Mikrovlnka nefunguje – najčastejšie poruchy/chyby mikrovlnných rúr

Mikrovlnka je v mnohých domácnostiach najvyťaženejším kuchynským spotrebičom. Jedlo a nápoje sa v nej dajú nielen zohrievať, ale aj variť a pripravovať. Mikrovlnka má široké využitie, môže si ju dovoliť takmer každý a aj jej životnosť je pomerne dlhá, v priemere 7 – 10 rokov. Po rokoch používania však možno očakávať problémy a poruchy, ktoré súvisia s opotrebovaním materiálov.

Najčastejšie poruchy mikrovlniek

Kým niektoré signalizujú, že je čas vymeniť mikrovlnku za novú, s mnohými sa dá čo-to urobiť a životnosť mikrovlnky ešte na nejaký čas predĺžiť.

Najčastejšie poruchy mikrovlniek

Predtým, než sa pustíte do opráv mikrovlnky, ako aj akéhokoľvek iného spotrebiča, zvážte svoje schopnosti, buďte predovšetkým opatrní a držte sa bezpečnostných pokynov. Oprava mikrovlnky môže byť nebezpečná, keďže aj po odpojení je zariadenie ešte určitý čas pod vysokým elektrickým napätím, čo by mohlo viesť k vážnemu úazu. Akékoľvek opravy vykonávajte vždy len po vytiahnutí mikrovlnky zo siete s dostatočným časovým odstupom. Nie všetky poruchy je vhodné opravovať svojpomocne, preto ak si to situácia vyžaduje, neriskujte a vyhľadajte pomoc odborníka.

Mikrovlnka nezohrieva

Nezohrievanie potravín je bežným problémom – mikrovlnka sa spustí, svetlo sa zapne, no po skončení zistíte, že jedlo sa vôbec nezohrialo. Príčin môže byť niekoľko:

 • Nefunkčný spínač dverí – Pri používaní mikrovlnky je veľmi dôležité, aby dvere fungovali, ako majú, lebo pri ich otvorení sa mikrovlnka nesmie spustiť. To, či je problém v spínači, si môžete overiť aj tak, že skontrolujete, či po zatvorení dvierok svetlo zhasne. Ak zostane zažaté, znamená to, že spínač nerozoznáva, či sú dvierka otvorené, preto ich pri spustení vníma ako otvorené a jedlo nezohrieva. Ak je spínač pokazený, výmenu zabezpečí výrobca alebo servis.
 • Pokazený magnetrón – Magnetrón je časť mikrovlnky, ktorá vyrába elektromagnetické vlnenie, a teda je základnou súčasťou mikrovlnky, vďaka ktorej dokáže zohrievať. To, či magnetrón funguje, sa dá skontrolovať multimetrom a v prípade vyhorenia je potrebná jeho výmena, čo býva často rovnako drahé alebo drahšie než kúpa novej mikrovlnky.
 • Prepálená poistka – Taktiež sa kontroluje multimetrom. Dá sa vymeniť v servise, ale opäť raz táto oprava je drahá (aj keď nie až tak, ako výmena magnetrónu), preto mnohí volia radšej kúpu novej mikrovlnky.

Nefungujú tlačidlá mikrovlnky

Nefungujúce tlačidlá sú frustrujúcim problémom. Mikrovlnka svieti, dvierka sa bez problémom zatvárajú, ale nedá sa nastaviť program alebo spustiť ohrievanie.

 • Pokazené tlačidlá alebo touchpad – Problém môže byť práve v tlačidlách alebo touchpade. Urobte si jednoduchý test – postupne postláčajte všetky tlačidlá a zisťujte, či niektoré reagujú. Ak áno, chyba je práve v tlačidlách, ktoré si môžete nechať vymeniť. Ak nefungujú žiadne, treba hľadať príčinu ďalej.
 • Problém s riadiacou doskou – Problém môže byť v riadiacej doske vtedy, keď síce žiadne tlačidlo nefunguje, no displej svieti. Tá neprivádza napätie ďalej do spínača, ktorý zodpovedá za fungovanie touchpadu. Nefunkčnú riadiacu dosku si nechajte skontrolovať a vymeniť.

Najčastejšie chyby mikrovlniek

Tanier v mikrovlnke sa neotáča

Sklenený tanier vo vnútri sa musí dať otáčať, inak nebude mikrovlnka zohrievať rovnomerne. V prvom rade je dobré skontrolovať, či otáčanie niečo mechanicky neblokuje. V opačnom prípade môžu byť na príčine iné skutočnosti:

 • Zničená os otočného taniera – Je to okrúhla časť s kolieskami nachádzajúca sa priamo pod tanierom. Po čase sa na nej môžu vyskytnúť praskliny a znaky opotrebovania, čím nebude poskytovať dostatočnú oporu pre tanier. Dá sa jednoducho vymeniť náhradnou súčiastkou od výrobcu.
 • Nefungujúci otočný kruh – Je to časť nachádzajúca sa priamo pod tanierom, ktorá ho otáča. Môže sa pokaziť alebo vytiahnuť. Táto časť sa dá vytiahnuť a prezrieť, či je poškodená a v prípade poškodenia je potrebné ju vymeniť.
 • Pokazený otočný motor – Motor poháňajúci točenie taniera už zvonku nevidíte. Jeho funkčnosť sa dá skontrolovať multimetrom a v prípade nefunkčnosti vám ho v servise vymenia.

Mikrovlnka sa nezapne

Ak sa mikrovlnka ani len nezapne a vôbec nereaguje na žiadne tlačidlá, zdá sa, že ide o vážny problém. Príčin však môže byť niekoľko a v prvom rade je potrebné multimetrom skontrolovať, či je mikrovlnka pod prúdom.

 • Nefunkčný spínač dverí – Po čase používania je nefunkčný alebo nespoľahlivý spínač dverí častou príčinou problémov s mikrovlnkou. Skúste, či pri zatváraní dvierok funguje vypínanie svetla alebo si funkčnosť spínača nechajte zmerať multimetrom.
 • Pokazená západka dverí – Západka dverí je vyrobená z plastových háčikov, ktoré slúžia na pevné zatvorenie dvierok, pričom pri otvorení sa uvoľnia. Ak sa západka poškodí, bráni mikrovlnke v spustení. Našťastie sa dá ľahko zakúpiť ako náhradný diel a vymeniť.
 • Vyhorená poistka – Ak sa na mikrovlnke nezapne ani len displej, aj keď je zapojená v sieti, oplatí sa skontrolovať poistky. Tie chránia spotrebič pred výkyvmi alebo prehriatím, no po čase potrebujú výmenu, ktorú vám poskytnú v servise.

Mikrovlnka sa spustí, ale po chvíli prestane fungovať

Ak sa mikrovlnka dokáže spustiť, ale po niekoľkých sekundách sa vypne, teda neukončí riadne cyklus ohrevu, na vine môže byť niekoľko príčin.

 • Nefunkčný spínač dvier – Dvere sa môžu síce zavrieť, ale o niekoľko sekúnd môže spínač povoliť a vnímať dvierka ako otvorené. Spínač nemusí zaznamenať dvere ako zatvorené aj vtedy, ak sa vnútro v okolí dverí prehrieva. Vtedy si vyžadujú servisnú opravu.
 • Prehrievanie – Vo vnútri mikrovlnky sa nachádza chladiaci ventilátor, ktorý udržiava súčiastky v určitej teplote, aby sa pri zohrievaní neprehriali. Ak ventilátor nefunguje dostatočne alebo sa pokazí, dôjde k zahrievaniu a mikrovlnka sa z bezpečnostných dôvodov sama vypne. Okrem pokazeného ventilátora môže ísť aj o upchatý ventil, odkiaľ uniká vzduch. Môže sa tam v mastnote lepiť a ukladať prach, takže dôležité je dôkladné čistenie.
 • Pokazený transformátor – Závažnejší problém predstavuje pokazený transformátor. Spoznáte to hneď, keďže môžete pocítiť zápach dymu. Mikrovlnku odpojte a nechajte si transformátor vymeniť skúseným technikom.

Problémy mikrovlniek

Svetlo v mikrovlnke nefunguje

Nefungujúce svetlo pri otváraní dverí je pomerne bežným problémom a väčšinou nepredstavuje komplikovanú opravu.

 • Vypálená žiarovka – Najjednoduchším vysvetlením je vypálená žiarovka. Teda predtým, než skúsite čokoľvek iné, zadovážte si náhradnú žiarovku a vymeňte starú za novú. Samozrejme, mikrovlnku odpojte a riaďte sa pokynmi v návode.
 • Problém s riadiacou doskou – Závažnejší problém predstavuje chybná riadiaca doska, ktorej funkčnosť si viete dať overiť multimetrom. V prípade chybnosti je potrebné nechať si ju vymeniť v servise.

Počas ohrievania v mikrovlnke iskrí

Keď sa v mikrovlnke začne iskriť, nespanikárte, ale hneď ju vypnite. Najprv skontrolujte vnútro mikrovlnky, či v nej nezostali nejaké zvyšky, ktoré potrebujú očistiť.

 • Zohrievate, čo do mikrovlnky nepatrí – Niekedy sa jednoducho stane, že človek zabudne a do mikrovlnky vloží aj kovovú lyžičku alebo použije riady, ktoré do mikrovlnky nepatria. Akékoľvek kovové a pozlátené elementy môžu spôsobovať iskrenie, preto ich na zohrievanie nepoužívajte.
 • Poškodený kryt vlnovodu – Kryt vlnovodu zabraňuje tomu, aby sa čokoľvek dostalo zvnútra mikrovlnky k magnetrónu. Po mnohých použitiach sa kryt môže pokryť nánosmi z potravy, uvoľniť sa a poškodiť, čo si vyžaduje okamžitú výmenu.
 • Vyhorenie diódy – Dióda je jednou z kľúčových častí mikrovlnky, bez ktorej nemôže fungovať. Časom sa opotrebuje a môže dôjsť až k vyhoreniu. Okrem iskrenia je typickým príznakom bzučanie alebo pach dymu. Vtedy je potrebné mikrovlnku hneď odpojiť a nechať ju opraviť v servise.

Dvierka na mikrovlnke sa nezatvárajú alebo neotvárajú

Keď sa vyskytne problém s otváraním, zatváraním alebo zasekávaním dvierok na mikrovlnke, väčšinou je problém v samotnom mechanizme zatvárania. V prvom rade si však prezrite dvierka, či sa v nich nenachádzajú zvyšky jedla alebo iné prekážky brániace zatvoreniu.

 • Pokazená západka dverí – Plastové háčiky, ktoré pri zatvorení dvierok doklapnú a udržiavajú ich bezpečne zatvorené, sa môžu opotrebovať, čo môže viesť k uvoľneniu a teda k nezatváraniu dverí. Takisto sa môžu zasekávať, čo povedie k opačnému problému. Ich funkčnosť sa dá overiť multimetrom a v prípade potreby si ich môžete nechať vymeniť.
 • Uvoľnené pánty – Pánty dvierok sa môžu uvoľniť alebo zhrdzavieť či inak sa poškodiť, čo by bránilo hladkému zatváraniu dverí. Takéto poškodenie ľahko zbadáte prezretím pántov a ak sú poškodené, dajú sa vymeniť za nové.

Mikrovlnné rúry – recenzie

Vaša mikrovlnka už nie je najmladšia a čoraz častejšie to dáva na známosť rôznymi poruchami? Možno je čas vymeniť ju za novú. Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov, ktoré by vás mohli zaujať. Naše recenzie vám môžu byť pri výbere nápomocné.

Hodnotenie článku:
(82.2%)

Pulbikované dňa: 17.12.2021

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár