Umývačky riadu Bosch, Beko alebo inú. Ako vybrať najlepšiu?

V dnešnej dobe je umývačka riadu už štandard pre väčšinu domácností, nakoľko umývanie riadu je veľmi neobľúbená činnosť a umývačka tento problém hravo vyrieši. Riad stačí len vložiť do umývačky a po skončení procesu ho upratať na svoje miesto.

Umývačka riadu

Umývačka riadu tiež ponúka bonusy v podobe úspory času a financií. Umývačku si treba vyberať podľa viacerých kritérií, určite by vás mala zaujímať energetická trieda, funkčnosť umývačky a či chcete umývačku vstavanú, alebo voľne stojacu.

Najlepšie umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Mora IM 690   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch SMV88TX46E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Whirlpool WRIC 3C26   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Bosch SMV46KX01E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GV64161   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Veľkosť umývačky rozhoduje

Pri výbere umývačky je potrebné brať do úvahy počet členov domácnosti. Od toho sa totiž odvíja množstvo riadu, ktoré budete v umývačke umývať. Väčší variant je z viacerých dôvodov vhodnejší. Náklady sa vám časom vrátia a zároveň v umývačke nebudete mať problém s umytím väčších hrncov či plechov.

Variabilné vnútorné usporiadanie

Vnútorné členenie priestoru je jedným z hlavných faktorov, ktorý od seba odlišuje rôzne typy umývačiek. Taktiež ponuka doplnkov, ktoré jednotlivé typy ponúkajú, je rôzna a treba si vybrať takú umývačku, ktorá vám aj v tomto smere najviac vyhovuje. Veľmi potrebným doplnkom sú odnímateľné koše v umývačke, vďaka ktorým sa v nej dá umyť aj riad väčších rozmerov.

Voľne stojaca umývačka riadu

Samozrejmosťou by mal byť držiak na príbory, taniere a poháre. Vyberte si však usporiadanie, ktoré vám bude vyhovovať najviac, v závislosti od toho, aký riad a v akých rozmeroch budete umývať.

Spotreba vody a energie

Energetická náročnosť je jednou z vlastností, ktorá by vás určite mala zaujímať. Tak ako pri iných domácich spotrebičoch, aj pri umývačkách platí, že sa oplatí investovať do energeticky menej náročného spotrebiča. Úvodná investícia bude síce vyššia, no na nižšej spotrebe energie a vody sa vám to vráti. Energetická náročnosť je uvádzaná na škále od A+++, ktorá je najlepšia, až po označenie G, ktoré znamená energeticky najnáročnejší spotrebič.

Pri bežnom umývaní riadu minie štvorčlenná rodina viac ako 60 litrov vody. Koľko minie umývačka riadu? V priemere neminie umývačka viac ako 12 litrov vody. Existujú aj najúspornejšie umývačky riadu, ktoré spotrebujú okolo 6-8 litrov.

V rámci šetrenia sa využíva schopnosť využívať oplachovú vodu. Posledný oplachovací cyklus vodu neodvedie do odpadu, ale spätne ju odvedie do zabudovaného zásobníka. Následne vodu využije na oplach nového riadu. Keďže je posledný cyklus vykonávaný približne pri teplote 70°, zničí tak všetky baktérie. Umývačky riadu sú riadené určitými programami, a tak sa dokážu prispôsobiť aktuálnemu množstvu riadu, čím znižujú celkovú spotrebu.

Hlučnosť umývačky

Najtichšie umývačky dosahujú v súčasnosti hodnotu okolo 40 dB. V priemere je hlučnosť od 50 do 60 dB.

Malá umývačka riadu 45 cm

V prípade vstavanej umývačky riadu je hlučnosť dokonca ešte o poznanie nižšia. Ak vám na tomto faktore extra záleží, vstavaná umývačka bude pre vás najvhodnejšia

Bezpečnostné prvky

Pri výbere by ste si mali všímať taktiež ochranné a bezpečnostné prvky. Umývačky riadu bývajú vybavené automatickým zámkom počas zapnutého režimu či senzormi v prípade skratu. Umývačka kontroluje aj hladinu vody v prípade, že by nebola optimálna.

Najlepšie umývačky riadu 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie umývačky riadu 2020 – recenzie, test, porovnanie

Testy umývačiek riadu, recenzie a vaše hodnotenia – to všetko sme zozbierali, pretriedili a vytvorili sme zoznam najlepších umývačiek riadu, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ak potrebujete poradiť s výberom, veríme, že vám toto naše porovnanie pomôže. Pozrite si výsledok testu umývačiek riadu. Zároveň sme pre vás pripravili návod, na čo sa pri výbere umývačky zamerať. Čo treba pri... Prečítať článok

Dôležité funkcie a programy umývačky

Čím viac funkcií daný model umývačky riadu má, tým je používanie komfortnejšie. S tým súvisí aj cena. Keďže každý režim, funkcia či program má totiž svoje parametre a u rôznych modelov môže mať odlišný priebeh, nemali by ste zabúdať na detailné preštudovanie návodu.

Jednotlivé režimy:

  • Eco režim – funguje na princípe enzymatického umývania riadu, využíva prostriedky novej generácie určené na bežné umývanie riadu. Pri teplote vody okolo 50 °C využíva cyklus, ktorý rozkladá aj zaschnuté nečistoty.
  • Rýchle umytie – program je určený na riad, ktorý nie je značne znečistený, prípadne neobsahuje zaschnutú špinu (poháre, šálky alebo taniere, ktorým netreba viac ako 30 minút). Riad je umývaný pri teplote 40 °C.
  • Odložené umývanie – táto funkcia umožňuje nastavenie režimu automatického zapnutia. Stačí nastaviť čas, umývačku zavrieť a program sa aktivuje v zadanom časovom horizonte.
  • Tablet program – program určený pre umývanie s tabletami 2v1, 3v1, 4v1 alebo 5v1.
  • Funkcia Intensive – funkcia na umývanie veľmi zašpineného riadu. Riad nemusíte pred vložením do umývačky oplachovať. Program si zvolí ideálnu teplotu medzi 60 – 70°C a vďaka 6. zmyslu odstráni usadené nečistoty.
  • Sušenie – funkcia, resp. záver celého procesu umývania riadu. Vlhkosť nachádzajúca sa v umývačke riadu zabezpečí samovoľné odparenie a kondenzáciu na chladnejšie molekuly. Po vypustení z umývačky riad schne rýchlejšie.

Umývať nemôžete všetko

Vedeli ste, že správnym uložením riadu zvýšite účinnosť celého procesu umývania? Rovnako dôležité je však vedieť, čo do umývačky riadu nepatrí. Nemali by ste do nej dávať riad z medi, zinku alebo striebra. Nepatrí do nej ani riad s teflónovým povrchom či drevené dosky, varešky a nože s drevenou rukoväťou. Pozor i treba dať aj na plasty, ktoré nie sú určené na umývanie v umývačke riadu, pretože sa ľahko zdeformovať.

Šírka umývačky riadu

Klasický rozmer umývačky je 60 cm. Zmestí sa doň približne 12 – 15 súprav riadu (1 tanier hlboký, 1 tanier plytký, 1 dezertný, šálka, podšálka, príbor a lyžička). Ide o rodinný typ umývačky. Vďaka moderným funkciám umývačka aj v prípade menšieho množstva riadu v úspornom režime riad šetrne umyje.

Do menšej, 45 cm umývačky sa zvyčajne zmestí 8 – 10 súprav riadu. Táto umývačka vás uspokojí v prípade, že ste v domácnosti dvaja a príliš toho nenašpiníte.

Vstavaná umývačka riadu

Malé/Stolné malokapacitné umývačky riadu pojmú maximálne 4 až 6 súprav riadu. Vhodné sú na chaty či pre domácnosť, kde varenie nie je na dennom poriadku. Ich nevýhodou je, že sa o nich nevojdu väčší riad ako hrnce, plechy či väčšie misy. Umývanie síce zvládnu bezproblémovo, absentujú však pri nich niektoré funkcie.

Voľne stojace alebo vstavané umývačky

Voľne stojace umývačky riadu vám umožnia si podľa ľubovôle vybrať miesto, kam umývačku umiestniť. Môžete s ňou v priestore manipulovať, treba pri tom však myslieť na prípojku vody a odpadu. Zabudované/Vstavané umývačky sú súčasťou kuchynskej linky a dokonale ladia s vybavením kuchyne. Treba pri nich dbať na to, aby umývačka riadu pasovala na milimeter presne.

Hodnotenie článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 03.08.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár