Akú sušičku prádla? Recenzie chvália Bosch

Kedysi bola sušička bielizne v domácnosti nadštandardným spotrebičom, avšak v dnešnej dobe sa stáva čím ďalej, tým viac súčasťou bežnej domácnosti.

Domáca sušička oblečenia

Výhodou sušičky je predovšetkým rýchlosť sušenia bielizne, no ponúka ďalšie benefity v podobe mäkkej a takmer vyžehlenej bielizne. Sušička je teda vhodná investícia, ak chcete ušetriť čas a námahu. Na čo sa však pri jej výbere zamerať?

Najlepšie sušičky bielizne

Názov Hodnotenie Detail
Beko DPS 7405 G B5   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
LG RC82EU2AV4Q   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ECG ETF 1270 DA++   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
datartdatartdatart
AEG AbsoluteCare T8DBG68SC   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung DV90T5240AX/S7   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Ako sušička funguje

Možno to na prvý pohľad tak nevyzerá, ale sušička bielizne nie je vôbec zložitý stroj. Princíp je jednoduchý – ide o vysúšanie teplým/horúcim vzduchom a následné schladenie. Sušička nasaje vzduch, zohreje ho na vybranú teplotu a odstráni z bielizne vlhkosť. Potom nastáva chladiaca fáza, ktorá sa postará o to, aby bola bielizeň čo najmenej pokrčená. Sušička odvádza prebytočnú vodu a vzduch preč z rotačného bubna. V prípade ventilačnej sušičky je para odvádzaná preč z prístroja (ventilačnou rúrou do vonkajšieho priestoru), kondenzačná sušička obsahuje zásobník na vodu, ktorá vzniká následkom kondenzácie pary.

Sušenie bielizne v sušičke

Typy a umiestnenie sušičky

Ešte pred samotnou kúpou si treba dobre premyslieť, kam sušičku umiestnite. Chcete ju mať v kúpelni, v kuchynskej linke alebo ju umiestnite do technickej miestnosti či práčovne? Výber miesta je dôležitým parametrom, keďže vám pomôže sa rozhodnúť buď pre samostatne stojacu sušičku, alebo sušičku kombinovanú s práčkou.

Samostatná sušička je vhodná pre ľudí, ktorí už majú doma práčku, ale aj pre tých, ktorí majú dostatok priestoru na umiestnenie dvoch spotrebičov (vedľa seba či nad seba). Práčka so sušičkou zas šetrí miesto v byte či menšom dome.

Parametre výberu

Viete, čo od nového spotrebiča očakávate? Pri výbere treba prihliadať na niekoľko dôležitých parametrov:

  • Kapacita bubna - ľuďom, ktorí žijú sami, prípadne iba s partnerom, postačí menšia kapacita ako 4-člennej rodine. Vyberať si môžete z modelov s kapacitou náplne do 6 kg, ale aj z tých s kapacitou 10 kg bielizne. Zlatou strednou cestou je sušička bielizne s kapacitou bubna 8 kg. V prípade práčky so sušičkou si všímajte 2 parametre - max. kapacitu bubna pri praní a max. kapacitu bubna pri sušení. Vo väčšine prípadov platí, že objem bielizne na sušenie je 50 % z plne naloženej práčky.

Kapacita bubna sušičky bielizne

  • Energetická trieda - pranie a sušenie oblečenia je jednou z najčastejších činností v domácnosti, preto si vyberte radšej úsporný spotrebič, ktorého prevádzka nezaťaží váš rodinný rozpočet. Hoci sa lepšia energetická trieda (A+++/A++/A+) odrazí na cene samotného spotrebiča, náklady sa vám časom vrátia. V prípade, že hľadáte čo naúspornejší model, poobzerajte sa po kondenzačnej sušičke s tepelným čerpadlom.
  • Trieda účinnosti kondenzácie - tento údaj hovorí o tom, aké množstvo vody sa v bielizni nachádzalo pred začiatkom sušenia a aké po jeho ukončení - tzn. koľko vody nájdete v nádobe na kondenzát.
  • Inteligentné technológie a špeciálne programy - v prípade, že chcete, aby mala vaša nová sušička 6. zmysel alebo inú technológiu, ktorá ušetrí energiu a uľahčí vám prácu, poriadne si preštudujte popis každého výrobku. Špeciálne programy nemusia byť súčasťou každej sušičky.

Práčka a sušička v jednom (2v1)

Ide o vhodné riešenie pre ľudí, ktorí potrebujú ušetriť priestor. Nevýhodou je však vyššia spotreba vody a aj nižšia kvalita sušenia. Vzhľadom na to, že kapacita práčky je väčšia než kapacita sušičky, v prípade, že práčku úplne naplníte bielizňou, pred sušením budete musieť časť bielizne vybrať a sušiť ju na viac etáp.

Najlepšie sušičky prádla 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie sušičky prádla 2021 – recenzie, test, porovnanie

Sušička je perfektný nástroj do každej domácnosti. Dokáže prádlo dokonale vysušiť a vyrovnať. Často nie je potrebné bielizeň vybratú zo sušičky ani žehliť. Problém nastáva až v prípade, ked si vyberiete nekvalitný model. Ten nám môže narobiť viacej starostí ako radosti. Aj preto sme zozbierali svetové rebríčky, testy sušičiek prádla, recenzie a hodnotenia používateľov a vybrali sme... Prečítať článok

Ventilačná sušička

Bielizeň suší tento typ stroja pomocou teplého vzduchu, ktorý nasáva z miestnosti. Ohreje ho a vpustí do bubna, horúci vzduch je následne spolu s parou vypustený von pomocou vetracej trubice. Trubica musí byť napojená na vetrací otvor v stene či okne, jej dĺžka musí byť minimálne 1,20 m a umiestnená musí byť 30 cm od steny. Výhodou takejto sušičky sú nízke náklady na prevádzku.

Sušička oblečenia

Kondenzačná sušička

Takáto sušička funguje na princípe kondenzácie - vodnú paru premieňa na vodu. V uzavretom obvode sa ohriaty vzduch sýti vodnou parou, následne sa schladzuje a výsledná voda sa odvádza do zbernej nádobky, ktorú treba pravidelne pred použitím sušičky vyliať. Kondenzačnú sušičku môžete napojiť aj na odpad, v tom prípade sa nazbieraná voda bude odvádzať sama.

Vybrať si môžete z troch variantov:

  • Kondenzačná sušička s priamym ohrevom – ide o starší model, ktorý je vhodný na príležitostné použitie. Ak chcete sušičku využívať často, po tomto type nesiahajte. Na ohrev totiž využíva elektrickú energiu, má vyššiu spotrebu, čo by sa nepekne podpísalo na vašom účte. Jej výhodou je nízka cena.
  • Kondenzačná sušička s parnou funkciou – tieto spotrebiče pracujú pomocou pary a horúceho vzduchu, bubon sa počas sušenia netočí. Horúca para preniká látkou a jemne ju našuchorí, prádlo prevonia a osvieži. Parný cyklus používa vodu kondenzovanú pri sušení. Kondenzačná sušička s parnou funkciou dokáže bielizeň osviežiť a zbaviť zápachu aj bez predchádzajúceho vyprania, pričom para odstráni záhyby z oblečenia, či je suché, alebo mokré.
  • Kondenzačná sušička s tepelným čerpadlom – čerpadlo suší bielizeň pri nižších teplotách a vodu kondenzuje tým, že vzduch rovno chladí. Úbytkové teplo sa vracia späť do bubna a je opätovne využívané. Sušička má nízku spotrebu, ide až o 3-násobnú úsporu oproti iným kondenzačným sušičkám. Tento typ je vhodný pre ľudí, ktorí perú často a pravidelne.

Sušička prádla s hĺbkou do 50 cm

Úzke, tzv. slim sušičky sa vyznačujú menšou hĺbkou, štandardne je to 45 cm. Hodia sa do domácností s menším počtom osôb, ale aj pre ľudí, ktorí bývajú v menšom byte a nemajú dostatok priestoru na klasickú sušičku. Rozdiel medzi klasickými a slim sušičkami je len vo veľkosti a kapacite bielizne (max. 7 kg), inak sú tieto modely zvyčajne rovnako kvalitné a výkonné ako ich objemnejšie kolegyne. Disponujú rôznymi funkciami (odložený štart, Wi-Fi pripojenie či detská poistka) i nízkou hlučnosťou (bežná hlučnosť slim sušičky je 65 dB).

Slim sušička bielizne

Test magazín radí

Verejnoprávna stanica RTVS predstavila dávnejšie vo svojom Test magazíne niekoľko modelov sušičiek, ktoré na základe niekoľkých parametrov vzájomne porovnávali. Nešlo síce o tohtoročné modely (na výsledky ich porovnávania si ešte musíme počkať), ale mohli by vám pomôcť pri rozhodovaníTest magazín je spotrebiteľský magazín, ktorý vznikol spoluprácou s neziskovou organizáciou dTest, ktorá sa zaoberá testami rôznych produktov, ale taktiež pomáha zorientovať sa pri nákupe výrobkov. Máte tak istotu, že zistenia sú skutočne výsledkom skúšania produktov reálnymi ľuďmi.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 01.01.2017

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

29/06/2020 10:46
Anna Branická

Prečo sa nevyrábajú sušičky do bytov so šírkou do 45 cm a plnenie zhora?

Pridať komentár