Najlepšie vodotesné mobily má Samsung a Huawei

Vodoodolné alebo ak chcete vodotesné smartfóny sú veľmi populárne medzi ľuďmi, ktorí prichádzajú do styku s vodou pomerne často. V letnom období a období dovoleniek, kedy trávi väčšina z nás čas pri vode, by sme takýto telefón ocenili asi všetci. Vodoodolnosť telefónu však neznamená, že si ho môžete vziať so sebou pod vodu, keď sa idete s kamarátmi potápať do 30-metrovej hĺbky na pol dňa.

Vodoodolný telefón

Každý mobil má totiž svoje kritériá a limity, ktoré delíme podľa certifikácie tejto odolnosti. Vodoodolný telefón vám však hravo poslúži pri bežnom kúpaní či fotení pod vodou.

Najlepšie vodoodolné telefóny

Názov Hodnotenie Detail
datartdatartdatart
Apple iPhone 11 64 GB   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Xiaomi Poco X3 6GB/128GB   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Samsung Galaxy S20   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Huawei P30 Pro   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Stupeň ochrany IP

Stupeň ochrany (Ingress Protection) vám dokáže veľmi presne napovedať, ako veľmi je váš telefón odolný voči vode a prachu. Taktiež poskytuje presné kritériá a podmienky používania pri styku s vodou alebo prachom. Tento stupeň ochrany sa delí na viaceré typy, ktoré sú označené číslami (napríklad často používané IP67). Prvé číslo označuje odolnosť voči vniknutiu prachových častíc na stupnici v rozmedzí od 0 do 6. Druhé číslo sa venuje odolnosti voči vode na stupnici od 0 do 8.

Odolnosť voči prachu (0 - 6)

 • IP 0x - telefón bez ochrany voči vniknutiu prachových častíc
 • IP 1x - odolnosť voči vniknutiu veľkých prachových častíc
 • IP 2x - odolnosť voči vniknutiu malých prachových častíc
 • IP 3x - odolnosť voči vniknutiu drobných prachových častíc
 • IP 4x - odolnosť voči vniknutiu veľmi drobných prachových častíc
 • IP 5x - čiastočná odolnosť voči prachu
 • IP 6x - úplná odolnosť voči prachu

Vodotesný telefón

Odolnosť voči vode (0 - 8)

 • IP x0 - telefón bez ochrany proti vode
 • IP x1 - telefón chránený proti padajúcej vode pri daždi s frekvenciou 3 - 5 mm kvapiek za 1 minútu, pričom telefón vydrží byť vystavený takémuto dažďu 10 minút.
 • IP x2 - ochrana proti padajúcej vode, keď je telefón v 15-stupňovej polohe, podobná ochrana ako IP x1 s tým rozdielom, že telefón vydrží v 4 pozíciách po 15-stupňových náklonoch.
 • IP x3 - ochrana proti vodnej triešti, kedy voda strieka na telefón v 60-stupňovom uhle vertikálne, v objeme 10 litrov za minútu a tlaku 80 - 100 kN/m2 počas 5 minút.
 • IP x4 - ochrana proti vodnej triešti podobná IP x3, rozdiel je v tom, že voda strieka vo všetkých uhloch.
 • IP x5 - ochrana proti vode z trysiek, pričom voda mieri 6,3 mm tryskou vo všetkých uhloch pri objeme 12,5 l za minútu a tlaku 30 kN/m2, doba ochrany je 3 minúty a vzdialenosť telefónu od trysiek 3 metre.
 • IP x6 - ochrana proti vlnobitiu, voda na telefón tečie z 12,5 mm trysky, vo všetkých uhloch, pričom jej prietok je 100 l za minútu a tlak 100 kN/m2, odolnosť na 3 minúty, vzdialenosť 3 metre.
 • IP x7 - ochrana proti ponoreniu do vody na 30 minút pri hĺbke 1 meter.
 • IP x8 - ochrana proti potopeniu do vody, smartfón je schopný nepretržitého ponorenia do vody za podmienok určených výrobcom.

Tieto stupne odolnosti sú naozaj dôležité a ak vaše zariadenie jeden z nich má, musí sa používať v spojení s vodou alebo prachom presne tak, ako je stanovené. Treba taktiež vedieť, že vám výrobca nereklamuje zariadenie, ktoré bolo poškodené vodou aj napriek tomu, že má najvyšší stupeň odolnosti. Dôvodom bude to, že ste telefón jednoducho zle používali a nedodržali ste predpísané podmienky.

Dotykový displej, či ten s klávesnicou?

Ide, samozrejme, o vec preferencií, avšak klávesnica je menej háklivá na mechanické či vodou spôsobené poškodenie. Vodotesné sú v súčasnosti aj smartfóny, klasické vodoodolné mobily majú však v tomto prípade o niečo navrch. Tlačidlový telefón je odolnejší voči mechanickému poškodeniu, je preto ideálny na prácu vonku.

Vodotesný smartfón

Smartfóny poskytujú želané funkcie skĺbené s pohodlným ovládaním. Dnešné vodotesné telefóny s dotykovým displejom sú odolné nielen voči vode, ale napríklad aj proti škrabancom.

Čo znamená vodotesný?

Vodotesnosť je iba jeden z atribútorv telefónu, neznamená to automaticky, že je stavaný do kritických podmienok. Sledujte preto okrem vodoodolnosti aj odolnosť voči prachu a údaje týkajúce sa odolnosti voči nárazom, prípadne mechanickému poškodeniu. Skutočne odolné telefóny dokážu odolávať aj teplote či tlaku.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(83.4%)

Pulbikované dňa: 11.08.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

30/08/2016 20:57
Tomáš

mám ten Caterpillar CAT S40 a je to super telefón

Pridať komentár