Ako vybrať najlepšiu chladničku? Sledujte recenzie a testy

Výber novej chladničky netreba brať na ľahkú váhu. Ide o spotrebič, ktorý využíva každý člen rodiny a to hneď niekoľkokrát denne.

Ako vybrať najlepšiu chladničku - poradia recenzie a test

Nech si vyberiete akúkoľvek značku, vaša nová chladnička bude zaručene oveľa lepšia než starý desaťročný model, ktorý aktuálne vlastníte. Prečo by ste však nevyužili príležitosť vybrať si modernú chladničku, ktorá bude poskytovať funkcie, ktoré vám uľahčia život? Chladnička totiž už dávno nie je iba spotrebič, ktorého úlohou je len chladiť.

Aký je rozdiel medzi americkou a voľne stojacou chladničkou? Aký objem potrebujete? A ako vám pomôžu funkcie No Frost alebo Anti-Bacteria? Prezradíme vám, aké parametre si treba všímať pri výbere novej chladničky.

Najlepšie americké chladničky

Názov Hodnotenie Detail
Samsung RS67N8211B1   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bosch KAD 90VI30   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Grand Host L   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Hisense RS670N4AC1   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
LG GSX961NSAZ   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Electrolux EN6086JOX   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie retro chladničky

Názov Hodnotenie Detail
ETA Storio retro 253090040   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Amica KGCR 387100 B   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Monroe Red   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Gorenje OBRB153BL   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Audrey Retro 194 l   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie vstavané chladničky

Názov Hodnotenie Detail
LG GBB72SWDFN   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Whirlpool ART 9811/A++SF   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Midea HD-358RN.BI   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Samsung BRB260076WW   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch KIV 34X20   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Ako vybrať chladničku

Skôr, než začnete rozmýšľať nad farbou, veľkosťou, energetickou triedou či nad tým, akú značku chladničky kúpiť, porozmýšľajte nad tým, aký typ potrebujete. Rovnako dôležitým faktorom je umiestnenie chladničky, ktoré vám napovie, koľko priestoru musíte spotrebiču vyhradiť. Veľmi dôležitým faktorom výberu je aj smer otvárania dverí. Pred kúpou konkrétneho modelu si treba preveriť, či je zmena otvárania dverí na chladničke vôbec možná a zároveň to, aké náročné je toto prehodenie dverí. Zvládne to manžel alebo je nutné volať servisného technika?

chladnička - otváranie dverí

A čo také vnútorné usporiadanie chladničky? Je v nej dostatok poličiek a dostatočne veľký box na chladenie zeleniny? Novú chladničku budete využívať roky, preto je dobré vedieť, čo od nej vyžadujete. Pri výbere si všímajte nasledujúce vlastnosti a funkcie chladničiek.

Umiestnenie a rozmery chladničky

Ešte pred nákupom chladničky si musíte ujasniť, kam ju chcete umiestniť a aký veľký priestor máte pre spotrebič vyhradený. Rozmery priestoru si premerajte a myslite na to, že pre zabezpečenie správnej cirkulácie vzduchu potrebuje chladnička na každej strane ešte zopár cm navyše. Dôležité je zvážiť aj otváranie dverí. Hoci väčšina chladničiek v súčasnosti umožňuje montáž dverí na obe strany, pri kúpe konkrétneho modelu si pre istotu overte, či práve ten váš nie je výnimkou.

Objem chladničky

Na každého člena rodiny rátajte s približne 50 – 70 litrov chladiaceho priestoru v chladničke a okolo 30 litrov v mrazničke. Ak ste 4-členná rodina, prirodzene budete potrebovať priestoru viac ako jednotlivec či pár.

Jedlo v chladničke

Objem sa pri chladničkách uvádza len orientačne, pamätajte na to, že z neho ukroja poličky i špeciálne zásuvky. Reálna hodnota objemu chladničky i mrazničky (ak si zvolíte kombinovaný model), je vždy nižšia.

Energetická trieda a spotreba energie

Spotreba by mala byť pri rozhodovaní sa jedným z najdôležitejších parametrov. Informácie o spotrebe sa dozviete z tzv. energetického štítka chladničky. Stupnica energetických tried je rozdelená podľa spotreby na triedy A až G. Najúspornejšie chladničky sa radia do triedy A+++ až A+ a majú o 25% nižšiu spotrebu od triedy A. Písmeno G značí, že model má vysokú spotrebu a mali by ste sa radšej jeho kúpe vyhnúť. Chladničku je najvhodnejšie umiestniť do najchladnejšej miestnosti v dome či byte. Zdroje tepla by mohli totiž spotrebu energie zvyšovať, umiestnením na chladnejšie miesto spotrebu optimalizujete.

Údaj o spotrebe sa udáva v kWh/rok. Niektoré eshopy uvádzajú aj informačný prepočet, z ktorého sa dozviete približné náklady v eurách  na ročnú prevádzku spotrebiča.

Hlučnosť

Tento údaj sa udáva v dB, platí pri ňom, čím menšie číslo, tým menej vás bude spotrebič obťažovať svojou prevádzkou. Aká je chladnička hlučná sa najlepšie ukáže vo večerných hodinách, kedy zvuky človek vníma citlivejšie ako počas rušného dňa.

Nočné vyjedanie chladničky

Technológie a príslušenstvo

Čo od chladičky očakávate? Chcete, aby mala nejakú inteligentnú technológiu či aspoň samostatné priehradky na zeleninu a ovocie, v ktorých je automaticky nižšia vhlkosť a teplota pre ich správne skladovanie? Pred kúpou chladničky si dobre rozmyslite, čo od nového spotrebiča očakávate.

Bonusové funkcie regulácie námrazy, automatického rozmrazovania, dovolenkového režimu, ale tiež zásobník ľadu či digitálny panel s monitorovaním teploty sú veci, ktoré už do svojej chladničky po jej kúpe nedostanete. Ak chcete nejaké špeciálne funkcie či technológie, musíte na ne myslieť pred úpou. Nezabúdajte ani na počet poličiek v chladničke či počet chladiacich boxov v mrazničke. Zaujímajte sa taktiež o pribalené príslušenstvo (drôtený držiak na fľaše, stojan na vajíčka).

Klimatické triedy chladničky

S umiestnením chladničky úzko súvisia klimatické triedy spotrebiča. Pri výbere je potrebné zohľadniť teplotu vonkajšieho okolia, v tomto prípade miestnosti, kde sa bude chladnička nachádzať.

Chladničky a mrazničky sa delia do 4 tried:

 • SN – teplota okolia +10 až +32 °C
 • N – teplota okolia +16 až +32 °C
 • ST – teplota okolia +18 až +38 °C
 • T – teplota okolia +18 až +43 °C

Jedna chladnička smôže spadať do viacerých klimatických tried. Ak sa s tým stretnete, všímajte si výsledný interval (napr. ak ide o triedy ST a T, výsledný interval teplôt je +18°C až +43 °C). Klimatickú triedu chladničky si všímajte predovšetkým v prípade, že spotrebič kupujete do chladnejšieho priestoru (pivnica či chata).

Špeciálne funkcie chladničky

Niektorí preferujú základný model, iní zas model s LED displejom a rôznymi špeciálnymi funkciami. Čo však znamenajú konkrétne názvy, s ktorými sa aktuálne môžete stretnúť?

 • Anti-Bacteria systém – ochrana pred množením nebezpečných baktérií, ktoré sa množia v tesnení vo dverách, v boxoch, na policiach či na drobných kúskoch a zvyškoch potravín.
 • Nulová zóna – priehradka alebo box s nižšou teplotou, ktorá potraviny uchováva čerstvé po dlhšiu dobu. Využívame ju na odkladanie zeleniny, ovocia a syrov.
 • SuperFreeze – prudké zmrazenie potravín, výsledkom čoho je uchovanie ich pôvodnej kvality.
 • SuperCool – nárazové zníženie teploty v chladničke – ideálne pri umiestnení väčšieho množstva potravín s vyššou teplotou, ktoré narušia stabilné prostredie chladničky.
 • Režim ECO – program, ktorý nastaví spomínanú ideálnu teplotu chladničky a mrazničky (+5°C a  -18°C).
 • Režim Dovolenka/Prázdniny – automatické nastavenie teploty na + 15°C – ideálne, ak je v chladničke málo potravín, eliminácia nepríjemných pachov.
 • MultiAirFlow – cirkulácia vzduchu v chladničke. Výsledkom udržiavania stálej teploty v celom priestore chladničky je predĺženie čerstvosti potravín.
 • MultiFlow 360° - pokročilejší ventilačný systém so 14. tryskami, ktorý zabezpečuje stabilnú teplotu v celej chladničke.
 • No Frost – eliminácia tvorby námrazy.
 • Samoodmrazovanie – námraza na stenách znižuje účinnosť chladničky. Táto funkcia pomáha znižovať vlhkosť vo vnútri chladničky a tak zamedzuje tvorbe nežiaducej námrazy.
 • IonAir – dodávanie záporných iónov, ktoré odstraňujú zápachy, čistia vzduch, predlžujú trvanlivosť a čerstvosť potravín.
 • AdaptTech – znižovanie teplotných výkyvov po otvorení dvierok sa stará o predĺženie trvanlivosti potravín.
 • Režim Party – časovač, ktorý vychladí nápoje na žiadanú teplotu a čas.

Voľne stojaca kombinovaná chladnička

Ide o najpoužívanejší typ chladničiek v domácnostiach. Jeho jedinou nevýhodou je, že sa nedá zabudovať do kuchynskej linky. Súčasťou spotrebiča je i zabudovaná mraznička, ktorá je uložená dole alebo hore. Na trhu nájdete najrôznejšie dizajny - od moderných až po retro chladničky. Pri výbere nezabudnite zohľadniť farbu chladničky, rozmery, vnútorný objem, spotrebu elektrickej energie a funkcionalitu.

Skladovanie potravín v chladničke

Praktická kombinácia energeticky úspornej chladničky a výkonnej mrazničky je na nezaplatenie. Nie každý z vás ju však potrebuje. Na trhu preto zoženiete aj malé chladničky bez mrazničky, ktoré sú vhodné do kancelárie, internátnej izby či na chatu.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou môže byť:

 • jednokompresorová – ovládaná jedným termostatom, vypína sa vždy celý spotrebič.
 • jeden kompresor a elektroventil -  je ovládateľná 2 termostatmi, čo znamená, že sa dá vypnúť chladnička a mraznička stále pobeží, opačná funkcia však nie je možná, pri vypnutí mrazničky sa vypína celý spotrebič.
 • dvojkompresorová – je ovládaná dvoma ventilmi, chladničku aj mrazničku môžeme zapínať i vypínať samostatne.

Vstavaná chladnička

Tento typ dokonale splynie s vašou kuchynskou linkou. Od voľne stojacej chladničky sa líši najmä cenou, ktorá je vyššia o 30 až 50 %. Vstavanú chladničku je najlepšie vyberať počas navrhovania novej kuchynskej linky. V opačnom prípade sa musíte prispôsobiť rozmerom skrine, v ktorej bude umiestnená, čo vaše možnosti značne obmedzí. Zároveň treba myslieť aj na spôsob uchytenia dverí chladničky o linku – bude mať vaša linka koľajnicu s pojazdmi alebo systém nožových pántov, ktorý drží dvere chladničky a dvere kuchynskej linky pokope?

Ak nepoznáte odpoveď, potom je potrebné poradiť sa so stolárom alebo predajcom v kuchynskom štúdiu. Samotná inštalácia vstavanej chladničky nie je vôbec náročná, potrebné sú však vetracie otvory, ktoré zabraňujú prehrievaniu spotrebiča v linke.

Americká chladnička

Dvojdverový typ s veľkým vnútorným objemom, ktorý poteší každú veľkú rodinu. Pred kúpou je potrebné overiť rozmery americkej chladničky. Šírka tohto spotrebiča totiž môže byť až 101 cm. Preto sa hodí skôr do priestrannejších domov a bytov.

Americká chladnička

Americká chladnička je obľúbená vďaka svojmu netradičnému dizajnu, praktické sú však aj jej dve krídla, ktoré oddeľujú chladiacu a mraziacu časť. Ide o jediný typ chladničky, pri ktorej si môžete dopriať luxus v podobe automatického výrobníka ľadu či minibaru na dverách.

Podstavná chladnička

Podpultová chladnička je malá chladnička, ktorá sa inštaluje do skrinky pod kuchynskú pracovnú dosku. Jej nevýhodou je malý objem, preto sa v domácnostiach používa výnimočne, prípadne iba ako doplnková mini chladnička. Svoje uplatnenie však nachádza v komerčných a kancelárskych priestoroch.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

02/10/2018 18:55
Eva Folberthová

chladnička samsung rb33j3315sa reklamovala som už 2-krát pre obťažujúci buchot, na ktorý sa vždy zľaknem a zobudí ma aj v noci, viditeľné deformácie vnútorného povrchnu. Opravár prišiel zmeral prístrojom hluk - bol 35 db ale neostal dlhšie, aby počul rachot chladničky. Vnútorná deformácia výdute a prehlbiny vraj nie sú závadou, vôbec ich neuznal, vraj mu to u samsungu neprejde. Tak neviem či sa predáva prvotriedny tovar, alebo bazárový. Jednoducho nedoporučujem zn. samsung, nie som spokojná. a idem na ŠOI.

Pridať komentár