Suunto 9 Baro športtester – recenzia, skúsenosti

Intuitivne ovládanie
Prehľadné menu
Zafírové sklíčko
Vodoodolnosť do 100 m

Hodnotenie:
(70.4%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

SUUNTO 9 Baro sú multišportové GPS hodinky, ktoré sa môžu pochváliť inteligentným systémom riadenia životnosti batérie. Robustné hodinky sú určené pre dlhé, náročné tréningy, preteky a extrémne dobrodružstvá. Nechýba im Bluetooth, výškomer, meranie tepovej frekvencie ani barometer. Vďaka zafírovému sklíčku sú hodinky skutočne odolné. Na jedno nabitie vydržia cca týždeň.

Športové hodinky vyššej cenovej triedy s chudobnejšími smart funkciami, no mimoriadne presnými senzormi. Vyhovejú aj náročnejším športovcom.

Športové hodinky SUUNTO 9 Baro si môžete pohodlne zakúpiť na ✅  webe Heureka.sk.

Široké a hrubé

Hodinky Suunto 9 Baro sú skutočne masívne a na vašej ruke ich kvôli priemeru až 50 mm a hrúbke takmer 17 mm neprehliadne nikto. Telo je vyrobené z pevnej kombinácie polyamidu a sklených vlákien. Vďaka tomu hodinky vážia 80 g, čo však v tejto kategórií nie je príliš zlá hodnota (na trhu nájdete aj ťažšie modely). Napriek tomu ich asi celý deň na ruke mať nevydržíte a na spoločenské udalosti sa kvôli svojmu robustnému vzhľadu tiež nehodia.

SUUNTO 9 Baro recenzia

Dodaný remienok je vyrobený zo silikónu, nepáčil sa nám však jeho tvar s početnými záhybmi, v ktorých sa zachytávajú nečistoty. Remienok však môžete vymeniť – ide o klasický systém s osičkami a pružinkami.

Detailný displej, ovládanie dotykom

Na zobrazovanie údajov slúži farebný LCD displej s LED podsvietením. Farby síce nie sú také sýte ako pri OLED displejoch, vzhľadom na využitie pri športe to stačí. Displej má uhlopriečku 3,5 cm (cca 1,38") a rozlíšenie úctyhodných 320 × 300 bodov, takže zobrazené písmo i grafika sú uhladené a dobre čitateľné. Musíme tiež pochváliť dobrú čitateľnosť na slnku a tvrdé zafírové sklo, ktoré sa stará o jeho ochranu.

Displej je dotykový, no okrem dotykov máte na ovládanie k dispozícii aj trojicu mechanických tlačidiel na pravej strane. Pri listovaní v menu nám občas chýbalo rýchle tlačidlo pre návrat späť alebo na domovskú obrazovku.

SUUNTO 9 Baro s dotykovým displejom

Pre domovskú obrazovku si môžete zvoliť jeden z 8 ciferníkov, čo je dosť málo. Na ciferníkoch si môžete upraviť farby, možnosť úpravy jednotlivých zobrazovaných údajov sme nenašli.

Široká ponuka športov s jedným háčikom

V menu nás okamžite ohromila široká ponuka monitorovania športov, ktorých sú v ponuke desiatky. Pri bližšom pohľade sme však zistili, že pri mnohých hodinky iba merajú čas a sledujú tep. Napr. pri posilňovaní niektoré modely hodiniek Garmin počítajú aj opakovania, Suunto 9 Baro však nie, takže v skutočnosti si musíte vystačiť iba s behom, bicyklovaním, plávaním (hodinky sú vodotesné do 100 m a 10 ATM) a pod.

Vstavaný navigačný prijímač GPS a GLONASS je presný a pripája sa rýchlo, problém sme mali iba v hustejšom lese, kde však zaváha väčšina športtesterov s GPS. Mapové podklady si do hodiniek nainštalovať nemôžete, trasa je zobrazená iba v podobe krivky a bodov záujmu – tie si môžete ukladať aj priamo do hodiniek, aby vás potom navigovali späť.

Športové hodinky SUUNTO 9 Baro so senzorom

Na meranie tepu slúži optický senzor. Jeho presnosť nie je ideálna, čo je však slabinou takmer každých hodiniek s touto funkciou. Meranie prebieha v určitých časových intervaloch kontinuálne po celý deň, hodnoty sa však ukladajú iba do hodiniek a nie do aplikácie. Aktuálnu hodnotu hodinky nezobrazujú na ciferníku. Ak chcete presnejšie meranie, budete si musieť dokúpiť hrudný pás, prípadne sadu Suunto 9 Baro HR, ktorá ho obsahuje v balení.

Výškomer na jednotku

Prívlastok „Baro“ v názve modelu značí, že hodinky sú vybavené barometrom a výškomerom. Pri výpočtoch nadmorskej výšky, výškového profilu či vertikálnej rýchlosti si hodinky pomáhajú GPS senzorom, takže presnosť je, na rozdiel od iných modelov s výškomerom, vynikajúca. Vďaka barometru vás tiež hodinky upozornia na blížiacu sa búrku, čo je na horách neoceniteľná informácia.

Okrem týchto funkcií obsahujú hodinky už tradičný krokomer, kompas a teplomer (s hodinkami na ruke meria teplotu presne iba vo vode). Počet vystúpaných poschodí tento model hodiniek neukazuje, dozviete sa však napr. to, ako dlho by ste mali regenerovať v závislosti od náročnosti a trvania tréningu. Nechýba ani tradičný monitoring kvality spánku, k dispozícii sme však mali hodnoty iba za posledných 24 h.

SUUNTO 9 Baro hodinky s barometrom

Na zobrazovanie a vyhodnocovanie údajov môžete využiť aplikáciu Suunto v smartfóne či internetové rozhranie, v ktorom sú dáta prehľadnejšie. V aplikácií si okrem iného môžete naplánovať trasy pre tréningy či zdieľať údaje s priateľmi. Zobrazené údaje sú dosť detailné, no výrobca Garmin je v tomto predsa len o krok ďalej.

Chudobnejšie na smart funkcie

Synchronizácia so smartfónom prebieha cez bezdrôtové rozhranie Bluetooth, s počítačom cez USB kábel či WiFi rozhranie, ktoré je v hodinkách zabudované taktiež. Spojenie s Bluetooth občas vypadne, čo sa stáva aj iným hodinkám, v tomto prípade nám však hodinky túto skutočnosť nedali na vedomie.

Operačný systém hodiniek sa nám zdal byť pomalý a privítali by sme jeho rýchlejšie reakcie. Menu je v češtine, čo by nemal byť pre väčšinu Slovákov problém.

Športové hodinky SUUNTO 9 Baro meranie tepu

Čo sa týka smart funkcií, je na tom model Suunto 9 Baro o niečo horšie ako napr. konkurenčný športtester Garmin 5 Fenix. Suunto vám síce tiež zobrazí notifikácie z aplikácií v smartfóne, nemôžete na ne odpovedať, maximálne odmietnuť prichádzajúce volanie. V notifikáciách nepodporuje emoji.

Bezkontaktné platby výrobca Suunto neponúka, ak chcete platiť hodinkami, budete musieť siahnuť po vybraných modeloch značky Garmin či Fitbit.

Výhradu máme ešte k upozorneniam – tie majú podobu zvukovej signalizácie alebo vibrácií, vibrácie sú v tomto prípade slabšie, než by sme čakali.

Aj na viacdennú turistiku

Výrobca udáva, že hodinky vydržia až dva týždne na 1 nabitie. My sme sa dostali na zhruba 6 dní, so zapnutým GPS na cca 30 h pri najpresnejšom meraní, čo je vynikajúca hodnota.

Výrobca Suunto však v tomto prípade myslel na vytrvalostných športovcov a do hodiniek zabudoval automatický úsporný režim a upozornenia, vďaka ktorým sa pravdepodobne nestane, že hodinky sa vám vypnú počas merania a vy prídete o namerané údaje.

Okrem toho si však môžete nastaviť aj režim meraní, pri ktorom sa životnosť akumulátora na jedno nabitie predĺži. Hodinky v týchto režimoch nemerajú údaje až tak často, meranie je teda menej presné, no hodinky šetria energiu. Paradoxne, výdrž neskracuje ani tak GPS, ale prepojenie so smartfónom cez Bluetooth.

SUUNTO 9 Baro úsporný režim

Nabíjanie je riešené klasickým USB káblom, ktorý má na strane hodiniek špeciálny konektor. Na rozdiel od hodiniek Garmin konektor nie je priamy, ale zalomený do pravého uhla, takže pri nabíjaní príliš neprekáža. Nabitie doplna trvá cca 1,5 h.

Pre outdoorových nadšencov

Výhodou športtesteru Suunto 9 Baro sú najmä senzory s vynikajúcou presnosťou, robusné vyhotovenie a skvelá výdrž na jedno nabitie, ktorá ho predurčuje na použitie pri vytrvalostných športoch a náročnej turistike. Nepáčili sa nám však slabé možnosti prispôsobenia a nedostatok smart funkcií, ktoré by sme vzhľadom na cenu čakali.

Pozitíva

Intuitivne ovládanie
Prehľadné menu
Zafírové sklíčko
Vodoodolnosť do 100 m

Negatíva

Výdrž batérie


Autor recenzie: Mgr. Lucia Kunkelová
Dátum publikovania: 01.10.2019
Najlepšie športtestery 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie športtestery 2022 – recenzie, test, porovnanie

Pomôžeme vám vybrať ideálny produkt, ktorý vás nesklame. Pozrite si výsledok nášho porovnávacieho testu športtesterov, ktorý má podobu rebríčka tých najlepších športtesterov na trhu. Zozbierali sme výsledky domácich aj zahraničných testov od nezávislých agentúr, vaše a naše recenzie, hodnotenia. Prečítali sme si stovky diskusií a názorov na fórach. Všetky informácie sme spojili a... Prečítať článok

Najlepšie GPS hodinky na behanie, bicyklovanie a plávanie

Najlepšie GPS hodinky na behanie, bicyklovanie a plávanie

Každý aktívny športovec dobre vie, aké dôležité je mať svoje výkony pod kontrolou a riadne zmerané. Ak ste vášnivým cyklistom alebo bežcom, GPS hodinky vám pomôžu spoľahlivo zmerať vašu rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, tempo, pulz a poskytnú iné užitočné informácie. Stručne povedané GPS hodinky... Prečítať článok

Recenzia Xiaomi Amazfit 2 Stratos - najlepšie na behanie

Recenzia Xiaomi Amazfit 2 Stratos - najlepšie na behanie

Hodinky som kupoval v čase keď som začínal s behom. Chcel som preto niečo cenovo dostupné, keďže som nevedel, či pri behu zostanem alebo to bude „hobby“ na dva týždne. Podmienkou bolo teda GPS a monitorovanie srdcového tepu. Ďalšia moja požiadavka bola univerzálny dizajn. Nechcel som jeden z... Prečítať článok


Komentáre

25/05/2020 19:39
Andrej

Dobrý deň chcem sa opýtať, či sa dajú hodinky Suunto 9 Baro spárovať s hrudnym pásom od Garmin HRM tri. Ďakujem za reakcie.

26/09/2019 15:11
Noro

presne podľa popisu, spĺňajú to, čo sľubujú, takže ich odporúčam.

26/09/2019 14:31
Vladko

Majú super vzhľad, môžem ich používať pri športovaní aj nosiť ich v spoločnosti. Potešilo ma prehľadné menu intuitívne ovládanie a spoľahlivé meranie TK. Zafírové sklíško vyzerá odolne, zatiaľ sa mi ho nepodarilo poškriabať :-D

Pridať komentár