Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka zrazu nefunguje správne, riad už nie je taký čistý ako kedysi, prípadne vo chvíli, keď začne nepríjemne zapáchať. Priznajte sa, kedy ste svoju umývačku riadu čistili naposledy? Pravidelným čistením zvýšite nielen životnosť spotrebiča, ale aj znížite náklady na jeho prevádzku.

Ako vyčistiť umývačku riadu?

Možno máte pocit, že umývačka sa vyčistí sama, keď umýva riad, avšak nie je to tak. Čo všetko treba v umývačke čistiť? Aké prípravky na to použiť? V článku sa dozviete všetko podstatné o čistení umývačky riadu Bosch, Electrolux, Siemens, Whirlpool či Beko.

Najlepšie čističe umývačky riadu

Ako často čistiť umývačku riadu?

Samozrejme, táto hodnota závisí od toho, ako často daný spotrebič používate. Je to denne, raz týždenne, prípadne niekoľkokrát do týždňa? Pokiaľ umývačku plníte špinavým riadom každý deň, mali by ste ju čistiť pravidelne. Toto všetko treba robiť na dennej, týždennej a mesačnej báze:

  • Denne (po každom naplnení): Potrebné je odstrániť viditeľné kúsky jedla z filtra a spodnej časti umývačky.
  • Týždenne: Treba utrieť okraje dvierok a tesnenie od všetkých nečistôt a vybrať a vyčistiť filter.
  • Mesačne: Potrebné je hĺbkové čistenie interiéru pomocou čistiaceho cyklu.
  • Podľa potreby: Vonkajšok i vnútrajšok umývačky utrite od kvapiek vody a škvŕn.

Ako vyčistiť umývačku riadu

Čistenie tohto spotrebiča môže byť otravné, avšak ak z neho spravíte rutinu, poďakuje sa vám umývačka riadu dlhou životnosťou a kvalitne umytým riadom. Ako teda na to?

Zbavte sa kúskov jedla

Pôvodom zápachu z umývačky sú zvyčajne zvyšky jedla. Ak sú v nej dlho, začnú hniť, napomáha im pritom aj vlhkosť. Najvhodnejšie je zvyšky jedla odstraňovať po každom jednom umývacom cykle. Napriek tomu, že riad opláchnete ešte pred tým, ako ho do umývačky vložíte, nemusíte odstrániť úplne všetko jedlo, ktoré na ňom ostalo. Preto po každom umývaní vytiahnite spodný kôš a odstráňte zvyšky jedla z filtra alebo vykurovacieho telesa, na ktoré sa mohli prilepiť. Postačí odstránenie prstami, prípadne papierovou utierkou.

Riad pred vložením do umývačky nemusíte oplachovať, stačí ho utrieť, aby ste sa zbavili všetkých zvyškov jedla z tanierov, misiek, príborov a pod. Pokiaľ neplánujete hneď po naložení umývačku spustiť, riad najprv opláchnite v umývadle a spustite oplachovací cyklus (krátky), vďaka čomu predídete nežiaducemu zápachu. Na riade by sa nemali nachádzať ani žiadne štítky alebo nálepky, papier by mohol upchať filter.

Čistenie umývačky riadu od jedla

Čistenie dverí, tesnenia a dávkovača

Raz za týždeň utrite navlhčenou handričkou z mikrovlákna všetky mastné fľaky, ktoré sa usadili na vnútornom povrchu dvierok. Nezabudnite na čistenie spodku umývačky, okraje dvierok a ovládacie prvky umývačky. Na čistenie tesnenia a dávkovača môžete použiť starú mäkkú zubnú kefku namočenú v teplej mydlovej vode, namiesto mydla môžete použiť univerzálny čistiaci prostriedok. Jemne očistite gumové tesnenie, aby ste ho nepoškodili. Z dávkovača/zásobníka na čistiaci prostriedok odstráňte zvyšky prípravkov do umývačky. Použiť môžete vlhkú handričku alebo papierovú utierku.

Vyhnite sa čistiacim prostriedkom s obsahom bielidla, predovšetkým ak je umývačka riadu vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Ak sa vo vašej umývačke objavili plesne, môžete ich odstrániť použitím peroxidu vodíka, avšak vždy si v návode na použitie k umývačke pozrite, či výrobca jeho použitie povoľuje.

Pravidelné čistenie filtra a odtoku

V každej umývačke sa nachádza filter, kde sa zbierajú nečistoty. Pokiaľ ho nečistíte pravidelne, môže umývačka začať časom zapáchať. Filter sa nachádza pod spodným ostrekovacím ramenom (sprchovacou dýzou). Vyberte ho a opláchnite pod horúcou vodou. Sieťku a plastový rám filtra vyčistite mäkkou zubnou kefkou, aby ste odstránili všetky čiastočky, ktoré uviazli v štrbinách, a mastnotu. Filter opláchnite a vráťte na miesto.

Umývačku riadu nikdy nepúšťajte bez správne uloženého filtra, inak by sa mohol poškodiť nielen on, ale aj celý spotrebič.

Najlepšie úzke (45 cm) umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie úzke (45 cm) umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Umývačky riadu sa stávajú akousi povinnou výbavou každej modernej domácnosti. Dokážu ušetriť čas, námahu a najmä spotrebu vody. Čo však v prípade, ak zápasíte s nedostatkom miesta, alebo štandardnú umývačku neviete naplniť špinavým riadom? Aj na tieto situácie mysleli výrobcovia, a preto na trh prišli s úzkymi umývačkami riadu. Modely užšie než je štandard sa vyrábajú ako voľne... Prečítať článok

Hĺbkové čistenie

Umývačku riadu treba vyčistiť dôkladne aspoň raz mesačne. V sprchovacích dýzach a vnútri umývačky sa môžu hromadiť zvyšky čistiaceho prostriedku alebo vodný kameň. Čističe umývačky, kupované alebo tie z vašej kuchyne, spotrebič dôkladne zbavia nečistôt. Sprchovacie dýzy sa nachádzajú v strede pod horným výsuvným košom alebo v strede na dne umývačky. Odmontujte ich a očistite pomocou zubnej kefky a octu. Pozornosť venujte aj sprchovacím ramenám, pokiaľ majú upchaté otvory, vyčistite ich pomocou ihly alebo špáradla. Ramená sa neznečisťujú tak ako dýzy (trysky), stačí ich čistiť raz za 2-3 mesiace.

Pred použitím kupovaného čističa si vždy prečítajte návod. Väčšinu treba používať v prázdnej umývačke, niektoré sa však dajú použiť s tradičným umývacím cyklom a plne naloženou umývačkou.

Hĺbkové čistenie umývačky riadu

Povrchové čistenie

Niektoré z umývačiek majú povrchovú úpravu proti odtlačkom prstov, nie je to však samozrejmosť. Na nehrdzavejúcej oceli nevyzerajú odtlačky dobre, pomocou čističa sa ich zbavíte a povrch sa rozžiari. Čistiaci prostriedok na nehrdzavejúcu oceľ dvere spotrebiča nielen vyčistí, postará sa o lesk bez šmúh, ale aj načas budú dvierka odolné proti nečistotám a šmuhám.

Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom a hubkám, ktoré by mohli povrch poškriabať. Ak budete čistiť v smere zrna, štruktúry kovu, predídete šmuhám, ktoré by pri čistení mohli vzniknúť.

Má vaša umývačka samočistiaci program?

V niektorých novších umývačkach riadu nájdete samočistiaci program. Je to intenzívny program s najvyššou teplotou, ktorý odstráni nečistoty a baktérie v spotrebiči. Stačí ho spustiť raz za mesiac a umývačka sa o čistenie postará sama. Pokiaľ nie je súčasťou vašej umývačky, pomôže vám s čistením niekoľko efektívnych trikov.

Čistenie umývačky riadu octom

Nájde sa v každej kuchyni a pomôže vám vyčistiť, vydenzifikovať a odstrániť vodný kameň z vašej umývačky. Ocot môžete použiť viacerými spôsobmi. Najrýchlejšou voľbou je umiestnenie misky naplnej jednou šalkou destilovaného bieleho octu do horného koša a spustenie cyklu s najvyššou teplotou bez čistiaceho prostriedku. Vyčistiť umývačku môžete pomocou octu najprv ručne. Zmiešajte 1 diel octu a 1 diel vody a tekutinou očistite koše aj filter. Ocot funguje aj ako leštidlo, preto ho môžete použiť na odstránenie zaschnutých škvŕn na povrchu umývačky. Následne nalejte ocot na dno umývačky, do nádržky na čistiaci prostriedok alebo do misky, ktorú položte do stredného alebo horného koša v umývačke. Pri dôkladnom čistení sa odporúča použíť 3 šálky octu, ak je umývačka znečistená priveľmi, použite pokojne celý liter. Zapnite cyklus s najvyššou teplotou. V prípade, že vám vôňa octu nevyhovuje, môžete ho skombinovať so sódou bikarbónou. Pred spustením cyklu ju pridajte k octu, jeho zápach eliminuje.

Čistenie umývačky riadu octom

Sóda bikarbóna na čistenie umývačky

Šálku jedlej sódy nasypte večer na dno umývačky a ráno spustite oplachovací program. Pokiaľ je umývačka znečistená viac, zvoľte dlhý program s vysokými teplotami. Sódu môžete skombinovať s octom, čím sa znásobia ich čistiace účinky. Sódu zmiešajte s octom v miske, vložte ju do vrchného koša a spustite cyklus. Zbavíte sa tak mastnoty, zvyškov nečistôt, vodného kameňa a aj zápachu.

Čistenie umývačky kyselinou citrónovou

Namiesto octu môžete na čistenie použiť citrónovú šťavu. Kyselina citrónová, ktorú obsahuje, je k spotrebičom o niečo šetrnejšia ako ocot. Postup čistenia zostáva rovnaký. Namiesto octu použite citrónovú šťavu, 2 šálky nalejte na dno umývačky a zapnite umývací cyklus s vysokou teplotou. Kyselina citrónová má antibakteriálne účinky, postará sa o nečistoty, zápach aj baktérie v umývačke. Ak nemáte po ruke citrón, použiť môžete priamo kyselinu citrónovú. Štvrťkilové balenie nasypte na dno prázdnej umývačky a zapnite čistiaci cyklus. Rovnako ako ocot aj citrónovú šťavu môžete použiť na povrchové čistenie umývačky. Pomocou hubky ňou pretrite steny a dvierka spotrebiča, umývačka bude čistá, lesklá aj voňavá.

Najlepšie stolné umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie stolné umývačky riadu 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Stolná alebo inak povedané prenosná umývačka riadu si získava čoraz viac popularity, pretože dokáže vyriešiť problém s nedostatok miesta v domácnosti. Zároveň sa takáto umývačka hodí pre jednotlivcov, páry alebo malé rodiny, ktoré denne nezašpinia hromady riadu. Stolná umývačka riadu predstavuje najkompaktnejšiu verziu umývačky, no popritom zvláda umývať všetky typy riadov ako klasická... Prečítať článok

Upchatá umývačka riadu – čistenie filtra a prívodu vody

V prípade, že sa o umývačku staráte len sporadicky, skôr či neskôr pravdepodobne dôjde k upchatiu filtra, v horšom prípade upchatiu prívodu vody. Samozrejme, prevencia pozostávajúca z pravidelného používania dlhého cyklu a vyhadzovania zvyškov jedla z riadu je vhodnejšia, ak však už k upchatiu došlo, dokážete umývačku pomerne rýchlo vyčistiť. Pri upchatom odtoku je potrebné vybrať a vyčistiť filter, následne treba pomocou zvona odtok uvoľniť. Nalejte doň špeciálny prostriedok na čistenie odpadu, nechajte ho pôsobiť a odtok prepláchnite horúcou vodou. Pokiaľ je upchatý prívod vody, pravdepodobne bude dôvodom vodný kameň. S ním si sami neporadíte a budete musieť zavolať odborníka, ktorý prívod vody rozoberie a hadicu vymení.

Upchatá umývačka riadu – čistenie filtra

Tablety, prášok, gél na čistenie umývačky riadu

„Babské rady“ nefungovali? V tom prípade by ste mali pristúpiť k silnejším prostriedkom na čistenie v podobe chémie alebo eko čističom. Vo forme tabliet, práškov a gélov sú dostupné čističe ako Finish, Somat, Xavax alebo Jar. Niektoré sú určené na konkrétny problém, napr. na odstránenie vodného kameňa alebo zápachu, niektoré sú univerzálne a poradia si so všetkými usadeninami a pachmi. Usadzovaniu vodného kameňa môžete predchádzať použitím soli, ktorá upravuje tvrdosť vody. Mastných škvŕn na riade sa zbavíte pomocou leštidla, ktoré zároveň zabráni, aby sa usadila v priestore umývačky. Zápach neutralizuje vôňa do umývačky riadu.

Najlepšie čističe umývačky riadu

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Dúfame, že vám náš článok odpovedal na všetky otázky ohľadom čistenia umývačky riadu. Pokiaľ vás zaujíma ešte niečo, svoje otázky nám môžete položiť v komentároch. Budeme radi, ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti s čistením umývačky, pomôžete tak ďalším čitateľom.

Ako zabrániť znečisteniu umývačky riadu?

Prevencia je, samozrejme, dobrou voľbou, avšak čisteniu spotrebiča sa na 100 % nevyhnete. Pred vložením do umývačky z riadu odstráňte zvyšky jedla, pravidelne preplachujte filter, používajte kvalitné prostriedky na umývanie a nezabudnite na soľ a leštidlo. Vďaka nim zabránite tvorbe vodného kameňa a zabránite mastnote zostávať v priestore umývačky. Raz za čas použite program s najvyššou teplotou a umývačku nechajte vždy po použití dobre vysušiť.

Ako odstrániť vodný kameň z umývačky riadu?

Vodný kameň sa v umývačke usádza pôsobením tvrdej vody. Ak viete, že ju máte, dajte si pozor na jej usádzanie v priestore umývačky aj v prívodnej hadici. Pokiaľ už vodný kameň v umývačke je, odstránite ho octom alebo prípravkami na čistenie, napr. Somat alebo Finish. Vodný kameň eliminujete používaním soli do umývačky.

Ako často čistiť umývačku riadu?

Denne treba odstrániť viditeľné kúsky jedla, filter je nutné čistiť aspoň raz týždenne, celkové čistenie je potrebné raz za mesiac.

Môžem umývačku čistiť bielidlom?

Určite nie a vyhnite sa aj čistiacim prostriedkom s obsahom bielidla. A to najmä v prípade, ak má umývačka nerezové časti, ktoré by mohlo bielidlo poškodiť.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 10.07.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár