Ako vybrať longboard. Aké kolieska, dosku, dĺžku a tvar?

Pravdou je, že na Slovensku toto športové náčinie či dopravný prostriedok nie je až také populárne ako napríklad skateboard. Preto nemôžete očakávať, že keď prídete do obchodu, predavač vám odborne a hlavne kvalitne poradí, ako vybrať longboard. Preto sme pre vás prichystali návod, ktorý vám detailne pomôže sa zorientovať v ponuke a pri výbere longboardu.

Ako vybrať longboard?

Ponuka longboardov na našom trhu je širšia, ako by ste možno čakali. Predovšetkým pre začiatočníkov môže byť výber longboardu poriadne zmätočný. Tvar, dĺžka, materiál, trucky, kolieska, bushingy, jednoducho, mnoho premenných a výsledok rovnice nejasný. Ako prvé si treba ujasniť, kde budete s longboardom jazdiť. Mesto, parky, chodníky alebo mimo mesta, dlhé a strmé kopce. Tu sa výber začína.

Najlepšie longboardy

Názov Hodnotenie Detail
Worker Bambo Pro   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Fish Classic Surf Oxelo   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Street Surfing Shark Attack   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Globe G2 Half Dip 2 – 8.375FU   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Longboard do mesta

Ak chcete longboard využívať v meste ako dopravný prostriedok, dôležité je, aby bol dobre ovládateľný a praktický. Mal by byť teda krátkej až strednej dĺžky a kolieska by mali byť mäkšie, aby dobre filtrovali nerovnosti. Takýmto longboardom sa zvykne hovoriť „cruiser“, resp. mini-longboard či Penny skateboard. Mestské longboardy sú často príznačné tým, že vzadu majú tzv. tail. Zadná časť je teda mierne zdvihnutá, čo napomáha pri ovládaní longboardu.

Longboard do mesta

Mestské parky a cyklotrasy

Longboard tohto druhu je určený viac či menej na rekreačné účely. Samozrejme, jazdiť s ním môžete aj priamo po meste, no určený je predovšetkým na cyklotrasy a na rovné a spevnené povrchy. Opäť platí, že doska by nemala byť dlhšia ako 105 cm. Vyberať môžete z paintailov alebo Drop-Through longboardov, ktorých trucky sú upevnené na dosky zhora, čo zaručí lepšiu stabilitu, no o niečo zhorší ovládateľnosť.

Longboard určený na jazdu v parku by mal byť vyšší, lepšie sa ovláda, no je o niečo menej stabilný, preto je nutné si trocha zvyknúť a natrénovať poriadne udržiavať rovnováhu. To platí pri každom longbaorde. Alternatívou s dobrým ovládaním a stabilitou sú Top-Mount longboardy, ktoré majú svoju tuhosť a zabránia dotknutiu sa koliesok a dosky aj v prípade ostrých zatáčok.

Cesty, kopce – downhill

Ak už uvažujete nad tým, že budete longboardy využívať aj mimo mesta na cestách či pri zjazde kopcov, longboardy si treba rozdeliť podľa štýlu jazdy. Longboardy preto možno rozdeliť do kategórií carving, downhill a freeride.

Longboard na jazdu po meste

Carving je určetný pre jazdu z kopcov, kedy je potrebné robiť v zákrutách väčšie oblúky. Pri freeride sú dosky určené na zjazdy alebo sliding. Trucky longboardu sú uchytené zhora, sú nižšie a omnoho stabilnejšie. Zvládnu takisto vyššie rýchlosti. Kolieska sú mäkké určené na prudké zákruty a slajdy (šmyky). Ak ide o downhill, longboardy určené pre tento štýl jazdy sú prispôsobené na zjazdy dlhých a prudkých kopcov vo vysokých rýchlostiach. Dosky sú hrubšie, aby odolali tlaku v zatáčkach a takisto sú nízke kvôli ťažisku a lepšej stabilite.

Tvar dosky

Práve doska je hlavným komponentom, ktorého tvar, dĺžka, materiál a konštrukcia určuje, na aký typ jazdy je longboard vhodný. Pre začiatočníkov môžeme dosky longboardu rozdeliť do štyroch kategórií. Tou základnou je tvar dosky Pintail, ďalej je to Drop-Through, Top-Mount a Crusier.

  • Pintail – je najbežnejší druh dosky. Tvarom pripomína natiahnutú kvapku vody či slzu. Doska je úplne plochá a je ideálna pre začiatočníkov. Pomerne dobre sa ovláda a je vyššia.
  • Drop-Through – sú špecifické svojím tvarom. Trucky sú namontované bližšie ku okrajom dosky a sú uchytené zhora. Samotná doska je tvarovaná pre vysoké rýchlosti, má znížené ťažisko a je teda stabilnejšia. Vhodná aj pre downhill či freeride.
  • Top-Mount – oproti Drop-Through longboardom sú trucky uchytené bližšie ku stredu. Opäť má doska špecifický tvar. Trucky sú však stále montované zhora, preto je niekedy problém ich rozoznať. Majú však vysokú stabilitu, o niečo horšiu ovládateľnosť. To sa dá upraviť bushingami a podložkami. Sú o pár milimetrov vyššie ako Drop-Through longboardy. Ich výška a tuhosť vďaka umiestneniu truckov zabezpečí, že sa doska nedostane do kontaktu s kolieskami. Vhodné sú na carving alebo freeride.
  • Cruiser – je dizajnom podobný skateboardu, so všetkých je najkratší. Oproti skateboardu má však iný tvar a je aj širší a dlhší. Niektorí dokážu s týmto druhom longboardu množstvo trikov, no vyžaduje si to zručnosť, keďže jeho hmotnosť je vyššia ako pri skateboarde.

Dĺžka dosky

Dĺžka je v prípade longboardu dôležitým parametrom. Rovnako ako druh dosky aj jej rozmery vplývajú na to, aký štýl jazdy vám doska dovolí. Platí pravidlo, že čím je doska dlhšia, tým má lepšiu stabilitu.

Pri výbere longboardu je rozhodujúca aj dĺžka dosky

Do mesta je ideálny rozmer 71 až 97 cm. Pre freeride, carving a downhill, kde potrebujete predovšetkým rýchlosť a nízke ťažisko, je vhodný rozmer od 97 do 107 cm. Profesionálni longboardisti, ktorí s venujú freeridu či downhillu z prudkých kopcov, kde sú nútení robiť aj dlhé oblúky, preferujú aj dosky dlhšie ako 108 cm.

Materiál a konštrukcia

Javor a bambus sú najčastejším materiálom, z ktorého sú dosky longboardu vyrobené. Drevo je veľmi pevné a pružné vďaka dobrej štruktúre. Často sa využíva i brezové drevo a kombinácie s laminátom. Kvalitné longboardy, ktoré musia odolať silným bočným tlakom, sú tvorené aj niekoľkými vrstvami od 2 do 11. Longboard nikdy nie je tvorený jednou doskou v celku. Javor je najtvrdší, a preto je určený pre downhill a stavaný na vysoké rýchlosti. Bambus je okrem tvrdosti i pružný a často sa kombinuje s vrstvami iného dreva a používa sa na freeride alebo carving.

Výber truckov

  • Vertical kingpin – sú trucky, ktoré majú podobné ukotvenie ako klasický skateboard s tým rozdielom, že sú širšie. Tuhosť nakláňania je možno jednoducho nastavovať vôľou matice a výmenou bushingu, ktorého funkciu si vysvetlíme. Takýto truck pokojne využijete na jazdu v meste či v miernych kopcoch.
  • Reverse kingpin – sa využíva omnoho častejšie. Takýto truck je omnoho stabilnejší je montovaný pod uhlom 35 ° až 50 °, čo mu zaručuje lepšiu točivosť aj spomínanú stabilitu. Pre carving, freeride či downhill je tento druh trucku nutnosťou. Inak je veľká šanca, že v rýchlosti stratíte rovnováhu a zranenia pri strmých zjazdoch nebývajú príjemné.

K čomu sú bushingy?

Zrejme toto slovo počujete prvýkrát, no keď sa longboardom povenujete viac, pochopíte, že táto, zdá sa zbytočnosť, je veľmi dôležitá. Ide o valce či kužele vyrobené z plastu (polyuretánu). Nachádzajú sa na samotnom trucku.

Longboard - bushing

Druh bushingu a jeho tvrdosť určuje tuhosť trucku, a vplýva teda výrazne aj na ovládanie longboardu. Tvrdšie bushingy znamenajú vyššiu stabilitu, ktorá je pri mnohých zjazdoch kľúčová. Mäkšie, prirodzene, zlepšujú točivosť a ovládateľnosť pri menších oblúkoch (zákrutách).

Správne ložiská

ABEC 1, ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 či ABEC 9. Ak vám niektorí z predajcov bude tvrdiť, že toto označenie hovorí o kvalite ložiska, jeho kvalite materiálu a podobne, určite to nie je pravda. Kľúčovým bodom je rýchlosť ložiska.

Práve tieto číselné hodnoty od 1 až po 9 určujú rýchlosť rotácie ložiska. Čím je teda číslo vyššie, tým rýchlejšie sa dokáže ložisko točiť a môžete ísť teda rýchlejšie aj vy. Ani náhodou však toto označenie nehovorí o výrobcovi alebo kvalite použitých materiálov.

Typy koliesok

Ak ste začiatočník, tento faktor príliš neriešte. Časom sa však možno dostanete do fázy, kedy začnete riešiť rozmery, tvar, tvrdosť, hmotnosť a polohu koliesok vášho longboardu. Veľké kolieska sú rýchlejšie a menšie sú pomalšie. Mäkké kolesá sú priľnavejšie, no zároveň pomalšie. Tvrdé sú rýchlejšie. Veľkosť a tvar kolieska určuje i kontaktná plocha. V priemere ide o rozmer 80 mm. Čím je koliesko širšie, tým lepšie drží na povrchu, no valivý odpor je vyšší, a teda je pomalšie. Tvar kolieska môže byť hranatý alebo zaguľatený. Hranaté má lepšiu priľnavosť, no zaguľatené možno lepšie dostať do slajdu (šmyku).

Longboard - kolieska

Mnohí profesionáli sa zameriavajú aj na polohu „stredu kolieska“, ktorá zohráva úlohu pri zákrutách. Existuje koliesko center set, ktoré má rovnakú vzdialenosť medzi jednou i druhou hranou kolieska. Druhou možnosťou je koliesko side set, kedy je stred kolieska v rovine s vnútornou hranou. Dobre držia na ceste a lepšie sa ovládajú. Poslednou možnosťou sú kolieska off set, ktoré sú kombináciou predchádzajúcich. Stred je medzi vnútorným okrajom a prostriedkom kolesa.

Potrebujem podložky?

Nie každý longbaord ich potrebuje. O čo vlastne ide? Podložka slúži na vyplnenie akéhosi medzipriestoru medzi doskou a kolesami. Zvýši sa tak ich vzdialenosť a nedochádza tak ku kontaktu medzi nimi. Takisto neprenášajú vibrácie na dosku. Samozrejme, existuje niekoľko druhov podložiek.

DT podložky proti vibráciám majú úlohu jasnú. Nájsť možno i uhlové podložky, ktoré menia uhol samotného trucku a ešte vylepšujú stabilitu a točivosť. Ak sa vám zdá, že je ovládanie vášho longboardu príliš tuhé, problém môže vyriešiť práve takáto podložka a nemusíte sa báť, že musíte meniť trucky. Rovnou podložkou pre zmenu zvýšite výšku a aj v prípade nízkeho longboardu určeného pre downhill, môžete jeho stabilitu upraviť práve inštaláciou rovnej podložky.

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 04.07.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár