Gorenje DA83ILS/I sušička – recenzia, skúsenosti

Spotreba
Intuitívne programy
Samočistiaci kondenzátor
Hlučnosť

Hodnotenie:
(78.2%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Maximálna náplň: 8 kg; Energetická trieda: A+++; Tepelné čerpadlo: áno; Hlučnosť: 66 dB; Displej: LED; Hmotnosť: 51,8 kg; Približná cena: 530 €

Sušičky značky Gorenje nie sú na trhu dominantným zástupcom, no model Gorenje DA83ILS/I je adekvátnym zástupcom v kategórii tejto značky. Kondenzačná sušička disponuje objemom bubna 8 kg. Vybavená je LED displejom a ponúka aj množstvo funkcií, ako sú odložený štart, detská poistka, samočistiaci kondenzátor alebo vnútorné osvetlenie bubna. Celkovo má k dispozícii 14 programov.

Patrí k veľmi šetrným spotrebičom energetickej triedy A+++. Nechýba ani možnosť napojenia sušičky na odpad pre možnosť odvádzanie vlhkosti. Štandardný program trvá približne 175 minút. Vyznačuje sa tichým chodom motora a efektivitou sušenia. Poteší aj samotný dizajn a dielenské spracovanie.

Sušičku bielizne Gorenje DA83ILS/I si môžete zakúpiť na ✅  webe Heureka.sk.

Funkcie a programy

Gorenje musíme pochváliť aj za jednoduchosť samotného manuálu, ktorý bol k dispozícii v češtine i slovenčine. Celkovo má sušička 14 programov, čo je už pomerne štandard. Bavlna, uteráky, vlna, syntetika alebo športové oblečenie. Ak periete často košele, sušička má špeciálny program, ktorým zabezpečí, že krčenie košieľ je minimalizované.

Gorenje DA83ILS/I recenzia

Okrem toho je moderný LED displej veľmi prehľadný. Osvetlenie bubna je prítomné takisto. Špecifikom, ktoré zabezpečuje vysokú efektívnosť sušenia, je technológia TwinAir. Ide o obojsmerné prúdenie vzduchu a tým pádom sú textilné vlákna sušené v oboch smeroch. Kondenzátor má samočistiacu funkciu. Slabinou je azda len pomerne časté zanášanie filtra, ktorý je potrebné pravidelne udržiavať. Čistenie je však veľmi jednoduché a nenáročné. Skvele však funguje aj senzor snímania vlhkosti, ktorý vyhodnocuje následnú dobu sušiaceho cyklu. Niekedy však cyklus poriadne naťahuje. Detská poistka je takisto prítomná.

Energeticky šetrná

Energetická trieda A+++ hovorí sama za seba. Priemerná spotreba jedného cyklu je približne 1,42 kWh. Maximálny objem bielizne v sušičke je 8 kg. Motor PowerDrive zabezpečuje plynulý chod. Nízku spotrebu zabezpečuje aj systém snímania vlhkosti bielizne.

Energetický štítok sušičky Gorenje DA83ILS/I

Všeobecne je sušička veľmi šetrná aj k samotnému oblečeniu. Môže za to technológia WaveActive, ktorou je vybavený bubon a stará sa o jemné zaobchádzanie bubna. Bubon využíva takisto reverzný chod, čím sa stará o maximálne šetrené zaobchádzanie s vaším oblečením.

Dĺžka programu a potreba žehlenia

Počas sušenia, hoci je sušička vybavená senzorom pre snímanie vlhkosti, nás prekvapila dĺžka niektorých programov. Priemerná dĺžka sama osebe je na úrovni 175 minút, čo je pomerne dosť. Avšak tento údaj platí pre väčšie množstvo bielizne. Ak sušíte 4-5 kg bielizne, dostanete sa maximálne na 120 minút. Pri niektorých programoch nás však dĺžka programu aj tak nemilo prekvapila. Konkrétne pri džínsoch či uterákoch sa program poriadne pretiahol aj napriek tomu, že objem bol sotva 3,5 kg. Systém Anticrease proti krčeniu nie je takisto úplne efektívny.

Gorenje DA83ILS/I je vybavené špeciálnym bubnom WaveActive alebo dokonca špeciálnou technológiou IonTech, ktorá vyhladzuje vlákna sušeného oblečenia. Pri košeliach dopadlo hodnotenie krčivosti veľmi dobre. V prípade bavlny či mixu však bola krčivosť značne vyššia a oblečenie je nutné naozaj žehliť.

Tichá a elegantná

Hoci 66 dB nie je najmenší údaj hluku, čo sa hlučnosti týka, zrejme aj vďaka funkcii StableTech, ktorá eliminuje vibrácie a hluk motora, je sušička v našom ponímaní pomerne tichým pomocníkom. Invertorový motor PowerDrive nemení nijak výrazne svoj prejav ani pri väčšom zaťažení.

Ovládací panel sušičky Gorenje DA83ILS/I

Z hľadiska dizajnu možno Gorenje DA83ILS/I nie je žiadnym unikátom, ale sivý lem okolo bubna či displej v pravej časti ovládacieho panela dodáva tejto bielej technike celkový šmrnc. Takisto nerezový regulátor pôsobí veľmi inovatívne.

Záverečné hodnotenie

K sušičke Gorenje DA83ILS/I nemáme celkovo žiadne špeciálne výhrady. Ponúka objem bubna až 8 kg, nechýbajú jej praktické a efektívne programy a ani technológie ako odložený štart, senzor snímania vlhkosti alebo detská poistka. Zanášanie filtra je možno mínus, no údržba je skutočne záležitosťou pár minút. Dielenské spracovanie je dobré, rovnako ako inteligentné ovládanie.

Recenzie a skúsenosti so sušičkou Gorenje DA83ILS/I

Mínusom sú azda len trochu nerozhodné dĺžky programov, niekedy trvá sušičke naozaj dlho, kým bielizeň usuší. Zároveň je trochu viac dokrčená ako u konkurenčných modelov. Podstatné však je, že oblečenie zo sušičky vyjde definitívne suché. Gorenje DA83ILS/I je veľmi tichá a ušetrí aj množstvo energie (A+++) a takisto vaše oblečenie. Rozhodne nejde o žiadny model do počtu.

Pozitíva

Spotreba
Intuitívne programy
Samočistiaci kondenzátor
Hlučnosť

Negatíva

Častejšie a zložitejšie čistenie filtra
Viac pokrčená bielizeň
Dlhší čas sušenia


Autor recenzie: Bc. Denis Ruščák
Dátum publikovania: 27.11.2019
Najlepšie sušičky prádla 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie sušičky prádla 2022 – recenzie, test, porovnanie

Sušička je perfektný nástroj do každej domácnosti. Dokáže prádlo dokonale vysušiť a vyrovnať. Často nie je potrebné bielizeň vybratú zo sušičky ani žehliť. Problém nastáva až v prípade, ked si vyberiete nekvalitný model. Ten nám môže narobiť viacej starostí ako radosti. Aj preto sme zozbierali svetové rebríčky, testy sušičiek prádla, recenzie a hodnotenia používateľov a vybrali sme... Prečítať článok

Akú sušičku prádla? Recenzie chvália Bosch

Akú sušičku prádla? Recenzie chvália Bosch

Kedysi bola sušička bielizne v domácnosti nadštandardným spotrebičom, avšak v dnešnej dobe sa stáva čím ďalej, tým viac súčasťou bežnej domácnosti. Výhodou sušičky je predovšetkým rýchlosť sušenia bielizne, no ponúka ďalšie benefity v podobe mäkkej a takmer vyžehlenej bielizne. Sušička... Prečítať článok

Kondenzačná sušička, ventilačná alebo slim sušička? Aké sú výhody sušičky?

Kondenzačná sušička, ventilačná alebo slim sušička? Aké sú výhody sušičky?

Sušičky bielizne sa stávajú súčasťou čoraz väčšieho počtu domácností. Už dávno nejde o prístroje, ktoré používajú len profesionálne práčovne. Výhody sušičiek ocení nejedna gazdinka, ktorej ušetrí čas i námahu. Ak patríte k tým, ktorí sušia bielizeň klasickým spôsobom – na sušiaku,... Prečítať článok

Ako správne používať sušičku: čo nepatrí do sušičky, aká je vhodná teplota, môžete používať aviváž?

Ako správne používať sušičku: čo nepatrí do sušičky, aká je vhodná teplota, môžete používať aviváž?

Symboly na sušičke vie sledovať každý, ale mnohí im nevenujú pozornosť a riadia sa podľa vlastnej úvahy. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako správne sušiť bielizeň v sušičke, čo pri jej používaní dodržiavať a čomu sa radšej vyhnúť. Ak sa držíte základných odporúčaní, s výsledkom... Prečítať článok

Sušička nesuší. Najčastejšie poruchy sušičiek bielizne Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Sušička nesuší. Najčastejšie poruchy sušičiek bielizne Beko, Bosch, LG, Gorenje či AEG

Keď si domov prinesiete novú sušičku bielizne, očakávate, že bude bezproblémovo fungovať čo najdlhšie. Časom a rokmi používania však zistíte, že si postupne budete musieť poradiť s rôznymi poruchami a chybami. Kým niektoré sú jednoduché a ľahko odstrániteľné, pri iných sa budete musieť... Prečítať článok


Komentáre

18/11/2019 14:53
Marcela

Spotreba a programy na jednotku. Príjemne ma prekvapila kvalita sušenia, potešil parný program, ak potrebujem nejaké prádlo osviežiť, len ho šupnem do sušičky, zapnem a vytiahnem ho voňavé.

18/11/2019 14:26
Livka

Suší podľa mojich predstáv. Trochu som sa obávala, že budem musieť bielizeň zo sušičky ešte dávať na chvíľu na sušiak, ale zatiaľ bola vždy dostatočne suchá, aby som ju mohla dať rovno do skrine. Čas programu prispôsobí vlhkosti, takže šetrí energie :) Signalizácia ukončenie programu by mohla byť trochu hlasnejšia, často sa mi stáva, že ju nepočujem.

Pridať komentár