Klasické vs elektrické zubné kefky: Je elektrická zubná kefka lepšia ako klasická?

Základom zdravého chrupu je pravidelná a dôkladná zubná hygiena. Na trhu je preto množstvo druhov zubných kefiek a ďalších pomôcok, ktoré sľubujú najlepšie výsledky. Roky sa však vedie debata nielen o tom, akým spôsobom si zuby umývať, ale najmä pomocou akej zubnej kefky.

Elektrická vs klasická zubná kefka

Kým dlhú dobu sme si vystačili s klasickými, manuálnymi kefkami, dnes sa čoraz viac do popredia dostávajú elektrické. Sľubujú lepší výkon a dôkladnejšie čistenie, no je to naozaj tak?

Najlepšie sonické zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
ETA Sonetic   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Philips ProtectiveClean   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
TrueLife SonicBrush UV   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Xiaomi Mi Smart Electric Toothbrush T500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips DiamondClean   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie oscilačno-rotačné zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Oral-B Genius 10000   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Oral-B Genius Series 8900   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Oral B Vitality Kids   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Oral-B PRO 900   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Oral-B Pro 2500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie klasické zubné kefky

Aké vlastnosti by mala mať zubná kefka?

Bez ohľadu na to, či siahnete po klasickej alebo elektrickej zubnej kefke, táto pomôcka má spĺňať určité kritériá, ktoré v dnešnej záplave produktov možno veľmi ľahko prehliadnuť. Nesprávne vybraná zubná kefka môže viesť k nedostatočnému čisteniu, tvorbe zubného povlaku, kameňa aj kazu. Nevhodná zubná kefka môže dokonca manuálne poškodiť zubnú sklovinu, preto je jej výber dôležitý a nemal by sa obmedziť len na samotný dizajn či cenu kefky.

Dôležitým parametrom zubnej kefky je veľkosť hlavice. Tak, ako detské zubné kefky majú menšie hlavice, aj dospelý človek s menšou ústnou dutinou potrebuje menšiu hlavicu, aby sa zubnou kefkou dokázal pohodlne dostať na všetky miesta, aj vzadu za stoličky. Dobrou voľbou sú zubné kefky s malou okrúhlou hlavicou, keďže ňou je možné dostať sa aj na ťažšie dostupné miesta. Menej vhodné sú príliš veľké a dlhé kefky, ktoré sa môžu zdať ako dobrý nápad na rýchle očistenie predných zubov, no pri ďalšej manipulácii s nimi budete mať problém. S týmto súvisí aj dĺžka samotnej kefky – rôzne skladacie cestovné modely nemusia poskytovať dostatočnú dĺžku na pohodlnú manipuláciu.

Čistenie zubov klasickou zubnou kefkou

Pri kúpe zubnej kefky vždy starostlivo vyberajte mäkkosť štetín. Nezáleží až tak na tom, z akého materiálu sú štetiny vyrobené – väčšina kefiek obsahuje umelé nylonové vlákna a drahšie kefky zas rôzne prírodné štetiny. Dôležitejšia je ich mäkkosť. Siahajte po tých mäkších, od extra mäkkých až po stredne mäkké vlákna. Tvrdým kefkám sa vyhýbajte, hlavne tvrdým štetinám v elektrických hlaviciach – tie by mohli manuálne poškodiť vašu zubnú sklovinu. Tvrdosť si rozhodne skontrolujte najmä u lacnejších kefiek, ktoré neraz ponúkajú neprirodzene tvrdé vlákna, ktoré by ste nepoužili ani na čistenie koberca.

Okrem mäkkosti je rozhodujúca aj veľkosť štetín. Množstvo kefiek ponúka dizajny s rôzne dlhými štetinami, ktorými tak vraj dosiahnete aj na ťažko dostupné miesta. Pravdou je, že nerovnomernými štetinami, prípadne rôznymi doplnkovými gumenými štetinami dosiahnete skôr nerovnomerné umytie zubov a množstvo vynechaných miest. Štetiny zubnej kefky by mali mať rovný povrch rovnakej dĺžky s mäkkým zakončením, aby sklovinu neškriabali.

Klasická zubná kefka – výhody a nevýhody

Klasická manuálna zubná kefka je to, čo všetci veľmi dobre poznáme a sme na jej používanie zvyknutí, vieme s ňou narábať a máme viac kontroly, čo sa týka tlaku pri čistení zubov. Je praktická, ľahko si ju so sebou pribalíte na výlet či dovolenku, a zároveň je oproti elektrickej skutočne lacná, takže ak si ju aj zabudnete pribaliť, môžete si jednoducho zakúpiť novú. Zubnú kefku je potrebné obmieňať každé 3 mesiace, čo pri cenách manuálnych kefiek nie je problém.

Výhody klasickej zubnej kefky

Klasická zubná kefka je navyše všade dostupná – okrem drogérií a lekární ju možno dostať aj v supermarketoch, väčších potravinách, ale častokrát aj na letiskách alebo pumpách. Manuálna zubná kefka jestvuje v širokom spektre variácií, preto môže byť niekedy skutočne ťažké vybrať si tu správnu, najmä ak si nie ste istí, aké vlastnosti by mala mať. Negatívom takejto kefky môže byť, že ak nepoznáte správnu techniku čistenia, môžete mnoho miest vynechať, menej dôkladne vyčistiť zuby alebo zubnú sklovinu príliš namáhať.

V čom je elektrická zubná kefka lepšia?

Zástancovia elektrických zubných kefiek tvrdia, že dokážu omnoho účinnejšie odstrániť povlak zo zubov a zabrániť tak vzniku zubného kameňa a kazu. Drahšie modely majú zároveň aj rôzne ďalšie módy, napríklad pre citlivé zuby, na čistenie jazyka alebo bielenie zubov. Často spomínanou nevýhodou elektrických zubných kefiek je ich možné manuálne poškodzovanie zubnej skloviny, ak na zuby pôsobíte príliš silným tlakom alebo čistíte pridlho. Kvalitnejšie modely majú zabudovaný systém kontroly tlaku, ktorý vás upozorní na príliš vysoký tlak, a zároveň majú vstavaný časovač, ktorý vás navedie, ako dlho by ste zuby mali čistiť.

Elektrické zubné kefky sa odporúčajú ľuďom s ochorením pohybového aparátu, ľuďom s reumatickými bolesťami, artritídou, karpálnym tunelom alebo ďalšími ochoreniami či úrazmi, ktoré im neumožňujú dôkladne čistenie zubov. Používaním elektrickej zubnej kefky dosiahnu výsledok aj pri omnoho menšej námahe. Z rovnakého dôvodu môžu byť skvelou pomôckou pre deti a ľudí so zubným strojčekom, keďže aj pri menšej námahe a dôkladnosti dosiahnu požadované výsledky.

Sonická zubná kefka

Zjavnou nevýhodou týchto zubných kefiek je ich cena, ktorá je mnohonásobne vyššia oproti manuálnym kefkám. Aj keď elektrickú zubnú kefku zakúpite už od 20 – 30 eur, kvalitnejšie modely sa pohybujú od 100 eur vyššie. Do celkových nákladov treba pripočítať aj náhradné hlavice, ktoré je potrebné meniť raz za 3 mesiace, prípadne batérie, ak nie je možné zubnú kefku nabíjať. Z ekologického hľadiska produkujú tieto kefky menej odpadu, keďže je potrebné meniť len hlavicu, nie celú kefku.

Najlepšie zubné kefky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie zubné kefky 2021 – recenzie, test, porovnanie

Viete, ako si vybrať elektrickú zubnú kefku? V texte sa dozviete, aké máte možnosti a podľa čoho presne si vyberať. V tabuľkách nájdete výsledky testu elektrických zubných kefiek. Zozbierali sme výsledky domácich a zahraničných odborných porovnaní, testov, hodnotení a recenzií a vytvorili sme pre vás tabuľku tých najlepších zubných kefiek. Ak máte otázku, návrh alebo pripomienku,... Prečítať článok

Aký je rozdiel medzi rotačnou a sonickou zubnou kefkou?

Vo svete elektrických zubných kefiek jestvujú 2 základný typy – rotačné a sonické zubné kefky. Rozdiel je nielen v ich tvare, ale aj spôsobe čistenia. Rotačné zubné kefky majú okrúhlu hlavicu, ktorá pri vysokej rýchlosti rotuje a týmto kruhovým pohybom odstraňuje zubný povlak a zvyšky jedla z každého zubu individuálne. Pri čistení je teda potrebné zastaviť sa pri každom zube a uistiť sa, že zubná kefka prešla všetkými okrajmi zuba. Vyžaduje si teda iný pohyb, na aký ste zvyknutí pri používaní manuálnej kefky. Rotačné zubné kefky majú väčšinou funkcie navyše, napr. časovač, ktorý vás po pol minúte upozorní, aby ste sa presunuli na ďalšiu štvrtinu zubov. Drahšie modely sa dajú aj spárovať so smartfónom, čím vám v aplikácii umožnia sledovať, aké dôkladné je vaše čistenie.

Rotačná zubná kefka

Sonické zubné kefky sú charakteristické oválnym tvarom, čím pripomínajú manuálne kefky. Čistia však odlišne ako rotačné. Vyznačujú sa kmitaním štetín hore a dole pri vysokej rýchlosti, pričom nečistia zuby individuálne, ale hlavica naraz zasiahne viac než len jeden zub. Čistenie tak viac pripomína používanie manuálne zubnej kefky. Sonické zubné kefky majú väčšiu rýchlosť než rotačné, no počet vibrácií za minútu si možno nastaviť, čo môže vyhovovať ľuďom s citlivými zubami alebo ďasnami. Podobne ako pri rotačných kefkách, aj drahšie modely sonických kefiek možno spárovať so smartfónom a získať tak prehľad o dôkladnosti čistenia zubov.

Klasická alebo elektrická zubná kefka – ktorú si vybrať?

Asi nebude prekvapením, že výber zubnej kefky by mal záležať od vašich osobných preferencií, zdravotných potrieb aj finančných možností. Ani po rokoch výskumov a dohadovaní totiž zubári a zubní hygienici nemajú jednoznačnú odpoveď na to, ktorá kefka je tá najlepšia. V čom sa však mnohí zhodujú, je, že možno práve striedanie oboch môže byť tou správnou cestou. Pri výhradnom používaní elektrickej zubnej kefky totiž môže dôjsť k manuálnemu poškodeniu skloviny, zuby môžu reagovať citlivo. Na druhej strane však podľa výskumov odstraňuje povlak o 10 % efektívnejšie ako manuálna zubná kefka. Preto striedaním oboch kefiek môžete dosiahnuť optimálny výsledok – dôkladne vyčistené zuby bez zubného kameňa, a zároveň predísť citlivým zubom a poškodeniu zubnej skloviny.

Či sa už rozhodnete použiť klasickú alebo elektrickú zubnú kefku, kľúčová je správna technika umývania zubov, ktorá sa líši pri čistení manuálnou, rotačnou i sonickou zubnou kefkou. Dôležitá je nielen dôkladnosť čistenia, ale aj pravidelnosť a výmena zubnej kefky či hlavice po 3 mesiacov.

Tip na záver: Nezabúdajte ani na používanie medzizubných kefiek a zubnej nite, ktorými predídete nepríjemným medzizubným kazom i ochoreniam ďasien.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 14.08.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

14/08/2020 14:57
Livka

Používam klasickú zubnú kefku, ale už dlhodobo uvažujem nad elektrickou verziou. Tiež si myslím, že najvhodnejšie je ich kombinovať, klasická zubná kefka je fajn, ale skutočne nie je čistenie zubov s ňou dokonalé.

Pridať komentár