Mora P 262 AW plynový sporák – recenzia, skúsenosti

Kvalitné materiály
Osvetlenie trúby
Plynová poistka
Integrované zapaľovanie
Overený výrobca
Príslušenstvo

Hodnotenie:
(79%)
Pozrieť najlepšiu ponuku

Voľne stojaci plynový sporák z výroby českej spoločnosti Mora. Model P 262 AW je štandardne vybavený štyrmi plynovými horákmi a patrí do energetickej triedy A+. Pri šírke 50 cm ponúka Mora P 262 AW objem rúry 70 litrov. Pečenie v takejto rúre však rozhodne nie je pre začiatočníkov.

Vybavený je i elektrickým zapaľovaním a osvetlením rúry. Dôležitou súčasťou vybavenia je určite aj plynová poistka STOP GAS. Regulácia teploty v rúre je možná v rozmedzí 150 do 300 °C. V spodnej časti sa nachádza praktický úložný priestor pre kuchynské vybavenie. Plynová varná plocha je vybavené dvojdielnou smaltovanou mriežkou STABIL PLUS.

Technické parametre: Rozmery (Š-V-H): 50 – 85 – 60 cm; Varné zóny: 4; Objem rúry: 70 l; Integrované zapaľovanie: áno; Plynová poistka: áno; Úložný priestor: áno; Osvetlenie rúry: áno; Časovač: nie; Hmotnosť: 37,1 kg

Česká značka Mora je dobre známa každému, kto si už niekedy kupoval sporák. Čím zaujme model Mora P 262 AW? Oplatí sa doň investovať? Pozreli sme sa na jeho parametre a funkcie.

Rozmýšľate nad kúpou plynového sporáka Mora P 262 AW? Tento produkt je k dispozícii v ✅  internetovom obchode Andreashop.sk.

Klasika s prekvapením

Plynový sporák Mora P 262 AW je na prvý pohľad spotrebičom, ktorý vás azda ničím nezaujme. Biela farba, štyri plynové horáky a plynová rúra. Na sporáku oceňujem, že sú použité kvalitné materiály. To sa týka i dvojdielnej smaltovanej mriežky STABIL PLUS, vďaka ktorej sa hrnce nehýbu a pevne si držia svoje miesto na horáku. Koniec koncov, hmotnosť 37 kg zrejme nebude náhodná.

Plynový sporák Mora P 262 AW recenzia

Prekvapením, ktoré by ste u klasických plynových sporákov hľadali márne, je integrované elektrické zapaľovanie. To pri varení ušetrí množstvo času, nehovoriac o pohodlnejšom spôsobe zapaľovania. Samozrejme, pri tejto vyššej cene niečo navyše už očakávate.

Pečenie nie je hračka

Staré mamy si možno nesťažovali, no pečenie v plynových rúrach je tak trochu umením. V tomto prípade nejde o výnimku. Sporák je široký 50 cm a rúra teda ponúkne dostatok priestoru až 70 litrov. Problém však je, že regulácia teploty termostatom nie je práve jednoduchou záležitosťou. Zrejme vám nejakú dobu potrvá, kým sa naučíte, ako dlho daný pokrm pripravovať. Regulovať môžete teplotu na úrovni 150 až 300 °C mechanickými regulátormi.

Pri rúre ma zarazil fakt, že dvierka trúby sú skutočne hlučné. Dovieranie je bez akýchkoľvek tlmičov, a preto dávajte radšej pozor na prudšie zatváranie. Sklo sa ľahko poškodí. Sklamala ma aj absencia časovača, ktorý by sa v tejto cenovej hladine mal nachádzať. Prípadne, keďže má sporák napájanie na 230 V kvôli integrovanému zapaľovaniu, ocenil by som aj malý displej.

Mysleli na bezpečnosť a jednoduchosť

Aj keď plynové sporáky pre mnohých patria do minulého storočia, ba skôr do predošlého režimu, kráčajú s dobou. Mora patrí k modelom, ktoré sú už dnes vybavené plynovou poistkou STOP GAS, čo považujem za moderný prvok, pretože kedysi to štandardom nebolo. Človek nikdy nevie a takto máte istotou, že fatálny únik plynu nehrozí.

Plynový sporák Mora P 262 AW energetický štítok

Na spotrebiči sa mi páčila prijateľná spotreba plynu. Energetická trieda A+ značí, že pri bežnom varení v domácnosti váš rozpočet toľko neutrpí. Výrobcov chválim aj za trojdielne sklo rúry. To eliminuje teplotu rúry pri pečení a izoluje prenikajúce teplo vo vnútri rúry. Údržba nie je nijak náročná, vnútro rúry je z hladkého smaltu. Stačí teda špeciálny čistič na mastnoty, ktorý aplikujete a vnútro, jednoducho, bez námahy vytriete.

Prekvapia detaily – aj nemilo

Nie všetky však prekvapia pozitívne. Spomínané dvierka bez tlmeného dovierania niekedy poriadne nahnevajú. Ak nechce kupovať nové sklo, rozhodne to pri zatváraní s energiou nepreháňajte. To bohužiaľ nie je všetko. Drobným detailom, ktorý mi prekážal, bolo zasúvanie roštu do rúry. Hoci sú prelisy umiestnené rovnomerne, rošt niekedy zasúvate príliš kostrbato.

Mora P 262 AW umiestnenie v kuchyni

Pozitívom je však určite osvetlenie rúry, ktoré pri nižších cenových kategóriách plynových sporákov nie je samozrejmosťou. Osobne som ho nevyužil, no ukladací priestor na pekáče a plechy je v spodnej časti prítomný v podobe zásuvky. Sklamal ma chýbajúci príklop. Naozaj je to pre plynové sporáky charakteristická črta, ale tu chýba. Nehovorím, že sa bez neho nezaobídete, no ak tam je, určite ho využijete.

Príslušenstvo poteší

Mora si zákazníkov takýmto spôsobom rada získava a ide o akýsi štandard, ktorý značka prináša. Určite nebudete protestovať, ak vo výbave dostanete rošt, jeden MAXI pekáč a jeden XXL pekáč (8 litrov). Namiesto tohto príslušenstva by som však určite prijal práve absentujúci príklop varnej dosky.

Skúsenosti a recenzie

Čo dodať, za tento plynový sporák nezaplatíte málo peňazí. Počas používania sa nájdu drobnosti, ktoré vyššej cene určite nezodpovedajú. Napriek tomu je používateľmi sporák hodnotený veľmi pozitívne a ja súhlasím.

Recenzie a skúsenosti s Mora P 262 AW

Spĺňa všetko, čo plynový sporák plniť má. Nie príliš kvalitné pečenie v plynovej rúre je, jednoducho, vlastnosť, ktorú celoplynový sporák bohužiaľ nijak neeliminuje. Ak chcete ušetriť peniaze za spotrebu energií, radi varíte na plynových horákoch, prehliadnete drobné chybičky. Chýbajúci príklop, hlučné dvierka rúry alebo nie príliš vydarené zasúvanie plechov či roštu. Integrované automatické zapaľovanie je plusom a bez časovača sa už nejako zaobídete.

Pozitíva

Kvalitné materiály
Osvetlenie trúby
Plynová poistka
Integrované zapaľovanie
Overený výrobca
Príslušenstvo

Negatíva

Vyššia cena
Dvierka rúry bez tlmičov
Chýba príklop
Problematické zasúvanie plechov do rúry


Autor recenzie: Michal Toma
Dátum publikovania: 21.09.2019
Najlepšie plynové sporáky 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie plynové sporáky 2022 – recenzie, test, porovnanie

Plynový sporák je spotrebičom, ktorý sa z moderných kuchýň pomaly, ale isto vytráca. Každý kuchár vám zároveň povie, že plynové horáky pri varení nenahradí nič. Kombinácia plynovej varnej dosky s plynovou rúrou je známou klasikou, ktorá je s nami už nejaké to desaťročie. Výber na trhu je v tomto segmente dostatočne široký, čo niekedy môže výber skomplikovať. Aby sme vám pomohli, v... Prečítať článok


Pridať komentár