Xiaomi kolobežky od A po Z – servis, náhradné diely, bezdušové pneumatiky. Rozhovor s Marcelom Šomrákom

Xiaomi kolobežky sú medzi záujemcami o elektrokolobežku veľmi obľúbené. Pomer cena/výkon je natoľko presvedčivý, že model Xiaomi Mi Electric Scooter získal ocenenie Produkt roku 2018 a radí sa medzi najpredávanejšie kolobežky na Slovensku. Ak však človek chce, aby mu kolobežka vydržala čo najdlhšie, musí sa o ňu starať.

Úprava Xiaomi kolobežky – obrázok na stojacej časti kolobežky

Marcel Šomrák, ktorý sa venuje servisu kolobežiek Xiaomi v Trnave, nám porozprával o najčastejších problémoch s elektrokolobežkami, o možných upgradeoch, ale aj o tom, čo je v starostlivosti o Xiaomi kolobežky najdôležitejšie.

Zameriavate sa na kolobežky Xiaomi. Prečo ste si vybrali práve túto značku? Servisujete aj kolobežky iných značiek?

Áno, zaoberám sa prevažne kolobežkami Xiaomi z toho dôvodu, že sú momentálne asi jednotkou na trhu vo svojej kategórii. Dokonca aj ja osobne vlastním jednu takúto kolobežku. Servisujem aj kolobežky ako sú Kugo alebo Ninebot, ale k týmto značkám nedržím náhradné diely skladom.

Kde odporúčate kúpu kolobežky? Je lepšie kupovať od slovenských predajcov alebo je bezpečné objednávať aj zo zahraničia?

V dnešnej dobe dokážeme nájsť na internete rôzne čínske stránky s kupónmi na tieto kolobežky za lepšie ceny ako u nás. Ale ja osobne neodporúčam kúpu týchto kolobežiek z dôvodu, že rozdiel ceny je niekedy podľa mňa úplne zanedbateľný. Taktiež napríklad pri konkrétnej kolobežke Xiaomi, ak objednáte kolobežku z Číny, dôjde vám čínska verzia, čo znamená, že táto kolobežka je slabšieho výkonu a disponuje len jednou poistkou v elektronike. Európska verzia má dve poistky, čo zabezpečuje väčšiu ochranu pred zničením, a taktiež je výkonnejšia ako čínska. Podľa mňa tých pár ušetrených korún sa neoplatí usporiť kvôli výkonu, bezpečnosti. A potom reklamovať na týchto stránkach je veľmi zdĺhavé a komplikované.

Elektrická kolobežka Xiaomi so žltými kolesami

Aké sú najčastejšie poruchy elektrických kolobežiek? Sú opravy finančne náročné?

Asi najčastejšou poruchou kolobežky je defekt, ktorý si dokáže šikovný človek vymeniť aj sám, poprípade v našom servise je účtovaná cena 10 eur. Na starších verziách Xiaomi kolobežky zvolil výrobca dosť nešťastný materiál, konkrétne hliníkovú liatinu na predný tzv. zobáčik, ktorý drží celý sklápací systém. A toto bola dosť veľká chyba, pretože veľmi často sa počas jazdy tento zobáčik lámal, takže je potrebné zobačik vymeniť za oceľový, ktorý sa dá dnes na internete kúpiť v špecializovaných obchodoch. Napríklad aj u mňa za 26 eur. V niektorých prípadoch odchádza článok na batérie, ktorý sa, samozrejme, dá vymeniť, čiže batéria sa repasuje a takáto úprava vychádza v priemere na 30 eur. Takže je na každom z nás si zvážiť, či je toto finančne náročné alebo nie.

Dokážete kolobežkám softvérovo zvýšiť rýchlosť? Aké upgrady sa dajú na elektrickej kolobežke spraviť?

Momentálne je táto vec veľmi obľúbená, pretože vďaka upravenému softvéru dokážeme zvýšiť rýchlosť z 25 km na 32 km/h. Samozrejme, vždy závisí od váhy človeka. Taktiež dokážeme upraviť akceleráciu, spustenie motora pri nižšej rýchlosti, rýchlejšie reagovanie tempomatu, silnejšie brzdenie motorom, čo znamená silnejšia rekuperácia elektriky.

Výmena batérie na elektrokolobežke Xiaomi

Čo sa týka upgradov, sú to rôzne podložky, držiaky, nové silnejšie veci, v podstate sú to vylepšenia, ktoré výrobca opomenul. Jedna asi v súčasnosti najzaujímavejšia vec je vymenenie displeja na starých verziách za displej Pro, ktorý užívateľovi ukazuje aktuálnu rýchlosť a pridá ďalší jazdný mód. Takže, v skratke povedané, zo starej verzie m365 dokážeme spraviť verziu m365 Pro.

Pri elektrických kolobežkách je dôležitá nielen ich max. rýchlosť, ale aj dojazd. Dá sa nejakým spôsobom ovplyvniť?

Áno, dojazd je asi tá najzákladnejšia vec, ktorú každý z nás rieši, pretože výrobca tejto kolobežky udáva dojazd 30 km, ale zabúda povedať, že tento dojazd je možný len s človekom, ktorý váži asi 50 kg. Takže reálny dojazd kolobežky je 20 kilometrov, a preto sme túto vec riešili ďalšou externou batériou, ktorá je upevnená na nami navrhnutom držiaku. Je to trocha nákladnejšia záležitosť z toho dôvodu, že batérie sú drahé a môžeme sa tu pohybovať na cene okolo 130 eur, ale po takejto úprave človek dokáže spraviť 45 kilometrov bez problémov.

O kolobežku sa treba starať rovnako ako povedzme o bicykel či korčule. Čo je pri starostlivosti o Xiaomi kolobežky najdôležitejšie?

Povedal by som, že o kolobežku je troška menej starostí ako bicykel. Jediné, na čo treba dávať pozor, sú ložiská v motore, ktoré si myslím, že pri normálnom užívaní vydržia aj 5 000 km. "Bacha" si treba dávať aj na tlak v pneumatikách, pretože podhustené pneumatiky rovná sa defekt. Čo sa týka batérie, tam nie je treba nejakú veľkú starostlivosť, len nevybíjať ju úplne až na nulu.

Servis bielej Xiaomi kolobežky

Aké pneumatiky odporúčate na Xiaomi kolobežky? Sú lepšie bezdušové alebo klasické?

Je potrebné si zodpovedať, čo človek chce a čo je preňho dôležitejšie. Klasické dušové pneumatiky sú veľmi náchylné na defekty a je treba kontrolovať tlak v pneumatikách, ale dokážu veľmi dobre tlmiť akékoľvek nárazy, ktorým kolobežka počas jazdy čelí. Bezdušové pneumatiky ochránia pred defektami a zbytočnými problémami s nimi, ale sú tvrdšie, čo znamená, že nárazy sú silnejšie, takže ložiská, riadenie a celá kolobežka dostáva viacej zabrať. Takže preto hovorím, je potrebné sa rozhodnúť, čo má väčšiu hodnotu a význam pre nás každého osobitne.

Aký tlak je, v prípade, že si zákazník zvolí klasické pneumatiky, vhodný?

Klasické duše od Xiaomi sa odporúča fúkať na 50 až 55 PSI. My disponujeme hrubšími a pevnejšími dušami, ktoré našim zákazníkom odporúčame fúkať na 60 PSI a pri takomto tlaku ešte nikto z našich zákazníkov nedostal defekt, pokiaľ neskočil na klinec, skrutku alebo nesekal pneumatiku.

Bezdušové pneumatiky Xiaomi

Aká je životnosť elektrickej kolobežky? Čo všetko ju ovplyvňuje?

Myslím si, že životnosť, tak ako pri všetkom, ovplyvňuje samotný majiteľ a jeho štýl jazdy. Naše firemné kolobežky majú cez 3 000 km a sú v stave, že zákazníci si myslia, že máme nové kolobežky. Sú situácie, kedy sa stretávame s kolobežkami, ktoré majú najazdených 300 km a sú podľa môjho názoru vhodné na šrotovisko.

Pri výbere elekrokolobežky zohráva úlohu taktiež výkon motora. Prečo je výkon dôležitý, o čom toto číslo hovorí?

Áno, výkon motora je veľmi dôležitý, pretože hovorí o tom, akú váhu dokáže odniesť a akou rýchlosťou dokáže ísť, ale veľmi dôležité je pozerať aj na samotnú batériu, pretože môžeme mať akykoľvek silný motor, ale ak máme slabú batériu, tak batéria buď zhorí, alebo motor proste nevyužije svoj potenciál. Takéto niečo sa deje pri novej Xiaomi kolobežke s označením Pro, pri ktorej výrobca zvolil silnejší motor ako pri starej verzii, ale zanedbal elektroniku a batériu, a kolobežky počas jazdy horia. Takže nie je to len o motore, ale je to celkom elektronickom systéme a batérii.

Oprava batérii na Xiaomi elektrokolobežkách

Modernejšie elektrokolobežky často disponujú displejom, na ktorom môžu užívatelia sledovať rýchlosť, stav batérie, svietidiel i zvolený jazdný režim. Má to nejaký vplyv na dojazd kolobežky? Nakoľko je takýto displej spoľahlivý?

Odber elektriky displeja je taký zanedbateľný, že nemá význam sa k tomuto vyjadrovať a spoľahlivosť displeja je myslím si veľmi dobrá, pretože displej zobrazuje len vypočítané hodnoty elektroniky na základe vášho plynu.

Vedeli by ste odporučiť elektrokolobežky od iných výrobcov?

Určite existujú výrobcovia a kolobežky lepšie ako od značky Xiaomi, ale tieto kolobežky sa pohybujú už v cenách cez 1 500 eur a tú výhodu, ktorú má Xiaomi, že váži 12 kg a je skladateľná, tým pádom aj mobilná, tieto kolobežky nemajú. Takže z môjho užívateľského a servisného hľadiska môžem povedať, že Xiaomi je momentálne, čo sa kolobežiek týka, lídrom na trhu. dokonca by som odporučil budúcim zákazníkom kúpiť radšej staršiu verziu m365 ako novšiu Pro.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Zaujala vás táto téma? Máte ohľadom Xiaomi kolobežiek ďalšie otázky? Ozvite sa nám do komentárov. Marcela Šomráka môžete kontaktovať cez FB stránku Servis kolobežiek Xiaomi Trnava.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 06.09.2019

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

08/06/2021 08:50
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
kontakt nájdete na FB stránke servisu, môžete sa naň prekliknúť aj z našej stránky (odkaz nájdete v úvode a v závere rozhovoru).

03/06/2021 17:38
Monika Rádiová

Dobrý deň poslali by ste mi kontakt na vás potrebujem servis kolobežky. Ďakujem krásne a pekný deň

03/06/2021 17:38
Monika Rádiová

Dobrý deň poslali by ste mi kontakt na vás potrebujem servis kolobežky. Ďakujem krásne a pekný deň

03/11/2020 13:09
František steffek

Zdravim vás mal by som takú otázku od určitej doby nemá takú akceleráciu pro2 aj menší dojazd má. Môže to robiť plná guma?

07/09/2020 09:31
Ľudmila Micháliková

elektrokolobežka Xiaomi 365 je fajn na mestskú cestu do práce.Vadí mi častý defekt.Asi si dám vymeniť pneumatiku s dušou za pneu bezdušové,lebo som zistila,že defekt som vždy dostala pri rýchlejšej jazde,...

09/04/2020 00:17
Rybársky Maroš

Kolobežku mám asi pól roka bol som sa previesť možno päť krát zničoho nič prestala reagovať,zadné svetlo chvíľu bliká a potom zhasne.Ovládaci panel sa tiež rozsvieti a po chvíli ostane svietiť spodná kontrolka.Skúšal som aj reštart a nič.

06/04/2020 13:43
Milan

Po zimnej odstávke po prvom nabití viac batériu nedobíja. Viete mi poradiť v čom môže byť problém? batéria po premeraní kapacitu má. Môže byť problém v matičnej doske?

03/04/2020 01:20
Rado

Chcem sa opýtať,kolobežku m365 mám už 3/4roka približne 16 krát bola Fullu dobitá,najazdených cca 400km,cez zimu nejazdena,1 krát nabijana,no a problém je vtom:skúšal som ísť s ňou do práce,ale v eko režimu nemá výkon,rýchlosť Max 10km,motor ako keby nemal silu výkonu,na drive mode ide,ale sa mi zdá,že tiež to nie je ono ako bolo,rýchlosť tiež nedosahuje tých 25,tak okolo 20-22max,stúpa do strmého kopca bez problémov,ale v Eco mode veľmi slabo ide,pred tým som aj s Eco kódom vyšiel do strmého kopca,neviete dať mi tip čo by to mohlo spôsobovať?,nič s ňou nebolo robené.

28/01/2020 08:57
Jano

mam kolobežku xiaomi m365 mam ju rok a pol a podla mna sa mi začina rychlo vybijat čo by ste mi poradili

01/01/2020 23:21
Fero

Super článok čo sa týka kolobežky značky Xiaomi. Ja mám staršiu verziu m365 a som s nou spokojný. Ja osobne by som Na starších verziách Xiaomi kolobežky zvolil dosť nešťastný materiál, konkrétne hliníkovú liatinu na predný tzv. zobáčik, ktorý drží celý sklápací systém. A toto bola dosť veľká chyba, pretože veľmi často sa počas jazdy tento zobáčik lámal, takže je potrebné zobačik vymeniť za oceľový. Ináč najlepšia vec po telefóne čo maaaaaaaaaám

13/09/2019 10:15
peto

Dobrý deň! Mňa by zaujímalo, prečo odporúčate radšej staršiu verziu pred PRO? Čiste kvoli cene? Inak elektronika, mosfety su tam take isté ako na staršej verzii?

10/09/2019 17:16
Soso

Odblokovanie zvýšenia rýchlosti je všetko podľa mojich vedomostí softvérová záležitosť. Servisaci nedisponujú v zariadením ktorým by dokázali vyčítať akúkoľvek zmenu. Hovorím z vlastných skúseností pri reklamáciách.

09/09/2019 15:00
Peter

Pri odblokovani, zvyseni rychlosti pada zaruka na komplet vyrobok, treba to zvazit, pretoze najdrahsia polozka je nova bateria, /original cca 120e nakup/ a ta odchadza pomerne casto, nielen samotny clanok,/y ale aj bms doska,atď.

08/09/2019 11:51
Servis

Odblokovanie stojí 20 euro. Ak potrebujete poradiť kontaktujte ma cez facebookovú stránku ktorá je hore uvedená.

06/09/2019 21:47
Veronika

Koľko by stálo to zvýšenie rýchlosti a akcelerácie?

06/09/2019 21:46
Tomáš

Kde sa dajú zohnať fostorove bezdusove pneu? Našiel som na Aliexpresse, len neviem čo to je za kvalitu

06/09/2019 20:21
Maria

spolahlivost, rychlost, odbornost, super servisak , vrelo odporucam

06/09/2019 10:08
Igi

Xiaomi je top . Odporúčam každému

06/09/2019 08:32
Laura

super clanok! lepsi som dlho necitala

Pridať komentár