Samočistiace rúry s pyrolytickým či katalytickým čistením ušetria čas i námahu

Počuli ste už o pojmoch ako katalytické a pyrolytické čistenie? Nebojte sa, nejdeme rozoberať jadrovú fyziku. V spojení s rúrami na pečenie ide o procesy čistenia, ktorými sa rúry udržiavajú bez vašej námahy v skvelej kondícii.

Otvorená samočistiaca rúra

Pripečené nečistoty alebo mastnota? Moderné pyrolytické a katalytické rúry vám ušetria pri čistení kopec času.

Najlepšie samočistiace rúry

Názov Hodnotenie Detail
Bosch HBG635NS1   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
AEG BCE455350M   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Whirlpool AKZM 8480   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Amica Tea 18MC X   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux EOD6C71X   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Samočistiaca rúra

Už na prvé počutie to znie rozhodne lákavo. Gazdinky, ktoré pečú často, by takúto pomoc určite ocenili. Časté pripálené škvrny, mastné fľaky alebo nepríjemné pachy. Po každom pečení čistiť rúru je naozaj otravné. Nečistôt sa pritom nezbavíte úplne. Samočistiaca rúra je preto jedinečným pomocníkom, ktorý túto neobľúbené prácu urobí za vás. Navyše máte pri procese pravidelného čistenia istotu, že výhrevné teleso bude zahrievať celý priestor rúry rovnomerne.

Moderná vstavaná rúra s pyrolýzou alebo katalytické rúry sú presne to, po čom musíte pátrať, ak túžite po rúre, ktorá sa bude čistiť s minimálnou námahou. Čo tieto pojmy znamenajú a ako konkrétne procesy samočistenia fungujú si vysvetlíme ďalej.

Katalytická vložka

Práve katalytická vložka je niečím, čo výrazne napomáha k čisteniu multifunkčných rúr. Počas pečenia je bežné, že mastnota a tuk sa dostane na rúry a začne sa tam usádzať. Práve katalytické steny zabezpečujú to, že mastnota sa na stenách neusádza a stačí ju zo stien rúry úplne jednoducho zotrieť.

Čistenie rúry

Katalytické vložky majú špeciálny smaltovaný povrch, ktorý eliminuje nadbytočnú mastnotu a umožňuje jednoduchú čistotu. Po presiahnutí teploty 85 °C sa katalytická vložka automaticky aplikuje a proces čistenia prebieha bez vašej výraznej asistencie. Vám stačí rúru jednoducho vytrieť bez akejkoľvek dráždivej chémie.

Ako funguje pyrolytická rúra

Tieto rúry sú po stenách vybavené práve spomínanými katalytickými vložkami (panelmi), ktoré majú mikroporézny povrch. Vstrebáva tak všetky nečistoty, ktoré pri pečení vznikajú. Proces pyrolytického čistenia prebieha za vysokej teploty.

Na niekoľko sekúnd sa rúra vyhreje na 500 °C. Samotný proces pyrolýzy rozkladá organické a anorganické látky pôsobením vysokej teploty (300 až 2 000 °C). Pri zahriatí na takto vysokú teplotu spáli všetky nečistoty, ktoré sa premenia na popolček. Povrch jednoducho po vychladnutí namokro zotriete a čistenie je skončené. Proces samočistenia trvá približne 90 minút, kedy rúra v určitých intervaloch zvyšuje a znižuje teplotu. Pyrolytické čistenie je veľmi účinné a šetrné. Takéto rúry majú lepšiu izoláciu, a tak je proces pečenia omnoho účinnejší.

Nastavovanie teploty na rúre

Pyrolytické rúry obsahujú aj rôzne programy čistenia. Niektoré trvajú dlhšie, iné kratšie. Pre dôkladné čistenie ide zvyčajne o 2 až 2,5 hodiny. Existuje aj ECO čistenie, ktoré trvá niekoľko minút.

Výhody pyrolytického čistenia:

  • rýchly spôsob zbavenia sa mastnoty a pripálených nečistôt,
  • efektívny výsledok čistenia,
  • šetrenie času a vašej námahy,
  • bez použitia dráždivej chémie,
  • jednoduché stlačenie jedného tlačidla.

Kedy rúru čistiť?

Ideálne po každom procese pečenia. Ak však proces pyrolýzy spustíte vždy po 2-3 pečení, bude to stačiť. Moderné rúry tento proces spúšťajú automaticky. Ak by ste tento proces zapli pri príliš znečistenej rúre, mohol by vás prekvapiť dym, ktorý by vás obklopil. Odporúčame proces čistenia spustiť hneď po dopečení pokrmu. Využijete tak zvyškovú teplotu a ušetríte aj nejaké tie kWh než pri opätovnom zahrievaní.

TIP: Počuli ste už o funkcii čistenie aqua clean? V takom prípade do klasického plechu na pečenie nalejete vodu a zapnete funkciu aqua clean. Následne nastavíte teplotu okolo 50 až 90 °C a vyparovaním pary sa uvoľnia usadené nečistoty. Čistenie však ani z ďaleka nie je tak účinné ako v prípade katalytických vložiek a pyrolytického čistenia.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 24.03.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár