Je vaša televízia inteligentná?

Smart televízia toho síce ponúka mnoho, niektorí však ešte stále nemajú ucelenú predstavu o tom, čo si pod multimediálnym zariadením skutočne predstaviť. Poďme sa preto pozrieť, čím si získava priazeň divákov a čo môže televízia s označením Smart TV svojim potenciálnym záujemcom vlastne ponúknuť.

Smart TV umožňuje nahrávanie obľúbených programov

Zapínate televíziu len kvôli televíznemu vysielaniu? Možno ani neviete, že aj váš model televízora disponuje funkciou Smart TV s pripojením na internet, väčšina značiek totiž túto funkciu do svojich najnovších produktov zavádza. Skúste vyťažiť z televízie maximum a výber aplikácií prispôsobte všetkým členom rodiny. Stačí si ich jednoducho nainštalovať a pre uľahčenie vyhľadávania pridať na obľúbenú lištu. Viete však, čo okrem jednoduchého spojazdnenia Smart TV svojim používateľom aj ponúka?

Jednoduchý prístup k internetu

Wi-Fi pripojenie spojazdníte na vašej televízii skutočne jednoducho. Prostredníctvom ponuky menu nájdete kategóriu s názvom Sieť. Potom postupujete úplne podobne ako pri ostatných mobilných alebo iných zariadeniach. Cez nastavenia siete vyberiete bezdrôtové pripojenie, počkáte, kým sa vám vyhľadajú všetky možné dostupné pripojenia vo vašom okruhu a potom sa pripojíte. Pokiaľ máte pripojenie zabezpečené heslom, zadáte ho a vaša televízia je úspešne pripojená.

Prispôsobivosť poradia kanálov

Nepozdávalo sa vám zoradenie televíznych staníc na vašom starom televízore? Možnosť prispôsobiť si konečné poradie televíznych kanálov sa vám ponúka a dokonca môžete niektoré z poradia aj úplne vynechať. Pravidelné vyhľadávanie športových kanálov, ktoré začínajú niekde vyše tridsiatky, si tak môžete pokojne presunúť aj do top desiatky a prispôsobiť podľa vlastných kritérií.

Nestíhate obľúbenú reláciu?

Váš preferovaný televízny program zmenil vysielací čas a už teraz viete, že nebudete mať možnosť ho celý vidieť? Archívy sú často obmedzené lehotou, limitované poplatkom alebo v niektorých prípadoch vôbec nedochádza k ich zálohovaniu. Nahrajte si tieto časti a pozerajte ich zo svojej databázy nahrávok. Možnosť nahrať si ich na pevný disk alebo pripojené USB je však taktiež k dispozícii.

Rýchle prepínanie aplikácií

Inteligentná televízia sa prispôsobila náročnejším užívateľom, ktorí mali záujem hneď o niekoľko aplikácií a umožnila im pomerne rýchle prepínanie. Už vás nebude unavovať dlhé čakanie, kým sa dopracujete na druhý koniec aplikácie so spravodajstvom, samotné prepínanie trvá asi toľko, ako bežné prepínanie kanálov s ovládačom.

Neobmedzené fungovanie

Pri určitých modeloch Smart TV máte dokonca možnosť popri pozeraní seriálu priamo odpisovať na vaše správy a niektoré dokonca umožňujú mať zapnutých súbežne hneď niekoľko aplikácií bez toho, aby sa vzájomne rušili či bolo vynútené ich vypnutie. Najnovšie triedy televízorov však prevyšujú stanovené limity s prispôsobivou ponukou priamo pre svojich potenciálnych záujemcov. Streamovanie obsahu, nakupovanie v online obchodoch alebo zmena vášho mobilu na diaľkové ovládanie. To všetko televízie umožňujú a môžu ponúknuť ešte oveľa viac. Stačí si porovnať typy televízorov, ktoré vás zaujali a informovať sa o variabilite aplikácií a ich celkových možnostiach.

Spojenie Smart televízora s iným zariadením je skutočne jednoduché.
Spojenie Smart televízora s iným zariadením je skutočne jednoduché. 

Celoplošné premietanie fotografií

Ste väčšia skupinka a ste konečne po dlhom čase opäť pokope, pričom spomínate na staré dobré školské časy? Prehrajte si všetky zosnímané fotografie prostredníctvom televízie. Nielenže sa budú na väčšej ploche obrazovky lepšie vynímať, poskytnete plnohodnotné premietanie všetkým zúčastneným. Nemusíte tak viac posúvať telefón medzi všetkých a spomaľovať tým celkový priebeh.

Filmy zo slovenskej dielne aj zahraničia

Videá, filmy, slovenské aplikácie s videopožičovňou. Výber je rozsiahly, či ste fanúšikom zahraničnej tvorby alebo slovenskej kinematografie, svojho favorita si nájdete pomerne rýchlo. Zabaviť sa môžu však aj deti prostredníctvom aplikácie rozprávok či hraním hier.

Smart TV si získa priazeň každej vekovej kategórie.
Smart TV si získa priazeň každej vekovej kategórie.

Aktuálne informovanie

Chcete byť informovaní? Zapnite si obľúbené slovenské rádiá alebo regionálne televízie. Nemusíte vlastniť set-top box, Samsung Smart TV vám to hravo umožní aj bez toho. Okrem regionálnych médií a celoplošných rozhlasových staníc máte možnosť načerpať nové informácie a získať aktuálne správy aj prostredníctvom aplikácií internetových spravodajstiev.

Pamäťový prvok posledného záznamu

Zabudnite na opätovné vyhľadávanie obsahu v danej aplikácii. So Samsung Smart TV máte napríklad možnosť aj po ďalšom otvorení sa ocitnúť úplne na identickom mieste, na ktorom ste predtým aj reálne skončili.

Nezamieňajte si Smart TV s Androidom

Rozdiel medzi týmito dvoma označeniami spočíva v tom, že kým Smart TV je funkcia s inteligentnými prvkami, Android TV predstavuje operačný systém, ktorý však môže technológiou Smart TV disponovať. Kým Android TV nájdete predovšetkým u televízorov značky Philips alebo Sony, ostatní výrobcovia prichádzajú so svojím vlastným operačným systémom.

Kým u Samsungu natrafíte na Tizen, u televízií značky Panasonic alebo LG nájdete úplne iné označenia. Ak sa nazdávate, že ide len o odlíšenie názvov podľa jednotlivých značiek, možno vás prekvapí, že sa v niečom reálne aj líšia. Zväčša ide o prípady s rozdielnou ponukou aplikácií, o niečo pomalším internetových prehliadačom alebo nevyhovujúcou ponukou, ktorá nespĺňa úplne podľa predstáv všetky vaše požiadavky.

Variácia inteligentných funkcií

Ako sme si už vyššie uviedli, existuje mnoho možností, ako multimediálne zariadenie prostredníctvom Smart TV naplno využiť. Väčšia časť moderných televízií túto funkciu umožňuje. Rátať však treba s tým, že tak ako sa značky vo svojom konkurenčnom boji snažia odlíšiť svojimi pokrokovými technológiami alebo názvami operačných systémov, rozdielna bude aj samotná ponuka aplikácií Smart TV. Aj keď základný balíček bude pravdepodobne u väčšiny rovnaký, v prípade, že hľadáte niečo konkrétne, je potrebné sa vopred informovať, či tým tento konkrétny model aj skutočne disponuje.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 28.03.2020


Pridať komentár