Multifunkčná parná rúra namiesto mikrovlnky je zdravšia i chutnejšia alternatíva

Pre mnohých je parná rúra možno známejšia ako teplovzdušná rúra s funkciou, ktorá umožňuje pripravovať pokrmy na pare. V zásade ide o teplovzdušnú rúru s prídavnou funkciou, kde môžete pokrmy pripravovať za pomoci pary. Nejde teda o žiadnu novinku, ktorá by kompletne zmietla z pultov teplovzdušné rúry či mikrovlnky.

Príprava zeleniny v parnej rúre

Dokáže parná rúra nahradiť mikrovlnnú rúru? Koľko parná rúra stojí, aké funkcie má, ktoré značky sú najlepšie? Dočítate sa v našom článku.

Najlepšie modely parných rúr

Názov Hodnotenie Detail
Bosch HSG636XS6   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Whirlpool OAS KN8V1 IX   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Electrolux EOD6C71X   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bosch HSG656XS1   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
AEG BCE455350M   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Prečo piecť v pare?

Multifunkčná parná rúra, aj týmto pomenovaním možno označiť toto zariadenie, ktoré vám do talónu pridá možnosť pripravovať chutné dobroty úplne inak. Príprava jedál na pare je všeobecne známa preto, že je zdravá, rýchla a úplne bez tuku. Pokrmy pripravené na pare sú výživovo hodnotnejšie a zachovávajú si v sebe viac vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Oproti klasickému pečeniu teda ide o koncentráciu hodnotných živín.

Pripravovať jedlo v pare je zároveň veľmi rýchle. Doba prípravy sa skráti a navyše si môžete byť istí, že jedlo sa vám nepripáli ani nevysuší. Navyše, ak by sa predsa len nejaké zvyšky jedla pripálili, parná funkcia čistenia sa postará o všetko. Následne nečistoty zotriete a máte problém vyriešený.

Hlavné výhody prípravy pokrmov na pare:

 • Zdravá príprava pokrmov, jedlo si zachováva všetky výživové hodnoty.
 • Príprava bez tuku.
 • Rýchla príprava pokrmov.
 • Multifunkčné rúry umožňujú v pare piecť, variť aj grilovať.
 • Plnohodnotná náhrada mikrovlnnej rúry (vyhnete sa mikrovlnnému žiareniu) či parného hrnca.

Multifunkčná parná rúra

Alebo iným slovom kombinovaná parná rúra ponúka, ako zrejem tušíte, viac funkcií ako klasická teplovzdušná rúra. Na prípravu pokrmov nemusíte v parnej rúre nutne využívať beztlakovú paru. V názve objavíte slovíčko multifunkčnosť, čo znamená, že pokojne môžete klasicky piecť alebo grilovať s ventilátorom či bez neho. Piecť môžete vrch i spodok, no zároveň môžete aj rozmrazovať a variť jedlo v pare.

Vstavaná multifunkčná parná rúra

Geniálne pripravená knedľa, parené buchty či kysnuté koláče. V parnej rúre môžete takisto napariť zeleninu alebo ovocie, dokonca môžete v rúre sterilizovať alebo zavárať sezónne ovocie či zeleninu. Získate dokonalú kombináciu teplovzdušnej rúry a parného hrnca. Navyše poteší aj možnosť samoúdržby. Ako to? Kombinovaná parná rúra je často vybavená funkciou katalytického alebo pyrolitického čistenia. Vy pečiete a zároveň sa rúra čistí.

Multifunkčná rúra a funkcie:

 • varenie v pare,
 • dusenie v pare,
 • pečenie v pare,
 • klasické pečenie s ventilátorom,
 • grilovanie,
 • rozmrazovanie,
 • vákuové varenie – tzv. SousVide, kedy sú potraviny umiestnené do špeciálneho vrecka a následne je vysatý vzduch za pomoci vákuovača. Potom už len stačí vrecko vložiť do parnej rúry.

Cena parnej rúry

V prvom rade musíme podotknúť, že väčšina parných rúr je vstavaných. Ich cena je rôzna aj v závislosti od objemu rúry, výkonu, množstva funkcií a výrobcu. Najznámejšími výrobcami na trhu sú značky Electrolux, AEG, Siemens, Bosch či Gorenje. Cena sa pohybuje od 400 do 1800 eur. Hlavný rozdiel je v dizajnovom prevedení a určitých funkciách, ktoré sú obohatené o rôzne doplňujúce programy pre pečenie rýb, dusenie ryže a podobných funkcií, ktoré vám uľahčia prípravu daného pokrmu.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(83.2%)

Pulbikované dňa: 15.03.2019

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár