Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Mobilné telefóny patria dnes k najvýznamnejším technickým výdobytkom, bez ktorých si mnohí nevedia predstaviť deň. Sú nielen naším spojením s blízkymi a známymi, ale obsahujú aj naše citlivé údaje, spomienky v podobe fotografií, zábavu a mnoho ďalšieho. Preto je dôležité, aby sme sa na svoj mobil mohli v prípade potreby spoľahnúť a nepremeškali čas, kedy je potrebné vymeniť ho za nový.

Čas na výmenu telefónu za nový

Kým jedni kupujú mobil vždy, keď sa objaví nový model, iní čakajú, kým je to nevyhnutné. Nie ste si istí, či už je čas na výmenu mobilu za nový? Toto sú varovné signály, ktoré by ste nemali prehliadať.

Batéria už vydrží len niekoľko hodín

Aj keď v dnešnej dobe už bežne nosíme nabíjačky a powerbanky takmer všade so sebou, je skutočne otravné, ak sa váš mobil každú chvíľu vybíja. Kvalita batérie sa zhoršuje časom aj nešetrným spôsobom používania. Po 2 – 3 rokoch pocítite pokles kapacity batérie a využívať budete môcť len 70 – 80 % pôvodnej kapacity. To znamená, že bežným používaním sa vaša batéria vybije rýchlejšie. Pomôcť si môžete rôznymi trikmi, ako zníženie jasu obrazovky, vypínanie WiFi, odinštalovanie niektorých aplikácií alebo používanie šetriaceho režimu. Najlepšia je prevencia a nabíjanie batérie len v rozsahu medzi 20 a 80 %. Ak už však vaša batéria nestačí, je čas na výmenu telefónu alebo výmenu batérie v servise, čo vás však môže vyjsť naozaj draho.

Smartfón je nesmierne pomalý

Pomalé fungovanie aplikácií, pomalé reakcie pri stlačení tlačidla alebo písaní, pomalé zapínanie telefónu a pomalé spúšťanie hier. Ak nemáte trpezlivosť ako budhistický mních, spomalený telefón vás bude denne vytáčať a privádzať do zúfalstva. Všetko toto môže byť známkou starého telefónu. Ak je mobil staršieho dáta, nemusí si vedieť poradiť s najnovším operačným systémom ani s novými aplikáciami a hrami, ktoré potrebujú rýchlejší procesor. Aj na zrýchlenie telefónu jestvuje niekoľko trikov, ako reštartovanie zariadenia, nainštalovanie aktualizácií, vyčistenie cache dát či uvoľnenie internej pamäte. Pokiaľ ani po všetkej tejto námahe váš mobil výrazne nezrýchlil, dôvodom môže byť skrátka jeho starší vek.

Aplikácie sa neustále zasekávajú a vypínajú

Sekajúce a vypínajúce sa aplikácie neznamenajú vždy chyby v aplikácii. Ak rovnaká aplikácia funguje dobre na inom zariadení, no na vašom telefóne sa neustále vypína, chyba bude práve v RAM alebo CPU vášho telefónu. Dôvodom nesprávneho fungovania aplikácii môže byť malé úložisko pre vaše aplikácie alebo zastaraný softvér, ktorý si s novými aplikáciami neporadí. Skúsiť môžete tipy, ako reštartovanie telefónu, uvoľnenie miesta v úložisku, nainštalovanie aplikácie nanovo, skontrolovanie povolení aplikácie či vymazanie cache. Avšak v prípade, že je váš telefón staršieho dáta, problém nemusí byť v samotných aplikáciách.

Mobil sa z ničoho nič vypína a reštartuje

Jedným z najnepríjemnejších signálov, že niečo nie je v poriadku, je samovoľné reštartovanie telefónu. Môže signalizovať závažnejšie problémy ako zasekávanie softvéru, poškodenie hardvéru, ale aj problémy s aplikáciami, nedostatok úložného miesta alebo zastaraný operačný systém. Keďže telefón sa môže reštartovať v tej najnevhodnejšej chvíli, keď ho naozaj potrebujete, je dôležité prísť na príčinu tejto chyby. Uistite sa, že je váš operačný systém aktualizovaný, že máte dostatok úložného priestoru a vymazané nepotrebné cache dáta, že vám na pozadí nebežia nepotrebné aplikácie apod. Ak ste vyčerpali všetky možnosti vrátane obnovenia továrenských nastavení a váš mobil je naďalej nespoľahlivý a reštartuje sa, je najvyšší čas popozerať sa po novom modeli.

Kvalita fotografií v mobile

Fotografie už nie sú také kvalitné

V dnešnej dobe už mnohí ľudia nahradili fotoaparát mobilným telefónom, ktorým zachytávajú všetky dôležité momenty. A preto je pre väčšinu užívateľov dôležité, aby smartfón zachytával kvalitné fotografie s vysokým rozlíšením. Málokto však vie, že aj fotoaparáty v mobiloch sa časom zhoršujú. Môže ísť o menšie problémy ako zašpinenú či zaprášenú šošovku fotoaparátu alebo nedostatok úložného priestoru, ale aj o opotrebovanie v podobe poškriabanej šošovky, ktorá produkuje zrnité alebo nezaostrené fotografie. Ak ide o mechanické poškodenie fotoaparátu, vaše fotografie zostanú rozmazané a nekvalitné a je tak najvyšší čas na výmenu telefónu.

Najlepšie fotomobily 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie fotomobily 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber mobilného telefónu je dnes častou dilemou. Každý túži po smartfóne, ktorý splní všetky požadované kritériá a bude mať tie najlepšie parametre. Jedným z týchto parametrov je kvalitný fotoaparát. Ak je aj vaším kritériom smartfón, ktorý urobí najlepšiu fotografiu, potom urobíte najlepšie, ak si obzriete tie najlepšie fotomobily na trhu. Fotografie, selfie, story, instaphoto a... Prečítať článok

Váš telefón sa rýchlo prehrieva

Signálom pre potrebnú zmenu telefónu môže byť aj časté a výrazné prehrievanie telefónu. Ten sa prehrieva z rôznych dôvodov, ako nadmerné používanie, priveľa spustených aplikácií, chybný softvér, prítomnosť vírusu, problém s batériou či starý hardvér. Nie všetky problémy je možné ľahko opraviť a prehrievanie telefónu môže byť dokonca nebezpečné. Ak sa zahreje na takú vysokú teplotu, že ho nemožno chytiť do ruky, môže dôjsť až k explózii. Preto ak neviete problém s prehrievaním vyriešiť a telefón sa nahrieva na skutočne vysokú teplotu, neriskujte a investujte do nového mobilu.

Máte problém s úložným priestorom a sťahovaním aplikácií

Novšie smartfóny ponúkajú stále väčšie kapacitné možnosti. Dnešné telefóny vám umožňujú uložiť aspoň 128 GB dát. Súvisí to so stále vyššími nárokmi na priestor. Čím lepšia technológia, tým vyššie nároky – vysokokvalitné fotografie zaberú viac miesta, rovnako ako kvalitnejšie aplikácie, sociálne siete ponúkajúce stále viac funkcií alebo na grafiku náročné hry. Ak teda máte starší telefón, už vám nemusí stačiť kedysi štandardných 16 GB pamäte. Na stiahnutie najnovšej verzie Instagramu alebo TikToku nemusíte mať dostatočnú pamäť. Aj váš fotoaparát vám časom bude ponúkať možnosť vytvárať menej kvalitné fotografie, aby sa zmestili na úložisko. Takéto neustále obmedzovanie môže byť veľmi frustrujúce a ak chcete používať smartfón naplno, váš starý telefón vám už nemusí stačiť.

Váš telefón je opotrebovaný zvonku

Nemusí ísť vždy len o opotrebovanie softvéru. Dnešné smartfóny už nevydržia toľko, čo legendárne nezničiteľné Nokie. Takmer každému sa už stalo, že sa mu pri páde telefónu rozbil displej, prípadne fotoaparát alebo mobil rovno utopil. Kým v niektorých prípadoch je ihneď po mobile (napr. pri utopení, ak nemáte vodovzdorný telefón), inokedy smartfón môže ešte dlho fungovať. Platí to hlavne pri rozbitom sklíčku obrazovky. Ak je puklina menšia a ovládanie displeja funguje, možno ho naďalej používať. Pokiaľ je puknutie také rozsiahle, že nedokážete čítať niektoré miesta na displeji, displej nereaguje na všetkých miestach na dotyky, alebo vám pri dotyku vypadávajú malé úlomky sklíčka, je čas na nový telefón.

Opotrebovaný telefón

Nie je možné nainštalovať najnovšiu verziu OS

Tento problém sa týka skutočne starých smartfónov. Výrobca telefónu totiž z času na čas ponúkne novšiu verziu operačného systému, ktorú si môžete stiahnuť a nainštalovať (pri Androide je to raz ročne), a vďaka ktorej budete môcť na svojom smartfóne používať najnovšie aplikácie. Ak sa stane, že nový operačný systém už nemôžete nainštalovať, problémom môže byť vek vášho telefónu. Smartfón totiž môže byť technologicky pristarý na to, aby jeho procesor zvládol nový operačný systém. V prípade, že nemáte problém s pripojením na internet, malým ukladacím priestorom alebo nedostatočne nabitou batériou, tak bude na čase naplánovať výmenu telefónu za nový.

Pri telefonovaní vás nie je počuť

Ďalšou známkou opotrebovania je nespoľahlivý mikrofón. Pri telefonovaní môže vypadávať, chrapčať alebo nefungovať vôbec. Takéto opotrebovanie môže nastať časom, rokmi používania, alebo mu môžete dopomôcť vtedy, ak vám telefón často padá a mikrofón sa poškodzuje aj mechanicky. Tento druh poruchy je veľmi nepríjemný, keďže vás môže zastihnúť v tej najnevhodnejšej chvíli, keď potrebujete vybaviť dôležitý telefonát. Dočasne sa môžete spoľahnúť na telefonovanie s použitím slúchadiel s mikrofónom, avšak takéto riešenie nie je praktické ani príjemné.

Váš telefón využíva stále 3G

Používanie 3G siete je skutočne doménou starých telefónov. Dnes je už samozrejmosťou minimálne 4G alebo ešte rýchlejšia 5G sieť. Tieto názvy označujú druh siete, v rámci ktorej je možné spojenie medzi mobilnými telefónmi. Prvá 1G sieť, teda sieť 1. generácie, bola spustená v 80. rokoch a umožňovala len prenos analógového signálu prostredníctvom prvých, na dnešné pomery obrovských mobilov. Každá generácia však prináša technologické zlepšenie. Kým 3G sieť umožňuje sťahovanie dát rýchlosťou 7,2 Mbps, 4G sieť už ponúka 150 Mbps a 5G až 1 Gbps. V praxi teda 3G sieť umožňuje pomerne pomalé užívanie siete, 4G už nemá problém s videohovormi, sledovaním filmov či hraním hier a 5G sieť siaha zase ešte ďalej k ultra vysokému rozlíšeniu a vysokorýchlostnej sieti.

Hodnotenie článku:
(79.4%)

Pulbikované dňa: 04.07.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/01/2023 16:19
Tibor

Mením mobil cca. každé 3 roky, dôvodom je vždy slabá výdrž batérie. Už roky som verný iPhonom a momentálne mám iPhone 12 Mini. Ten som kupoval koncom roka 2021, baterka zatiaľ drží dobre, ale je nutné nabíjať každý deň. Teda pokiaľ máte zapnuté mobilné dáta alebo WiFi… Pri vypnutých dátach je výdrž dlhšia, ale smartfón bez internetu je o ničom… :-D Čiže ten jeden deň výdrže je tak akurát.

Pridať komentár