iPhone XS Recenzia výborného telefónu pre náročných

Nový iPhone XS je v poradí mojím 4. modelom telefónu od Apple. Predchádzajúci iPhone 7 mi slúžil veľmi dobre a dizajnovo patril medzi môj najobľúbenejší model. Dostal však nového majiteľa v rámci rodiny a ja som sa posunula k novšiemu iPhonu.

iPhone XS od Apple

Váhala som dlhší čas, či ostať verná Apple alebo skúsiť iného výrobcu. Veľmi ma lákal Samsung alebo Huawei so svojimi najnovšími modelmi, ktoré sú nielen hardvérovo silné, ale aj dizajnovo krásne smartfóny. Nakoniec som zvolila nový iPhone XS a to z praktického hľadiska. Mám niekoľko produktov Apple, ktoré s iPhonom výborne fungujú, a investovala som dosť do nákupu aplikácií z AppStore. Ako som spokojná po dlhšom čase s týmto modelom, zhrniem do niekoľkých viet.

Luxusný, trochu opozeraný dizajn

Vybrala som si striebornú verziu s kapacitou 64 GB. Po vybalení som bola síce nadšená z dizajnu, ale nebol prekvapením, pretože výrobca už mal s podobným dizajnom na trhu starší model. Trochu ma sklamala hrúbka, tá je o málo väčšia než modely z radu 7. Ten štíhly dizajn telefónu chýba. Sklenená zadná časť je prekvapivo veľmi dobre udržateľná v ruke a nestalo sa mi, že by iPhone kĺzal. Rám z nerezovej ocele pri farebnom prevedení Silver je dosť lesklý. Tu som sa najviac obávala, že sa pri používaní poškriabe. A hoci som niekoľkokrát pri vsúvaní kábla do lightning konektoru trafila pomimo, rám je odolný voči bežnému poškrabaniu.

Tlačidlá sú po stranách. Zapnutie/vypnutie na ľavej strane, ovládanie hlasitosti a prepínanie do tichého módu na pravej strane. Spodná časť patrí vstavanému mikrofónu a stereo reproduktoru a lightning konektoru pre nabíjanie a pripojenie slúchadiel. Audiojack tu už, samozrejme, nie je. Druhý stereo reproduktor sa nachádza v hornej časti. Na malý výrez na displeji som si rýchlo zvykla a vôbec si ho pri používaní neuvedomujem. S čiernou alebo tmavou tapetou je to ideálne. Zadná časť patrí fotoaparátu, ktorý je riešený pozdĺžne. Dizajnu sa mi páči a nie je nič, čo by mi na ňom vadilo alebo pôsobilo rušivo. iPhone XS pôsobí luxusne, hoci už má opozeraný dizajn svojho predchodcu.

Sila hardvéru

Vo vnútri sa ukrýva silný hardvér a odhliadnuc od všetkých papierových parametrov, ktorými s Apple všade už pochválil, reakcie a chod tohto modelu sú výborné. Reaguje svižne, aplikácie spúšťa rýchlo a nestalo sa mi, aby zaváhal. Okrem výkonného procesoru A12 Bionic, väčšej 4 GB pamäte, má iPhone XS aj rýchle Face ID. S týmto systémom som spokojná, je to vysoko návyková vec pre odomykanie. Ako pri predošlých modeloch, aj tu displej reaguje na 3D Touch, čo je skvelé a využívam to pri niektorých aplikáciách.

Vďaka kvalitným reproduktorom a mikrofónu sú reprodukcia hudby a hlasové hovory veľmi kvalitné. Rozlíšenie 5,8“ OLED displeja je 2 436 x 1 125 pixelov pri 458 ppi. Displej má mierne zaoblené hrany a ak sa rozhodnete pre ochranné tvrdené sklo, je lepšie vybrať 3D sklo, ktoré dosadne na celú plochu displeja.

Apple iPhone XS

Displej ponúka viditeľne jemnejšie zobrazenie, výraznejšie farby a je kontrastnejší. Čitateľnosť na slnku je veľmi dobrá. Zozačiatku mi chvíľu trvalo, kým som si zvykla na jeho špecifický True Tone. Displej chytí mierne žltkastý odtieň, ale po čase som sa s tým doslova zžila a pri jeho vypnutí mi príde farba neprirodzená až nepríjemná. iPhone XS je odolný voči vode a prachu, má označenie IP68. Mal by vydržať 30 minút v hĺbke do 2 metrov. Túto vlastnosť dobrovoľne testovať nebudem. Vstavaná batéria mi aj pri náročnom používaní vydrží deň a niečo. Skôr však garantujem ten jeden deň naplno. iPhone XS podporuje bezdrôtové aj rýchlonabíjanie. V balení však nájdete iba klasickú nabíjačku pre štandardné nabíjanie. Čo si pochvaľujem, je automatické rozsvietenie displeja po zdvihnutí alebo poklepaní na displej.

Fotoaparát budete milovať

Fotoaparát fotí aj bez veľkých príprav výborne. Duálna 12 Mpx kamera je super. Veľmi sa mi pozdáva režim portrét, s ktorým sa dá pekne vyhrať. Zábery sú krásne a kvalitné aj bez pričinenia samotného užívateľa. Trochu slabšie je podľa mňa nočné fotenie. Pri bežnom porovnaní záberov urobených s iPhonom XS a tými s telefónom Huawei som musela uznať, že Huawei fotí nočné zábery úžasne. To však nie je dôvod na nespokojnosť, lebo vždy sa nájde nejaký iný model, ktorý je v niečom lepší.

Systém vychytal posledné chybičky aktualizáciami

Aktuálne mám nainštalovaný operačný systém iOS 12.1.1, ktorý už je v podstate vyladený, opravený aktualizáciami a funguje bez problémov. Keďže nemá iPhone XS žiadne tlačidlo a všetko sa vykonáva na displeji, chvíľu som si zvykala na gestá, ktorými vyvolám akcie. V novom iOS pridal Apple skratky, čo si pochvaľujem a dokonca aj skratky pre Siri. Tá však stále nevie po slovensky.

Displej iPhonu XS

Apple sa rozhodol, že v ovládacom centre sa Wi-Fi a Bluetooth nebudú vypínať, ale iba deaktivovať. Prakticky to vyzerá tak, že ak dám vypnúť na displeji Wi-Fi, tvári sa, že je vypnutá, ale začiatkom nového dňa sa zapne. Úplne vypnutie musíte urobiť priamo v nastaveniach. Dá sa to však riešiť pridelením skratky, kde si nadefinujete vypnutie Wi-Fi a Bluetooth widgetom. Tento model podporuje okrem klasickej nano SIM aj eSIM a službu Apple Pay, ktorú na Slovensku zatiaľ nevyužijete (podľa posledného infa s tým začal Orange). Najnovšie však môžete platiť za nákupy aplikácií, hudby a filmov aj kreditom alebo na faktúru z mobilnej karty. Neviem, či to funguje pre všetkých operátorov, ale s O2 bez problémov. Stačí zmeniť spôsob platby z kreditnej karty na platbu fakturácia operátorom.

Prečo kúpiť a prečo nie

Nákup neľutujem a som z iPhonu XS nadšená. Páči sa mi dizajn, funkcie, ktoré ponúka a som až nadmieru spokojná s jeho výkonom. Nehrávam hry, takže jeho maximálny potenciál, čo sa výkonu procesoru týka, ani nevyužijem. Čo však využijem, je skvelý fotoaparát, výborná reprodukcia hudby a systém, ktorý je maximálne komfortný pre užívateľa. Ako mínusy vidím vysokú cenu, ktorá sa s každým novým modelom zvyšuje. Samozrejme, že aj vlajkové lode iných výrobcov majú vysoké cenovky, a preto si každý musí zvážiť, koľko do mobilného zariadenia investuje. Niekomu môže chýbať audiojack. Hlavne, ak vlastní kvalitné a drahšie slúchadlá. Dá sa to riešiť redukciou, ale to nevyzerá tak dobre. Redukcia nie je v balení tohto modelu, takže si ju musíte dokúpiť. Sklo všade, kam sa pozriete, môže byť pre niekoho problém, hlavne ak nemáte radi mobil v puzdre alebo kryte. Tento model pád, a to na hociktorú stranu, bude niesť bolestivo. Oprava displeja je drahá záležitosť.

Prvé, čo som urobila, bol nákup ochranného tvrdeného skla na displej a krytu na zadnú časť. Tým síce stráca trochu iPhone zo svojho luxusného vzhľadu, ale aspoň sa ochráni. Nie každé sklo a zadný kryt si však budú rozumieť. Originálny zadný kryt od Apple v silikónovej verzii a ochranné sklo 3D naň sadli pekne. Keď som však skúsila zadný kryt od iného výrobcu, ochranné sklo mi nadvihlo na okrajoch. Tiež je potrebné kupovať kryt priamo na XS. Aj keď je s modelom X totožný rozmermi, nemusí vám kryt z X sedieť v mieste zadnej kamery. Ak patríte k fanúšikom Apple produktov, máte radi a používali ste už operačný systém iOS, ak sa vám páči luxusný dizajn a potrebujete výkonné mobilné zariadenie na zábavu aj prácu, iPhone XS vás nesklame. Jediné, čo vás môže sklamať, je jeho cena. Pokiaľ patríte k fanúšikom zariadení iných výrobcov a máte radi operačný systém Android, určite nájdete v rovnakej výkonnostnej triede rovnako kvalitný mobil.

 • Tip/rada: Reštart tohto modelu chce cvik. Keďže nemá svoje typické okrúhle home tlačidlo, musíte reštart vykonať stlačením niekoľkých hardvérových tlačidiel v určitej postupnosti. Stlačte krátko tlačidlo zvýšenie hlasitosti, stlačte krátko tlačidlo zníženie hlasitosti a následne stlačte a podržte tlačidlo zapnutia/vypnutia, pokiaľ sa nezobrazí logo Apple na čiernej obrazovke. Ak sa vám takýto postup vôbec nepozdáva, proste len vypnite mobil a znovu ho zapnite.

Klady:

 • luxusný dizajn,
 • kvalitné materiály a spracovanie,
 • kompaktná veľkosť,
 • OLED displej s True Tone,
 • výkonný hardware (procesor A12 Bionic, 4GB RAM),
 • voliteľná kapacita (64, 128, 256 GB),
 • kvalita fotoaparátov (nahrávanie videa v 4K),
 • Face ID a ovládanie gestami,
 • kvalitné stereo reproduktory – podpora dolby amos,
 • bezdrôtové a rýchlo nabíjanie,
 • operačný systém iOS a dĺžka softvérovej podpory,
 • vodoodolnosť IP68.

Zápory:

 • vysoká cena,
 • absencia audiojacku (balenie neobsahuje redukciu audiojack/ lightning),
 • kvalita večerných alebo nočných fotografií,
 • drahá oprava zariadenia,
 • vyššia cena príslušenstva.

Hodnotenie článku:
(82.8%)

Pulbikované dňa: 30.01.2019


Pridať komentár