Garmin Instinct športtester – recenzia, skúsenosti

Prehľadné funkcie
Rýchla a presná lokalizácia GPS
Výdrž batérie
Intuitívne ovládanie

Hodnotenie:
(74.2%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Inteligentné hodinky Garmin Instinct s robustnou konštrukciou s GPS sú odolné voči vysokým a nízkym teplotám, nárazom či vode. Hodinky potešia množstvom rôznych funkcií, nechýba napr. navigovanie po vopred určenej trase a späť do východiskového bodu. Samozrejmosťou je meranie srdcovej frekvencie a kvality spánku. Garmin Instinct sa dajú prepojiť so smartfónom, potešia dlhou výdržou.

Hodinky pre športových nadšencov s trochu „sparťanským“ dizajnom. Všetko je tu podriadené funkčnosti, preto nečakajte bohaté smart funkcie, ale odolnosť a precíznosť.

Športové hodinky Garmin Instinct si môžete pohodlne zakúpiť na ✅  webe Heureka.sk.

S dôrazom na funkčnosť

Hodinky Garmin Instinct sa vymykajú predstavám o moderných smart hodinkách či športtesteroch. Dizajn bude asi najviac vyhovovať outdoor nadšencom a extrémnym športovcom, nám trochu pripomínali digitálky z 80. rokov. Aj keď ich zoženiete až v 8 farebných prevedeniach (od čiernej cez morskú modrú až po červenú či oranžovú), pasovať budú skôr na mužskú ruku aj vďaka svojmu priemeru až 45 mm a hrúbke vyše 15 mm.

Garmin Instinct recenzia

Prvé husle hrá v tomto prípade odolnosť a hoci je telo hodiniek z plastu, je mimoriadne robustné a vyhovuje americkému vojenskému štandardu 810G. Napriek tomu sú so svojimi 52 g mimoriadne ľahké a na ruke ich takmer ani nepocítite. Páčilo sa nám, že displej je zapustený do tela, aby odolal prípadným nárazom.

Remienok na nás pôsobil odolne, vďaka početným dierkam sa nám pod ním ruka nepotila. Hodinky nie sú vybavené štandardným patentom, ktorý by umožňoval výmenu remienka, tá je teda pravdepodobne možná len s využitím skrutkovača či iného nástroja.

Tentoraz bez farieb 

Výrobca v tomto prípade stavil na monochromatický (jednofarebný) displej s rozlíšením iba 128 × 128 bodov. Dôsledkom toho je, že písmo je „kostrbaté“ a menšie texty sú obtiažne čitateľné. Uhladenú grafiku od tohto modelu rozhodne nečakajte.

Podobne ako pri modeloch Garmin s farebnými displejmi, aj tento je vybavený transreflektívnou technológiou, ktorá odráža prijaté svetlo a využíva ho ako podsvietenie displeja, čo značne šetrí batériu, no zachováva vynikajúcu čitateľnosť na slnku.

Garmin Instinct ponúka na výber 4 druhy ciferníkov

Zaujímavé je, že displej je rozdelený na dve časti. V pravom hornom rohu toho hlavného nájdete totiž sekundárny kruhový displej, ktorý zobrazuje dodatočné informácie. Toto neobvyklé riešenie je síce zaujímavé, no podľa nášho názoru zbytočne oberá hlavný displej o zobrazovaciu plochu.

Výhradu máme k povrchovej úprave displeja, na ktorom ostávajú odtlačky prstov a zachytávajú sa rôzne nečistoty.

Čo sa týka prispôsobenia, na výber máte iba zo 4 druhov ciferníkov, resp. domovských obrazoviek – z každej bielu alebo čiernu verziu. Ďalšie druhy obrazoviek si stiahnuť nemôžete.

Ovládanie tlačidlami

Keďže displej nie je dotykový a otočnú lunetu sme na tomto modeli nenašli (je typická pre hodinky Samsung), museli sme sa pri ovládaní spoľahnúť na tlačidlá.

Tie sú 3 na ľavej a 2 na pravej strane. Napriek tomu, že ich povrch je zdrsnený a nahmatáte ich rýchlo, ich odozva nie je práve najlepšia.

Hodinky Garmin Instinct sa ovládajú pomocou tlačidiel

Menu hodiniek je celé v slovenčine, za čo dávame výrobcovi palec nahor. Ovládanie však nie je také intuitívne ako pri iných športtesteroch Garmin a niektoré položky sme v menu museli dlhšie hľadať.

Presný a rýchly GPS

Predurčenie modelu Garmin Instinct potvrdzuje aj ponuka monitorovania pohybových aktivít. Nájdete v nej dovedna 25 druhov športov, od behu vonku či na páse a bicyklovania cez lezenie, lyžovanie, kajak až po napr. silové cvičenie. Nechýba ani plávanie v bazéne či na otvorenej vodnej ploche, hodinky sú na tento účel vodotesné do 100 m, resp. 10 ATM.

Na monitoring pohybu slúži senzor pohybu, ktorý počíta vaše kroky či zábery. Doplnený je o navigačný senzor GPS a GLONASS. Vďaka spolupráci týchto snímačov vám hodinky zmerajú prekonanú vzdialenosť, ale aj prevýšenie, prekonané poschodia, čas atď.

Vďaka čiernobielemu displeju nemáte k dispozícii mapové podklady, iba trasu v podobe čiernej krivky na bielom pozadí s orientačnými bodmi. Po zakreslení do skutočnej mapy v aplikácii sme usúdili, že presnosť navigačných senzorov je vynikajúca. Problém sme nemali ani s rýchlosťou pripájania k satelitom GPS a GLONASS.

Garmin Instinct monitoruje 25 druhov športových aktivít

Tep merajte radšej hrudným pásom

O meranie pulzu sa stará vstavaný optický senzor. Jeho presnosť je dobrá, ak vám ale na tomto parametre záleží, spoľahnite sa radšej na hrudný pás, ktorý môžete k hodinkám pripojiť pomocou bezdrôtovej technológie ANT+.

Okrem uvedených senzorov nájdete napr. kompas aj barometrický výškomer, pri ktorom to však s presnosťou už také ružové nie je. Nechýba ani teplomer, ale pozor na nepresnosť merania na vzduchu, kedy je ovplyvňovaný vaším telesným teplom. 

Ďalšou funkciou pre zlepšenie vášho zdravia je už tradičný monitoring kvality spánku.

Aplikácia na jednotku s hviezdičkou

O prepojenie so smartfónom sa aj v tomto prípade stará jedna z najprepracovanejších aplikácií vo svojej kategórii – Garmin Connect. Namerané údaje sú skutočne detailné a aplikácia vám ponúka možnosť zobraziť si ich aj v prehľadnejšom internetovom rozhraní prostredníctvom vášho Garmin Connect účtu.

Športové hodinky Garmin Instinct

S dátami potom môžete ďalej pracovať, porovnávať svoje výkony s ostatnými, dávať si navzájom výzvy či vytvárať si svoje vlastné tréningy, zložené z viacerých fáz. Taktiež si môžete naplánovať trasu, prípadne importovať do internetového rozhrania GPX súbor vytvorený v inej aplikácii a následne trasu nahrať do hodiniek, ktoré vám ju budú zobrazovať v podobe krivky s navigačnými bodmi.

Minimum smart funkcií

Hodinky Garmin Instinct, na rozdiel od iných modelov Garmin, nie sú vybavené operačným systémom s platformou Connect IQ, ale uzavretým systémom, do ktorého nemôžete doinštalovať ďalšie aplikácie.

Musíte sa tak spoľahnúť na to málo funkcií, ktoré zahŕňa napr. príjem SMS, hovorov či notifikácií z vybraných aplikácií v smartfóne, predpoveď počasia vrátane varovania pred búrkou či ovládanie prehrávania hudby alebo synchronizáciu udalostí z kalendára.

Žiaľ, bezkontaktné platby hodinkami pomocou metódy Garmin Pay nenájdete, čo je škoda, pretože tento spôsob ponúkajú už viaceré slovenské banky. 

Prepojenie so smartfónom prebieha bezdrôtovo pomocou technológie Bluetooth, s počítačom môžete dáta synchronizovať pomocou USB kábla.

Nabitie raz za 10 dní

Výrobca udáva vďaka čiernobielemu displeju výdrž až 2 týždne na jedno nabitie. Tento údaj nie je až taký nadnesený ako sme zvyknutí, a je podľa nás reálny, závisí od toho, ako často využívate GPS. Nám sa podarilo dostať na cca 10 dní.

Garmin Instinct vydržia na jedno nabitie 2 týždne

S nepretržite zapnutým GPS a GLONASS prijímačom zvládnu hodinky 40 h vďaka špeciálnemu režimu UltraTrac, ktorý šetrí batériu tým, že hodnoty meria v určitých predĺžených časových intervaloch.

Nabíjanie je riešené USB káblom s redukciou na špeciálny konektor, ktorý nájdete na zadnej strane hodiniek.

Skúsenosti a recenzie

Hodinky Garmin Instinct určite nie sú pre každého. Hodia sa skôr pre náročnejších športovcov, ktorí trávia množstvo času v drsnejších podmienkach a nepotrpia si na elegantný dizajn, smart funkcie ani prekrásny farebný displej. Používateľom sa páči menu v slovenskom jazyku, výdrž batérie, ale aj odolnosť hodiniek či presnosť GPS.

Recenzie a skúsenosti so športovými hodinkami Garmin Instinct

Pozitíva

Prehľadné funkcie
Rýchla a presná lokalizácia GPS
Výdrž batérie
Intuitívne ovládanie

Negatíva

Nepresné meranie teploty
Chýba Wi-Fi


Autor recenzie: Mgr. Tomáš Polakovič
Dátum publikovania: 01.10.2019
Najlepšie športtestery 2023 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie športtestery 2023 – recenzie, test, porovnanie

Pomôžeme vám vybrať ideálny produkt, ktorý vás nesklame. Pozrite si výsledok nášho porovnávacieho testu športtesterov, ktorý má podobu rebríčka tých najlepších športtesterov na trhu. Zozbierali sme výsledky domácich aj zahraničných testov od nezávislých agentúr, vaše a naše recenzie, hodnotenia. Prečítali sme si stovky diskusií a názorov na fórach. Všetky informácie sme spojili a... Prečítať článok

Najlepšie GPS hodinky na behanie, bicyklovanie a plávanie

Najlepšie GPS hodinky na behanie, bicyklovanie a plávanie

Každý aktívny športovec dobre vie, aké dôležité je mať svoje výkony pod kontrolou a riadne zmerané. Ak ste vášnivým cyklistom alebo bežcom, GPS hodinky vám pomôžu spoľahlivo zmerať vašu rýchlosť, prejdenú vzdialenosť, tempo, pulz a poskytnú iné užitočné informácie. Stručne povedané GPS hodinky... Prečítať článok

Recenzia Xiaomi Amazfit 2 Stratos - najlepšie na behanie

Recenzia Xiaomi Amazfit 2 Stratos - najlepšie na behanie

Hodinky som kupoval v čase keď som začínal s behom. Chcel som preto niečo cenovo dostupné, keďže som nevedel, či pri behu zostanem alebo to bude „hobby“ na dva týždne. Podmienkou bolo teda GPS a monitorovanie srdcového tepu. Ďalšia moja požiadavka bola univerzálny dizajn. Nechcel som jeden z... Prečítať článok


Komentáre

26/09/2019 14:50
Samo

hodinky sú naozaj robustné a odolné, a pritom ľahké. čitateľnosť displeja je dobrá, čo oceňujem najmä počas slnečných dní :) ovládanie je intuitívne, poradil som si s ním veľmi rýchlo. teplomer nefunguje presne, ale to je logické, keď ho máte na ruke, je ovplyvňovaný teplotou tela. dôležité je, že dokáže sledovať až 25 športov.

Pridať komentár