo pricviknutá. Pozrite sa tiež na to, či je odtoková hadica v správnej výške. Ak ste nič nezistili, skúste ešte zatvoriť prívodný ventil, odskrutkovať hadicu s filtrom na zadnej strane spotrebiča a skontrolovať, či je filter čistý.
 • E3 – toto hlásenie signalizuje, že práčka nevypúšťa vodu. Opäť je vhodné skontrolovať filter aj odtokovú hadicu. Taktiež sa pozrite, či nie je upchatý odtokový systém domácnosti a či voda voľne odteká. Následne skúste vodu vypustiť do výlevky.

Problémy s práčkou Philco

 • E4 – chybový kód práčky sa vás snaží upozorniť na veľmi veľa peny alebo vody. Skontrolujte, či ste nepridali nadmerné množstvo pracieho prostriedku, prípadne či ste nepoužili nevhodný prostriedok pre práčky.
 • E7 – táto chyba informuje o probléme s dvierkami, preto skontrolujte, či sú dvierka správne zatvorené. Nezabudnite sa pozrieť, či bielizeň nebráni v správnom zatvorení dvierok. Ak došlo k zablokovaniu dvierok, spotrebič vypnite a odpojte od elektrickej siete. Počkajte dve až tri minúty a skúste otvoriť dvierka.

Výrobca upozorňuje, ak sa vám na LCD displeji zobrazí akýkoľvek iný kód, práčku je nutné vypnúť, odpojiť od elektrickej siete, chvíľu počkať, potom spotrebič zapnúť a opätovne spustiť program. Ak sa porucha znova objaví, vhodné je kontaktovať autorizované servisné stredisko, pretože s poruchou si zrejme neporadíte sami.

Chybové hlásenia ďalších práčok

Na trhu je množstvo rôznych výrobcov pračiek a chybové hlásenia sa líšia v závislosti od konkrétneho modelu práčky. Nie je preto možné uviesť všetky možné chybové kódy. Ako ste si však mohli všimnúť, najčastejšie chyby sa zvyknú opakovať u každého výrobcu, rozdiel je len v ich označení.

Chybové kódy, ich významy, ako aj odporúčania riešenia problému nájdete v každom návode, ktorý bol k práčke priložený, stačí si v ňom trocha zalistovať. Ak ste návod stratili, mnoho výrobcov ponúka návody priamo na svojej webovej stránke, kde si ich môžete bezplatne stiahnuť.

Dôvody, prečo sa práčky kazia

Práčky patria k často využívaným spotrebičom v domácnosti a je prirodzené, že častom sa opotrebujú. Niekedy je však na vine samotný spotrebiteľ, pretože práčke nevenuje dostatočnú pozornosť a nevyužíva ju podľa odporúčaní. Prečo sa práčky môžu kaziť?

Vodný kameň a nečistoty

K jedným z najrozšírenejších problémov patrí tvorba vodného kameňa, ktorý sa usádza na výhrevnom telese. V dôsledku toho sa zvyšuje nielen spotreba, ale hrozí aj jeho prehriatie a následne poškodenie. Vodný kameň navyše zanáša trysky, filtre a napúšťacie i vypúšťacie vývody. Práčku by ste mali pravidelne čistiť, aby ste obmedzili tvorbu vodného kameňa. Minimálne raz za tri mesiace čistite aj filter a ďalšie súčasti práčky. Ak sa o práčku vhodne staráte, odmení sa vám čistou a voňavou bielizňou, no pokiaľ jej čistenie zanedbávate, bielizeň vám z nej môže vychádzať zatuchnutá.

Práčka zanesená vodným kameňom

Nedodržiavanie pokynov výrobcu

Ďalším faktorom, ktorý znižuje životnosť práčky, je samotný spotrebiteľ. Každý užívateľ by sa mal držať pokynov výrobcu a práčku zbytočne nepreťažovať. Problémy môžu nastať aj vtedy, ak užívateľ používa nadmerné množstvo pracieho prostriedku či aviváže. Takéhoto zlozvyku by ste sa mali vzdať, pretože práčka môže vypeniť a vlhkosť sa dostane až k elektronike. Spotrebiteľ by mal práčke venovať náležitú pozornosť už pri jej inštalácii. Je dôležité odstrániť všetky fixačné skrutky bubna a práčku umiestniť na rovinu. Ak máte v domácnosti krivú podlahu, vyriešte to pomocou nastaviteľných nožičiek. Ak je práčka v rovine, zníži sa hlučnosť i miera vibrácií.

Nevhodné predmety

Aj v tomto prípade je na vine samotný spotrebiteľ. Do práčky totižto nepatria drobné kovové predmety, ktoré môžu poškodiť bubon. Preto si dávajte pozor na mince či kovové sponky a každý kus oblečenia pred vložením do práčky skontrolujte. Poriadne skontrolujte obsah vreciek a nezabudnite z nich vybrať aj vreckovky. Tie by totižto mohli upchať hadice alebo filter. Rozmočená papierová vreckovka navyše môže zanechať na vašom oblečení nepríjemné kúsky, ktoré sa ťažko odstraňujú. Dámy by si mali dať pozor na kostice z podprseniek, ktoré môžu počas prania vypadnúť a v práčke sa zaseknúť. Preto je vhodnejšie ich prať v špeciálnom vrecúšku určenom do práčky. Pred praním by ste mali zapnúť všetky zipsy i gombíky, čím zmiernite nárazy do bubna.

Chyby z výroby

Ak dodržiavate všetky vyššie uvedené zásady, no napriek tomu sa vám práčka po niekoľkých použitiach pokazila, zrejme ide o chybný kus. Keďže spotrebiče sa vyrábajú sériovo, občas sa stane, že zopár kusov je chybných už z výroby. V tomto prípade vám neostane nič iné, len práčku reklamovať a dúfať, že namiesto opravy vám radšej dajú nový kus. Vhodné je vyberať práčky od osvedčených výrobcov, kde hrozí len minimálne riziko skorého pokazenia spotrebiča.

Ako predĺžiť životnosť práčky a po ktorej siahnuť?

Ako sme naznačili, životnosť práčky je možné predĺžiť správnou starostlivosťou a dodržiavaním pokynov výrobcu. Zhrnieme si, čo by ste mali robiť a čo naopak nie, aby vám práčka čo najdlhšie slúžila bez problémov.

 • Práčku pravidelne čistite, zbavujte ju vodného kameňa, chlpov či mazľavých usadenín, pri čistení nezabudnite na gumové tesnenie, dávkovač na prací prostriedok a aviváž, vypúšťaciu hadicu, spodný filter.
 • Práčku majte umiestnenú v rovine a ideálne na pevnej podlahe, predíde sa tak predčasnému opotrebovaniu vnútorných dielov v dôsledku zvýšených otrasov, ktoré vznikajú, ak práčka nie je v rovine.
 • Používajte kvalitné pracie prášky bez obsahu abrazív a solí a nezabudnite ani na kvalitnú aviváž.
 • Nevkladajte do bubna práčky predmety, ktoré tam nepatria a mohli by ho poškodiť, k nim patria kovové mince, sponky či pracky na opaskoch.
 • Oblečenie s kovovou aplikáciou perte naruby a zipsy a gombíky vždy zapnite.
 • Nezaťažujte práčku nadmerným množstvom bielizne a neprekračujte jej kapacitné limity, je vhodné, ak máte v maximálne povolenej kapacite určitú rezervu, radšej bielizeň rozdeľte do menších dávok a vyperte ju na dvakrát.

Mnoho spotrebiteľov sa pýta, po ktorej práčke je vhodné siahnuť. Toto je veľmi zložitá otázka, pretože každému vyhovuje niečo iné. Vo všeobecnosti však platí, že osvedčení výrobcovia majú najmenej kazové práčky. Navyše sa v prípade poruchy môžete obrátiť na autorizované servisné stredisko, ktoré vám chybu odstráni. Ak však máte obmedzený rozpočet a chcete práčku za čo najnižšiu cenu, pred kúpou sa poobzerajte po recenziách užívateľov. Aj medzi lacnými práčkami môžete nájsť kvalitné kúsky, ktoré vás nesklamú.

Práčky – recenzie

Či už chcete samostatnú práčku, alebo práčku so sušičkou, na výber máte množstvo značiek (Bosch, LG, Electrolux, Candy, Whirlpool, Beko...). Ako si teda vybrať správne? Naše recenzie viacerých obľúbených modelov by vám mohli byť nápomocné.

Hodnotenie článku:
(82%)

Pulbikované dňa: 05.11.2020

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár