Ako zmerať a vybrať veľkosť hodiniek – dĺžka remienka, veľkosť puzdra

Pri kúpe smart hodiniek je potrebné si uvedomiť, že nejestvuje žiadna univerzálna veľkosť, ktorá sadne každému. Nebavíme sa pritom len o veľkosti remienka, ale o celkových proporciách hodiniek. Veľkosť ciferníka síce môže byť na prvý pohľad vecou vkusu, ale je dôležité pozrieť sa na to, ako sedí na vašom zápästí a či pôsobí rovnovážne.

Ako vybrať veľkosť smart hodiniek

Zistiť správnu veľkosť smart hodiniek môže byť ťažké, hlavne ak nakupujete online. Prinášame vám preto niekoľko tipov, na čo sa pri výbere veľkosti zamerať.

Najlepšie smart hodinky

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Watch S1   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Apple Watch Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Garmin vívoactive 5   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
SG Watch 6   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Garmin Epix   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Prečo na veľkosti smart hodiniek záleží

Veľkosť smart hodiniek nie je len o dĺžke remienka, ktorý sa často dá prispôsobiť alebo vymeniť za menší či väčší, podľa vašich potrieb. Veľkosť smart hodiniek zahŕňa uhlopriečku displeja, veľkosť puzdra a vonkajších tlačidiel aj šírku remienka. Mnohí používatelia smart hodiniek radi siahajú po veľkých ciferníkoch, na ktorých je možné zobraziť viac údajov, sú prehľadnejšie a lepšie čitateľné a v prípade pánov ide často aj o túžbu po hodinkách, ktoré budú na zápästí pôsobiť mohutne. Podstatnejšími faktorom je predovšetkým to, ako hodinky na vašej ruke sedia a vyzerajú.

Hodinky by mali pôsobiť v rovnováhe so zápästím, pričom rušivo pôsobia disproporčne malé hodinky alebo príliš veľké, ktoré prečnievajú "za hranu“ vášho zápästia. Priveľké hodinky sa môžu nosiť nepohodlne, najmä pre útle zápästie budú priťažké. Malé hodinky s úzkym ramienkom budú zase na proporčne väčšom zápästí pôsobiť, že sú vám malé, tesné a zápästie bude pôsobiť opticky väčšie. Nesprávne zvolené hodinky navyše nemusia dobre držať na mieste a ľahko skĺznu na opačnú stranu.

Zmerajte si zápästie

Prvým krokom by malo byť zmeranie si obvodu zápästia. Mnohí predajcovia smart hodiniek ponúkajú rôzne tabuľky alebo návody na výber veľkosti práve na základe tohto merania. Budete naň potrebovať krajčírsky meter, ktorý si obtočíte okolo zápästia, pričom najlepšie je merať vo výške zápästnej kosti. Pri meraní sa uistite, že meter príliš nesťahujete, ani ho nedržíte príliš voľne. Nameranú hodnotu si zaznamenajte.

Veľkosť smart hodiniek – dĺžka remienka

Ak nemáte krajčírsky meter, obvod zápästia si môžete zmerať aj za pomoci pásika papiera alebo šnúrky. Pásik si taktiež obtočte okolo zápästia a ceruzkou zaznačte bod, pokiaľ siaha jeho začiatok. Pásik odmotajte a priložte k pravítku, kde odčítate jeho dĺžku. Zápästia do 15 cm sa považujú za veľmi štíhle, 15 – 17 cm za štíhle, 17 – 18 za strednej veľkosti a nad 18 cm za širšie.

Veľkosť hodiniek na základe obvodu zápästia

Veľkosť ciferníka je pre mnohých vecou vkusu, ale držať by ste sa mali aj veľkosti svojho zápästia. Každý výrobca môže uviesť návod, v ktorom predstaví veľkosti ciferníka s puzdrom daného modelu hodiniek a pridelené hodnoty obvodu zápästia, pre ktoré hodinky sedia najlepšie. Vo všeobecnosti sa často uvádza nasledovná tabuľka hodnôt:

Veľkosť hodiniek

Veľkosť puzdra v mm

Obvod zápästia v cm

S

<35

13 – 15

M

35 – 40

15 – 17

L

40 – 46

17 – 19

XL

>46

18 – 22

Hodinky s veľkosťou 38 a viac cm sú typicky určené pánom. Pri voľbe menšej veľkosti môžu hodinky pôsobiť nelichotivo. Veľkosti S a M bývajú určené dámam alebo mladším používateľom s útlejším zápästím, na ktorých by väčšie modely nesedeli dobre a odstávali.

Veľkosť hodiniek na základe obvodu zápästia

Čo si ešte pri výbere veľkosti všímať?

To, ako hodinky na zápästí pôsobia a ako sa vám budú nosiť, ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov, pričom nie všetky bývajú zmerané a uvedené v popise produktu. Stojí však za to si ich všímať a zhodnotiť, ako daná vlastnosť pôsobí vzhľadom na veľkosť vášho zápästia.

  • Tlačidlá a ďalšie prvky – Pri meraní veľkosti puzdra sa nezapočítavajú tlačidlá, ktoré sa môžu vyskytovať po obvode. Ak je ich viacero, môžu opticky pridávať na veľkosti hodiniek. Všímajte si aj ich tvar, mali by byť hladké, neodstávajúce, aby sa vám nezachytávali v oblečení. Čím viac tlačidiel a iných prvkov budú hodinky obsahovať, tým väčšie, mohutnejšie a menej prehľadné budú pôsobiť.
  • Tvar ciferníka – Smart hodinky sa vyrábajú s okrúhlym alebo štvorcovým displejom. Pokiaľ máte menšie zápästie a hľadáte väčší displej, pre potrebu zobrazenia viacerých elementov, siahnite po štvorcovom tvare, kam sa toho zmestí viac. Štvorcové hodinky však zaberajú väčšiu plochu zápästia, a tak budú pôsobiť väčšie.
  • Hrúbka puzdra – Mala by byť proporčná vzhľadom na jeho obvod. Malé hodinky s hrubým puzdrom budú vyčnievať a odstávať, avšak pánskym hodinkám sa hodia aj hrubšie, 7 – 9 mm puzdrá.
  • Šírka remienkov – Pri štandardných hodinkách býva šírka remienka od 18 do 26 mm. Pri smart hodinkách s väčším ciferníkom môže byť pokojne väčšia, ak máte vyšší objem zápästia. Pri menších hodinkách by však širší remienok pôsobil skôr ako mohutný náramok. Šírka remienka súvisí aj so štýlom – tie elegantnejšie pôsobiace smart hodinky budú mať remienok užší.
  • Dĺžka remienkov – Tento parameter zvykne korešpondovať s veľkosťou puzdra, takže ak siahnete po menších hodinkách, bude tomu prispôsobený aj remienok. Ak však máte väčšie alebo menšie zápästie, vždy si radšej dĺžku remienka skontrolujte, aby sa nestalo, že vám bude ledva dostačovať alebo bude prečnievať a zavadzať.
  • Materiál – Na prvý pohľad s rozmermi nesúvisí, avšak správne zvolený materiál môže pomôcť hodinkám, aby pôsobli opticky väčšie alebo menšie. Smart hodinky sa vyrábajú predovšetkým z rôznych kovov a plastu, výnimočne sa dajú vymeniť remienky za kožené.

Smart hodinky – recenzie

Vďaka smart hodinkám môžete sledovať nielen čas, ale aj svoje športové aktivity, spánok či dokonca s nimi telefonovať. Na trhu je množstvo modelov, preto výber nemusí byť jednoduchý, aby sme vám ho trochu uľahčili, pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov inteligentných hodiniek.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 05.12.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/01/2023 16:12
Gabika

Na Vianoce som dostala Huawei Band 7, je to niečo medzi smart hodinkami a fitness náramkom. Mám ho v ružovo-zlatej farbe a zatiaľ som spokojná. Displej je o niečo väčší než pri klasických fitness náramkoch, ale zároveň menší než pri smart hodinkách. Je to taký kompromis a na ženskú ruku sadne veľmi pekne. Keďže sa vyrába aj v čiernej farbe, hodí sa tiež chlapom. S hodinkami som spokojná, majú všetko, čo som požadovala, zobrazujú notifikácie z mobilu, počasie, zaznamenávajú prejdené kroky, spálené kalórie, monitorujú tep, spánok atď. Škoda, že z hodiniek sa nedá telefonovať, inak super.

Pridať komentár