Výhody a nevýhody umývania riadu v umývačke

Nenájde sa nikto, kto by nemal rád chutné jedlo. Príjemné posedenie s rodinou či priateľmi pri dobrých pokrmoch a nápojoch však potom vystrieda nepríjemná činnosť. Tou je umývanie hromady špinavého riadu. Našťastie existuje skvelý pomocník, ktorý túto neobľúbenú prácu vykoná za vás.

Výhody umývania riadu v umývačke

Umývačka riadu dokáže ušetriť čas nejednej gazdinej v domácnosti. Benefity tohto šikovného kuchynského spotrebiča začína využívať čoraz viac ľudí. Prezradíme vám, prečo je umývačka riadu takým populárnym spotrebičom a prečo je lepšie umývať riad v umývačke a nie ručne v umývadle.

Samozrejme, aby sme boli objektívni, spomenieme tiež nevýhody umývačky. K ním patrí napríklad neustále dokupovanie tabliet či kapsúl, soli i leštidla, pravidelná údržba prístroja a v neposlednom rade fakt, že ručného umývania sa aj tak úplne nezbavíte. Niektoré typy riadov totižto vôbec nie sú vhodné na umývanie v umývačke. Poďme na to však pekne po poriadku.

Najlepšie voľne stojace umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Beko DFS 26024 W   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Whirlpool WFO 3C33 6.5 X   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Amica MV 427 AEGW   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch SMI6ECS93E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie vstavané umývačky riadu

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux ESM43200SX   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch SMV4EVX14E   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GV520E10   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch SMS8YCI03E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Výhody umývania v umývačke riadu

Umývanie riadu v umývačke prináša so sebou niekoľko výhod. Ak ste početnejšia rodina alebo sa vám nakopilo viacej riadu, v prvom rade vám spotrebič ušetrí čas, energie i spotrebu vody. Umývačka vďaka horúcej vode a vhodne zvolenému čistiacemu prostriedku zbaví riad baktérií, vírusov i mikroorganizmov, a preto je takéto umývanie hygienickejšie. Klasické hubky na riad sú liahňou rôznych mikróbov a ak ich často a pravidelne nemeníte, o čistote riadu sa nedá hovoriť. Moderné umývačky riadu ponúkajú množstvo programov, ktoré zaručia, že riad vytiahnete zo spotrebiča zakaždým žiarivo čistý a hygienický a to všetko so spomínanou úsporou času, vody aj energie.

Ušetrí čas

Vďaka umývaniu v umývačke riadu neplytváte časom a môžete sa venovať tomu, čo máte radi. Dlhé státie pred kuchynským drezom sa stane minulosťou, pretože riad stačí len vložiť do spotrebiča, zvoliť vhodný program a o nič viac sa nestarať.

Podľa výskumov priemerná rodina umyje okolo 10 súprav riadu denne, čo ročne predstavuje takmer štyri tisícky súprav. Naplnenie a následné odkladanie riadu z umývačky pri jednom cykle trvá približne 15 minút. Ak by ste rovnako veľké množstvo riadu umývali ručne, zabralo by vám to cca hodinu. Použitím umývačky máte preto k dobru až 45 minút pri jednom umývaní, ktoré môžete využiť efektívnejšie. Za rok tak dokážete získať 275 hodín voľného času, čo predstavuje dva týždne dovolenky navyše.

Zníži spotrebu vody

Spotreba vody na ručné umývanie závisí od toho, akým spôsobom riad umývate. Jednou možnosťou je napustiť si drez a druhou umývanie pod tečúcou vodou. Pri druhom spomenutom spôsobe miniete oveľa viac vody, pričom spotreba sa pohybuje v niekoľkých desiatkach litrov. Hoci je bežná umývačka riadu väčšia než kuchynský drez, na jeden cyklus spotrebuje niekoľkonásobne menej vody, než keby ste riad umývali ručne.

Spotreba umývačky na jeden umývací cyklus sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 18 litrov, závisí to od modelu spotrebiča a zvoleného programu. Napríklad na umytie 12 súprav riadu miniete 15 litrov vody, avšak najúspornejšie umývačky dokážu spotrebu stlačiť na 10 litrov. Treba sa zamyslieť, koľkokrát za deň umývate riad ručne. Zväčša je to trikrát počas pracovného dňa, no cez víkendy alebo sviatky sa tento počet ešte zvýši. Umývačku riadu vám stačí zapnúť raz denne, ak ju máte plne naloženú, prípadne raz dva dni.

Otvorená umývačka riadu

Umývačka dokáže lepšie využiť každú kvapku vody a pri ekologických cykloch za rok spotrebujete menej než 2000 litrov vody, s ktorými umyjete približne 30-tisíc kusov riadu a príborov. Vďaka tomu si ročne ušetríte vodu na cca 52 kúpeľov vo vani, čo vôbec nie je zanedbateľná hodnota.

Pamätajte si však, že pokiaľ umývačku púšťate príliš často poloprázdnu, o úspore sa nedá hovoriť. Dvojnásobne to platí pri starších umývačkách, ktoré majú vyššiu spotrebu vody aj energie. Poobzerajte sa preto po novšom modeli a pri výbere sa riaďte takzvanou energetickou triedou. Ideálne je siahnuť po umývačke, ktorá má označenie A++, s takýmto spotrebičom viete dosiahnuť spotrebu okolo 10 litrov vody na jeden cyklus.

Usporí peniaze za energie

Ak denne zašpiníte množstvo tanierov, pohárov, príborov, hrncov a ďalšieho kuchynského náčinia, používaním umývačky dokážete ušetriť. No ak umývačku neviete naplniť a budete ju zapínať poloprázdnu, o jej efektívnom využívaní sa nedá hovoriť. Pri dodržiavaní všetkých úsporných opatrení a správneho používania však dosiahnete želanú úsporu, ktorá sa premietne do ušetrených peňazí.

Pri ručnom umývaní riadu spotrebuje bežná domácnosť na ohriatie vody približne 2,6 kWh s porovnateľným množstvom riadu, ktorý sa zmestí do umývačky. Umývačka je však oveľa úspornejšia, pretože za jeden cyklus spotrebuje cca 0,73 kWh, čo predstavuje až o 1,87 kWh energie menej.

Pokiaľ umývate riad ručne v priemere štyrikrát denne, za rok miniete necelých 200 eur. Umývačka riadu sa zapína spravidla jedenkrát za deň a v takomto prípade vás umývanie stojí približne 100 eur ročne. Úspora peňazí teda predstavuje cca polovicu.

Najlepšie umývačky riadu 2023 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie umývačky riadu 2023 – recenzie, test, porovnanie

Testy umývačiek riadu, recenzie a vaše hodnotenia – to všetko sme zozbierali, pretriedili a vytvorili sme zoznam najlepších umývačiek riadu, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ak potrebujete poradiť s výberom, veríme, že vám toto naše porovnanie pomôže. Pozrite si výsledok testu umývačiek riadu. Zároveň sme pre vás pripravili návod, na čo sa pri výbere umývačky zamerať. Čo treba pri... Prečítať článok

Hygienickejšie umývanie

Umývanie riadu v umývačke je oveľa hygienickejšie, pretože kombinácia horúcej vody a vhodného čistiaceho prostriedku dokáže zbaviť riad nielen nečistôt, ale aj rôznych baktérií a vírusov. Na trhu navyše nájdete tablety alebo kapsuly do umývačky riadu, ktoré dokážu účinne dezinfikovať. Vydezinfikujú umývaný riad i samotný spotrebič, preto o jeho hygienickosť nemusíte mať obavy.

Hubky na riad, ktoré sa používajú pri ručnom umývaní, sú liahňou rôznych baktérií (napr. E. coli, salmonela, listéria a podobne). Nehovoriac o tom, že aj priamo v kuchynskom dreze sa nachádzajú tisícky rôznych patogénov.

Nevysušuje pokožku rúk

Pri častom ručnom umývaní trpí pokožka rúk, ktorá sa vysúša, a potom je nutné neustále ju krémovať. Na pokožku vplýva nielen samotná voda z vodovodu, ktorá obsahuje chlór a na mnohých miestach je príliš tvrdá, ale aj agresívne saponáty používajúce sa pri umývaní. Riešením je nahradiť takéto čistiace prostriedky za tie, ktoré sú šetrné k pokožke rúk a neobsahujú škodlivé chemikálie. Šetrné čistiace prípravky však zvyčajne nedokážu riad účinne odmastiť alebo ho zbaviť odolnej špiny a škvŕn. Pri ručnom umývaní potom môžete použiť gumené rukavice, ktoré ochránia vaše ruky pred vplyvom vody i čistiacich prostriedkov. Mnohí používatelia si však na rukavice nevedia zvyknúť a s riadom sa im v rukaviciach horšie manipuluje. Výsledkom je napokon to, že rukavice odložia nabok a ruky si naďalej máčajú vo vode so saponátom nehľadiac na to, že časom sa im objavia ťažkosti s pokožkou rúk. Za najideálnejšiu alternatívu sa preto považuje nahradiť ručné umývanie čistením riadu v umývačke.

Vykladanie riadu z mývačky

Tichý chod spotrebiča

Súčasné moderné umývačky riadu disponujú tichým chodom, ktorý nepôsobí rušivo. Kuchyňa je miestnosť, v ktorej sa nielen varí, ale často slúži na stretávanie sa s rodinou alebo priateľmi. Vďaka teplu, ktoré sála z kuchyne, sa tu väčšina cíti pohodlne, a preto kuchyňa slúži aj na oddych, kde si mnoho ľudí číta knihy, noviny alebo časopisy, počúva hudbu, hrá sa s deťmi či dokonca pracuje. V neposlednom rade je kuchyňa priestorom, v ktorom sa obeduje alebo večeria s hosťami, a preto je tichá prevádzka umývačky riadu viac než žiaduca. Extra tichý program ponúka väčšina umývačiek pri programe s teplotou vody okolo 50 °C. Chod spotrebiča je natoľko tichý, že ho takmer nie je počuť. Oceníte to počas nočného umývania riadu alebo vtedy, ak máte kuchyňu prepojenú s obývačkou.

Ekologické umývanie riadu

Umývačka dokáže výrazne znížiť spotrebu vody i energie, a preto ide o ekonomickejšie riešenie umývania riadu. Zároveň je takýto spôsob umývania šetrnejší k životnému prostrediu než ručné umývanie v kuchynskom dreze. Mnohé moderné umývačky ponúkajú takzvané ekologické programy, ktoré umývajú pri nižších teplotách a na tento trend reagujú aj výrobcovia tabliet či kapsúl do umývačiek riadu. Ekologické tablety neobsahujú fosfáty, ktoré škodia životnému prostrediu, ale väčšinou je táto zložka nahradené fosfonátmi, prípadne je táto či podobná látka úplne vynechaná.

Nevýhody umývania v umývačke riadu

Vhodnosť či nevhodnosť používania umývačky riadu závisí od vášho spotrebiteľského správania. Ak ste jednotlivec alebo pár, ktorý denne zašpiní len zopár kusov riadu, umývačku by ste natoľko nevyužili. Zapínanie poloprázdnej umývačky je neúsporné a riad dokážete v tomto prípade umyť efektívne aj ručne. Z uvedeného vyplýva, že umývačka riadu sa oplatí pre viacčlennú rodinu, avšak pre jednotlivca alebo dvojicu sa javí skôr ako nevýhodná. Aj v prípade, že ste početná rodina a umývačku dokážete naplniť doplna, ručnému umývaniu sa úplne nevyhnete, pretože niektoré kusy riadu do tohto spotrebiča jednoducho nepatria. Nižšie vám prezradíme, ktoré riady to sú.

Čo nepatrí do umývačky riadu

Ako sme podotkli, aj keď máte v domácnosti výkonnú umývačku riadu, ručného umývania sa úplne nezbavíte. Niektoré citlivé a krehké riady do umývačky nepatria a mohli by sa v spotrebiči poškodiť.

  • Nože – mnohí odborníci radia, aby ste v umývačke riadu neumývali nože. Tým by sa totižto z dôvodu vysokého obsahu čistiacich látok a soli otupovala čepeľ. Vysoká teplota vody navyše poškodzuje drevené rukoväte nožov. Nože preto stačí umývať ručne pod tečúcou vodou a s trochou čistiaceho prostriedku. Na záver ich opláchnite a utrite klasickou kuchynskou utierkou.
  • Vínové poháre – niektorí neodporúčajú dávať do umývačky riadu ani vínové poháre na vysokej stopke. Aj v tomto prípade je vhodnejšie zvoliť ručné umývanie. Zaschnuté víno ide pomerne ľahko dole, ak pohár opláchnete krátko po použití. Neodporúča sa nechať neumytý pohár počas celej noci. Pre dosiahnutie žiarivého lesku stačí vínový pohár opláchnuť pod tečúcou vodou hneď po tom, čo ste ho použili, a do sucha ho utrieť jemnou handričkou, aby na ňom neostali nevzhľadné mapy od vody. Na staršie vínové škvrny môžete použiť neagresívny čistiaci prostriedok.
  • Veľké kusy riadu – do umývačky riadu taktiež nevkladajte nadrozmerné kusy riadu, ktoré sa tam nezmestia. Nesnažte sa ich do spotrebiča nasilu vtesnať, ale radšej ich umyte ručne. K nadrozmerným riadom patria napríklad pekáče, plechy na pečenie, veľké hrnce a podobne.
  • Citlivý riad – vo všeobecnosti sa do umývačky nedáva riad z citlivých materiálov, ktorým prekáža horúca voda či nešetrné čistiace prostriedky. Do umývačky nepatrí drevený riad, preto do nej nevkladajte varešky, dosky na krájanie či príbory a nože s drevenou rukoväťou. Drevený riad môže zbelieť a poškriabať sa. Do umývačky by ste nemali dávať ani riad, ktorý je vyrobený z krehkého plastu, pretože pôsobenie tepla dokáže plast zdeformovať. Opatrní buďte tiež pri kuchynskom náradí z hliníka, mosadze, bronzu alebo cínu, pretože i týmto materiálom hrozí poškriabanie. Krištáľové sklo do umývačky vôbec nedávajte, pretože by stratilo lesk a mohlo by sa poškodiť. Umývania v umývačke riadu sa radšej vzdajte aj pri ďalších citlivých materiáloch.
  • Extrémne znečistený riad – do umývačky riadu rovnako nepatrí extrémne znečistený riad. Pred vložením do spotrebiča treba zoškriabať zvyšky jedla do odpadkového koša a až potom dať taniere či príbory do umývačky. Pri používaní nevhodných čistiacich prostriedkov do umývačky riadu sa vám môže stať, že riad z nej vytiahnete nedostatočne očistený a napokon ho budete musieť pre dosiahnutie želaného výsledku aj tak umyť ručne.

naložená úzka umývačka riadu

Pred prvým použitím umývačky riadu si pre istotu prečítajte v návode alebo v príručke používateľa, ktorú ste dostali k spotrebiču, aké riady výrobca vyslovene neodporúča umývať v spotrebiči. Budete tak mať istotu, že kuchynskému riadu, ktorý do spotrebiča vkladáte, nehrozí poškodenie.

Dvojnásobné množstvo riadu

Aby bolo umývanie riadu v umývačke efektívne z hľadiska úspory energií a vody, budete potrebovať dvojnásobné množstvo riadu. Ako sme naznačili, zapínať poloprázdnu umývačku je neúsporné, a tak vám neostane nič iné, len čakať, kým umývačku zaplníte ďalšími špinavými vecami. Toto môže byť problém, ak potrebujete napríklad čistý pohár alebo tanier, ale ten čaká na umývanie. Riešením je, že potrebný riad si umyjete ručne alebo si do domácnosti nakúpite viac kusov riadu i príborov. Rozmýšľať tak musíte nad voľným miestom, kde tento nový riad a príbory uskladníte. Samozrejme, v prípade potreby čistého riadu môžete spustiť umývačku i poloprázdnu, no vedzte, že konáte nehospodárne. Ak budete umývačku spúšťať len s niekoľkými kusmi riadu príliš často, jej ekonomická výhodnosť sa vytratí a v konečnom dôsledku môžete minúť viac vody aj energie, než keby ste riad umývali ručne.

Riziko poruchy spotrebiča

Pri používaní akéhokoľvek spotrebiča hrozí, že sa môže pokaziť. Niektoré opravy sú jednoduché a nevyžadujú si obzvlášť veľké investície, iné poruchy však dokážu spotrebiteľovi narobiť nemalé starosti a škody. Pri používaní umývačky riadu hrozí napríklad zanesenie filtrov či výhrevného telesa a následné zníženie výkonu spotrebiča, avšak k oveľa závažnejším problémom patrí riziko prasknutia hadice. Umývačka disponuje minimálne dvoma hadicami, jedna privádza vodu do spotrebiča a druhá odvádza špinavú vodu do odpadu. Obidve hadice sú potenciálnou hrozbou havárie a ten, kto už zažil vytopenie prasknutou hadicou, vie, o akú nepríjemnú situáciu ide. Nielenže musíte investovať do opravy spotrebiča, ale zatopený dom či byt môže poriadne nabúrať váš finančný rozpočet. Zničené parkety, elektrické spotrebiče, náklady na rekonštrukciu či škody spôsobené susedom, ktorí bývajú pod vami, sa môžu vyšplhať na tisícky eur. Riešením tejto nevýhody je zaobstaranie si umývačky riadu s funkciou AquaStop. Moderné umývačky s technológiou AquaStop dokážu v prípade úniku vody uzavrieť prívod poistným ventilom.

Zaberie ďalšie miesto v kuchyni

Bežná umývačka riadu je veľká približne ako práčka alebo sporák, na jej umiestnenie si tak budete musieť v kuchyni vyhradiť dostatočné miesto. Potrebné miesto pre spotrebič sa často vyčlení na úkor odkladacieho priestoru, ktorý slúži na kuchynské vybavenie. Ako sme naznačili, pre efektívne používanie umývačky riadu však potrebujete zväčša dvojnásobné množstvo riadu. Musíte teda dobre zvážiť, kde dať umývačku a kde vyčleniť miesto pre kuchynský riad, príbory a ďalšie vybavenie. Riešením je siahnuť po úzkej umývačke riadu, ktorá má šírku len 45 cm, a preto sa pohodlne zmestí aj do menších kuchýň. Ďalšou alternatívou, ako sa popasovať s nedostatkom miesta v kuchyni, sú vstavané umývačky riadu. Zabudovaná umývačka riadu je súčasťou kuchynskej linky na mieru. Popularitu si získava aj prenosná umývačka riadu, ktorá má kompaktné rozmery a zároveň sa hodí pre jednotlivcov alebo páry. Stolná umývačka riadu predstavuje najkompaktnejšiu verziu umývačky, no popritom zvláda umývať všetky typy riadov ako klasická umývačka, avšak prirodzene v menšom množstve. Mini umývačky sú skvelou voľbou pre použitie v garsónkach, kanceláriách alebo malých domácnostiach. Prenosná umývačka zvládne umyť 5 až 8 súprav kuchynského riadu, pričom jej spotreba je cca 7 až 10 litrov vody na jedno umývanie. Oproti ručnému umývaniu pod tečúcou vodu kuchynskej batérie je tak umývanie v mini umývačke až desaťnásobne efektívnejšie.

Dokupovanie príslušenstva

Bez kvalitných čistiacich prostriedkov vám umývačka nebude slúžiť tak, ako si to predstavujete. Väčšina spotrebiteľov vsádza na tablety alebo kapsuly do umývačky, ktoré si získavajú popularitu kvôli dobrým čistiacim účinkom a pohodlnému dávkovaniu. Rátajte preto so zvýšenými nákladmi na neustále dokupovanie čistiacich prostriedkov. Okrem tabliet budete do umývačky potrebovať aj leštidlo a soľ a to aj v prípade, ak zakúpené tablety tieto látky obsahujú. Občasne sa totižto odporúča pridávať do umývačky soľ i leštidlo navyše. Dokupovať si môžete aj vône do umývačky, ak chcete, aby vám riad po vytiahnutí zo spotrebiča krásne voňal. Soľ a leštidlo sa do umývačky riadu pridávajú spravidla v niekoľkomesačných intervaloch, závisí to od používania umývačky a programov. Tablety si zas viete zakúpiť vo výhodnom ekonomickom balení, ktoré obsahuje okolo 120 kusov tabliet alebo aj viac. Aj napriek pravidelnému kupovaniu príslušenstva do umývačky, je možné naďalej hovoriť o úspore spotrebiča.

Umývačky riadu – recenzie

Umývačka riadu je skvelým pomocníkom, ktorý vám ušetrí čas. Pozreli sme sa na viacero umývačiek riadu a pripravili pre vás recenzie, ktoré vám s výberom pomôžu.

Hodnotenie článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 25.03.2021

Autor
Lucia Bihuncová

Lucia Bihuncová

Pôsobila som ako redaktorka a fotoreportérka v regionálnych médiách, no nakoľko mám rada slobodu, momentálne som na voľnej nohe a venujem sa vlastným fotografickým projektom. Veľa cestujem a zachytávam to, čo ma zaujme na výletoch. Vášeň k písaniu u mňa pretrváva od školských čias, a tak popritom píšem aj články z rôznych oblastí a snažím sa vyhľadávať zaujímavé témy.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár