Ako správne nabíjať mobil, smart hodinky, batériu na notebooku

Životnosť vášho smartfónu, notebooku, smarthodiniek aj inej elektroniky závisí od mnohých faktorov, ku ktorým sa radí aj správne nabíjanie. Ide o činnosť, ktorú robíme úplne automaticky a nad ktorou sa veľmi nezamýšľame, avšak práve nabíjanie má významný vplyv na to, ako dlho vám technika vydrží.

Ako správne nabíjať telefón

Chcete, aby vám batéria zostala v dobrom stave čo najdlhšie? Prečítajte si, čo jej škodí a čo pomáha.

Kedy a na koľko nabíjať telefón

Spozorovali ste, že sa váš telefón po čase vybíja rýchlejšie? Pri elektronike je dôležité, kedy a za akých podmienok ju nabíjate. Mnohí siahnu po nabíjačke až vtedy, keď telefón upozorní na slabú batériu alebo keď sa im rovno vypne. Následne ho nechajú nabíjať až na 100 %, niekedy aj celú noc. Takéto nabíjanie je pre lítiovo-iónové batérie veľmi škodlivé z viacerých dôvodov.

Ak necháte batériu klesnúť na nulu, teda sa úplne vybije, batéria sa opotrebuje rýchlejšie ako normálne. Ak sa vám to stane len z času na čas, nejde o žiadnu tragédiu. Niekedy je vhodné batériu vykalibrovať úplným vybitím a následným nabitím na 100 %. Odporúča sa to však len pre batérie s už zhoršenou životnosťou – ako jednorazová možnosť zlepšenia stavu batérie, aj keď nie vždy je efektívna. Kedy teda dať mobil nabíjať? Batériu by ste nemali nechať klesnúť pod 20 %, preto po nabíjačke siahajte už vtedy, keď vidíte zostávajúcich 20 – 30 %.

Ďalšou otázkou je, na koľko percent batériu nabíjať. Je potrebné dosiahnuť vždy 100 %? Nie, určite sa neodporúča vždy čakať na úplne nabitie batérie. Úplne stačí nabiť ju na úroveň 80 – 90 %, kedy sa nabíjanie tak či tak spomalí. Dosiahnuť 100 % nie je vôbec potrebné a pokiaľ máte batériu bez ochrany pred nadmerným nabitím, môže to byť aj škodlivé. V najlepšej kondícii teda udržíte batériu vtedy, ak ju budete udržiavať v rozmedzí 20 – 80 %.

Kedy a na koľko nabíjať notebook

Moderné batérie majú obmedzený počet cyklov nabíjania, potom sa ich životnosť znižuje. Neodporúča sa vybíjať batériu notebooku na nulu a následne ju nabíjať na 100 %, nie je vhodné ani dlhodobé klesnutie pod 5 % (napr. ak máte v domácnosti viacero počítačov a primárne používate len jeden). Notebook, najmä ak ho používate denne a nechcete ho mať stále na nabíjačke (čo znižuje životnosť batérie)), sa odporúča nabiť, keď klesne energia na 20 %. Zabudovaný mechanizmus zastaví nabíjanie, keď kapacita batérie dosiahne 100 %, rovnako ako v prípade telefónov však dochádza k opätovnému nabíjaniu v prípade, že úroveň kapacity batérie klesne. Životnosť batérie môžete predĺžiť, ak batériu budete nabíjať na 80 %.

Pri používaní notebooku na batériu odporúčame zvoliť čo najúspornejší režim (zníženie jasu obrazovky, vypnutie bezdrôtových sietí atď.), pretože to šetrí batériu, ktorá sa pri pomalšom vybíjaní menej opotrebováva. Tak predĺžite interval medzi nabíjaniami a nepriamo znížite počet nabíjacích cyklov.

Najlepšie notebooky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie notebooky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Stovky modelov notebookov na nás číhajú z každého elektra. Podobajú sa ako vajce vajcu. Ako si vybrať? Pripravili sme pre vás rebríček toho najlepšieho. Tento rebríček odzrkadluje výsledky svetových aj domácich testov, recenzií a hodnotení. Keďže sa trh rýchlo mení, tento rebríček pravidelne aktualizujeme. Pred každým výberom notebooku by ste si mali ujasniť dve najzákladnejšie... Prečítať článok

Chyby, ktorým sa vyhnite

Ak si chcete životnosť batérie čo najviac predĺžiť, nestačí len dodržiavať zásady správneho nabíjania. Denne robíme množstvo chýb, ktoré batérii skracujú život a často si ich vôbec neuvedomujeme. Toto sú tie najbežnejšie chyby, ktoré môžete pri nabíjaní smartfónu či laptopu urobiť.

  • Zariadenie zapájate a odpájate z nabíjačky – Počas nabíjania si možno potrebujete skontrolovať telefón, no nabíjačka je krátka, preto ho neustále odpájate a pripájate. Ide o zdanlivo nevinnú činnosť, no pre batériu sú takéto podmienky veľkou záťažou.
  • Používate nevhodnú nabíjačku – Často si myslíme, že stačí, aby sedel konektor, a keďže dnes už sú univerzálne microUSB porty, používame akékoľvek nabíjačky. Odporúča sa však vždy používať nabíjačku od výrobcu alebo aspoň rovnakej značky. Problémom môžu byť lacné nabíjačky, ktoré nemajú žiadne ochranné systémy, ktoré by batériu ochránili pred prebitím alebo prehriatím.
  • Vystavujete ho vysokým a nízkym teplotám – Batérie smartfónov a notebookov sú vyrábané na použitie v bežných podmienkach pri izbovej teplote. Škodí im predovšetkým teplo nad 35 °C, preto si nenechávajte mobil v lete v aute alebo na okennom parapete. Rovnako im škodia nízke teploty vonku v zime.
  • Zariadenie počas nabíjania používate – Počas nabíjania sa teplota telefónu zvyšuje, rovnako ako počas používania, hlavne ak používate náročnejšie aplikácie a hry. A keďže vysoké teploty výrazne skracujú životnosť batérie, je vhodnejšie telefón používať až po nabití.
  • Nabíjate celú noc – Nabíjanie celú noc alebo dlhé hodiny je pre batériu škodlivé. Po tom, čo dosiahne 100 %, sa nabíjanie preruší, no po nejakom čase klesne batéria na 99 %, čím sa nabíjanie opäť spustí. A práve takéto opakované zapínanie a vypínanie nabíjania je pre batériu veľmi škodlivé.

Ako správne nabíjať notebook

Je rýchle nabíjanie pre batériu škodlivé?

Potreby rýchleho nabíjania súvisia s potrebami väčších kapacít batérií. Moderné smartfóny majú stále výkonnejšie procesory, väčšie displeje a náročnejšie vybavenie, takže kedysi klasické 3 000 mAh batérie už dnes nie sú postačujúce. Aby sme však nabíjaním netrávili dlhé hodiny, výrobcovia smartfónov prišli s možnosťou rýchleho nabíjania, vďaka ktorému stačí dať mobil nabíjať niekoľko minút pred odchodom z domu. Nemusíte sa však obávať, táto technológia vašej batérii nijako neškodí a „neprebíja“ ju.

Rýchle nabíjanie sa odohráva v 2 fázach – v prvej naberá batéria čo najrýchlejšie čo najviac energie. Spozorujete to hneď, keďže z nízkeho percenta sa váš telefón rýchlo dostane na určitú úroveň, väčšinou okolo 70 – 80 %. V druhej fáze sa však už nabíjanie spomalí, kým nedosiahne 100 %, aby sa batéria neprebíjala a nepoškodzovala. Nevýhodou rýchleho nabíjania je, že vyvíja viac tepla, preto si dávajte pozor na to, kam mobil pri nabíjaní umiestnite.

Najlepšie telefóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie telefóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Trh s mobilnými telefónmi je najviac rozpínajúci sa trh. Vďaka vývoju stále novších technológii pre mobilné zariadenia výrobcovia chŕlia na trh stále novšie modely. Žiaden z výrobcov nechce zaostávať za konkurenciou. Aj nároky používateľov sa za posledné roky rapídne zvýšili. Dnes už pristupujeme k nákupu mobilného telefónu inak ako pred pár rokmi. Zvažujeme výkon, výdrž, technologické... Prečítať článok

Ako nabíjať batériu pred prvým použitím

Z minulosti sme zvyknutí, že prvé nabitie batérie je to najdôležitejšie. Telefóny sa mali dať nabíjať ešte pred prvým použitím, často aj po dobu 8 – 10 hodín. Dnešné smartfóny využívajú hlavne lítiovo-iónové batérie, ktorých potreby sa už líšia. Pri kúpe nového telefónu ho dostanete už s nabitou batériou, ktorú teda nie je potrebné nabíjať, kým vám neklesne pod 10 – 20 %. Pri prvom nabíjaní však nenechávajte telefón v nabíjačke dlhé hodiny.

Riaďte sa tým, nakoľko je batéria nabitá. Často ide o 3 – 4 hodiny, no vďaka nabíjačke s rýchlym nabíjaním môže byť mobil nabitý už za hodinu. Prvé nabíjanie už teda dávno neznamená, že by sa mala batéria nabíjať dlhšie než obvykle, práve naopak. Nechávať telefón v nabíjačke na príliš dlhú dobu nie je preň prínosné. Ak si však nie ste istí, aký typ batérie máte vo svojom smartfóne, notebooku či smarthodinkách alebo čo robiť pred prvým použitím, vždy sa riaďte používateľským manuálom.

Možnosti nabíjania

Dnes sa už spôsob nabíjania v mnohom líši oproti dobe, kedy sme používali svoje prvé mobily. Rozdiel nie je len v rýchlosti a typu batérie, ale aj v možnostiach nabíjania. Kým kedysi mal každý výrobca vlastný nabíjací kábel, dnes sú už nabíjačky jednotnejšie a nemusíte sa spoliehať už len na kábel. Zvoliť si môžete aj bezdrôtové nabíjanie, nabíjanie v aute, cez USB alebo vďaka solárnym článkom.

Ako správne nabíjať smart hodinky

Klasická nabíjačka

Najbežnejším spôsobom nabíjania je cez klasickú nabíjačku, pričom použiť môžete tú od výrobcu alebo si zadovážiť vlastnú. Pri použití inej nabíjačky je dobré vedieť, aký konektor potrebujete. V prípade telefónov sa stretnete najmä s 3 typmi, pri notebookoch je typov viac:

  • Lightning Connector (Apple) – Týmto typom konektoru sú vybavené nabíjačky pre telefóny či tablety od Apple. Sú jednotné, preto ak máte viacero zariadení Apple, môžete si nabiť jednou nabíjačkou viacero zariadení.
  • Micro-USB – Tento konektor je považovaný za štandard predovšetkým v EÚ. Nahradil kedysi rozšírenejší Mini-USB konektor a dnes je kompatibilný s väčšinou smartfónov s Androidom a tabletmi.
  • USB typ C – Začína byť obľúbenejší než Micro-USB konektor a majú ho hlavne novšie zariadenia, a to aj mimo značky Apple a vrátane niektorých notebookov.
  • Nabíjačky pre notebooky – Spomenúť musíme aj nabíjačky pre notebooky, ktoré bohužiaľ ešte nie sú také štandardizované ako tie pre telefóny, avšak aj v tomto prípade sa smeruje k zjednocovaniu.

Powerbanka

Powerbanky sa v posledných rokoch osvedčili najmä pri cestovaní, pri ktorom nemáme vždy možnosť dať si mobil nabiť. Tieto malé škatuľky majú dnes už vysoké kapacity, vďaka ktorým si mobil nabijete aj niekoľkokrát. Dôležité je však nezabudnúť si pred cestou alebo odchodom z domu powerbanku nabiť, aby bola pripravená, keď ju budete potrebovať. Pri výbere si všímajte jej vlastnosti, napr. nie každá powerbanka disponuje rýchlym nabíjaním. Vaša powerbanka by taktiež mala zaručovať ochranu proti prepätiu, nadmernému nabíjaniu, prehrievaniu a skratu. Vďaka tomu bude vaša batéria chránená a vydrží dlhšie.

Najlepšie powerbanky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie powerbanky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Popularita powerbánk neustále rastie, preto je pravdepodobné, že skôr či neskôr po takejto súkromnej elektrárni zatúžite i vy. V   našom návode vás prevedieme všetkými dôležitými parametrami, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere ideálnej powerbanky. Najlepšie powerbanky Powerbanky – recenzie Vybrať vhodný produkt na základe nášho návodu by mal zvládnuť každý.... Prečítať článok

Solárna nabíjačka

Ďalšou skvelou voľbou na cesty, resp. výlety a pobyty v prírode, je solárna nabíjačka. Toto ekologické riešenie využíva solárne panely, ktoré zachytávajú energiu slnečných lúčov v nabíjačke, a pri napojení ju môžete využiť na nabitie vášho telefónu. Toto riešenie nie je pre každého, keďže ide o pomalšie nabíjanie, ktoré nie je také efektívne počas zimy a oblačného počasia. Na druhej strane môže byť táto možnosť zaujímavá pre tých, ktorí hľadajú eko riešenie, potrebujú nabíjačku v prírode alebo tam, kde nemajú prístup k elektrine.

Nabíjanie v aute

Väčšina dnešných automobilov už ponúka USB port, cez ktorý môžete mobil nabíjať. Jestvujú však aj adaptéry, ktoré sa dajú zapojiť do zapaľovača, takže mobil si budete môcť nabiť aj v aute bez USB portu. Pri tomto spôsobe je dôležité nabíjanie prerušiť, ak vypnete motor, aby sa nestalo, že budete mať neskôr problém pri naštartovaní. Nabíjanie telefónu v aute je veľmi praktické, ak ste dlho na cestách, avšak každé auto a batéria sú iné, preto je dobré prečítať si vždy najprv inštrukcie od výrobcu, aby ste si náhodou nevyrobili zbytočné problémy.

Bezdrôtovo (Qi nabíjanie)

Bezdrôtové nabíjanie (WiFi) sa stalo populárnym len nedávno. Qi nabíjanie využíva indukciu. Nabíjačka je vo forme podložky alebo základne, ktorá prenáša energiu prostredníctvom elektromagnetických vĺn. Tie sú zachytené cievkou vo vašom mobilnom zariadení, ktoré musí byť položené na podložke. Na nabíjanie tak nepotrebujete žiadne káble, podložka pôsobí elegantne a váš stôl bude vyzerať viac upratane. Pri nabíjaní nedochádza k prehrievaniu a bezdrôtové nabíjačky majú taktiež dlhšiu životnosť. Nevýhodou je pomalšie nabíjanie a to, že nie všetky mobily umožňujú bezdrôtové nabíjanie, preto si pred kúpou takejto nabíjačky skontrolujte kompatibilitu vášho modelu.

Najlepšie bezdrôtové nabíjačky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie bezdrôtové nabíjačky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Bezdrôtové nabíjanie získava na popularite. Ak vlastníte zariadenie, ktoré podporuje túto technológiu, je na čase, aby ste si zaobstarali kvalitnú a dostatočne výkonnú bezdrôtovú nabíjačku. V   našom návode na výber vás prevedieme najdôležitejšími parametrami, poradíme vám s jej správnym používaním a neopomenieme ani hlavné výhody a nevýhody tejto čoraz populárnejšej alternatívy... Prečítať článok

Hodnotenie článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 05.09.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár