Sony PlayStation alebo Xbox One S? Ktorá konzola je lepšia?

Na trh pomaly, ale isto prichádza nová generácia domácich herných konzol. Odštartuje ju pravdepodobne Sony so svojím modelom PlayStation 5, Microsoft bude reagovať novým Xboxom, ktorý má zatiaľ pracovný názov Project Scarlett. Môžeme teda predpokladať, že sa blíži ideálna doba na nákup súčasných modelov konzol, ktoré by mali po uvedení noviniek na trh výrazne zlacnieť.

Hranie hier na PlayStation 4

Keďže v hernom svete sú dlhé roky na vrchole práve Sony s konzolami PlayStation a Microsoft s konzolami Xbox, prinášame vám porovnanie najnovších modelov oboch značiek.

Najlepšie herné konzoly

Názov Hodnotenie Detail
Sony PlayStation 4 Pro 1TB   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Microsoft Xbox One S 1TB   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sony PlayStation 4 Slim 500GB   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Microsoft Xbox One X 1TB   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Sony PlayStation 4 Slim 1TB   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Obzerajte sa po top modeloch

Najvýkonnejším (a súčasne aj najnovším) modelom od Sony je PlayStation 4 Pro. Odľahčená verzia s nižším výkonom menšími rozmermi sa nazýva PlayStation 4 Slim.

Čo sa týka dizajnu, Microsoft pri Xboxe stavil na minimalizmus, v Sony im to až tak nevyšlo. Každopádne, oba druhy konzol môžete mať v čiernej i bielej farbe, pričom z času na čas sa vyskytnú aj špeciálne edície, ozdobené grafikou z nejakej populárnej hry.

 

PS4 Pro

PS4 Slim

PS4

Procesor

AMD Jaguar 8-jadrový, 2,1 GHz

AMD Jaguar 8-jadrový, 1,6 GHz

AMD Jaguar 8-jadrový, 1,6 GHz

RAM

8 GB GDDR5 + 1 GB DDR3

8 GB GDDR5

8 GB GDDR5

Grafické jadro

AMD Radeon, výkon 4,2 TFLOPS

AMD Radeon, výkon 1,84 TFLOPS

AMD Radeon, 1,84 TFLOPS

WiFi

2,4 + 5 GHz

2,4 + 5 GHz

2,4 GHz

USB

3 × USB 3.1

2 × USB 3.1

2 × USB 3.0

Bluetooth

4.0

4.0

2.1

Mechanika

Blu-ray (neprehráva 4K filmy)

Blu-ray (neprehráva 4K filmy)

Blu-ray (neprehráva 4K filmy)

Tabuľka 1 – Porovnanie posledných modelov PlayStation

Microsoft ponúka najnovší model Xbox One X, staršie menej výkonné modely sú Xbox One S a Xbox One. Na trhu nájdete ešte model Xbox One S All-Digital edition, ktorý má takmer totožné parametre ako Xbox One S, akurát je bez Blu-ray mechaniky (pre stiahnutie hier potrebujete pripojenie k internetu).

 

Xbox One X

Xbox One S

Xbox One

Procesor

AMD Jaguar 8-jadrový, 2,3 GHz

AMD Jaguar 8-jadrový, 1,75 GHz

AMD Jaguar 8-jadrový, 1,75 GHz

RAM

12 GB GDDR5

8 GB DDR3

8 GB DDR3

Grafické jadro

AMD Radeon, výkon 4,2 TFLOPS

AMD Radeon, výkon 1,23 TFLOPS

AMD Radeon, 1,23 TFLOPS

WiFi

2,4 + 5 GHz

2,4 + 5 GHz

2,4 GHz

USB

3 × USB 3.0

3 × USB 3.0

3 × USB 3.0

Bluetooth

nemá

nemá

nemá

Mechanika

Blu-ray (prehráva 4K filmy)

Blu-ray (prehráva 4K filmy)

Blu-ray (neprehráva 4K filmy)

Tabuľka 2 – Porovnanie posledných modelov Xbox

Z uvedených tabuliek môžete jasne vyčítať, že z hľadiska výkonu vyhráva na celej čiare najnovší Xbox One X. Taktiež je jasné, že pri kúpe starších, resp. slabších modelov (PlayStation 4 Slim, Xbox One S) môžete mať problém s plynulosťou najnovších hier. Kupovať starší model má zmysel jedine v prípade výrazných zliav.

Čo sa týka úložiska, obe konzoly prichádzajú so vstavaným pevným diskom. Ide o klasický typ (nie rýchly SSD) s iba 5 400 otáčkami/min. Načítavanie hier je napriek tomu rýchle, na Xbox One X je však citeľne rýchlejšie. Pevný disk môžete kedykoľvek vymeniť za takmer akýkoľvek iný, aký sa bežne používa v počítačoch.

Ostrý obraz ponúknu obe

Štandardom pre počítačové hry je dnes Full HD rozlíšenie – s ním nemajú problém ani staršie počítače a konzoly. Nejakú dobu sú však na trhu TV a monitory so 4K rozlíšením, ktoré prinášajú 4-krát viac obrazových bodov a tým pádom ostrejší obraz.

Hranie hier na najnovšom Xboxe

Xbox One X, S aj PlayStation 4 Pro a Slim podporujú 4K rozlíšenie, na jeho využitie budete potrebovať 4K TV alebo monitor. Xbox podporuje natívne (skutočné) 4K rozlíšenie, pričom na PS4 nenájdete príliš veľa hier v natívnom 4K rozlíšení. PlayStation si teda pomáha konvertovaním z nižšieho rozlíšenia (tzv. upscaling). Vývojári Sony na tento účel vyvinuli špeciálny algoritmus, takže rozdiel oproti natívnemu 4K rozlíšeniu si na obrazovke bežnej veľkosti pravdepodobne nevšimnete.

Ak máte TV či monitor s rozlíšením Full HD či nižším, nemusíte mať obavy. Konzoly podporujú aj nižšie rozlíšenia. Tie moderné dokážu dokonca zlepšiť kvalitu zobrazenia tým, že hru vyrenderujú vo vyššom rozlíšení a obraz následne prekonvertujú na Full HD.

Súperia aj exkluzivitou

Exkluzivita je silnou zbraňou v konkurenčnom boji medzi Microsoftom a Sony. V tejto oblasti má výrazne navrch práve Sony – na PlayStation totiž zoženiete vyše 100 exkluzívnych titulov, ktoré si na inej platforme nezahráte. Z tých novších ide napr. o Last Of Us (fanúšikovia očakávajú 2. diel), God Of War, Spiderman či Uncharted. Xbox ich má omnoho menej, z tých starších napr. HALO, zo súčasných Forza Horizon 4, Forza Motorsport 7, Gears of War 4 alebo Cuphead.

PlayStation má viac hier ako Xbox

Ak máte radi staršie, resp. nie príliš staré hry, poteší vás tzv. program spätnej kompatibility pre Xbox. Microsoft v ňom upravuje staršie tituly, ktoré boli určené pre predchádzajúce konzoly (napr. Xbox 360) a prepožičiava im krajší grafický kabát. Najlepšie na tom je, že ak už máte hry zakúpené, za takúto remastrovanú edíciu nemusíte platiť znova.

Ľudia zo Sony sa vyjadrili, že pre nich spätná kompatibilita nie je podstatná, takže hry na diskoch určené pre PS3 si na PS4 jednoducho nezahráte. Môžete ich však streamovať cez PlayStation Now (pozri ďalší odsek).

Nekupujte disky, sťahujte a streamujte

Čo sa týka ceny „krabicových“ hier, tie sú pre oba konzolové svety plus-mínus podobné.

Sila moderných konzol však spočíva v pripojení na internet a sťahovaní hier na pevný disk v konzole, resp. streamovaní (hraní na diaľku bez stiahnutia). Sony ponúka službu PlayStation Now, ktorá vás pri ročnom predplatnom vyjde na cca 5 eur mesačne. Vďaka tejto sume budete mať prístup k streamovaniu vyše 800 hier pre PS4 i staršie verzie konzol, pričom s PS4 si môžete hry aj sťahovať.

Sťahovanie a streamovanie hier na PlayStation a Xbox

Ak by vám to nestačilo, za taktiež 5 eur mesačne si môžete predplatiť službu PlayStation Plus, ktorá vám pridá hru pre viacerých hráčov cez internet, prístup k 2 exkluzívnym novým hrám a 100 GB cloudové úložisko.

Microsoft je o niečo drahší, za 10 eur mesačne vám pomocou služby Xbox Game pass umožní sťahovať viac než 200 hier. Za 13 eur mesačne si môžete predplatiť účet Ultimate, ktorý zahŕňa službu predtým pomenovanú ako Live Gold. Tá vám umožní hrať s viacerými hráčmi cez internet a prinesie ďalšie výhody. V prípade, že je hra dostupná aj pre PC, postačí vám kúpiť si ju raz. Na počítači potom môžete pokračovať v hraní tam, kde ste na Xboxe skončili a naopak.

Z uvedeného porovnania jasne vidíte, že navrch má v tomto prípade opäť Sony, pretože ponúka omnoho väčší výber hier za polovičnú cenu.

Virtuálna realita iba na PlayStation

Čo sa týka herných ovládačov (gamepadov), tie pre Xbox aj PS4 sú bezdrôtové a prinášajú takmer rovnaké ovládacie prvky. Xbox má o niečo hlučnejšie tlačidlá, takže pri hraní môžete zobudiť človeka, spiaceho v miestnosti.

K obom ovládačom môžete pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack konektor. Ovládač pre PS4 je však navyše vybavený touchpadom (dotyková plocha, akú poznáte z notebookov) a senzorom náklonu a pohybu, ktorý pohyb v 3D hrách citeľne zjednodušuje.

Okuliare na virtuálnu realitu

Samozrejme, okrem tých originálnych si môžete k obom konzolám dokúpiť aj herné ovládače od iných výrobcov. Na výber máte nielen z gamepadov, ale tiež z klávesníc, myší, volantov atď.

Originálny ovládač pre Xbox One stojí cca 40 eur, Microsoft predáva aj vylepšenú verziu Elite za 150 eur. Originálny ovládač Dualshock 4, ktorý nájdete pribalený s PS4 stojí samostatne okolo 50 eur, cena s Xbox je teda porovnateľná. Samozrejme, neoriginálne ovládače sú často lacnejšie.

PlayStation 4 má v rukáve ešte jedno eso, a tým je virtuálna realita. Sada pre využitie tejto funkcie spolu s okuliarmi a riadiacou jednotkou vás vyjde na niečo vyše 200 eur. Pre Xbox zatiaľ žiadne oficiálne riešenie pre virtuálnu realitu neexistuje.

Aj pre „nehráčov“

Samozrejme, hernú konzolu by ste si asi kúpili v prvom rade na hranie. Tie súčasné však ponúkajú omnoho viac funkcií.

Keďže PlayStation 4 aj Xbox One X a S (okrem modelu All-Digital edition) majú vstavanú optickú mechaniku, môžu vám poslúžiť ako prehrávač filmov či seriálov na Blu-ray a DVD diskoch. PS4 tu trošku pokrivkáva, keďže si neporadí s prehrávaním 4K videa – dokáže obraz do 4K iba prekonvertovať.

Xbox One X aj S podporujú prehrávanie 4K videa priamo z Blu-ray disku v natívnom rozlíšení, pričom ho dokážu zobraziť aj s rozšíreným farebným rozsahom (funkcia HDR, musí ju podporovať aj váš TV alebo monitor).

PlayStation 4 aj Xbox One X a S dokážu poslúžiť aj ako prehrávač

Obe konzoly môžete využiť aj ako multimediálne centrá a doinštalovať do nich populárne aplikácie na streamovanie filmov, seriálov, videa či hudby. Ide napr. o služby Netflix, YouTube, Spotify atď.

Xbox je vybavený dvoma HDMI konektormi, z ktorých jeden využijete na pripojenie TV alebo iného zobrazovacieho zariadenia a tým druhým môžete priviesť signál z vášho set top boxu, určeného na príjem TV signálu. Ten následne môžete ovládať prostredníctvom Xboxu.

Ak hľadáte zároveň multimediálny prehrávač, lepšiu službu vám urobí Xbox.

Ktorá je lacnejšia?

Konzoly Xbox One S a X aj PlayStation 4 Pro a Slim sú dostupné v mnohých variantoch a baleniach. Tie sa líšia napr. veľkosťou vstavaného pevného disku, počtom pribalených ovládačov alebo pribalenými hrami.

PlayStation 4 Slim s jedným ovládačom kúpite za cenu vyše 300 eur, v prípade PlayStation 4 Pro si budete musieť stovku priplatiť. Starší model, označený ako PlayStation 4 už vo väčšine e-shopov nenájdete.

Xbox One S zoženiete za cca 230 eur, verziu All-Digital Edition bez optickej mechaniky za zhruba 180 eur. S tou však nemôžete hrať krabicové verzie hier na optických diskoch. Za najvýkonneší variant Xbox One X zaplatíte cca 350 eur.

Ako vidíte, ceny Xbox a PS4 sú zhruba porovnateľné, no môžu sa líšiť v závislosti od prebiehajúcich akcií. Ak sa však podrobnejšie pozriete na ceny, vyjde vám, že pri nákupe konzoly v zvýhodnenom balení s jednou či niekoľkými hrami môžete ušetriť desiatky eur.

Hodnotenie článku:
(79%)

Pulbikované dňa: 28.11.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár