Aké náradie do domácej dielne? Vyskúšajte akumulátorové a elektrické profi náradie

Patríte medzi kutilov, ktorí si v domácnosti a okolo domu poradia so všetkým, čo treba postaviť, opraviť, utesniť, odpíliť či prevŕtať? V takom prípade by mala vaša dielna disponovať rôznym náradím a nástrojmi, ktoré vám umožnia konkrétny druh práce vykonávať. A čo by nemalo chýbať vo vašej dielni? Ideálne by bolo, ak by ste mali po ruke každý „vercajk“, no to by ste museli mať doma hangár. Čo vám však zaručene nesmie chýbať?

Čo by nemalo v dielni chýbať?

Z času na čas sa domácim majstrom stane každý chlap. Či chce alebo nie, niekedy sa vyskytne situácia, kedy treba niečo opraviť, skrátiť, vyrobiť či zmajstrovať a tejto chlapskej robote sa jednoducho nevyhne nikto. Potom sú tu domáci majstri, ktorí sa vo svojich projektoch vyžívajú a radi sa realizujú v rôznych smeroch. Z takých môžu mať ich polovičky radosť, viac či menej.

Náradie je teda nutnosťou, preto nie všetko spraví kladivo, klinec a kufrík so šrobovákmi a rôznymi nástavcami. Ak si teda práve zariaďujete novú dielnu a rozmýšľate, čo vám v nej chýba alebo čo by sa vám do nej mohlo hodiť, možno vás inšpirujeme. Samozrejme, nemusíte mať nutne všetky druhy náradia. Výber je potrebné zvážiť z hľadiska potreby, účelu, priestorových možností a aj ceny. Je pravdou, že by sme mohli menovať tisícky druhov náradia a nástrojov a pri niektorej z činností by vám predsa len niečo zachýbalo. Ak však máte svoj chlapský „kútik“ – svoju dielňu, možno sa vám tam hodí práve niečo z nášho výberu.

Najlepšie náradie do dielne

Názov Hodnotenie Detail
Powerplus POWX13700   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Narex ASP 18-2A   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Magg Dielenský ponk   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
DeWalt DWE 4157   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Scheppach HS 100 S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Základné náradie

Je samozrejmé, že dobrá dielňa každého kutila by mala disponovať určitým základným náradím a nástrojmi, ktoré by sa dali považovať za akúsi povinnú výbavu v dielni každého domáceho kutila. Začať môžeme absolútnymi „maličkosťami“. Rozhodne ba nemalo chýbať tradičné kovové kladivo. Samozrejme, ak plánujete klince zatĺkať častejšie, poobzerať sa môžete i po klincovačkenastreľovacej pištoli. Skrutkovanie by nemalo byť problémom pre žiadneho muža. Kufrík so sadou skrutkovačov a rôznymi nadstavcami sú dnes vskutku dostupným tovarom. Prácu i čas však môžete ušetriť s aku skrutkovačom, ktorý je poháňaný akumulátorom.

Za ďalšie drobné náradie môžeme považovať i také náradie ako kombinačky a kliešte. Pre presné meranie výšky, dĺžky či šírky poslúži tradičný meter prípadne dlhšie pásmo. Aby ste nešli z kopca, zaobstarajte si aj vodováhu. Pri pripevňovaní poličky je vodováha veľmi cenným pomocníkom. To, že niekedy skrutkovač stačiť nebude, je zrejmé, pre dotiahnutie určitých spojov možno budete občas potrebovať vidlicové kľúče rôznych priemerov, prípadne si zaobstarajte praktický francúzsky kľúč. Ešte lepšie urobíte, ak vo vašej dielni bude napríklad momentový kľúč. Praktický napríklad aj v prípade výmeny kolies na aute. Zaťahovanie a povoľovanie skrutiek momentovým kľúčom je vskutku praktické.

Pracovný stôl – ponk

Ak sa budete v dielni realizovať, kvalitný pracovný stôl, nazývaný aj ponk, je na nezaplatenie. Podstatné je, aby tento stôl disponoval dostatočnými úložnými plochami. Zásuvky, poličky či skrinky, háčiky na zavesenie náradia a mnoho iného. Pracovná plocha musí byť pevná a odolná. Stôl by mal byť z väčšej časti tvorený z masívnej ocele a plechu. Podstatné je hlavne to, aby bola stabilná platforma – nohy stola. Pracovná doska je prevažne z dreva alebo kovu. Ak však plánujete na takomto stole brúsiť či zvárať, kovová plocha je omnoho praktickejšia, trvácnejšia a bezpečnejšia.

Ponk – pracovný stôl do dielne

Ponk by mal byť vybavený aj zverákom, ktorý vám poslúži na uchytenie rôznych predmetov, s ktorými potrebujete podľa potreby pracovať alebo ich opracúvať či ohýbať. Pozor však, aby bol zverák zo skutočnej ocele a nie nekvalitnej zliatiny. Inak sa ľahko môže stať, že sa zlomí prípadne sa začnú čeľuste deformovať a vtedy nezostáva nič iné ako zverák vymeniť.

Na rezanie a brúsenie

Prvým z hlučnejších prístrojov, ktoré by v dielni nemali chýbať je ľudovo nazývaná „flexa“. Reč je o uhlovej brúske, ktorá v domácnosti dokáže poslúžiť na množstvo pracovných úkonov. Uhlová brúska neslúži len na brúsenie, ale takisto ja rezanie rôznych materiálov ako drevo či kov. Samozrejme, pri kúpe takéhoto náradia je potrebné zvážiť niekoľko parametrov. Predovšetkým samotný výkon, ktorý by sa mal pohybovať na úrovni aspoň 800 – 1200 wattov. Taký výkon by mal postačovať pre bežné práce. Priemer kotúča by mal byť aspoň 140 – 150 mm.

Najlepšie uhlové brúsky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie uhlové brúsky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Vedeli ste, že uhlová brúska nám svojou existenciou pomáha už 98 rokov? V roku 1922 si dal v Stutgarte svoj vynález patentovať Nemec Herman Schmitt. Ak patríte medzi kutilov, ktorí doma stále niečo majstrujú, vďaka za tento vynález. Tzv. flexa je náradím, ktoré reže, brúsi či píli. Prioritne brúska slúži na brúsenie dreva či kovu za pomoci brúsneho kotúča. Avšak bežne sa ňou režú... Prečítať článok

Pílenie a hobľovanie

Práca s drevom je v domácnosti, bez ohľadu na to či bývate v dome alebo byte, jednou z najčastejších. A reč teraz nie je len o výrobe vtáčej búdky. Výroba záhradného nábytku, dreveného zábradlia, jednoduchej lavičky alebo skrátenie poličky či dokonca ukladanie podlahy a potreba presného rezu. Na tento účel poslúži dokonale priamočiara píla. Drobné stolárske práce alebo potreba vytvarovania dosiek do určitého tvaru. Takémuto druhu píly sa hovorí i kmitacia píla. Priamočiara píla je pri práci s drevom veľmi dobrým pomocníkom a niekedy už jednoducho tradičná uhlová brúska nestačí.

Ak plánujete s drevom pracovať častejšie alebo viete, že budete realizovať projekty, kde bude drevo základným materiálom, v takom prípade by vo vašej dielni nemala absentovať kotúčová píla. Tú využijete ešte všestrannejšie. Ručná kotúčová píla umožňuje realizovať kolmý i naklonený a predovšetkým úplne presný rez. Hodiť sa môže hlavne pri projektoch, kde sa chystáte často píliť i väčšie kusy dreva. Ak by ste už potrebovali drevo spracovávať vo veľkom, hodil by sa aj cirkulár.

Práca s drevom v dielni

Pri stolárskych prácach a všeobecne pri práci s drevom neraz potrebuje domáci kutil drevo opracovať. Ak by ste mali každý kus dreva hobľovať ručne, rýchlo by vás zábava prešla. Skosenia hrán, zarovnanie dreveného povrchu alebo odoberanie vrstvy dreva, to zabezpečí elektrický hoblík.

Vŕtanie, vŕtanie a vŕtanie

Pre kutilskú pohotovosť môže postačiť i lepšia akumulátorová vŕtačka, ktorá v mnohých situáciách príde vhod. Takáto aku vŕtačka sa používa nielen na vŕtanie do dreva, plastu či jemného muriva, ale možno ju použiť aj ako skrutkovačku. Základ je, aby ste mali aspoň dva akumulátory a takisto, aby mala aku vŕtačka dostatočný výkon či ľavý a pravý chod.

Ak už sa chystáte vŕtať do tvrdších materiálov ako murivo či oceľ alebo odolné drevo, potrebovať budete elektrickú vŕtačku s vyšším výkonom. Výkonnejšie elektrické vŕtačky disponujú aj reguláciou otáčok – ľavý a pravý chod je samozrejmosťou. Ak však svojpomocne niečo budujete, montujete a potrebujete naozaj silu a výkon, príklepová vŕtačka vo vašej dielni ani náhodou nesmie chýbať. Príklepová vŕtačka dokáže vŕtať rýchlejšie, do tvrdších materiálov a takisto do väčšej hĺbky.

Najlepšie akumulátorové vŕtačky a skrutkovače

Názov Hodnotenie Detail
Güde MS 4.0-150-17 4v1   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Güde BSB 20-201 24 K   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Black &Decker BDCDD186KB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Fieldmann FDV 10251-A   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Powerplus POWX00445   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Maľovanie a natieranie

Aj keď to možno nie je často, časom sa rok čo rok nájde miestnosť v dome či byte, kde by bolo treba vymaľovať. Raz je to spálňa, potom obývačka, detská izba, chodba, kuchyňa alebo špajza. Jednoducho, v domácnosti sa človek nikdy nenudí a ak nechcete zaťažiť rodinný rozpočet drahými maliarskymi prácami, maliarsky valček a štetec by u vás v dielni určite mali byť. Nehovoriac o praktickom rebríku, vďaka ktorému dočiahnete na strop.

Najlepší valček na maľovanie

Byť v takejto pohotovosti však musíte aj v exteriéri. Natieranie drevených latiek, alebo brány či ohrady. V takom prípade by vám však prácu mohla uľahčiť maliarska striekacia pištoľ. Tou nafarbíte väčšie a predovšetkým nepravidelné plochy omnoho rýchlejšie.

Kosenie a kyprenie

V prípade prístrojov, o ktorých bude teraz reč, sa zameriame na majiteľov domov, ktorí majú väčšie či menšie záhrady. Prípadne na majstrov, ktorí sa starajú o záhradu za mestom či v neďalekej dedine. V takom prípade sa nevyhnete určite koseniu trávnika. Otázkou je, o akú výmeru pozemku ide. Ak ide o malú predzáhradku a nejaké trávnaté políčko, v takom prípade stačí investovať do elektrickej kosačky. Ak by ste boli predsa príliš pohodlní, môžete skúsiť aj inteligentné robotické kosačky, ktoré dokážu svoj účel plniť statočne a dnes sú už naozaj veľmi autonómne. Ideálne sú však stále pre pozemky s menšou výmerou.

Tradičná benzínová kosačka si už predsa len poradí s vyššou trávou a väčším pozemkom. Zároveň sa nemusíte obťažovať s nejakým elektrickým káblom alebo sa zaujímať o to, kedy sa kosačka nabíja. Samozrejme, benzínová kosačka je náročnejšia na údržbu.

A ak radi pestujete plodiny či okrasné rastliny, dôležitá je aj starostlivosť o pôdu a jej kyprenie, hoci iba dvakrát do roka. V tomto ohľade treba takisto prihliadať na to, aké máte požiadavky. Elektrické kultivátory sú dnes cenovo veľmi dostupné, tiché, nenáročné na údržbu a jednoduché na manipuláciu. V záhrade ich pokojne obslúži i žena. Samozrejme, musíte mať prístup k elektrickému prúdu. Opäť však ide o záhrady či predzáhradky s menšou výmerou. Na väčšie záhrady, kde je potrebný vyšší výkon a väčší záber sa už bez benzínového kultivátora nezaobídete.

Najlepšie kosačky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie kosačky 2020 – recenzie, test, porovnanie

Vyberáte kosačku? Pomôžeme vám. Zostavli sme pre vás prehľadné tabuľkové porovnanie a viacero podrobných recenzií. Na úvod vám ponúkame výber top modelov, ktoré dopadli najlepšie v domácich, ale aj svetových nestranných testoch. Tabuľky pravidelne aktualizujeme. Najlepšie benzínové kosačky Najlepšie elektrické kosačky Kosačky – recenzie... Prečítať článok

Záhrada ako koníček

V rámci záhrady by sa dalo nájsť množstvo druhov náradia, nástrojov a prístrojov, ktoré by sa každému, kto má v záhradkárstve záľubu hodili. Okrem vyššie spomenutej kosačky by vám nemali chýbať záhradné nožnice na jarný či jesenný strih stromčekov a kerov. Rovnako tak sa hodiť môžu i veľké záhradné nožnice na živý plot. Prípadne rovno elektrické záhradné nožnice, ak máte v záhrade väčšiu časť živého plotu. Základným náradím do záhrady sú určite aj hrable, motyka, rýľ, ale aj fúrik alebo rebrík. Ten predovšetkým v prípade zberu úrody zo stromov.

Zariadenie do domácej dielne

Praktickým prístrojom môže byť napríklad aj fúkačvysávač lístia v jednom. Otravné hrabanie vám zhltne hodiny času. Praktický záhradný vysávač urobí túto prácu násobne rýchlejšie.

Najlepšie vysávače lístia a záhradné fukáre – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie vysávače lístia a záhradné fukáre – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Ak sa vám nechce koncom leta a na jeseň zbierať opadané lístie zo stromov v záhrade, nemusíte. Vďaka ľudskej vynaliezavosti si môžete vybrať z desiatok druhov záhradných pomocníkov, medzi ktorých patrí aj vysávač lístia. Prinášame vám návod, ako si vybrať ten správny vysávač lístia, aké kritériá pri výbere nezanedbať a predstavíme vám aj zopár obľúbených modelov. Najlepšie... Prečítať článok

Ďalšie náradie do dielne

Ako sme už uviedli, ideálne je, ak by bola dielňa vybavená každým druhom náradia. Taká dielňa však neexistuje a vždy bude treba niečo dokúpiť. Ponúkneme vám však ešte niekoľko tipov na praktické náradie a prístroje, ktoré sa každému domácemu kutilovi môžu hodiť.

Jedným z takých je i vzduchový kompresor. Ten sa môže hodiť nielen na dofukovanie pneumatík na aute či duší na bicykli. Ak ide o výkonný kompresor, očistiť silným tlakom vzduchu možno i určité predmety, tesnenia či upchaté odtoky alebo sitká a iné.

Zručnejšiemu majstrovi do dielne zapasuje i zváračka. Práca s ňou si však už predsa len vyžaduje určitú zručnosť a skúsenosť. Zároveň zváračka nemusí byť súčasťou každej dielne. Pre poriadok v dielni, ale aj okolo domu sa môže hodiť priemyselný vysávač. Ten si poradí s hrubými nečistotami a takisto napríklad s jemnou stavebnou sutinou či drevenými pilinami. Napriek tomu, že by sme v menovaní náradia, ktoré by sa do dielne domácemu majstrovi ešte mohlo hodiť, mohli pokračovať, verím, že výberom náradia, nástrojov a prístrojov v našom článku sme vás aspoň trocha inšpirovali.

Najlepšie zváračky

Názov Hodnotenie Detail
Einhell TC-GW 190 D Clasic   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Solution FAST 160   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Tuson SV160-K   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Lorch MicorStick 160 111.1600.0   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Omicron GAMA 166   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 01.08.2020

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár