Ako na čistenie zubov elektrickou a klasickou kefkou – ako dlho a ako si správne čistiť zuby

Čistenie zubov je základnou prevenciou vzniku zubného kazu, zubného kameňa a ochorení ďasien. Síce sa tejto činnosti učíme už od ranného veku a je pre nás samozrejmá, nie každý si vie zuby očistiť správne. Práve vhodne zvolená technika je potrebná pre zachovanie zdravého a krásneho úsmevu.

Ako si správne čistiť zuby

Mávate často problém so zubným kazom alebo si nie ste istí, či pri čistení postupujete správne? Prinášame vám jednoduchý návod, podľa ktorého si môžete osvojiť správne návyky čistenia zubov.

Ako si čistiť zuby klasickou zubnou kefkou

Správne čistenie zubov je dobré podchytiť už u detí, ktoré tento zvyk nadobudnú na celý život. Vhodne zvolená technika aj to, akú zubnú kefku používate alebo či si po umytí zubov ústa vyplachujete, má vplyv na zdravie ústnej dutiny.

 1. Na čistenie zubov použite kefku s mäkkými štetinami, ktorú namočte troškou vody. Mäkká kefka nepoškodzuje zubnú sklovinu a pri správnej technike čistenia dokáže efektívne zbaviť zuby povlaku bez toho, aby podráždila ďasná.
 2. Použite aj malé množstvo zubnej pasty vo veľkosti hrášku. Veľké množstvo pasty nie je potrebné, pretože ju zbytočne rýchlo vypľujete a zároveň sa môže stať, že prehltnete veľa fluoridu.
 3. Zubnú kefku priložte v 45° uhle k zubom a ďasnám (zubná kefka má zasahovať aj ďasná) a začnite ňou čistiť zuby v krúživom pohybe. Na zubnú kefku nevytvárajte prílišný tlak, ale manipulujte ňou jemne.
 4. Postupujte systematicky, najprv horné zuby z vonkajšej strany, potom z vnútornej strany, následne dolné zuby z vonkajšej strany a potom z vnútornej strany. Pri čistení vnútornej strany zubov otočte zubnú kefku vertikálne pre lepší prístup. Nakoniec vyčistite plochy stoličiek na každej strane a zadné plochy zadných zubov, na ktoré sa často zabúda.
 5. Ak máte pocit, že máte hotovo, prejdite si jazykom po zuboch, či niekde necítite zubný povlak. Na také miesto sa so zubnou kefkou vráťte a venujte mu viac pozornosti.
 6. Nakoniec si môžete vyčistiť aj jazyk, buď na to určenou škrabkou na jazyk, alebo použite jemné štetiny. Odstránite tak povlak a baktérie aj z jazyka, čo je dôležité ako prevencia zápachu z úst.
 7. Po dokončení ústa nevyplachujte, ale zubnú pastu iba vypľujte. Takým spôsobom vám na zuboch zostane fluorid zo zubnej pasty, ktorý ich posilňuje.

Klasické vs elektrické zubné kefky: Je elektrická zubná kefka lepšia ako klasická?

Klasické vs elektrické zubné kefky: Je elektrická zubná kefka lepšia ako klasická?

Základom zdravého chrupu je pravidelná a dôkladná zubná hygiena. Na trhu je preto množstvo druhov zubných kefiek a ďalších pomôcok, ktoré sľubujú najlepšie výsledky. Roky sa však vedie debata nielen o tom, akým spôsobom si zuby umývať, ale najmä pomocou akej zubnej kefky. Kým dlhú dobu... Prečítať článok

Ako si čistiť zuby rotačnou elektrickou kefkou

Čistenie elektrickou zubnou kefkou sa v mnohom líši. Krúživý pohyb nemusíte vytvárať ručne, ale hlavica kefky rotuje samostatne. To znamená, že zubnú kefku nemusíte na zuby veľmi pritláčať, aby nedošlo k poškodeniu. Zároveň je potrebné vždy sa uistiť, že je vaša zubná kefka nabitá a pripravená na použitie.

 1. Elektrickú zubnú kefku si mierne namočte malým množstvom vody a použite zubnú pastu vo veľkosti hrášku. Zubnú pastu ešte pred zapnutím kefky jemne rozotrite na zuby, aby vám pasta všade neodskakovala.
 2. Zubnú kefku priložte v 45° uhle, podobne ako ručnú zubnú kefku. Nevytvárajte však krúživý pohyb, ale zubnú kefku presúvajte od zubu k zubu tak, aby ste pokryli aj miesto medzi zubami a oblúk ďasna.
 3. Postupujte pomalým tempom a jemným tlakom. Systematické čistenie je dôležité, pokryte vnútornú aj vonkajšiu stranu horných aj dolných zubov. Nakoniec plochy stoličiek a priestor za zadnými zubami.
 4. Zuby si skontrolujte jazykom a ak nájdete na niektorých miestach drsný zubný povlak, dané miesto znovu vyčistite.
 5. Jazyk si nečistite rotačnou kefkou, ale použite na to buď škrabku na jazyk, alebo mäkké štetinky ručnej zubnej kefky.
 6. Napokon zubnú pastu vypľujte a ústa si nevyplachujte.

Čistenie zubov rotačnou elektrickou kefkou

Ako si čistiť zuby sonickou kefkou

Sonická zubná kefka nevytvára krúživý pohyb ako rotačné elektrické kefky, ale kmitavý pohyb, ktorý je šetrnejší k ďasnám. Vďaka jemnému kmitavému pohybu je preto takáto kefka vhodnejšia pre ľudí s citlivými zubami a zapálenými ďasnami.

 1. Štetiny sonickej kefky si navlhčite a aplikujte zubnú pastu vo veľkosti hrášku.
 2. Zubnú kefku priložte k zubom v 45° uhle smerom k ďasnám.
 3. Na zubnú kefku aplikujte mierny tlak a posúvajte ju pomalým pohybom tam a späť.
 4. Takýmto spôsobom prechádzajte postupne všetky zuby z vnútornej a z vonkajšej strany, plochy stoličiek a za zadnými zubami.
 5. Ak je to potrebné, vráťte sa na miesta, kde stále cítite zubný povlak.
 6. Na vyčistenia jazyka použite škrabku alebo ručnú kefku s mäkkými štetinami.
 7. Zubnú pastu vypľujte, no ústa nevyplachujte.

Najlepšie sonické zubné kefky 2022 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie sonické zubné kefky 2022 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Odborníci dlhé roky viedli spory o tom, či výhody elektrických zubných kefiek nie sú vykúpené nešetrným zaobchádzaním so zubami. Všetko sa postupne mení s príchodom tzv. sonických zubných kefiek. V článku sme sa pozreli, aké sú ich výhody i nevýhody, ako si sonickú zubnú kefku vybrať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely v tejto kategórii. Najlepšie sonické zubné kefky... Prečítať článok

Nezabúdajte na medzizubné priestory

Okrem čistenia zubov kefkou je veľmi dôležité vyčistiť aj medzizubné priestory, ktoré sú často zanedbávané a práve v nich sa usádzajú zvyšky jedla a množia baktérie, ktoré vedú k tvorbe zubného kazu a zápalu ďasien. Na čistenie medzizubných priestorov sa používajú zubné nite, medzizubné kefky a drevené špáradlá. Najlepšie je kombinovať všetky tieto nástroje, no vždy je lepšie použiť len jeden než nevyčistiť si medzizubné priestory vôbec.

Zubnou niťou dostanete zo zubov zaseknuté zvyšky jedál. Naučiť sa pracovať so zubnou niťou môže byť zo začiatku náročné a práve preto je dobré navštíviť zubnú hygienu, kde vás techniku naučia. O čosi ľahšie sa používa zubná niť na dentálnom špáradle, kde je niť už napnutá a ľahšie sa ňou dostanete medzi zuby. Dentálne špáradlá bývajú drevené a plastové – drevené dostať osobitne, plastové sú na druhom konci dentálnej nite na špáradle. Používajú sa na odstránenie zvyšok jedál, ktoré sa tlačia do ďasien a ich použitie je celkom intuitívne.

Čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou

Napokon sú aj kefky do medzizubných priestorov, ktoré nájdete v rôznych veľkostiach. Je potrebné vyskúšať si viacero veľkostí, podľa toho, aké veľké máte medzery medzi zubami. Je úplne bežné používať 2 aj 3 veľkosti, podľa toho, kde máte aké medzery. Kefka by mala byť len taká veľká, aby sa do medzery vošla. Použitím kefky do medzizubných priestorov odstraňujete zubný povlak spomedzi zubov, preto práve tento nástroj určite nevynechávajte. Ak vám nevyhovuje žiadna zo spomínaných alternatív, použi môžete aj ústnu sprchu, ktorou si za pomoci tlaku vody medzizubné priestory vyčistíte.

Často kladené otázky o umývaní zubov

 • Ako často si umývať zuby? Zlatým štandardom je umývať si zuby 2x denne. Ak náhodou zabudnete, určite je lepšie umyť si ich aspoň raz než vôbec. Na druhej strane to s umývaním zubov netreba ani preháňať, aby nedošlo k ich mechanickému poškodeniu. Preto si neumývajte zuby viac než 3x za deň.
 • Ako dlho si umývať zuby? Aj v tomto prípade existuje odporúčaná doba, a to 2 minúty. Pre deti je možné zakúpiť presýpacie hodiny, ktoré ich pri umývaní usmernia. 2 minúty predstavujú priemerný čas, za ktorý si človek stihne očistiť povlak zo všetkých zubov, no ak potrebujete viac času, je to v poriadku. Zväčša dôkladné umývanie zubov netrvá viac než 3 – 4 minúty a prehnane dlhé umývanie môže viesť len k poškodeniu skloviny. Pri kratšom umývaní nestihnete dôkladne odstrániť povlak zo všetkých zubov. Preto ak potrebujete, pokojne si presýpacie hodiny zadovážte aj pre vlastnú potrebu alebo si spustite časomieru v mobile.
 • Kedy je vhodné umývať si zuby? Najlepšie časy na umývanie zubov sú ráno a večer. Ráno si umyte zuby hneď po prebudení, čím si vyčistíte baktérie, ktoré sa počas spánku v ústach nahromadili. Večer si umyte zuby pred spaním, keď už nebudete nič konzumovať a nepiť žiadne sladené nápoje. Ak si chcete umyť zuby v priebehu dňa, urobte tak aspoň pol hodinu po jedle, kedy je čistenie zubov najšetrnejšie pre vašu sklovinu. Nikdy si nečistite zuby hneď po jedle alebo nápoji, najmä ak ide o kyslé pokrmy a džúsy.
 • Ako často si vymieňať zubnú kefku za novú? Záleží od toho, ako veľmi je vaša zubná kefka opotrebovaná. Odporúča sa siahnuť  po novej zubnej kefke každé 3 až 4 mesiace, v prípade väčšieho opotrebovania aj skôr. Platí to aj pre hlavice elektrických zubných kefiek. Nezabúdajte, že zubné kefky sú z plastu a po opotrebovaní ich nevyhadzujte do zmiešaného odpadu, ale recyklujte.
 • Ako sa starať o zubnú kefku? Po každom použití zubnú kefku dobre opláchnite a zmyte všetky zvyšku zubnej pasty. Kefku oklepte, aby v nej ostalo čo najmenej vody, a uskladnite ju vo vertikálnej polohe, napr. v poháriku. Štetinky musia dýchať, aby preschli a v kefke sa netvorili baktérie, preto nepoužívajte ochranné plastové kryty (tie sú určené len na cestovanie). Raz za čas môžete zubnú kefku namočiť do ústnej vody pre dezinfekciu, napr. po chorobe.
 • Je potrebné používať ústnu vodu? Ústna voda nie je nevyhnutná pre zdravý chrup a ústnu dutinu. Nepredstavuje náhradu pre čistenie zubov a pre mnohých ľudí ani nie je potrebná. Po ústnej vode môžete siahnuť, ak trpíte zápalom ďasien a častým výskytom zubného kazu, keďže pomáha zbaviť sa baktérií v ústnej dutine.
Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 09.05.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár