Najlepšie outdoorové športové kamery? Recenzie a testy rozhodujú

Outdoorová kamera je veľmi šikovnýnm zariadením, ktoré umožňuje vytvárať unikátne zábery z rôznych oblastí, no využitie nachádza predovšetkým pri športe. Ide o kompaktné, nesmierne odolné zariadenie predurčené na to, aby zhotovovalo záznamy z ťažko dostupných miest, resp. také zábery, ktoré by s klasickými veľkými kamerami boli nemožné.

Outdoorová kamera

Kedysi boli na trhu len kamery GoPro, dnes už je ponuka oveľa rozmanitejšia, a tak si posvietime na faktory, ktorými sa riadiť pri výbere.

Obľúbené outdoorové kamery

Názov Hodnotenie Detail
GoPro HERO8 Black Edition   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
DJI OSMO   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Canon IVY REC   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Insta360 One R (Twin Edition)   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Yi Mi Action Camera 4K   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Veľkosť, rozmery a tvar

Pri klasických kamerách je väčšia hmotnosť obvykle výhodou, pretože pri natáčaní je stabilná a tým pádom je stabilný aj obraz. Pri športových kamerách to však je opačne - tu potrebujeme čo najľahšiu. Obzvlášť vtedy, keď ju máme pripnutú na sebe. Čo sa týka tvaru, tak by nemal prekážať v pohybe kameramana. Obvykle takéto kamery majú tvar malého kvádra.

Rozlíšenie a kvalita obrazu

Pokračujeme rozlíšením, ktoré nám outdoorová kamera ponúka. Ak by ste si prečítali rôzne internetové fóra s radami, tak by ste prišli na to, že názory na dôležitosť kvality obrazu sa líšia. Najčastejšie ľudia tvrdia, že rozlíšenie je kľúčovým prvkom, nájdu sa však aj takí, čo zastávajú názor, že obrazová kvalita nie je až taká podstatná. Ako to teda je?

Outdoorová športová kamera

Kvalitu určite zohľadňujte, no niekedy môžu ísť do popredia aj iné faktory. V prípade, že chcete mať kameru pripevnenú na helme, tak bude pre vás dôležitá najmä jej hmotnosť, aby vás veľmi nezaťažovala. Pri točení zimných športov je zase dobré, ak bude kamera dobre ovládateľná aj pomocou zimných rukavíc.

Základné rozlíšenia sú nasledovné:

  • HD (1 280 x 720 pixelov);
  • Full HD (1 920 x 1 080 pixelov);
  • Ultra HD (3 840 x 2 160 pixelov);
  • 4K (4 096 x 2 160 pixelov).

Pri tých najlacnejších typoch nájdeme tiež rozlíženie VGA, ktoré je však absolútne nedostatočné a poskytuje viacmenej iba nekvalitný prehľad o tom, čo ste robili. Obraz je rozmazaný, preto je minimálne rozlíšenie HD podmienkou.

K rozlíšeniu zároveň pripájame dve rady. Tou prvou je, že rozlíšenie fotografií sa nemusí rovnať rozlíšeniu videa. Tieto parametre si dobre skontrolujte najmä u kamier, ktoré majú rozlíšenie nad 2 pixely (ultra HD/4K). Ďalej si dajte pozor na lacné outdoorové kamery ponúkajúce kvalitu 4K. Veľmi ľahko sa stane, že takéto kamery síce nahrávajú v kvalite 4K, no pri 15 snímkach za sekundu (fps) a tým pádom je obraz trhaný a nepoužiteľný.

Počet snímok za sekundu (fps)

Tento údaj vypovedá o plynulosti obrazu. Čím viac snímkov za sekundu, tým je obraz plynulejší. Minimána hodnota pri zachovaní pekného obraz je aspoň 25 fps. Nájdete však aj kamery so 60 fps, ale tiež 120, ba až 240 fps. Takéto vysoké hodnoty sú dobré hlavne vtedy, keď si chcete v postprodukcii videa detailne prezrieť každý jeden vyprodukovaný záber.

Odolnosť voči vode, prachu či pádom

Jednou z kľúčových vlastností outdoorových kamier je určite ich odolnosť. Ako vieme, tak sa často používajú pri športoch alebo rôznych iných adrenalínových aktivitách, a preto sú často vystavené rôznym externým vplyvom - nárazy, prach, blato, voda, sneh a iné. Preto pri výbere treba hľadieť aj na príslušenstvo, ktoré predajca ponúka - kryty, obaly alebo púzdra.

Outdoorová kamera vhodná na šport

Ak by sme mali vybrať, čo je v tomto bode najdôležitejšie, tak by sme určite volili vodotesnosť. Kamera musí byť jednoznačne odolná voči vode a to sa nebavíme len o natáčaní priamo pod vodou - kameru môže poškodiť aj malý dážď alebo fŕkajúce blato pri jazde na bicykli v teréne.

Nezabúdame na príslušenstvo

Okrem kamery samotnej je dôležité aj pribalené príslušenstvo. Čo všetko potrebujeme k plnohodnotnému a kvalitnému natáčaniu? Okrem spomenutých krytov, ktoré zvyšujú odolnosť zariadenia, sú to hlavne držiaky, nástavce, prísavky a vo všeobecnosti doplnky, ktoré uľahčujú natáčanie a umožňujú umiestniť kameru na rôzne miesta - prilba, volant bicykla a pod.

Na trhu potom nájdete značky, ktoré predávajú kamery za vyššie ceny, no v balení nájdete množstvo doplnkového tovaru. Alebo si môžete vybrať lacnejšie kamery, ku ktorým si však väčšinou musíte príslušenstvo dokúpiť. Na príslušenstvo sa zameriavame hlavne podľa toho, akému športu sa venujeme. Na základe toho si potom vieme určiť, kam budeme kameru pripájať.

Ako je to so zvukom?

V prvom rade si musíme ujasniť, že športové kamery boli vyvinuté najmä preto, aby ich užívatelia mohli zachytiť momenty, ktoré by bežné kamery nezachytili. Preto by mali byť hlavné odolné a točiť kvalitné snímky. Čo sa týka zvuku, tak ten je prakticky u všetkých typov pomerne problematický.

Outdoorová kamera vodoodolná

Outdoorové kamery neponúkajú dvakrát kvalitný zvuk a ak majú napríklad vodotesný kryt, tak so zvukom vôbec nepočítajte. Niektoré modely síce ponúkajú redukciu šumu alebo filtre proti vetru, no keď sa nad tým zamyslíme, tak zvuk nie je až taký potrebný. Do natočených záberov si v postprodukcii môžete vložiť kvalitnú hudbu z internetu a sami si vytvoríte vašu perfektnú kombináciu obrazovej a zvukovej zložky.

Batéria a pamäť

Obvykle s nimi môžete natáčať hodinu alebo dve - závisí od kapacity batérie a taktiež od kvality natáčaného videa. Môžete si kúpiť kameru so zabudovaným akumulátorom, no oveľa viac odporúčame tie typy, kde batériu môžete vyberať. V takom prípade si môžete kúpiť náhradnú batériu a keď sa jedna vybije, tak ju jednoducho vymeníte za druhú nabitú a pokračujete v natáčaní.

Čo sa týka pamäte, tak drvivá väčšina kamier obsahuje SD slot na pamäťové karty. Množstvo uložených dát je ovplyvnený kvalitou videa, resp. snímkami za sekundu. Preto, ak chcete natáčať na tej najvyššej možnej kvalite, tak odporúčame, aby ste si kupovali pamäťové karty s kapacitou aspoň 32 GB.

Krátke zhrnutie obľúbených typov

Pozrite sa na z nášho pohľadu obľúbené typy kamier, ktoré by sa vám mohli páčiť. Použijete ich za každej situácie - pri športe, obyčajnej prechádzke alebo pri nejakom turistickom výkone.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 13.10.2018

Autor
Jaro Uram

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na písaní ma najviac baví to, že každá téma sa dá spracovať rôznymi spôsobmi a to dáva priestor mojej, niekedy až príliš veľkej, kreativite. Čo sa týka môjho života, tak študujem na vysokej škole v Trnave, kde bývam na internáte a preto som si vskutku obľúbil večerný spoločenský život s kamarátmi. Ak momentálne nepíšem alebo sa nezabávam, tak si s radosťou sadnem k televízoru a pozriem si dobrý futbal.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár