Žehlenie s parným generátorom Tefal, Philips, Braun, Rowenta – výhody, nevýhody

Parný generátor, žehlička s parným generátorom či tzv. systémová žehlička. Pod všetkými týmito názvami sa ukrýva jeden a ten istý spotrebič, ktorý dokáže žehlenie bielizne skrátiť o tretinu až polovicu času.

Výhody parného generátora

Prečítajte si o jeho výhodách a nevýhodách. Poradíme vám taktiež v tom, kedy nad jeho kúpou uvažovať a kedy ide skôr o zbytočnosť.

Najlepšie parné generátory

Názov Hodnotenie Detail
Braun IS 2044   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sencor SSI 0710   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Tefal GV9620E0 Pro Express Ultimate+   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Philips GC 8930   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Zelmer ZIS 2415   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Čo je a ako funguje žehlička s parným generátorom

Žehličky s parným generátorom pozostávajú z 2 hlavných častíparnej stanice s nádržkou, ku ktorej je pomocou hadice pripojená žehlička s väčším počtom parných otvorov. Voda je nahrievaná a premieňaná na paru mimo žehličky, konkrétne v parnej stanici. Následne je cez hadičku privádzaná do žehličky a zo žehličky cez otvory na práve žehlenú bielizeň. Vodná para je pritom do aj zo žehličky privádzaná a odvádzaná pod vysokým tlakom, ktorý stojí za veľkou časťou efektivity týchto spotrebičov.

POZOR: Na trhu sú dostupné aj tzv. maxi žehličky. Ide o klasické parné žehličky s externou nádobkou na vodu. Ich výhodou je, že sa počas žehlenia nemusíte zaoberať dolievaním vody. V porovnaní s parnými generátormi sú však menej výkonné. Dajte si pozor, aby ste si tieto produkty nepomýlili.

Klasické žehličky fungujú na princípe, pri ktorom sa nahrieva ich kovová plocha. Bielizeň teda „vyrovnávate“ pomocou tepla, resp. pomocou rozžeraveného kovu. Samozrejme, na trhu sú dostupné aj parné žehličky, ktoré taktiež využívajú horúcu paru. Tá je v nich však generovaná v omnoho menšom množstve a, čo je hlavné, z otvorov v žehliacej ploche „vychádza“ pod slabším tlakom. Pri naozaj kvalitných parných žehličkách je to v priemere cca 6 barov.

Kvalitné parné generátory tlačia paru pod tlakom okolo 7 až 8 barov. Rovnako vysoký je aj ich výstup pary cez otvory v žehliacej ploche žehličky. Konštantný parný výkon sa začína na 160 – 170 g/min. a parný ráz alebo tzv. šok dosahuje viac ako 600 g/min. Pre lepšiu predstavu, konštantný parný výkon klasických parných žehličiek sa pohybuje medzi 50 – 60 g/min. a parný šok len medzi 220 – 260 g/min. Žehlenie s parným generátorom je preto omnoho efektívnejšie a hlavne rýchlejšie. Tu sa však výhody tejto technológie ani zďaleka nekončia.

Výhody žehlenia s parným generátorom

Kde začať? Parné generátory sú naozaj veľmi šikovné spotrebiče, ktoré ocenia mamičky, oteckovia, gazdinky, študenti a všetci ostatní, ktorí sa v žehlení vyslovene nevyžívajú. Žehlenie s parným generátorom je, ako bolo spomenuté, efektívnejšie a rýchlejšie. Tí, ktorí mali možnosť tento spotrebič vyskúšať, hovoria o tretinovej až polovičnej úspore času pri žehlení. To nie zlé, že? Toto sú hlavné výhody žehlenia s parným generátorom:

 • Bielizeň nemusíte prežehľovať z oboch strán. Parný generátor si na 1 prežehlenie poradí aj s hrubšími materiálmi (napr. hrubšie bavlnené oblečenie), ale aj uterákmi či obrusmi. Uteráky či inú bielizeň, ktorá nemusí byť stopercentne rovnučká, môžete dokonca preložiť na raz až dvakrát.
 • Parný generátor neslúži len na žehlenie. Bielizeň zároveň dezinfikuje.
 • Horúca para zbavuje bielizeň nepríjemných pachov. Čo to znamená? Ak vám oblečenie napáchne napr. od jedla, no nebude inak zašpinené, stačí ho jednoducho prežehliť generátorom.
 • Pri žehlení s parným generátorom sa nemusíte obávať nesprávne nastavenej teploty. Para nepoškodí jemný satén a zároveň nekompromisne vyžehlí hrubú bavlnu.

Žehlenie košele pomocou parného generátora

 • To, že na generátore nie je nutné nastavovať teplotu, vám zároveň ušetrí čas. Navyše, nemusíte čakať, kým sa žehlička nahreje alebo, naopak, vychladne na požadovanú teplotu.
 • Počas žehlenia nie je potrebné myslieť na dolievanie vody. Nádržky v parných staniciach zvyknú byť dostatočne objemné (1, 8 – 2 l). Navyše, väčšina generátorov je vybavená indikátorom, ktorý vás upozorní na nedostatočné množstvo vody v nádržke.
 • Drvivá väčšina parných generátorov je určená aj na vertikálne žehlenie/naparovanie. Vďaka tomu ich môžete využiť aj na rýchle „oživenie záclon“ či menej pokrčeného oblečenia, ktoré nie je nutné žehliť na žehliacej doske.
 • Väčšina parných generátorov má v porovnaní s klasickými parnými žehličkami, a to aj napriek ich väčším rozmerom a vyššiemu výkonu, nepomerne nižšiu spotrebu elektriny. V priemere hovoríme o 2 600 až 2 700 W. Napr. naparovacia žehlička Tefal Ultimate Pure má príkon 3 200 W, parný generátor Philips GC 9682/80 len 2 700 W.
 • Parné generátory nemusíte čistiť od vodného kameňa. Ak siahnete po kvalitnom produkte, takmer so stopercentnou istotou bude disponovať aj funkciou samočistenia.

Nevýhody parných generátorov

Parné generátory majú len 2 zásadné nevýhody. Prvou z nich je vyššia cena. Kým klasickú, primerane výkonnú žehličku môžete vlastniť už za 50 eur, cena parných generátorov sa začína na približne 100 a končí na viac ako 700 eurách. Druhým negatívom sú väčšie rozmery a vyššia hmotnosť.

Tieto spotrebiče neodložíte na parapetnú dosku a postačujúca nebude ani malá polička v skrini. Samozrejme, nekompaktné rozmery nie sú najpohodlnejšie ani pri samotnom žehlení, resp. vykladaní a odkladaní generátora. Štandardný parný generátor váži približne 5 kg a má rozmery okolo 40 x 25 x 30 cm.

Kedy uvažovať nad kúpou parného generátora

Benefity parného generátora ocení každý, kto žehlí. Samozrejme, ak je 90 % vášho oblečenia vyrobených z nekrčivých materiálov, uteráky či posteľnú bielizeň nežehlíte, a preto žehličku vyťahujete maximálne raz za týždeň, tento spotrebič nevyužijete naplno. Ak sa však „nájdete“ v nasledujúcich riadkoch, nad touto investíciou sa určite oplatí uvažovať.

 • Žehlíte veľa, často, nemáte čas nazvyš...
 • Ste rodičom malého bábätka: Generátor slúži aj na dezinfekciu bielizne, čo oceníte pri žehlení detských plienok, diek, oblečenia a ďalšej textilnej výbavičky.
 • Máte alergiu/citlivú pokožku: Ak máte vy či niektorí z členov vašej domácnosti citlivú pokožku, alebo trpíte alergiou, funkcia dezinfikovania bielizne je pre vás ako stvorená.
 • Fajčíte v interiéri: Záclony, posteľné oblečky a, samozrejme, aj oblečenie, ktoré napáchne cigaretovým dymom, nemusíte ihneď prať. Stačí ho prežehliť horúcou parou.
 • Máte zvieratá: Aj zvieratá dokážu na textíliách zanechávať nepríjemné pachy a patogény. Kombinácia dezinfekcie a eliminácie pachov je teda pre všetkých majiteľov chlpáčov na nezaplatenie.

Parné generátory – recenzie

Parný generátor je skvelou voľbou, čo sa týka žehlenia, avšak nie práve najlacnejšou. Obľúbenými značkami sú Tefal, Braun, Philips, Rowenta i Electrolux. Pozreli sme sa na niekoľko parných generátorov a naše skúsenosti s nimi sme spísali do recenzií.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 12.04.2021

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/07/2021 19:30
Malvína

Žehlenie s parným generátorom si neviem vynachváliť. Mám Philips GC9682/80 a som s ním spokojná. Vďaka generátoru je žehlenie veľmi rýchle a pohodlné bez nastavovania teplôt. Samotná žehlička je ľahká, takže sa dobre drží v ruke. Počas žehlenia je nutné často dopĺňať vodu, aby boli výsledky optimálne a po žehlení parou je zas potrebné poutierať žehliacu dosku, pretože je mokrá. Púšťanie pary si viem nastavovať sama, respektíve paru úplne vypnúť alebo zapnúť natrvalo. Veľké plus dávam za to, že žehliť stačí z jednej strany a tiež za eko nastavenia. Odporúčam každému, kto si chce uľahčiť žehlenie.

Pridať komentár