Akú sušičku prádla? Recenzie chvália Bosch

Kedysi bola sušička bielizne v domácnosti nadštandardným spotrebičom, avšak v dnešnej dobe sa stáva čím ďalej, tým viac súčasťou bežnej domácnosti.

Domáca sušička oblečenia

Výhodou sušičky je predovšetkým rýchlosť sušenia bielizne, no ponúka ďalšie benefity v podobe mäkkej a takmer vyžehlenej bielizne. Sušička je teda vhodná investícia, ak chcete ušetriť čas a námahu. Na čo sa však pri jej výbere zamerať?

Najobľúbenejšie sušičky bielizne

Typy a umiestnenie sušičky

Ešte pred samotnou kúpou si treba dobre premyslieť, kam sušičku umiestnite. Chcete ju mať v kúpelni, v kuchynskej linke alebo ju umiestnite do technickej miestnosti či práčovne? Výber miesta je dôležitým parametrom, keďže vám pomôže sa rozhodnúť buď pre samostatne stojacu sušičku, alebo sušičku kombinovanú s práčkou.

Samostatná sušička je vhodná pre ľudí, ktorí už majú doma práčku, ale aj pre tých, ktorí majú dostatok priestoru na umiestnenie dvoch spotrebičov (vedľa seba či nad seba). Práčka so sušičkou zas šetrí miesto v byte či menšom dome.

Parametre výberu

Viete, čo od nového spotrebiča očakávate? Pri výbere treba prihliadať na niekoľko dôležitých parametrov:

  • Kapacita bubna - ľuďom, ktorí žijú sami, prípadne iba s partnerom, postačí menšia kapacita ako 4-člennej rodine. Vyberať si môžete z modelov s kapacitou náplne do 6 kg, ale aj z tých s kapacitou 10 kg bielizne. Zlatou strednou cestou je sušička bielizne s kapacitou bubna 8 kg. V prípade práčky so sušičkou si všímajte 2 parametre - max. kapacitu bubna pri praní a max. kapacitu bubna pri sušení. Vo väčšine prípadov platí, že objem bielizne na sušenie je 50 % z plne naloženej práčky.
  • Energetická trieda - pranie a sušenie oblečenia je jednou z najčastejších činností v domácnosti, preto si vyberte radšej úsporný spotrebič, ktorého prevádzka nezaťaží váš rodinný rozpočet. Hoci sa lepšia energetická trieda (A+++ / A++ /A+) odrazí na cene samotného spotrebiča, náklady sa vám časom vrátia. V prípade, že hľadáte čo naúspornejší model, poobzerajte sa po kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom.
  • Trieda účinnosti kondenzácie - tento údaj hovorí o tom, aké množstvo vody sa v bielizni nachádzalo pred začiatkom sušenia a aké po jeho ukončení - tzn. koľko vody nájdete v nádobe na kondenzát.
  • Inteligentné technológie a špeciálne programy - v prípade, že chcete, aby mala vaša nová sušička 6. zmysel alebo inú technológiu, ktorá ušetrí energiu a uľahčí vám prácu, poriadne si preštudujte popis každého výrobku. Špeciálne programy nemusia byť súčasťou každej sušičky.

Práčka a sušička v jednom (2v1)

Ide o vhodné riešenie pre ľudí, ktorí potrebujú ušetriť priestor. Nevýhodou je však vyššia spotreba vody a aj nižšia kvalita sušenia. Vzhľadom na to, že kapacita práčky je väčšia než kapacita sušičky, v prípade, že práčku úplne naplníte bielizňou, pred sušením budete musieť časť bielizne vybrať a sušiť ju na viac etáp.

Ventilačná sušička

Bielizeň suší tento typ stroja pomocou teplého vzduchu, ktorý nasáva z miestnosti. Ohreje ho a vpustí do bubna, horúci vzduch je následne spolu s parou vypustený von pomocou vetracej trubice. Trubica musí byť napojená na vetrací otvor v stene či okne, jej dĺžka musí byť minimálne 1,20 m a umiestnená musí byť 30 cm od steny. Výhodou takejto sušičky sú nízke náklady na prevádzku.

Sušička oblečenia

Kondenzačná sušička

Takáto sušička funguje na princípe kondenzácie - vodnú paru premieňa na vodu. V uzavretom obvode sa ohriaty vzduch sýti vodnou parou, následne sa schladzuje a výsledná voda sa odvádza do zbernej nádobky, ktorú treba pravidelne pred použitím sušičky vyliať. Kondenzačnú sušičku môžete napojiť aj na odpad, v tom prípade sa nazbieraná voda bude odvádzať sama.

Vybrať si môžete z troch variantov:

  • Kondenzačná sušička s priamym ohrevom - ide o starší model, ktorý je vhodný na príležitostné využitie. Ak chcete sušičku využívať často, po tomto type nesiahajte. Na ohrev totiž využíva elektrickú energiu, má vyššiu spotrebu, čo by sa nepekne podpísalo na vašom účte. Jej výhodou je nízka cena.
  • Kondenzačná sušička s parnou funkciou - bielizeň suší pomocou horúcej pary, pričom bubon sa netočí. Táto sušička si poradí s každým záhybom na vašom oblečení, vďaka čomu už ebudete žehličku potrebovať. Bielizeň je čistá a voňavá, bez zápachu a navyše sa nešuchorí. Za toto všetko si priplatíte.
  • Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom - čerpadlo suší bielizeň pri nižších teplotách a vodu kondenzuje tým, že vzduch rovno chladí. Úbytkové teplo sa vracia späť do bubna a je opätovne využívané. Sušička má nízku spotrebu, ide až o 3-násobnú úsporu oproti iným kondenzačným sušičkám. Tento typ je vhodný pre ľudí, ktorí perú často a pravidelne.
Hodnotenie článku:
(79.8%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia
Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár