Najlepší zvlhčovač vzduchu pre deti a alergikov s ionizátorom? Recenzie a test poradia

So zvlhčovačom vzduchu sa zrejme stretol už každý z vás. Málokto však vie, na čo je toto zariadenie dobré a ako môže prospievať vášmu zdraviu. Nádchy, astmatické ochorenia, alergie, respiračné choroby či permanentne upchatý nos môžu súvisieť so vzduchom, ktorý doma dýchate a ktorý organizmus vyčerpáva a oslabuje.

Zvlhčovač vzduchu

Počas zimy je vzduch suchší - súvisí to so suchým studeným vzduchom, ale aj s vykurovaním v bytoch a domoch. Problémy s vlhkosťou vzduchu súvisiace vám pomôže aspoň čiastočne vyriešiť zvlhčovač vzduchu. Pomáha vytvoriť lepšie podmienky pre vás i vaše deti, je vhodný pre alergikov či astmatikov. Ak sa o tento prístroj zaujímate, určite vás zaujíma, aké zvlhčovače vzduchu poznáme a ako si vybrať ten správny práve pre vás.

Najlepšie zvlhčovače vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Beurer LB 37 Toffe   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Stavanger   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hyundai HUM 770   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Concept ZV1000 Perfect Air   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fair H10   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Pelo U14   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Ultrazvukové zvlhčovače

Tento druh zvlhčovača zaraďujeme medzi najpoužívanejšie a najúspornejšie. Tento typ zvlhčovača vzduchu funguje na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré rozkmitajú oscilátor a ten mení kvapky vody na mikrokvapky. Mikrokvapky, menšie ako hmla či vodná para, prístroj rozptyľuje do okolitého vzduchu.

Mikrokvapky vďaka svojej veľkosti zabezpečujú bezproblémové dýchanie. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je vysoko účinný, má nízku spotrebu a môže obsahovať ionizačné tyčinky, ktoré ničia zárodky baktérií a zbavujú vzduch zápachu.

Pri tomto type zvlhčovača treba dávať pozor na tvorbu vodného kameňa znižujúceho účinnosť prístroja, ale aj jeho životnosť. Nevýhodou tohto prístroja je tiež jeho špecifický zvuk, ktorý by mohol niektorým užívateľom prekážať. Rovnako sa treba poradiť s odborníkom v prípade, že máte doma domáce zvieratko, ultrazvukové vlny by mu totiž mohli spôsobovať problémy.

Diskové zvlhčovače

Vo vnútri diskových zvlhčovačov je uložených niekoľko diskov, ktoré rotujú ponorené po určitú hladinu vody. Na vrchu je umiestnený ventilátor, ktorý v niekoľkých rýchlostiach pomáha prečisťovať a zvlhčovať vzduch.

Výkonný zvlhčovač vzduchu

Je to jednoduchý systém, ktorý okrem zvlhčovania má aj funkciu prečistenia vzduchu. O baktérie sa zväčša stará ionizačná tyčinka, uložená v zvlhčovači.

Parné zvlhčovače

Ako naznačuje už jeho názov, parný zvlhčovač funguje na princípe produkcie horúcej pary. Prístroj za pomoci špirály zohrieva vodu, následne ju zmiešava s chladným vzduchom a vypúšťa do priestoru. Pri jeho používaní treba myslieť na to, že horúca para občas prispieva k zvyšovaniu teploty vzduchu v miestnosti. Množstvo modelov obsahuje regulátor intenzity vypúšťania pary. Parné zvlhčovače majú často aromaterapiu alebo antibakteriálny filter (ochranu).

Nevýhodou tohto typu zvlhčovača môže byť to, že špirála a vyšší výkon zariadenia zvyšujú spotrebu o 60 - 80 % oproti napríklad ultrazvukovému zvlhčovaču.

Studené zvlhčovače

Studené zvlhčovače pracujú na princípe odparovania vzduchu. Vzduch nasávajú cez filter a následne ho zvlhčujú. Drahšie modely bývajú vybavené ionizačnou tyčinkou, štandardné modely vzduch iba zvlhčujú, nefiltrujú ho. Tento typ zvlhčovača je síce bezúdržbový, pre deti, astmatikov či alergikov však nie je úplne vhodný. Aj to je dôvod, prečo ide o najmenej preferovaný variant v rámci zvlhčovačov vzduchu.

Podľa čoho si vybrať zvlhčovač

Pri výbere zvlhčovača vzduchu by ste mali zohľadňovať niekoľko vlastností/funkcií. Dôležitý je výkon, hlučnosť, ale aj príkon zvlhčovača či to, či obsahuje ionizátor.

Výkon zvlhčovača vzduchu

Výkon zvlhčovača je údaj, ktorý vám prezradí, koľko čistého vzduchu dokáže prístroj vytvoriť za hodinu.

Zvlhčovač vzduchu do bytu

Maximálny zvlhčovací výkon sa udáva v mililitroch (ml/h), napríklad 400 – 600 ml/h je pomerne nadštandardná hodnota produkcie vzduchu. Priestory väčšie ako 70 metrov štvorcových by mali byť vybavené aspoň dvoma zvlhčovačmi.

Hlučnosť

V prípade, že je zvlhčovač vzduchu hľadáte pre deti či bábätko do detskej izby, vhodnejší bude tichší model. Spodná hranica hlučnosti je okolo 20 dB, nad 40 dB by vám už zariadenie a jeho zvuky mohli čiastočne prekážať.

Príkon

Príkon a výkon sú riadené priamou úmerou. Ak je vyšší výkon, je vyššia aj spotreba elektrickej energie. Najúspornejšie zvlhčovače dosahujú príkon okolo 15 – 25 W, výkon zvlhčovania je však menší. Najvyššiu spotrebu a výkon majú parné zvlhčovače. Spotreba sa môže v tomto prípade vyšplhať až na 120 – 150 W.

Objem zásobníka na vodu

V tomto prípade platí, že čím väčšia nádoba na vodu, tým lepšie - odpadne vám starosť s dolievaním vody do zásobníka. Objem nádrže na vodu sa pravidla pohybuje od 0,8 až do 8 litrov.

Zvlhčovač vzduchu aromaterapia

Pri menšom objeme vodnej nádržky je potrebné doliať vodu takmer pred každým použitím. Pri väčšom objeme stačí vodu doliať v priemere raz za 3 dni.

Časovač

Vďaka funkcii regulácie času si môžete zapnutie prístroja nastaviť aj na čas, keď nie ste vy ani vaše deti doma. Môžete tiež nastaviť intervaly, v ktorých sa má prístroj zapínať.

Ionizátor

Zvlhčovače vzduchu s ionizátorom, patria k tomu najlepšiemu, čo môžete na trhu nájsť. Ionizátor, resp. ionizačná tyčinka môže byť súčasťou prístroja. Proces ionizácie zabezpečuje dezinfekciu vody od baktérií a za pomoci iónov striebra likviduje baktérie a zápach vody.

Hodnotenie článku:
(83.6%)

Pulbikované dňa: 10.08.2018

Autor
Tomáš

Tomáš

Udržať tempo s modernými technológiami nie je vôbec jednoduché. Možno to ale spolu dokážeme. Zapojte sa do komentárov aj vy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár