Ako správne používať umývačku riadu: ukladanie riadu, kam naliať leštidlo, ako použiť soľ

Umývačka riadu je v domácnosti obrovským pomocníkom. Šetrí nielen vašu prácu, ale aj energiu a vodu. Na to, aby umývala správne, je potrebné sa oboznámiť s obsluhou umývačky, ako správne uložiť riad, kam patria hrnce, kam tablety a leštidlo.

Ako správne ukladať riad do umývačky

O tom a aj o ďalších trikoch týkajúcich sa umývačky riadu si povieme v tomto článku.

Najlepšie umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Mora IM 690   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch SMV88TX46E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Whirlpool WRIC 3C26   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch SMV46KX01E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GV64161   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Ako v umývačke usporiadať riad?

Umývačka riadu je skvelé zariadenie, ktoré vás ušetrí nekonečného doťahovania o tom, kto je na rade s umývaním riadu, a zároveň poskytne dôkladné čistenie s úsporou energií. Avšak na to, aby umývačka zvládla naložený riad poriadne umyť a opláchnuť, je potrebné do nej riad uložiť vhodným spôsobom. Nie je to nič ťažké, stačí si osvojiť niekoľko základných princípov:

 • Všetko má svoje miesto, preto neskladajte riady jedno cez druhé, ale venujte pozornosť tomu, čo kam patrí. Umývačku neprepchávajte, ale plňte len do takej miery, že každý kúsok riadu bude mať svoje osobitné miesto.
 • Vrchnej poličke patria všetky poháre, šálky, hrnčeky a menšie misky. Ukladajte ich na držiaky smerom nadol. Takým spôsobom budú pri umývaní držať na mieste a zníži sa tak možnosť obitia.
 • Misky a nádoby z plastu, ktoré sú vhodné do umývačky, položte na vrchnú poličku tak, aby neboli priamo vystavené zdroju tepla, ktoré by ich mohlo poškodiť.
 • Spodnej poličke patria taniere, plastové dosky na krájanie a väčšie kusy riadu. Pre taniere sú pripravené držiaky, do ktorých ich starostlivo poukladajte. Vložte len toľko tanierov, koľko je miesta v držiaku, inak hrozí obitie.
 • Riady ukladajte postupne, od najväčších kusov po najmenšie smerom odzadu dopredu a taniere striedavo veľké i malé. Vďaka tomu bude cirkulácia vody v umývačke lepšia.
 • Príbory majú svoj vlastný držiak. Nevkladajte ich však rúčkou nahor – nemohli by sa dôkladne umyť a po dokončení cyklu by ste ich museli umývať nanovo.

Čo nepatrí do umývačky?

Aj keď sa nám umývačka niekedy zdá ako nejaká zázračná skrinka, do ktorej možno vložiť čokoľvek a vyjde to umyté, vôbec to tak nie je. Kým väčšina bežného riadu sa do umývačky hodí, sú niektoré materiály či typy riadov, ktoré by ste do umývačky rozhodne dávať nemali:

 • Sklo: V umývačke by sa mohli obiť a poškodiť krištáľové poháre, maľované poháre, poháre s kovovými dekoráciami a niektoré veľmi krehké poháre na stopke.
 • Keramika, porcelán a zlaté zdobenie: Glazúrované čajové sety alebo porcelánové zdobené maľbami či zlatom by sa mohli veľmi ľahko poškodiť.
 • Nože a čepele: Nože a akékoľvek predmety s ostrými čepeľami, ako strúhadlá, by sa v umývačke mohli otupiť, preto ich radšej umyte ručne.

Krehké poháre na stopke nie sú do umývačky vhodné

 • Striebro, hliník, nehrdzavejúca oceľ, teflón, mosadz a bronz: Príbory, hrnce a panvice z týchto materiálov by mohli byť v umývačke poškodené, pričom by došlo k narušeniu štruktúry povrchu a postupnému zoškrabovaniu či zlupovaniu vrchnej vrstvy.
 • Drevo: Drevené varešky, dosky na taniere či tanieriky radšej do umývačky riadu nedávajte. Drevo by zbytočne na dlhú dobu navlhlo, čo by viedlo k jeho poškodeniu. Drevené riady preto radšej umývajte ručne špongiou.
 • Nádoby s nezvyčajným tvarom: Ak máte nádobu s dlhým úzkym tvarom, napríklad fľašu, vázu, tenký pohár alebo termosku, zvážte, či nebude jednoduchšie umyť ju s pomocou kefky na umývanie fliaš. Do nádoby s takýmto tvarom by sa voda nemusela dostatočne dostať.

Je potrebné riad oplachovať?

Väčšinu riadov nie je potrebné pred uložením do umývačky nijako oplachovať ani namáčať. Moderné zariadenia majú programy, pri ktorých je opláchnutie na začiatku samozrejmosťou, no v prípade zaschnutejšej špiny sa dá nastaviť opakované opláchnutie, zvýšená teplota či záverečné opláchnutie navyše.

Takáto funkcia je skvelá a ušetrí vám prácu navyše, no v niektorých prípadoch budete predsa len musieť riady vopred pripraviť. Ak vám na tanieroch zostali zvyšky večere, zoškrabte ich do odpadkov – inak vám zostanú v umývačke riadu a po čase začnú zapáchať. Ak sú taniere či hrnce značne znečistené, napríklad hustou omáčkou a inými zvyškami jedál, riady najprv opláchnite. Inak sa vám bude umývačka zanášať a bude potrebovať častejšie čistenie.

Ako vybrať správny program?

Výber správneho programu je dôležitý a závisí od obsahu umývačky. Ak potrebujete niečo len opláchnuť alebo umývate len ľahko znečistené sklenené poháre, budete voliť šetrnejší program, ako pri hrncoch a panviciach, v ktorých ste varili. Teplota vody pri univerzálnej dávke, teda zmesi pohárov, tanierov a príborov, je od 55 do 70 °C.

Ako vybrať správny program v umývačke riadu?

Vyššiu teplotu budú potrebovať riady mastnejšie, znečistenejšie a zaschnutejšie, najmä hrnce a väčšie nádoby. Teplotu 35 – 45 °C zas zvoľte vtedy, ak umývate len poháre, sklo alebo veľmi ľahko znečistené riady. Moderné umývačky riadu však majú v ponuke rôzne programy, ktoré si môžete vybrať podľa aktuálnej potreby, napríklad ekologické programy s nižšou teplotou a šetrnejším umývaním. Preto si v prvom rade nezabudnite prečítať priložený manuál.

Najlepšie umývačky riadu 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie umývačky riadu 2020 – recenzie, test, porovnanie

Testy umývačiek riadu, recenzie a vaše hodnotenia – to všetko sme zozbierali, pretriedili a vytvorili sme zoznam najlepších umývačiek riadu, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ak potrebujete poradiť s výberom, veríme, že vám toto naše porovnanie pomôže. Pozrite si výsledok testu umývačiek riadu. Zároveň sme pre vás pripravili návod, na čo sa pri výbere umývačky zamerať. Čo treba pri... Prečítať článok

Postačí čistič alebo potrebujete aj leštidlo?

Na umývanie riadu potrebujú umývačky špeciálny čistič, ktorý je vo forme práškov, tabliet alebo gélových kapsúl. Väčšina z nich obsahuje fosfáty a chlór, ktoré si síce so špinavým riadom dokonale poradia, avšak ich vplyv na životné prostredie je horší. Fosfát sa totiž používa na to, aby z tvrdej vody nevznikli na umytých riadoch biele fľaky, a chlór si zas poradí so škvrnami na riadoch a mierne ich vybieli. Ak používate prípravky bez fosfátov, odporúča sa spolu s tabletou do zásobníka nasypať aj soľ, a ak neobsahuje prípravok chlór, stačí, ak zapnete cyklus na vyššiu teplotu.

Niektoré tablety a kapsuly na trhu fungujú na báze spojenia čistiaceho prostriedku a leštidla – v tom prípade už žiadne leštidlo riešiť nemusíte. Ak však používate obyčajný čistiaci prostriedok, môžete do umývačky doplniť aj leštidlo, ktorého úlohou je, aby riady zostali pekne lesklé a bez fľakov. Nie vždy je potrebné, ale ak máte domácnosť s tvrdšou vodou, môže sa vám zísť. Leštidlo dávkujte podľa pokynov na obale, no ak sa vám stane, že nedosahuje požadovaný efekt, možno ho pridávate málo alebo veľa. Ak je leštidla málo, na riadoch budú typické biele fľaky od vodného kameňa, ak veľa, riady budú mať modrastý povlak a biele šmuhy.

Ako často umývačku riadu umývať?

Aj keď umývačka pravidelne čistí riady, neznamená to, že sa sama nemôže znečistiť a že nepotrebuje umyť. V umývačke sa môžu hromadiť zvyšky jedál a vo vlhkom prostredí sa môžu baktérie jednoducho množiť. Umývačku preto každé 2 – 3 týždne skontrolujte a umyte na to určeným prípravkom. Čistote umývačky môžete dopomôcť aj tým, čo nájdete v domácnosti. Účinné je čistenie octom. Do prázdnej umývačky jednoducho vložte hrnček naplnený octom a zapnite cyklus s vyššou teplotou. Ocot má dezinfekčné účinky, teda umývačku nielen očistí, ale aj zbaví mikroorganizmov. Pre ešte čistejší efekt môžete zvoliť ďalší cyklus, v ktorom nahradíte ocot sódou bikarbónou. Tú jednoducho nasypte naspodok a umývačku zapnite.

Čistenie filtra umývačky riadu

Okrem tohto čistenia je potrebné skontrolovať stav filtra. Filter sa môže jednoducho zaniesť zvyškami jedla a zapáchať. Pri čistení umývačky preto vyberte filter a umyte ho pod tečúcou vodou. Zaseknuté kúsky odstráňte jemnou kefou. Následne ešte skontrolujte odtok, v ktorom sa taktiež môžu zachytávať nečistoty. Stačí ich manuálne odstrániť a čistenie umývačky je hotové.

Veľký výber prostriedkov do umývačky riadu nájdete v ✅ e-shope myaustria.sk.

Ďalšie tipy a triky

 • Umývačku neprepchávajte riadom – nevyčistil by sa poriadne. Na druhú stranu sa vyhnite aj zapínaniu poloprázdnej umývačky – šetrite vodou a energiou a umývajte až vtedy, keď bude dostatočne plná.
 • Príbory môžete v držiaku rozdeliť na lyžice, lyžičky, vidličky a nože. Takýmto spôsobom si ušetríte námahu po umytí riadu, keď ho budete odkladať.
 • Do umývačky môžete raz týždenne vložiť aj špongiu alebo kefku, ktorými ručne umývate riad. Predĺžite tak ich životnosť.
 • Pri vyprázdňovaní umývačky začnite spodnou poličkou. Na šálkach a pohároch z vrchnej police by sa mohla zachytiť voda, ktorá by sa pri vykladaní vyliala na riady pod ňou.
 • Čistiaci prostriedok vkladajte vždy do na to určeného zásobníka a leštidlo do zásobníka vedľa. Ak by ste ich dávali len tak, hocikam, rozpustili by sa oveľa skôr, než kedy by boli v cykle potrebné, a výsledok by tak bol výrazne horší.
 • Ak vám umývačka zapácha, pri jej čistení použite šťavu z citróna, prípadne pomaranča. Tá umývačku krásne prevonia a zároveň neutralizuje zápach.
Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 27.07.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár