Ako sa starať o bezdrôtové Bluetooth slúchadlá, herné slúchadlá s mikrofónom, bezkáblové slúchadlá do uší

Slúchadlá patria k predmetom, ktoré dennodenne používame, podobne ako napr. telefón, no príliš málo času venujeme ich údržbe. Pri dennom používaní sa však na slúchadlách zachytáva množstvo špiny a baktérií. Preto by sme mali dbať na ich čistotu, rovnako ako dbáme na čistotu svojho oblečenia.

Ako sa starať o športové slúchadlá

Čistenie slúchadiel je pritom záležitosť niekoľkých minút a netreba vám naň nič špeciálne, čo už nemáte doma.

Prečo je potrebné pravidelné čistenie slúchadiel

K čisteniu slúchadiel sa veľakrát dostaneme až vtedy, keď sa nánosy špiny už nedajú prehliadať. Rovnako ako naše oblečenie aj slúchadlá by sme mali čistiť na pravidelnej báze. Čím častejšie ich nosíte, tým častejšie sa treba do čistenia pustiť. Na slúchadlách sa totiž usádza pot, ušný maz, mastnota z pokožky aj prach a iné nečistoty, o to viac, ak so slúchadlami cvičíte, behávate alebo ich máte neustále na ušiach. Zanesené slúchadlá nie sú problémom len z estetického hľadiska. Nánosy ušného mazu a nečistôt na povrchu slúchadiel blokujú zvuk a znižujú kvalitu prehrávanej hudby.

Vlhké prostredie spotených slúchadiel je navyše živnou pôdou pre množenie baktérii a mikroorganizmov. Takéto prostredie začne zaraz zapáchať a tým, že si pri najbližšej príležitosti strčíte slúchadlo opäť do ucha, zvyšujete šancu vzniku ušných infekcií, vyrážok, podráždenia pokožky, ale aj upchatia ucha ušným mazom. Pravidelné čistenie slúchadiel povedie k pohodlnejšiemu používaniu bez zápachu, znečistenia alebo vzniku plesní. Z dlhodobého hľadiska ide aj o šetrenie peňazí. Zanesené slúchadla sa rýchlejšie opotrebujú a prestanú fungovať. Čím lepšie sa o slúchadla postaráte, najmä ak ste do nich investovali viac, tým dlhšie sa z nich budete tešiť.

Ako vyčistiť slúchadlá

Ak ste už raz kupovali slúchadlá, určite ste si všimli množstvo rôznych druhov. Jedny blokujú zvuky z okolia, iné sú herné s mikrofónom a ďalšie zase bezkáblové Bluetooth na šport. Záleží pri čistení na tom, aký typ slúchadiel máte? Rozhodne áno! Avšak nezáleží na úplne podrobnom rozdelení, resp. na čo konkrétne sú slúchadlá určené. Zameriame sa len na základné rozdelenie slúchadiel vkladaných do uší a kladených na uši.

 • Slúchadlá do uší (intraaurálne) – Sú to slúchadlá s menšími rozmermi, ktoré sa čiastočne vkladajú do uší, pričom môžu mať káblové pripojenie, v poslednej dobe sú populárne najmä bezdrôtové slúchadlá, ako AirPods od Apple, JBL či Xiaomi slúchadlá. V rámci slúchadiel do uší rozlišujeme kôstkové a špuntové. Rozdiel je v tom, že kôstkové buď nemajú žiaden obal slúchadla alebo sa obaľujú molitanom, a špuntové mávajú gumenú alebo silikónovú časť, ktorá blokuje zvuky z okolia.
 • Náhlavné slúchadlá (supraaurálne) – Tieto slúchadlá sa kladú na uši, nie však do uší, pričom sú spojené mostom. Takto rozlišujeme medzi slúchadlami s hlavovým mostom a slúchadlami so zátylkovým mostom, podľa toho, kde sú umiestnené. Radia sa sem aj hráčske slúchadlá, ktoré obsahujú mikrofón, preto sa pri čistení budeme venovať aj tejto časti.

Ako čistiť Airpods slúchadlá

Na čistenie budete potrebovať len niekoľko pomôcok, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti:

 • Peroxid vodíka alebo izopropyl alkoholu na sterilizáciu
 • Mydlovú vodu
 • Mäkkú handričku, handričku z mikrovlákna alebo papierové vreckovky
 • Tyčinky do uší
 • Mäkkú zubnú kefku
 • Lepiacu hmotu známu ako Blu-Tack (voliteľné)

Slúchadlá do uší

Tento typ slúchadiel si nevyhnutne vyžaduje čistenie, keďže sa zašpiní viac než supraaurálne. Nazbieraný ušný maz je nielen nehygienický, ale môže vám spôsobiť aj ušnú infekciu. Čistenie intraaurálnych slúchadiel pritom nie je zložité, zaberie vám len niekoľko minút. Pred začatím slúchadlá odpojte z konektora, v prípade bezdrôtových ich vypnite.

V prípade štupľových slúchadiel odnímte silikónový nadstavec. Tieto nadstavce stačí vložiť do nádobky s mydlovou vodou, v ktorej ich ľahko zbavíte mazu. To isté platí pre kôstkové slúchadlá, ktoré sú pokryté molitanovým obalom. Taktiež je možné umyť ich v mydlovej vode, no prílišným drhnutím by ste ich mohli poškodiť. Po umytí ich opláchnite, zľahka osušte uterákom a nechajte pozvoľna vyschnúť. Môže to trvať aj niekoľko hodín, keďže voda sa môže ľahko dostať do záhybov. Nadstavce nikdy nezakladajte späť, kým úplne nevyschnú.

Na oprášenie mriežky zvukovodu môžete použiť staršiu zubnú kefku alebo štetec, keďže jemnými štetinkami sa lepšie dostanete do prachu v mriežke. Neodporúča sa vyberať prach špáradlom alebo drôtikom, ktorým by ste mohli neopatrne poškodiť vnútro slúchadla. Na odstránenie ťažšie dostupnej špiny môžete použiť hmotu na lepenie poznámok (napr. Blu-Tack), ktorú stačí trošku zmäkčiť prstami a priložiť na mriežku. Pri odlepovaní hmoty uvidíte, ako sa na ňu prach pekne nalepí a povrch zostane dôkladne čistý.

Ako čistiť slúchadlá do uší

Po odstránení prachu môžete mierne vlhkou, no nikdy nie mokrou handričkou utrieť slúchadlá aj kábel, pričom pri utieraní mriežky zvukovodu buďte opatrní. Radšej ju pretrite len opatrne, aby sa dovnútra určite nedostala žiadna voda. Handričku umyte pod tečúcou vodou, vyžmýkajte a ešte raz ňou prejdite slúchadlá. Napokon sa pusťte do sterilizácie za pomoci alkoholu alebo peroxidu vodíka a vatovej tyčinky. Ak náhodou alkohol doma nemáte, určite sa v dnešnej dobe u každého nájde antibakteriálny gél na ruky, ktorý môžete taktiež použiť. V alkohole teda namočte vatovú tyčinku a prejdite ňou celé slúchadlo. Už len počkajte, kým sa alkohol vyparí a povrch slúchadiel bude opäť suchý.

Obal na slúchadlá

Ak používate bezdrôtové slúchadlá, ich neodmysliteľnou súčasťou je aj obal, do ktorého ich odkladáte. Pri čistení naň nezabúdajte – nemalo by zmysel vyčistiť len slúchadlá a odložiť ich do znečisteného obalu. Keďže niektoré puzdrá na slúchadla sú nabíjacie, určite ich neumývajte pod tečúcou vodou a nepoužívajte naň agresívne prípravky. Vystačíte si s tými istými pomôckami, ktoré ste použili na čistenie slúchadiel.

Ak má obal vyberateľnú látkovú časť, vyberte ju a umyte vo vode so saponátom. Opláchnite pod tečúcou vodou, jemne vyžmýkajte a nechajte vyschnúť. Na oprášenie vnútra obalu môžete použiť mäkkú zubnú kefku, ale aj suchú handričku z mikrovlákna. Vonkajšiu časť puzdra môžete pretrieť aj mierne vlhkou handričkou, no ak je vaše puzdro nabíjacie, za žiadnu cenu nezmočte vnútro. To môžete dezinfikovať za pomoci alkoholu a vatovej tyčinky. Počkajte, kým sa alkohol vyparí, a až tak založte slúchadlá späť.

Náhlavné slúchadlá

Aj v prípade náhlavných slúchadiel je čistenie nevyhnutnosťou, aj keď sa nevkladajú do uší a nehromadia tak ušný maz. Pred čistením ich odpojte z konektora, príp. vypnite. Ak máte luxusnejšie slúchadlá z drahších materiálov, určite si prečítajte priložený návod k správnej údržbe. Nie všetky materiály musia zniesť vlhkú handričku či dezinfekčný alkohol. Na začiatku si slúchadlá aj kábel oprášte suchou handričkou, náušníky môžete prejsť mäkkou zubnou kefkou. Po oprášení očistite slúchadlá handričkou namočenou v mydlovej vode, no handričku poriadne vyžmýkajte, aby sa do slúchadiel nedostala žiadna voda.

Ako čistiť slúchadlá cez hlavu

Napokon prichádza na rad dezinfekcia. Pred aplikáciou alkoholu si nezabudnite overiť druh textílie v návode, či znesie alkohol. Ak si nie ste istí, urobte test na malom mieste vo vnútri náušníka, ktoré nebude viditeľné. Vatovú tyčinku navlhčte v alkohole a vyčistite jednotlivé časti náušníkov, predovšetkým mriežku zvukovodu, rôzne záhyby látky a ťažšie dostupné miesta, v ktorých sa môžu množiť baktérie. Predtým, než slúchadlá odložíte, nechajte ich poriadne vyschnúť a uistite sa, že sa alkohol z povrchu vyparil.

V prípade náhlavných slúchadiel s koženým potiahnutím je potrebné venovať pozornosť aj samotnej koži. Tá má tendenciu vysychať, čo môže viesť k popraskaniu, a tým pádom by ste ju mohli rovno vymeniť za novú, čo pri drahších slúchadlách asi nechcete. Starostlivosť spočíva nielen v čistení, ale aj v použití kondicionéra na kožené doplnky, ktorý sa rovnomerne rozotrie po koženom poťahu, čím ho hydratuje. Stačí nechať vyschnúť a je hotovo. Nemusíte sa obávať, kožené slúchadlá si takúto pozornosť vyžadujú len raz za 5 – 6 mesiacov.

Mikrofón

Súčasťou herných náhlavných slúchadiel býva mikrofón, ktorý sa časom taktiež zašpiní a bude si vyžadovať vašu pozornosť. Znečistený mikrofón môže spôsobovať zhoršenú kvalitu príjmu zvuku a neskôr môže spôsobiť aj jeho kratšiu životnosť. Ak má váš mikrofón špongiu, odnímte ju a zľahka umyte v mydlovej vode. Opláchnite pod tečúcou vodou, zbavte prebytočnej vody a nechajte dostatočne dlho vyschnúť. Medzitým handričkou pretrite mikrofón a mäkkou zubnou kefkou odstráňte prach a nečistoty z mriežky. Na papierovú vreckovku naneste malé množstvo alkoholu a dezinfikujte telo mikrofónu. Špongiu nasaďte naspäť až vtedy, ak bude úplne suchá, aj mikrofón. Nezabudnite ju z času na čas vymeniť za novú.

Ako sa starať o slúchadlá?

Čistenie slúchadiel je niečo, čomu sa pri ich pravidelnom používaní nevyhnete. Avšak môžete urobiť aspoň čo-to preto, aby boli slúchadlá znečistené v čo najmenšej miere. Nielenže si tým uľahčíte čistenie, ale zminimalizujete tým mieru znečistenia a množstvo baktérií na povrchu slúchadiel, čím znížite mieru výskytu ušných infekcií a s tým spojených problémov.

 • Uši si čistite pravidelne – Samozrejmosťou by mala byť pravidelná osobná hygiena, predovšetkým ak používate intraaurálne slúchadlá. To neznamená, že to treba s vatovými tyčinkami preháňať a privodiť si zdravotné komplikácie, avšak potrebné je nájsť zlatú strednú cestu, aby ste nadbytočný maz neprenášali na slúchadlá.
 • Doprajte ušiam prestávku – Neustále počúvanie hudby cez slúchadla je pre niekoho bežnou súčasťou života. Ak však nepretržite používate špuntové slúchadla, mali by ste si dávať častejšie prestávky. Ucho má prirodzenú samočistiacu vlastnosť, no keď je neustále upchaté, ušný maz sa v ňom môže akumulovať a dôjsť aj k upchatiu ucha. Preto si pri počúvaní hudby doprajte prestávky, prípadne vymeňte špuntové slúchadlá sem-tam za slúchadlá s hlavovým mostom.
 • Použite suchú handričku – Do obalu na slúchadlá si priložte menšiu handričku z mikrovlákna, ktorou slúchadlá pretriete po každom použití. Handrička by mala byť suchá a slúži na odstránenie potu alebo ušného mazu z povrchu. Aj keď sa môže zdať, že slúchadlá nie sú výrazne znečistené, predídete tak nahromadeniu špiny. Handričku by mali používať predovšetkým tí, ktorí si slúchadlá berú do posilňovne alebo na beh.
 • Uskladňujte ich v obale – Slúchadlá máme často len tak niekde pohodené, kde niekedy aj týždne iba zbierajú prach. Keď slúchadlá nepoužívate, vždy ich uskladnite do príslušného obalu. Ak obal nemáte, zvážte kúpu univerzálneho obalu, ktorý vám vydrží, aj keď slúchadla vymeníte za nové. Ochráni ich pred prachom, vlhkosťou a nečistotami.
 • Odstráňte z náušníkov zápach – Náušníky sa môžu stať rýchlym pohlcovačom zápachov, hlavne ak v takýchto slúchadlách športujete. Práve vtedy prídu vhod vrecúška silica gélu, ktoré často nájdete v topánkach a väčšinou putujú rovno do koša. Zbavujú zápachov a pohlcujú vlhkosť, preto stojí za to umiestniť ich do obalu so slúchadlami.
 • Vymeňte náušníky za nové – Nech čistíte akokoľvek dobre a máte aj najlepšie slúchadlá, po určitom čase je potrebné vymeniť náušníky za nové. Môže dôjsť k deformácii peny alebo napáchnutiu potom, prípadne mechanickému poškodeniu. Tak či onak, aj z hygienických dôvodov sa odporúča nezanedbávať výmenu náušníkov, pričom vymeniť by ste ich mali aspoň každé 2 roky.
 • Nezabudnite vyčistiť aj port – Špina sa ukladá aj v portoch na slúchadlá, či už ide o smartfón alebo iný prehrávač. Prach z neho môžete vytiahnuť napr. zubnou kefkou do medzizubných priestorov alebo bežnou zubnou kefkou. Pre dezinfekciu použite vatovú tyčinku s alkoholom, ktorý votrite do portu. Dajte si však pozor, aby bola vata len vlhká, nie mokrá, čím by ste port mohli poškodiť.

Slúchadlá – recenzie

Aj napriek správnej starostlivosti treba slúchadlá, alebo aspoň náušníky občas vymeniť. Ak uvažujete nad novým modelom slúchadiel, prečítajte si naše recenzie. Pozreli sme sa na káblové i bezkáblové modely, lacnejšie i drahšie bezdrôtové slúchadlá.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 09.08.2021

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár