Canon EF 50mm f/1,8 STM objektív – recenzia, skúsenosti

Nízka cena
Výborná kvalita obrazu
Nízka hmotnosť
Tiché automatické ostrenie
Vhodný aj do zhoršených svetelných podmienok

Hodnotenie:
(79.4%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Objektív Canon EF 50mm f/1,8 STM za priam neuveriteľne nízku cenu je kompatibilný so všetkými EOS fotoaparátmi. Disponuje vysokou svetelnosťou, je vhodný aj pre nočnú fotografiu a má perfektné ostrenie. Je ideálny na fotenie portrétov a vďaka kvalitnému ostriacemu motoru aj na snímky „v pohybe“. Canon EF 50mm f/1,8 STM nemá zabudovanú stabilizáciu obrazu.

Technické parametre: typ = objektív s pevným ohniskom, ohnisková vzdialenosť = 50 mm, typ závitu = Canon Eos, min. - max. clona = f/1.8 – f/22, automatické ostrenie = áno, stabilizácia obrazu = nie, priemer = 69 mm, dĺžka = 39 mm, hmotnosť = 159 g

Objektív kompatibilný s EOS fotoaparátmi Canon EF 50mm f/1,8 STM nájdete na ✅  webe Heureka.sk.

Vylepšení je viac!

Nové prevedenie klasickej „päťdesiatky“ prichádza vo veľkom štýle. Canon EF 50mm f/1,8 STM je ľahký, lacný a má vynikajúce obrazové vlastnosti. Je na ňom vôbec niečo zlé? Poďme to zistiť!

Canon 50 mm f/1.8 je klasický objektív, ktorý výrobca renovuje od nepamäti. Čo je na tomto „vydaní“ iné? Po prvé má robustnejšiu konštrukciu, čo by sa mohlo na prvý pohľad javiť ako negatívum. V skutočnosti si však táto verzia zachováva pomerne nízku hmotnosť (cca 160 g). Prvé vylepšenie preto hodnotíme pozitívne.

Canon EF 50mm f/1,8 STM recenzia

Ďalším milým prekvapením je plynulosť ostrenia. Predošlé modely tohto skla sa vyznačovali hlučným motorom pri automatickom ostrení, navyše, 5 clonových čepelí spôsobovalo nepríjemný pocit pri rozostrených pozadiach (ak ste nepoužívali otvorenú clonu). Toto je, našťastie, pri objektíve Canon EF 50mm f/1,8 STM minulosť! Skratka STM označuje krokový motorček, ktorý je oveľa plynulejší, a teda i tichší. Plusom je taktiež 7 čepelí, ktoré stoja za krajšou kresbou clony a vyslovene krásnym bokeh (kvalita rozostreného pozadia).

Cena je proste super!

Teraz sa dostávame k najvýraznejšiemu pozitívu objektívu Canon EF 50mm f/1,8 STM, ktorým je jednoznačne cena! Za niečo vyše 100 eur sa vám do rúk dostane sklo, ktoré svojimi kvalitami ďaleko prevyšuje jeho obstarávaciu hodnotu. Dokonca, a bez hanby, si dovolíme povedať, že by mohol konkurovať pokojne i drahším „súrodencom“ z rodiny Canon. Ide o model, ktorý je na prvý pohľad, možno pre jeho jednoduchosť, určený začiatočníkom. Pravdou však je, že ním nepohrdne ani náročnejší fotograf.

Obrazová kvalita pre fotku (ale i video)

Clona f/1.8 je výbornou možnosťou pre prácu pri zhoršených svetelných podmienkach. Ako sme už spomínali, kvalita rozostreného pozadia je vynikajúca, vďaka čomu tento kúsok ocenia aj filmári. Canon EF 50mm f/1,8 STM nedisponuje stabilizáciou obrazu, čo je však pri spomínanej cene viac než pochopiteľné.

Objektív Canon EF 50mm f/1,8 STM

Kresba je naozaj ostrá, a to najmä v pásme f/1.8-2.8, v ktorom prekonáva aj oveľa drahšie objektívy. Automatické ostrenie je rýchle, za čo môžeme vďačiť už spomínanému krokovému motorčeku. Objektív je určený pre Full-Frame, ako výborný portrétový objektív sa však osvedčil aj na APS-C fotoaparátoch. Je to všestranné sklo, ktoré sadne na každý závit Canon EOSFarby sú pekné, bez významných optických vád, kresba je jasná a čistá.

Kvalitná optika pre každého

Ak uvažujete nad lacnou, ale kvalitnou optikou, Canon EF 50mm f/1,8 STM je presne to, čo hľadáte. Nezaberie veľa miesta, hodí sa na každú príležitosť, ak ste začiatočníkom, rozšíri vaše obzory, a ak patríte k profesionálom, ide o vynikajúci nástroj, ktorým doplníte paletu vašich vyjadrovacích prostriedkov. No a ani v tomto smere nemôžeme opomenúť jeho, až neuveriteľne, nízku cenu.

Skúsenosti a recenzie

Canon EF 50mm f/1,8 STM je hodnotený toľkými spotrebiteľmi, že je veľmi ťažké „zhotoviť“ ich prierez. V krátkosti vám však môžeme prezradiť, že získal hodnotenie nad 90 %.  Medzi najčastejšie spomínané slová „vysvietené nazeleno“ patria: cena, kvalita, malý, ľahký, svetelnosť, spokojnosť či krásna kresba. Medzi slovíčkami červenými, aj keď ich nie je veľa, sme najčastejšie natrafili na „horšie a trochu hlučnejšie zaostrovanie“ či „predný závit M49 na filtre by mohol byť z kovu“.

Recenzie a skúsenosti s optikou Canon EF 50mm f/1,8 STM

Pozitíva

Nízka cena
Výborná kvalita obrazu
Nízka hmotnosť
Tiché automatické ostrenie
Vhodný aj do zhoršených svetelných podmienok

Negatíva

Bez stabilizácie obrazu
Nie je odolný voči poveternostným podmienkam


Autor recenzie: Viktória Hartmannová
Dátum publikovania: 11.02.2021
Najlepšie objektívy 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie objektívy 2022 – recenzie, test, porovnanie

Ako vybrať objektív? To je dobrá a zároveň veľmi dôležitá otázka. Zaobstarať si fotoaparát, to mnohí vnímajú ako zásadnú investíciu. Avšak práve objektív môže byť tou najdrahšou súčasťou fotografického vybavenia. Aby ste váš výber neľutovali a aby ste zároveň pochopili túto, na prvý pohľad komplikovanú, problematiku, prinášame vám podrobný návod, ako vybrať objektív, ktorý bude... Prečítať článok


Pridať komentár