Predlžovací kábel (30, 50, 100 m) na bubne, s prepäťovou ochranou, s USB, na vonkajšie použitie. Ako vybrať?

Máte nový elektrický spotrebič, no jeho kábel je príliš krátky a elektrická zásuvka zas ďaleko? Alebo potrebujete predlžovačku na práce v záhrade, garáži či dielni? Tieto problémy jednoducho vyrieši kvalitný predlžovací kábel. Predlžovačka je nápomocná všade tam, kde nedosiahne kábel spotrebiča, ktorý chcete použiť, no hodí sa aj vtedy, ak potrebujete rozšíriť počet zásuviek v domácnosti, prípadne na záhrade používať viacero spotrebičov súčasne.

Ako vybrať predlžovací kábel?

Predlžovacie káble sa vyrábajú vo viacerých variantoch a každý z nich je vhodný na iné použitie. Ako sa vyznať v množstve predlžovacích káblov? Poradíme vám s výberom a prezradíme, ktoré parametre sa oplatí sledovať, aby ste boli s kúpou spokojní a neľutovali zbytočne vyhodené peniaze.

Najlepšie predlžovacie káble

Názov Hodnotenie Detail
PowerGarden PPB 230V 50m   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
PremiumCord 230 V, 50 m   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Emos 8x zásuvka 1,5 m   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sencor SPC 53   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Solight PS31 10 m   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Predlžovacie káble – recenzie

Vybrali sme pre vás niekoľko predlžovacích káblov, ktoré nesklamú pomerom ceny a kvality. Pri výbere sme mysleli na tých, ktorí hľadajú kábel do domácnosti, ale i na tých, ktorí preferujú vonkajšie použitie. V našom výbere nájdete kratšie i dlhšie káble, predlžovačky s jednou zásuvkou i viacerými, a tak si určite vyberie každý. Pozrite si výhody a nevýhody jednotlivých produktov. Ktorý z predlžovacích káblov vás zaujal najviac?

Ako vybrať predlžovací kábel

Výber predlžovacieho kábla sa môže zdať jednoduchý, no pred kúpou sa treba zamerať na niekoľko parametrov. V prvom rade sa rozhodnite, či chcete kábel na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Potom sa zamerajte na jeho dĺžku, počet zásuviek a či vyžadujete okrem klasických zásuviek napríklad aj USB konektory, ktoré umožňujú pohodlné pripojenie nabíjačky mobilného telefónu alebo ďalších menších elektronických zariadení. Čo všetko si ešte všímať?

Dĺžka kábla

Predlžovacie káble sa najčastejšie vyrábajú v dĺžkach od 1,5 metra do 50 metrov. Modely určené do domácností majú do 10 metrov a vo väčšine prípadov je takáto dĺžka postačujúca. Ak hľadáte predlžovací kábel na vonkajšie použitie (napr. na záhradu), poobzerajte sa po dlhšom.

Káble určené do exteriéru, ktoré majú nad 10 metrov, sú spravidla namotané na káblovom navijaku. Ide o takzvaný bubon s držadlami, ktorý zaručí pohodlnejšiu a rýchlejšiu manipuláciu. Predlžovací kábel na bubne môže byť s ním pevne spojený alebo len voľne namotaný. Zásuvky bývajú umiestnené v strede navijaka, aby bol k nim zabezpečený dobrý prístup. Ak zvolíte bubon s pevným stredom, vyhnete sa pri odvíjaní a navíjaní kábla na bubon pretáčaniu kábla pripojeného spotrebiča. Hoci sú modely s pevným stredom o niečo drahšie, v praxi takúto možnosť privítate.

Pri kúpe dlhšieho kábla sa vyhnite situácii, že si budete musieť zakúpiť ďalší predlžovací kábel. Reťazové predlžovanie a spájanie viacerých predlžovacích káblov nie je príliš efektívne. Viaceré navzájom prepojené káble totižto pre vyrovnanie vzdialenosti vytvárajú väčší elektrický odpor medzi zásuvkou a spotrebičom, ktorý napájate. Pridaný odpor môže spôsobiť pokles napätia, ktorý zas spôsobí to, že spotrebiče budú pracovať s nižším výkonom.

Dĺžku kábla však zbytočne nepreháňajte, pretože podobne to platí aj pri extrémne dlhých kábloch. Dĺžka kábla vždy určuje jeho kapacitu, a tak každý ďalší meter navyše zvyšuje elektrický odpor.

Počet zásuviek

Dopredu si rozmyslite, koľko spotrebičov chcete mať pripojených súčasne. Je vhodné počítať s rezervou, aby ste nemuseli niektoré spotrebiče odpájať pre uvoľnenie miesta na zapojenie iných.

Predlžovacie káble s viacerými zásuvkami majú zásuvkovú lištu, na ktorej je požadovaný počet zdierok. Tie sú najčastejšie usporiadané v podlhovastom tvare, prípadne v stĺpcoch. Je dôležité vybrať si správny tvar a platí to obzvlášť vtedy, ak chcete predlžovačku nenápadne skryť.

Predlžovací kábel na vnútorné použitie

Okrem bežných predlžovacích káblov natrafíte v obchodoch aj na takzvané rozbočovače. Rozbočovací kábel dokáže z jednej elektrickej zásuvky vytvoriť viacero. Moderné rozbočovače sú obvykle vybavené aj niekoľkými USB konektormi pre pripojenie ďalšej elektroniky. Ak nepotrebujete predĺžiť dosah elektrickej zásuvky, ale len zvýšiť počet zásuviek, namiesto predlžovacieho kábla siahnite po rozbočovacom kábli, ktorý je na tento účel priamo určený.

Prierez vodičov

Prierez vodičov určuje, koľko energie vie predlžovací kábel bezpečne preniesť. Hrubšie vodiče dokážu preniesť viac energie na dlhšie vzdialenosti, a preto by sa pri dlhých kábloch mali používať vodiče s adekvátnym priemerom. V opačnom prípade hrozí prehriatie kábla. Dostatočne veľký prierez vodiča je zárukou kvality a bezpečnosti.

Predlžovacie káble sa najčastejšie vyrábajú s priemerom vodiča 0,7 až 1,5 mm2. Nižšie vám prinášame prehľadnú tabuľku, pre ako výkonné spotrebiče sú vhodné jednotlivé prierezy vodičov.

Prierez vodiča Prúd Príkon spotrebiča
0,7 mm2 až 6 A 1 380 W
1 mm2 až 10 A 2 300 W
1,5 mm2 až 16 A 3 680 W

Údaje o hodnotách maximálneho prúdu alebo príkonu uvádza každý seriózny výrobca na vidlici a zásuvke. Ak údaje na výrobku nenájdete, radšej sa mu vyhnite a poobzerajte sa po inom.

Napríklad predlžovací kábel s prierezom 0,7 mm2 je postačujúci pre zariadenia s nízkou spotrebou (svetlá, nabíjačky elektroniky, rádiá a pod.), avšak pre náradie či spotrebiče s príkonom viac než 2 000 wattov (vŕtačky, motorové píly, výkonné vysávače a pod.) predstavuje príliš silné zaťaženie. V tomto prípade je nutné zvoliť prierez aspoň 1 mm2 alebo aj viac. Čím väčší prierez vodič má, tým viac elektrického prúdu dokáže preniesť, a preto sa neznižuje výkon pripojeného zariadenia.

Maximálne napätie a prúd

Pri výbere vhodného kábla je dôležité pochopiť, ako sa vzájomne ovplyvňuje dĺžka kábla, maximálna intenzita prúdu a prierez vodičov. Každý z týchto parametrov má vplyv na výkon kábla, ale aj na výkon spotrebiča, ktorý je ku káblu pripojený. Maximálne napätie sa udáva vo voltoch (V) a maximálny prúd v ampéroch (A). Pri popise produktu sa tak môžete stretnúť napríklad s takýmto označením: 230 V/16 A. Intenzita prúdu prestavuje množstvo energie, ktoré sa vyrába pri manipulácii s káblom.

Hrubšie vodiče sú schopné bezpečne preniesť viac energie a na dlhšiu vzdialenosť. Na domáce použitie vám postačí predlžovací kábel s prúdom 10 A. Pokiaľ hľadáte kábel do exteriéru, tieto rovno vynechajte a zamerajte sa na vyššie prúdy (minimálne 16 A). Ak predajca v popise produktu neuvádza, akú maximálnu intenzitu prúdu je kábel schopný preniesť, radšej sa mu vyhnite.

Pri kábloch na domáce použitie sa najčastejšie stretnete s maximálnym napätím 220 V230 V. Predlžovacie káble určené na vonkajšie použitie alebo pracoviská majú však vyššie napätie (napr. 380 V alebo 400 V). Tieto káble spĺňajú zvýšené energetické i bezpečnostné požiadavky a sú robustnejšie. Samozrejme, treba rátať aj s vyššou obstarávacou cenou.

Izolácia kábla

Predlžovací kábel môže mať izoláciu z PVC alebo gumy. PVC kábel je menej odolný, pretože s klesajúcou teplotou (cca pod 5 °C) tento materiál tvrdne, čím dochádza k častému praskaniu. PVC kábel je preto vhodný na domáce použitie vo vnútorných priestoroch. Výnimku tvoria mrazuvzdorné PVC káble v žltom prevedení, ktoré bez obáv použijete aj vonku.

Na vonkajšie použitie (či tam, kde hrozí mechanické poškodenie) je vhodnejší kábel s gumovou izoláciou, ktorá je odolnejšia. Ani pri každodennom používaní sa kábel natoľko neopotrebuje. Nízke teploty majú na kábel len minimálny vplyv, preto sa vlastnosti kábla až tak nemenia.

Predlžovací kábel s vypínačom

Pri predlžovacích kábloch sa stretnete s niekoľkými stupňami odolnosti izolácie. Stupeň ľahko určíte podľa čísla nalisovaného na kábli. Čím je uvedené číslo vyššie, tým je kábel odolnejší. Najviac náchylné na poškodenie sú káble s označením 03, o niečo kvalitnejšie sú 05 a k najhrubším a najodolnejším patria káble, ktorých plášť má označenie 07.

Stupeň krytia

O odolnosti predlžovacieho kábla vypovedá viac než samotná izolácia stupeň krytia IP. Ten označuje mieru ochrany pred vniknutím cudzích telies a vody do celého predlžovacieho prívodu. Údaj o stupni krytia sa uvádza na vidlici alebo zásuvke kábla a pokiaľ tento údaj chýba, kábel má krytie len IP20. Kábel s nízkym krytím je vhodný na používanie v interiéri, pretože nedisponuje ochranou pred vniknutím vody. Do exteriéru sú vhodné káble s krytím minimálne IP43 a viac. Hodnota IP65 dokáže odolávať prachu, vode a ďalším vonkajším vplyvom.

Určenie kábla

Predlžovacie káble sa vyrábajú na domáce i vonkajšie použitie. Ich rozdiel spočíva v dĺžke, obstarávacej cene, priereze vodičov, maximálnom napätí a prúdovom zaťažení, izolácii či stupni krytia a podobne. Predlžovací kábel určený do exteriéru môžete v prípade núdze použiť aj vo vnútri, avšak opačne to väčšinou neplatí. Tým domácim totižto chýba ochrana pred prachom a vodou, a preto sa na vonkajšie použitie nehodia. V prípade vonkajšieho použitia by mohli dôjsť k ich poškodeniu a znefunkčneniu.

Detská poistka

Ak máte v domácnosti deti a chcete zvýšiť ich bezpečnosť, vsaďte na predlžovací kábel s detskou poistkou. Takéto modely majú úpravu, ktorá neumožňuje, aby sa do nich zasunulo niečo iné než vidlica zásuvky. Bezpečnostné káble s poistkou sú spravidla kratšie a nepresahujú dĺžku niekoľkých metrov. Majú napevno pripojenú vidlicu a môžu mať podsvietené prídavné vypínače na zásuvkách. Pri mnohých modeloch nechýba prepäťová ochrana.

Prepäťová ochrana

Prepäťová ochrana slúži ako ochrana pripojených elektronických zariadení. Zariadenia ochráni pred poškodením izolácie vyšším prepätím, než ktoré je konkrétna izolácia schopná prijať. Predlžovací kábel s prepäťovou ochranou sa tak hodí vždy, keď chcete chrániť určité citlivejšie či drahé elektronické spotrebiče. Hodnota joulov prepäťovej ochrany označuje, koľko energie môže absorbovať. Tieto hodnoty sa zvyčajne pohybujú od 200 do 1 000 J. Čím vyššia je hodnota, tým viac ochrany ponúka.

Cena a obľúbené značky predlžovacích káblov

Najlacnejšie predlžovacie káble kúpite už za cenu menej než 2 eurá. Ide o káble určené na domáce použitie, ktoré majú dĺžku maximálne 1,5 metra a disponujú len jednou zásuvkou. S pribúdajúcou cenou pribúda aj počet zásuviek, avšak s cenovkou pod 5 eur ide naďalej len o káble do interiéru, ktoré sú schopné napájať menej náročné spotrebiče či elektronické zaradenia.

Pri predlžovacích kábloch nad 5 eur môžete pozorovať napríklad vypínač, ktorý slúži na rýchle zastavenie alebo spustenie prísunu elektrického prúdu. Počet zásuviek spravidla nepresahuje číslo päť a dĺžka kábla sa pohybuje okolo 2 až 3 metrov. Káble s cenovkou okolo 10 eur ponúkajú šesť a viac zásuviek a pribúda i individuálny vypínač pre možnosť vypnutia / zapnutia každej zásuvky samostatne. Dĺžka kábla dosahuje 5 metrov.

V cenovej kategórii od 20 do 30 eur nájdete už aj káble, ktoré sú určené do vonkajšieho prostredia. Dĺžka je od 10 do 30 metrov a v závislosti od značky kábla natrafíte na také, ktoré majú len jednu zásavku alebo viac zásuviek. Niektoré káble sa predávajú voľne, iné sú navinuté na bubne, čo predstavuje praktickejšie riešenie.

Káble nad 30 eur sú spravidla určené do exteriéru, pýšia sa viacerými zásuvkami, disponujú samonavíjacím systémom a majú hrubšie vodiče, čím je zabezpečený prenos väčšieho elektrického prúdu. Takýmto káblom preto bez problémov napojíte i výkonnejšie zariadenia. Káble od 40 do 50 eur dosahujú najväčšiu možnú dĺžku 50 metrov, majú kvalitnú izoláciu a spoľahlivo odolávajú rôznym vonkajším vplyvom.

Za najdrahšie predlžovacie káble zaplatíte niekoľko stoviek eur. Tieto káble sú určené pre profesionálne použitie. Ide o káble, ktoré sú na bubne, prípadne i na bubne s vozíkom, ktorý ešte viac uľahčuje manipuláciu a prenášanie na potrebné miesto. Dĺžka drahých káblov sa pohybuje od 30 do 50 metrov a napätie dosahuje 400 V. Káble sú určené pre výkonné zariadenia a majú veľkú mechanickú i chemickú odolnosť.

K obľúbeným značkám patria predlžovacie káble PremiumCord, Sencor, Emos, Solight, Brennenstuhl, Parkside, Kraft&Dele alebo PowerGarden. Ide o značky, ktoré sa okrem výroby káblov venujú i výrobe elektrických spotrebičov či rôznych pracovných náradí.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V závere odpovieme na často kladené otázky spotrebiteľov. Dozviete sa napríklad, ako bezpečne používať predlžovací kábel, či nájdete na trhu i kábel s dĺžkou 100 metrov, aké sú najbežnejšie dĺžky káblov, na čo si treba dať pozor pri dlhých kábloch, čo by nemalo chýbať kvalitnému bubnu s káblom, alebo aké sú konkrétne príklady využitia predlžovacích káblov s ohľadom na ich dĺžku a maximálne napätie.

Ako bezpečne používať predlžovací kábel?

Vždy používajte kábel so správnym určením, to znamená, že interiérový kábel nepoužívajte vonku. Nezapájajte jeden predlžovací kábel do druhého a nepreťažujte ho pripájaním spotrebičov s vyšším výkonom, než aký je kábel schopný utiahnuť. Nikdy nepoužívajte mokrý predlžovací kábel a káble, ktoré práve nepotrebujete, skladujte na chladnom a suchom mieste v interiéri. Na používaný kábel nepokladajte koberec a pamätajte si, že predlžovačky by sa mali používať len ako dočasné elektrické riešenie. Ak ich nepoužívate, odpojte ich od prívodu elektriny. Na ochranu drahých a citlivých prístrojov si vyberte kábel s prepäťovou ochranou. Pred tým, než ku káblu čokoľvek pripojíte, uistite sa, či kábel nie je poškodený a či je úplne zasunutý do elektrickej zásuvky.

Nájdem na trhu predlžovací kábel s dĺžkou 100 m?

Predlžovací kábel s dĺžkou 100 metrov na našom trhu nenájdete. Ak potrebujete pokryť takúto dĺžku, môžete prepojiť dva predlžovacie káble s dĺžkou 50 metrov. Rátajte však s tým, že nejde o ideálne a efektívne riešenie, pretože táto extrémna dĺžka spôsobí väčší odpor, čo sa prejaví v poklese napätia. Napájaný spotrebič tak bude pracovať s malým výkonom.

Aké sú najbežnejšie dĺžky predlžovacích káblov?

Najkratší predlžovací kábel má dĺžku 1,5 metra, naopak, najdlhší až 50 metrov. V ponukách obchodov sa ďalej môžete stretnúť s nasledujúcimi dĺžkami 3 m, 5 m, 7 m, 10 m, 15 m, 20 m, 25 m, 30 m, 40 m. Ide o najčastejšie ponúkané dĺžky, avšak občas natrafíte aj na iné dĺžky (napr. 1,8 m).

Na čo si treba dať pozor pri dlhých kábloch?

Pri dlhých kábloch si musíte dávať pozor na prehriatie, ktoré môže viesť k požiaru. Kábel, ktorý je rozvinutý napríklad na tráve, sa prirodzene chladí, avšak zvinutý na bubne nie. Riziko prehriatia hrozí hlavne v prípade, ak má kábel vodič s malým prierezom a vy k nemu pripojíte spotrebič s príliš veľkým príkonom. Preto si už pred kúpou premyslite, aký dlhý kábel budete skutočne potrebovať a aké výkonné spotrebiče chcete k nemu pripájať.

Čo by nemalo chýbať kvalitnému bubnu s káblom?

Kvalitný bubon s predlžovacím káblom by mal byť vybavený tepelnou poistkou. Tá zabraňuje prehrievaniu kábla. Kedykoľvek dôjde k nadmernému zahrievaniu, pripojené spotrebiče sa odpoja zo siete, aby nedošlo k ich zničeniu. Po vychladnutí sa tepelná poistka deaktivuje a pripojenie spotrebičov opätovne obnoví.

Aké sú konkrétne príklady využitia predlžovacích káblov?

Príklady konkrétneho využitia predlžovacích káblov s ohľadom na ich dĺžku a maximálne napätie môžu byť takéto: Kratšie predlžovacie káble s menším napätím, resp. s menším elektrickým prúdom, využijete napríklad na pripojenie vianočných svetiel, domácich lámp, prenosných ventilátorov, malých audio systémov, mobilných zariadení (smartfóny, tablety, fotoaparáty, akčné kamery, elektronické čítačky kníh a pod.). Dlhšie káble s väčším napätím sa skvele hodia na napájanie chladničiek s mrazničkami, výkonnejších vysávačov, elektrických nožníc na živé ploty, kosačiek na trávu, elektrických vŕtačiek či stolových píliek. Najdlhšie káble s najvyšším možným napätím si nájdu uplatnenie pri reťazových pílach, kotúčových pílach, vzduchových kompresoroch, veľkých pracovných vysávačoch a podobne. Samozrejme, možností využitia predlžovacích káblov je omnoho viac.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 08.04.2021

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.


Komentáre

03/07/2021 19:16
Branislav

Kúpil som kábel PremiumCord 230 V, 50 m, ktorý mal priaznivú cenu a ponúka až štyri zástrčky. Kábel je dobre spracovaný a jedinou nevýhodu je, že všetky zásuvky sú otočené jedným smerom. Vyhovuje mi dĺžka 50 metrov a tiež praktický bubon, vďaka ktorému kábel ľahšie prenesiem aj uskladním. Cena bola tiež fajn a kábel zatiaľ funguje, takže som spokojný. Používam ho najmä na záhrade a občas v dielni.

Pridať komentár