Aké vybavenie pre hráča videohier? Herný stôl, herné kreslo/stolička, počítač, klávesnica, konzola a okuliare

Začínate s hraním počítačových hier, plánujete s touto zábavkou začať alebo máte doma maniaka, ktorého chcete potešiť praktickou hernou výbavou? Náš článok je v tom prípade určený práve vám.

Aké vybavenie pre hráča videohier?

Pripravili sme si pre vás stručný návod na výber herného vybavenia pre hráča videohier, a to ako na PC či notebooku, tak i na hernej konzole.

Na čom hrať alebo PC hráč verzus hráč na hernej konzole

Predtým, než sa pustíme do návodu, rád, nápadov a tipov na výber herného príslušenstva pre hráča videohier, sa v krátkosti pozrieme na možnosti toho, „na čom všetkom“ môžete hrať, resp. porovnanie jednotlivých zariadení. K tradičným riešeniam patria herné PC a notebooky a herné konzoly. Dnes si zahráte aj na mobiloch či tabletoch, táto alternatíva je však stále skôr akýmsi kompromisom. Preto sa zameriame najmä na porovnanie hráčov na PC a herných konzolách. Na základe neho sa možno lepšie rozhodnete, ktorá z možností je tou pravou orechovou pre vás.

Hráč videohier na hernom PC/notebooku

Výhody:

 • Kvalitnejšia grafika pri niektorých herných tituloch.
 • Širšia ponuka herného príslušenstva, resp. možnosť používať gamepad, joystick, pedál či volant, no taktiež klávesnicu a myš.
 • Širšia ponuka herných titulov.
 • Možnosť hrania s modifikáciami.
 • Multifunkčné využitie – na PC/notebooku sa môžete venovať aj iným činnostiam.

Nevýhody:

 • Vyššia obstarávacia cena.
 • Riziko nedostatočného výkonu PC/notebooku pri niektorých herných tituloch.
 • Skromnejšia ponuka najznámejších exkluzívnych herných titulov.
 • Herné PC nepatria k najmenších zariadeniam, čo môže byť problém z priestorového aj estetického hľadiska.

Hráč videohier na hernej konzole

Výhody:

 • Nižšia obstarávacia cena v porovnaní s herným PC.
 • Záruka, že herná konzola „utiahne“ všetky kompatibilné herné tituly, a to vrátane tých so 4K, prípadne vyšším rozlíšením.
 • Širšia ponuka známych exkluzívnych herných titulov.
 • Kompaktné rozmery + možnosť prenášania.

Nevýhody:

 1. Bez možnosti hrať s modifikáciami.
 2. Menšia ponuka herných titulov + vyššia cena „originálnych“ hier.
 3. „Riziko“ grafických nedokonalostí.
 4. Jednostranné využitie – len na hranie hier.

Najlepšie hry na Xbox One – pre deti, pre dvoch, akčné, RPG

Najlepšie hry na Xbox One – pre deti, pre dvoch, akčné, RPG

Xbox je konzola, vďaka ktorej sa zabavia deti i dospelí. Poskytuje vytúžený oddych, dobrodružstvo a zábavu v jednom. Hier na Xbox pre rôzne vekové kategórie je viac než dosť, ako si z nich potom vybrať? Aby sme vám to trochu uľahčili, spravili sme pre vás zoznamy najlepších detských... Prečítať článok

Herná myš – základ hráčskej výbavy

Výber hráčskej myši sa dá rozdeliť do 5 krokov. Mail by ste sa zamerať na grip, počet hlavných a bočných tlačidiel, základné technické parametre, doplnkové funkcie a obstarávaciu cenu, ktorá má priamy súvis s kvalitou aj funkčnou stránkou tejto hráčskej výbavy.

1. Grip

Tento pojem označuje spôsob, akým spôsobom uchopujete myš do dlane. Väčšinu modelov môžete uchopiť len jedným, max. dvomi spôsobmi, tomuto parametru je preto potrebné venovať dostatočnú pozornosť. Na trhu sú dostupné herné myši s 3 základnými gripmi.

Herná myš – grip

 • PALM grip: Najčastejšie používaným gripom je práve PALM grip, pri ktorom myš uchopíte celou dlaňou. Tomuto spôsobu úchopu je preto prispôsobená drvivá väčšina hráčskych myší na trhu. Spoznáte ich podľa väčších rozmerov a strednej časti, ktorá mierne vystupuje.
 • CLAW grip: Ak myš uchopujete spodnou časťou dlane a prstami, kúsky pre CLAW grip sú ideálne práve pre vás. Na prvý pohľad tieto myši nevynikajú robustnosťou, veľkými rozmermi ani výraznými výstupkami. Nepísaným pravidlom je, že CLAW grip myši sú vhodné aj na FINGERTIP grip.
 • FINGERTIP grip: FINGERTIP grip označuje úchop, pri ktorom myš držíte a ovládate len koncami prstov.

2. Základné technické parametre

 • Hodnota DPI: DPI (Dots Per Inch) vyjadruje citlivosť myši, resp. to, ako rýchlo sa dokáže kurzor pohybovať po obrazovke. Myši s vyššou citlivosťou (tie „rýchlejšie“) disponujú vyšším DPI, a práve tieto kúsky sú ideálnou voľbou pre hráčov videohier. Za minimum považujeme 3 200 DPI. Nezabudnite na dôležitý fakt, a to, že čím dlhšie budete hrať, tým viac skúseností získate. DPI, ktoré vám vyhovovalo v začiatkoch, pre vás teda nemusí byť postačujúce po roku intenzívneho hrania. Preto vám odporúčame siahnuť po modeli s vyšším DPI (okolo 10 000), začať na nižších nastaveniach a postupne prejsť na tie vyššie.
 • Senzor: V závislosti od typu senzora alebo technológie sa myši delia na optické s červeným LED svetlom, laserové, ktoré vynikajú vysokou presnosťou, a BlueTrack s modrou LED diódou. V minulosti boli laserové modely považované za lepšie, dnes však nejde o pravidlo. V tomto smere je dôležitý aj typ podložky, ktorú používate. Pri laserových myšiach vám odporúčame siahnuť po tvrdej, pri tých optických skôr po mäkšej podložke.
 • Odozva: Odozva je uvádzaná v milisekundách. Zjednodušene sa dá povedať, že čím vyššia odozva, tým presnejšie ovládanie. Hráči videohier preto ocenia myši s odozvou od 0,1 do 5,88 ms.

3. Tlačidlá

Počet tlačidiel je ďalší rozhodujúci parameter, ktorý má priamy súvis s tým, aký typ videohier budete hrať s danou hernou myšou. V preklade, pri niektorých herných tituloch vám bude 12 bočných tlačidiel skôr na škodu.

 • First Person Shooters (FPS): Vyberte si myšku s 2 hlavnými (main button) a 2-3 bočnými tlačidlami (thumb button).
 • Massive Multiplayer Online (MMO) + MMORPG: V tomto prípade využijete pokojne aj 12 bočných tlačidiel. Na škodu nie sú ani tie programovateľné.
 • Realtime Strategy (RTS) + MOBA: Pri RTS hrách môžete siahnuť po myši s ľubovoľným počtom hlavných aj bočných tlačidiel. Konečné rozhodnutie totiž závisí len na vašich osobných preferenciách, ktoré sa odvíjajú od konkrétnych herných titulov, ktoré zvyknete hrávať.

Herná myš – tlačidlá

4.  Doplnkové funkcie

 • Závažia: Hmotnosť myši je dôležitá hlavne pre pokročilých hráčov, ktorí prihliadajú na každučký detail. Ak patríte do tejto kategórie alebo do nej plánujete patriť, zadovážte si myš so závažiami, pomocou ktorých môžete meniť jej hmotnosť.
 • Pridanie/odobratie bočných tlačidiel: Na niektorých hráčskych myšiach môžete zmeniť počet bočných tlačidiel podľa vašich vlastných požiadaviek.
 • Výmenné kryty: Ak siahnete po kúsku s vymeniteľným krytom, môžete sa pohrať s jeho dizajnom, ale taktiež so spôsobom jeho uchopenia, teda gripom. Táto alternatíva je ideálna pre hráčov, ktorí využívajú viacero gripov.

5. Cena

Herné myši sú dostupné už od 20, tie profesionálne však stoja aj viac ako 200 eur. Obstarávacia cena sa odzrkadľuje najmä na základných technických špecifikáciách aj konštrukčných vlastnostiach myši. Aj v tomto prípade platí, že čím viac za myš zaplatíte, tým viac z nej „vytrieskate“.

Low budget hráčske myši môžete vlastniť za 20 až 40 eur. Pripravte sa na základné funkcie, nižšiu kvalitu spracovania, a teda i kratšiu životnosť. Ďalšou pomyselnou kategóriou sú modely za 50 až 80 eur, ktoré uspokoja aj náročnejších hráčov, stále však disponujú len základnými vlastnosťami. Ak hľadáte myšku s kvalitným senzorom, závažiami, nastaviteľnými tlačidlami, prípadne i vymeniteľným telom pre rôzne gripy, poobzerajte sa medzi produktami za 80 až 150 eur. Profesionálne alebo tzv. High-endové hráčske myši môžete vlastniť za 150 až viac ako 200 eur.

Najlepšie herné myši 2022 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie herné myši 2022 – recenzie, test, porovnanie

Výber počítačovej myši je pre mnohých bežných používateľov počítača banálna voľba. Avšak pre hráčov, ktorí pri počítači strávia dlhé hodiny, pretože ich hranie hier baví alebo si ním dokonca zarábajú, pre tých je výber počítačovej myši zložitý proces, pri ktorom je potrebné zvážiť niekoľko parametrov a poznať isté faktory. Klasický set herná myš a klávesnica nemusí uspokojiť potreby každého... Prečítať článok

Herná klávesnica v spolupráci s myšou

Klávesnica je menej podstatnou súčasťou výbavy každého hráča videohier. V tomto smere sa zamerajte najmä na typ klávesnicového mechanizmu, možnosti programovania klávesov, podsvietenie, dizajn, značku a cenu.

 1. Membránové verzus mechanické klávesnice

Hráči videohier vo všeobecnosti siahajú skôr po mechanických klávesniciach, nie je však vylúčené, že práve vám bude vyhovovať membránový alebo kombinovaný model.

 • Mechanické klávesnice sú vývojovo staršie. V porovnaní s tými membránovými majú podstatne rýchlejšiu odozvu. To je ich hlavná výhoda. Špecifickou vlastnosťou tejto alternatívy je vyššia hlučnosť (klávesy je pri stláčaní, doslova, počuť) aj hmotnosť. K plusom patrí dlhšia životnosť, naopak, k mínusom vyššia obstarávacia cena.
 • Membránové klávesnice v sebe ukrývajú membránu, ktorá podnety zaregistruje až vtedy, keď kláves stlačíte na maximum. V preklade, sú menej citlivé, čo môže byť pri hraní prekážkou. K plusom patrí nižšia cena a hlučnosť. K mínusom kratšia životnosť.
 1. Možnosti programovania klávesov

Herne klávesnice môžu, ale i nemusia disponovať klávesmi, prípadne celými radmi alebo stĺpcami klávesov navyše. Tým môžete spravidla priradiť funkcie podľa vlastného gusta. Niektoré modely, najmä tie drahšie, sú plne programovateľné, čo znamená, že akémukoľvek klávesu môžete priradiť akúkoľvek funkciu.

Herná klávesnica

Populárnou „špecialitkou“ sú tzv. vypínacie klávesy, ktoré môžete počas hrania deaktivovať. Vďaka tomu sa nemôže stať, že nechtiac stlačíte niektorý z funkčných klávesov, napr. Windows. Túto možnosť ocenia predovšetkým milovníci strieľačiek či herných titulov z kategórie battle royale.

 1. Rozloženie klávesov

Rozloženie klávesov je jedným zo základných parametrov pri výbere akejkoľvek klávesnice k PC, pri tých herných však natrafíte na „cudzokrajné“ alternatívy o niečo častejšie. Spravidla máte na výber slovenské a americké klávesnice. V 2. spomínanom prípade sa pripravte na absenciu slovenských znakov/popisov, čo nemusí byť problém, no taktiež na rozdielne rozloženie klávesov. Pri slovenských klávesniciach sa stretnete prevažne s ISO rozložením, pri tých amerických, resp. zahraničných skôr s ANSI rozložením klávesov (veľký SHIFT sa nachádza vľavo a jednoriadkový ENTER s prehláskou hore).

 1. Doplnkové funkcie
 • Anti-ghosting: Ak na „klasickej“ klávesnici stlačíte 6 a viac klávesov naraz, ostatné nefungujú. Tento jav sa nazýva Ghosting. Hráčske klávesnice by preto mali disponovať funkciou Anti-Ghosting, pri ktorej môžete naraz stláčať ľubovoľný počet klávesov, čo je pri mnohých hrách nevyhnutné.
 • N-Key Rollover: Ide o podobnú funkciu, akou je Anti-Ghosting, pričom písmeno N vyjadruje, koľko stlačených klávesov naraz daná klávesnica rozpozná. Napr. 10-Key Rollover model rozpozná 10 klávesov.
 • USB porty: Spravidla ich nájdete v zadnej časti klávesnice. USB porty slúžia na nabíjanie mobilu či pripojenie flashdisku. Nie sú na zahodenie, na druhej strane nejde o nevyhnutnosť.
 • Podsvietenie: Je nepochybne potrebnou funkciou pre každého hráča. Užitočnou je možnosť jeho zapnutia a vypnutia, o niečo dôležitejšia je však jeho regulácia. Nie nevyhnutnou, no pre niektorých nenahraditeľnou funkciou je farebné rozdelenie jednotlivých klávesov či zón na klávesnici. Farby podsvietenia môžete v niektorých prípadoch nastaviť samostatne pre rozdielne hráčske tituly.

Herné príslušenstvo pre náročných

Pod týmto pojmom sa ukrývajú gamepady, joysticky, volanty, pedále či riadiace páky, ktoré môžete pripojiť k PC alebo hernej konzole. Väčšinu herných titulov si zahráte aj bez herného príslušenstva, na druhej strane podstatne zvyšuje zážitok z hrania.

Gamepady

Nazačiatku sa musíte rozhodnúť, či hľadáte gamepad pre PC alebo hernú konzolu. K dôležitým parametrom ďalej patrí počet a rozloženie tlačidiel i joystickov, technológia páčok, ergonómia, pohybové senzory, spôsob pripojenia, rozmery, hmotnosť a cena.

 • Kompatibilita: Prvým krokom by mala byť práve kompatibilita gamepadu so zariadením, ktoré používate. Na trhu sú dostupné modely pre PC a pre herné konzoly Microsoft Xbox, Sony Playstation alebo Nintendo Switch. Pozor, niektoré z nich sú kompatibilné len s určitými generáciami daných herných konzol. Ak hry hráte na PC aj hernej konzole, siahnite po multifunkčnom gamepade, napr. po niektorom z Xbox gamepadov, ktoré sú kompatibilné aj s OS Microsoft Windows.
 • Digitálny alebo analógový ovládač? Digitálne ovládače registrujú len 2 základné polohy ON a OFF. Analógové snímajú aj intenzitu stisku. Tento rozdiel si v praxi všimnete hlavne pri hraní hier, v ktorých ovládate auto či lietadlo. Napr. v zákrutách môžete pomocou jemnejšieho/silnejšieho stisku regulovať rýchlosť. Digitálne modely túto možnosť neponúkajú.
 • Ergonómia: V tomto smere je dôležité celkové prevedenie gamepadu, jeho hmotnosť a rozmery. Klasické rozmery sa pohybujú okolo 15 x 10 x 10 cm (Š x V x H), hmotnosť v rozmedzí od 200 do 300 g. Preto vám odporúčame, najmä ak hráte často a celé hodiny, gamepad pred kúpou vyskúšať „naživo“. Na výber máte ďalej jednoručné a obojručné modely. Na jednoručné natrafíte skôr pri herných konzolách od Nintendo (Switch a Wii), na tie obojručné zas pri Microsoft Xbox a Sony Playstation. Poslednou možnosťou sú netradičné gamepady, ktoré položíte napr. na stôl. Sú príznačné pre staršie hráčske zariadenia.
 • Bezdrôtový alebo drôtový? Bezdrôtové gamepady sú pohodlnejšie, no drahšie. Nevýhodou je nutnosť ich dobíjania a obmedzená výdrž. Určite si všimnite kapacitu a výdrž akumulátora a dĺžku jeho nabíjania. Praktickou voľbou sú modely s dobíjacím dokom, s ktorými môžete hrať aj počas nabíjania. Drôtové gamepady patria k zastaralejším zariadeniam, pokiaľ však kábel pre vás nepredstavuje výrazný problém, určite sa oplatí popremýšľať nad ich kúpou. Sú cenovo dostupné a nemajú obmedzenia z hľadiska výdrže.

Herné príslušenstvo gamepad

Volanty, joysticky, riadiace páky, pedále, kokpity...

Toto herné príslušenstvo ocenia predovšetkým tí z vás, ktorí obľubujú pretekárske herné tituly a nedopustia na čo najrealistickejší zážitok z hrania. Okrem samostatných volantov, riadiacich pák či pedálov môžete siahnuť aj po celých kokpitoch. Bežne natrafíte na príslušenstvo kompatibilné s PC aj hernou konzolou, dokonca mobilným telefónom, na svoje si teda príde každý z vás.

Herné slúchadlá a headsety

Rozdiel medzi slúchadlami a headsetmi spočíva v tom, že headset v sebe ukrýva slúchadlá spojené s mikrofónom. Herné slúchadlá patria spravidla do tejto kategórie. Pri výbere sa zamerajte najmä na ich konštrukciu, ktorá by mala byť uzavretá (tzv. slúchadlá cez uši). To zabezpečí realistickejší zážitok z hrania a dobré tlmenie okolitých zvukov. Uzavreté slúchadlá bývajú vybavené kvalitnejšími meničmisú pohodlnejšie aj po niekoľkých hodinách „nosenia“.

Herné slúchadlá/headsety sa delia na drôtové a bezdrôtové. Po druhej spomínanej alternatíve siahajú prevažne majitelia herných konzol. Bezdrôtové slúchadlá vás neobmedzujú v pohybe, musíte však počítať s ich nabíjaním. Problémom môže byť aj horšia kvalita prenosu zvuku, a to z dôvodu slabšieho signálu. Drôtové slúchadlá patria ku klasike, ktorou nemáte čo pokaziť, a to najmä v prípade, ak hry hráte na PC.

Pri výbere slúchadiel neprehliadnite tieto technické parametre:

 • Citlivosť je udávaná v dB. Čím viac dB, tým citlivejšie slúchadlá.
 • Impedancia udávaná v ohmoch označuje, ako hlasno a kvalitne dokážu slúchadlá prehrať zvuk. V skratke, nižšia impedancia = vyššia možná hlasitosť, no s nižšou kvalitou zvuku. Za ideálnu impedanciu pri hráčskych slúchadlách považujeme 30 až 65 ohmov.
 • Frekvenčný rozsah udávaný v Hz rozhoduje o frekvenciách zvuku, ktorú sú slúchadlá schopné reprodukovať. Tento údaj je skôr orientačný. Za dostatočný frekvenčný rozsah je však možné považovať 20 Hz až 20 000 Hz.

Samostatná kategória – Virtuálna realita

Komponenty pre virtuálnu realitu nepatria podobne ako gamepady, joysticky či volanty k nevyhnutnej výbave hráča. Na druhej strane natrafíte na pomerne veľké množstvo tzv. áčkových hier, ktoré vyšli aj vo VR edícii. Ak patríte k fanúšikom tejto technológie, základnou výbavou pre vás budú okuliare na VR, prípadne VR headset alebo standalone.

Najlepšie okuliare na virtuálnu realitu 2022 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie okuliare na virtuálnu realitu 2022 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Okuliare na virtuálnu realitu nevyužijú iba milovníci počítačových hier, ale taktiež tí, ktorí milujú sledovanie 3D filmov či 360 ° fotografií. Ak ste i vy zatúžili po menšom úniku z reálneho sveta, čítajte ďalej. Prezradíme vám všetko, čo potrebujete vedieť pred kúpou okuliarov na virtuálnu realitu. Najlepšie okuliare na virtuálnu realitu Okuliare na virtuálnu... Prečítať článok

A čo ešte? Herné kreslo, stôl a okuliare!

Aby bola vaša hráčka výbava kompletná, nemali by ste zabudnúť na neelektronické vychytávky. Hovoríme o herných stoličkách a kreslách, stoloch a okuliaroch. Tieto doplnky neslúžia len na zlepšenie vášho herného výkonu. Majú taktiež priaznivý dopad na zdravie. Ich kúpa je teda určite dobrou investíciou.

 • Herné kreslá/stoličky: Výborné ergonomické tvarovanie, široké možnosti polohovania a extra pohodlné a odolné výrobné materiály. To sú oblasti, v ktorých vynikajú herné kreslá a stoličky.
 • Herné stoly: Na výber máte herné stoly rôznych tvarov a rozmerov, ktoré disponujú rôznymi zaujímavými doplnkami, ako sú otvory na káble či držiaky na slúchadlá alebo poháre. Spravidla sú vyrobené z odolných materiálov, majú dobrú stabilitu a sú výškovo nastaviteľné a polohovateľné.
 • Herné okuliare: Minimalizujú nežiaduci lesk displeja a tlmia tzv. tvrdé časti svetelného spektra, čím chránia váš zrak, zlepšujú reakcie a zvyšujú presnosť. Nevyužijete ich len pri hraní hier, ale taktiež pri sledovaní filmov, písaní a iných činnostiach na PC či pri akejkoľvek inej LCD obrazovke.
Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 04.03.2022

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár