Ako vybrať elektrickú zubnú kefku. Sonickú alebo rotačnú?

Klasické (mechanické) zubné kefky, ktoré všetci dobre poznáme pomaly, ale isto nahrádzajú elektrické zubné kefky. Nie, zuby za vás samé neumyjú, ale ich umývanie je intenzívnejšie a efektívnejšie.

Elektrická zubná kefka

Zuby ako z reklamy môžete mať aj vy. Viete, ako si elektrickú kefku správne vybrať a s čím treba pri jej používaní počítať?

Najlepšie sonické kefky

Názov Hodnotenie Detail
Philips ProtectiveClean   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
datartdatartdatart
Concept ZK4000   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Braun Oral-B Trizone D20.523.1   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SOC 3311BK   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips Sonicare DiamondClean HX9954/57   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie rotačné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Oral-B Pro 2500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Oral-B Genius Series 8900   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
datartdatartdatart
Oral B Vitality Kids   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Oral-B PRO 2 2000   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Oral-B D4   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Rotačná a sonická kefka a ich rozdiel

Na trhu sú dva druhy elektrických kefiek na zuby. Rotačnásonická. Rotačná je na trhu už dlhšie, majú väčší výber, a preto sú cenovo prístupnejšie. Sonická nie je na trhu tak dlho a jej cena je vyššia. Čistenie zubov s rotačnou a sonickou kefkou je kvalitné a veľmi pohodlné, ale cena nie je jediný rozdiel, s ktorým sa pri týchto kefkách stretnete. Dôležitý je účel spôsob použitia. Nesprávny výber by mohol zubom viac poškodiť ako ich ošetriť.

  • rotačná (oscilačná) – rotácia štetín kefky sa pohybuje okolo 7 000 – 8 800 kmitov za minútu. Kefka nerotuje úplne, tak ako to vyplýva z jej názvu. Rotuje zo strany na stranu. Ide o drobné pootočenie tam a späť a neodporúča sa používať ju pri problémoch s ďasnami.
  • oscilačno-rotačná (oscilačný pohyb + rotácie) – vibruje rýchlosťou 20 000 – 48 000 pohybov za minútu. Lepšie odstraňuje zubný povlak a zvyšuje účinnosť čistenia, pretože do medzizubných priestorov preniká lepšie.
  • sonická (vibračná) – má až 42 000 čistiacich pohybov za minútu. Zuby nečistí štetinami, ale zmesou pasty, slín a vody, preto sa dostane aj na menej dostupné miesta a povlak zo zubov odstraňuje dôkladnejšie. Dosahuje účinok medzizubných kefiek alebo zubných nití. Je šetrnejšia k ďasnám a zubom. Sonická technológia je vhodná pre citlivé zuby a ďasná.

Nabíjanie elektrickej kefky

Elektrické kefky sa dobíjajú klasicky, tužkovými baterkami, ktoré vymeníte stále, keď potrebujete. Nabíjacie kefky potrebujú miesto na stojan. Kefka vydrží nabitá od 5 dní až po 3 týždne. Záleží na kvalite a častosti používania.

Sonická elektrická zubná kefka

Nabíjacia batéria má životnosť 4 – 5 rokov, ale nedá sa vymeniť. Ak prestane reagovať, musíte vymeniť celú kefku.

Čo všetko elektrická zubná kefka dokáže?

  • väčšina elektrických kefiek má zabudovaný časovač, ktorý zabezpečí, aby ste si zuby čistili dostatočne dlho. V 30-sekundových intervaloch vás kefka upozorní na zmenu strany, aby ste si boli istí, že ste si zuby umyli naozaj dobre.
  • súčasťou kvalitnejších kefiek je snímač tlaku, ktorý vás zmenou tónu alebo zasvietením červeného svetielka upozorní na to, že na zuby veľmi tlačíte. Väčší tlak zuby lepšie nevyčistí. Naopak, môže poškodiť ďasná a poodhaliť zubné krčky.
  • pri lepšej elektrickej kefke si môžete zvoliť jeden zo šiestich programov. Najčastejšie sa stretnete s masážnym, leštiacim a sensitive programom pre jemnejšie čistenie zubov a ďasien.

Dve minúty a dosť

Dve minúty čistenia s elektrickou kefkou nahradí 15 až 20 minút čistenia klasickou zubnou kefkou. Čistenie je kratšie, ale aj pohodlnejšie a efektívnejšie. Nejde len o šetrenie vášho času, ale aj výhodu pre vaše zdravie. Čisté zuby sú zdravé zuby.

Pre seba alebo pre celú rodinu?

Predtým, ako do elektrickej kefky investujete, ujasnite si, kde ju umiestnitekoľko ľudí ju bude používať. Aby bolo dopredu jasné, po akom príslušenstvestojančekoch na hlavice máte siahnuť a nezabudnite pri tom na baterku a jej výdrž.

Elektrická zubná kefky pre celú rodinu

Jednu kefku po výmene hlavice použije celá rodina, len ich nezabudnite farebne rozlíšiť. Elektronickú kefku väčšinou dostanete v cestovnom puzdre, kde kefku môžete aj dobíjať.

Elektrická zubná kefka a aplikácia

Kvalitné elektrické zubné kefky môžete cez bluetooth prepojiť s aplikáciou, ktorá eviduje, ako často si zuby čistíte, časovač a čistiaci režim. Následne si môžete svoje záznamy kontrolovať, prípadne záznamy vašich detí, a zistiť, kedy ste v čistení poľavili, prípadne, že si zuby naozaj čistíte tak, ako treba.

Elektrická zubná kefka niečo stojí

Nevýhodou elektrickej zubnej kefky je jej počiatočná investíciavyššie priebežné náklady. Hlavicu by ste mali meniť v pravidelných 2 – 3 mesačných intervaloch. Sonické hlavice sú v porovnaní s rotačnými drahšie. Ide však o klasický cyklus výmeny, aj obyčajné zubné kefky je potrebné meniť každé 2  3 mesiace.

Hodnotenie článku:
(84.8%)

Pulbikované dňa: 20.10.2018

Autor
Jaro Uram

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na písaní ma najviac baví to, že každá téma sa dá spracovať rôznymi spôsobmi a to dáva priestor mojej, niekedy až príliš veľkej, kreativite. Čo sa týka môjho života, tak študujem na vysokej škole v Trnave, kde bývam na internáte a preto som si vskutku obľúbil večerný spoločenský život s kamarátmi. Ak momentálne nepíšem alebo sa nezabávam, tak si s radosťou sadnem k televízoru a pozriem si dobrý futbal.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

04/12/2020 13:35
Michaela

Perfektný článok. Veľmi dobre vysvetlené. Toto mi nikto v predajni povedať nevedel. Ak by som tento článok našla skôr, kúpila by som synovi sonicku a nie rotačnu kefku.

Pridať komentár