Zanesená parná žehlička od vodného kameňa či pripálenín: Vyčistiť octom, sódou alebo vymeniť?

Žehlenie patrí v mnohých domácnostiach k málo obľúbeným aktivitám. O to menej obľúbenejšie je čistenie samotnej žehličky, na ktoré sa veľakrát zmôžeme až vtedy, keď je povrch teflónovej žehličky pripálený alebo je parná žehlička zanesená vodným kameňom.

Ako vyčistiť žehličku

Tieto znečistenia sú nepríjemné, pretože sa nedajú len tak zotrieť a žehlené oblečenie dokážu zašpiniť. Čistenie však vôbec nemusí byť zložité a vystačiť si môžete s tým, čo máte doma.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín

Žehlička znečistená pripálením môže zanechávať tmavé stopy na oblečení a pri používaní bude zapáchať, preto jej čistenie netreba odkladať. K pripáleniu často dochádza zanesením žehliacej plochy malými časticami vodného kameňa, čiastočkami vláken z oblečenia či stopami rôznych prípravkov. Ak máte žehličku, ktorej plocha často prihára, možno používate tvrdú vodu a je vhodné častejšie utieranie žehliacej plochy. Žehlička sa, našťastie, dá vyčistiť pomerne ľahko a viacerými spôsobmi. Pri čistení však vždy dbajte na to, aby bola vypnutá, vytiahnutá šnúra a vychladnutá nahrievacia plocha.

Saponát na riad

Bezpečný spôsob čistenia pripálenej žehličky je použitie saponátu na riad, ktorý nie je abrazívny a žehliacu plochu určite nepoškodí a nepoškriabe. Je však vhodnejší na ľahšie pripálenie. Saponát si rozrieďte s vodou a do tohto roztoku namočte uterák. Ten následne umiestnite na rovnú plochu, napr. naspodok umývadla, a položte naň žehličku. Nechajte ju poriadne odmočiť, najlepšie po dobu niekoľkých hodín, a priebežne skúste mäkkou špongiou uvoľniť prihorené miesto na žehliacej ploche. Keď všetko pekne zíde, teflónovú plochu opláchnite vlhkou utierkou a vytrite dosucha.

Sóda bikarbóna

Táto ingrediencia sa bežne používa pri upratovaní pripálených nečistôt, napr. v rúre, ale aj na odstránenie zápachu. Využitie preto nachádza aj pri čistení žehličiek. Zo sódy si vytvorte pastu zmiešaním s vodou v pomere 2 : 1, napr. 2 lyžice sódy s 1 lyžicou vody. Pasta by mala byť dostatočne riedka, aby sa dala rozotrieť na plochu žehličky, ale dostatočne pevná, aby sa neroztekala a nezatiekla do otvorov na paru, ktorým sa pri nanášaní vyhnite. Pastu nechajte pár minút pôsobiť a následne zotrite handričkou. Ak je plocha viac pripálená, tak pred zotretím môžete použiť mäkkú kefku alebo špongiu na uvoľnenie pripáleniny. Žehličku očistite vlhkou handričkou a parné otvory vytrite vatovými tyčinkami.

Pripáleniny na žehličke

Zubná pasta

Na čistenie pripálenín môžete použiť aj zubnú pastu, ktorá dokáže efektívne uvoľniť pripálenie. Použite však obyčajnú bielu pastu, žiadne novinky s ovocnými príchuťami alebo čiernym uhlím. Zubnú pastu je potrebné naniesť na plochu žehličky tak, aby sa nedostala do parných otvorov, a nechať pôsobiť aspoň 5 minút. Následne použite mäkkú handričku alebo špongiu, ktorá vám pomôže uvoľniť pripálené časti. Po uvoľnení pripálenia handričkou opatrne stiahnite zvyšky pasty a čistou vlhkou handričkou poumývajte povrch. Je vhodné taktiež žehličku spustiť a párkrát uvoľniť paru, aby sa vypláchli otvory, ak sa do nich náhodou dostali kúsky pasty. Následne žehličku vytrite dosucha a parné otvory vyčistite vatovými tyčinkami.

Ocot

Ocot si dokáže poradiť s čistením mnohých miest v domácnosti, vrátane pripálenej plochy žehličky. Ocot si rozrieďte malým množstvom vody a pripravte tak roztok. Do roztoku namočte handričku a vyžmýkajte. Pripravte si žehličku. Ak bude teplá, čistenie vám pôjde rýchlejšie. Žehličku teda rozohrejte, ale len nakrátko. Teplota by mala byť taká, aby ste sa žehličky mohli dotknúť bez popálenia. Následne vezmite handričku a začnite plochu žehličky utierať krúživými pohybmi, kým sa pripálenina nerozpustí.

Ak sa nikam neponáhľate, môžete to urobiť aj bez rozohriatia žehličky. Uterák namočte do octového roztoku a položte ho na rovnú plochu, napr. na dno kuchynského umývadla. Na uterák položte žehličku a nechajte ju 30 minút odmočiť. Po odmočení skúste handričkou pripáleninu uvoľniť. Ak nejde ľahko, nechajte ju odmočiť dlhšie. Ak pôjde dole bez problémov, po vyčistení plochu utrite čistou vlhkou handričkou, čím odstránite zvyšky octu, a vytrite dosucha. Táto metóda sa dá použiť i pri hrdzavení žehličky, čo sa môže stať pri starších modeloch, ktoré nemajú antikoróznu povrchovú úpravu.

Najlepšie parné generátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie parné generátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Toto zariadenie môžeme nájsť aj pod menom parná žehlička, systémová žehlička, parná stanica alebo spomínaný parný generátor. Na názve tak úplne nezáleží, skôr záleží na tom, aký prínos môže mať toto zariadenie pre vás a vašu domácnosť. Medzi typické domáce práce patrí určite aj žehlenie. A obľúbená činnosť to práve nie je. Parná či systémová žehlička je skvelým pomocníkom, ktorý vám dokáže... Prečítať článok

Soľ

Čistenie soľou sa neodporúča vždy – niektoré žehličky môžu mať príliš citlivý povrch, ktorý by zrniečka soli ľahko poškriabali. Túto metódu preto voľte len vtedy, ak ste si istí, že to vaša žehlička zvládne. Na čistenie budete potrebovať noviny, ktoré rozprestriete na žehliacu dosku, a kuchynskú soľ, ktorú rozsypete po novinách. Žehličku zapnite a začnite ňou jemne prechádzať po kryštálikoch soli krúživými pohybmi. Všímajte si, ako soľ pôsobí na plochu žehličky a či sa pripálenina pomaly uvoľňuje. Takto môžete prispôsobiť tlak na žehliacu dosku alebo množstvo soli. Po vyčistení stačí vychladenú žehličku utrieť suchou handričkou a noviny so soľou zbaliť a vyhodiť.

Čistá parná žehlička

Obrúsky do sušičky

Obrúsky do sušičky obsahujú chemikálie, ktoré pomáhajú dodať bielizni mäkkosť a jemnosť. Zároveň však veľmi dobre fungujú aj pri čistení a využívajú sa napr. na uvoľňovanie pripálenín z hrncov a panvíc. Rovnako dobre poslúžia pri pripálenom povrchu žehličky. Obrúsky stačí rozložiť na žehliacu dosku a rozohriatou žehličkou po nich prechádzať, kým sa pripálený spodok neuvoľní.

Sú skvelým riešením aj vtedy, ak sa vám podarí žehličkou prejsť po niečom plastovom, napr. potlače obrázkov na detskom oblečení alebo ochranná časť pracovného oblečenia. Vtedy je potrebné odstrániť najväčšie zvyšky škrabkou, ktorá by mala byť plastová, aby sa povrch nepoškriabal. Pripálený plast by ste mali odstraňovať, kým je žehlička iba teplá, nie horúca. Zvyšky, ktoré už nie je možné manuálne odstrániť, môžete uvoľniť práve prechádzaním žehličky po obrúskoch do sušičky.

Najlepšie žehličky

Ak už s čistením nič nepomáha, je najvyšší čas vymeniť žehličku za novú. V našej tabuľke vám ponúkame najlepšie modely parných žehličiek.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal FV 9845 E0   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Tefal FV 9867 E0   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Electrolux E6SI1-6PG   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Rohnson R-332   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux EDB 1720   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa

Žehličky bývajú zanesené vodným kameňom hlavne v oblastiach s tvrdou vodou. V bežnom prípade by malo stačiť žehličku odvápňovať raz za 4 – 6 mesiacov, podľa frekvencie žehlenia. Nie ste si istí, či je vaša žehlička zanesená? Spoznáte to podľa niekoľkých znakov. Pri žehlení môže žehlička zanechávať na oblečení škvrny a mať lepkavý povrch. Plocha žehličky po oblečení nebude kĺzať hladko a ľahko sa bude pripaľovať. Pri použití pary sa neraz stane, že cez otvory vyletia biele šupinky, teda nánosy minerálov. Ak teda zistíte, že vaša žehlička má problém, poradiť si môžete použitím automatického programu aj manuálne.

Čistiaci program

Mnoho nových modelov parných žehličiek už ponúka automatické odvápňovacie programy. Ak takýmto programom vaša žehlička disponuje, určite ho využite. Pre konkrétny postup si prečítajte návod. V mnohých prípadoch stačí do žehličky naliať novú vodu a spustiť program, ktorý sa vodného kameňa zbaví parou, no niektoré využívajú špeciálne odvápňovacie prostriedky, ktoré si môžete zakúpiť samostatne. Riaďte sa pokynmi od výrobcu, predovšetkým vtedy, ak je vaša žehlička ešte stále v záruke. Môže sa totiž stať, že výrobca varuje pred použitím octu alebo iných domácich prostriedkov a ich použitím by ste porušili pravidlá záruky.

Čistenie žehličky od vodného kameňa

Ocot

Ocot je účinný prostriedok, ktorý vždy zaberá na vodný kameň, a dá sa využiť aj na odvápnenie žehličiek. Nepoužívajte ho však v koncentrovanej forme, ale vždy zriedený s vodou v maximálnom pomere 1 : 1 (ideálne použite viac vody než octu). Roztok octovej vody vlejte do prázdnej nádržky na vodu a žehličku zapnite. Dôležité je žehličku spustiť na najvyššiu teplotu a zopárkrát ju nechať vygenerovať paru, aby sa roztok dostal aj cez otvory na ploche. Následne žehličku vypnite a nechajte roztok pôsobiť vo vnútri približne 30 minút.

Po uplynutí tejto doby nádržku vyprázdnite a skontrolujte, či je ešte stále zanesená. V takom prípade celý postup zopakujte. Ak je čistá, nádržku vypláchnite čistou vodou a vlejte do nej novú vodu. Žehličku zapnite a párkrát spustite paru, aby sa prepláchli aj otvory na ploche. Nádržku na vodu vypláchnite niekoľkokrát, čím sa zbavíte pachu z octu aj uvoľnených nánosov vodného kameňa. Nakoniec nádržku vypláchnite a vytrite dosucha aj s plochou žehličky a otvormi na paru.

Najlepšie cestovné žehličky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie cestovné žehličky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Cestovné žehličky sú úplne normálne žehličky, ktoré disponujú rovnakými funkciami ako tie klasické. Samozrejme, v závislosti od konkrétneho typu či značky. V porovnaní s nimi sú však podstatne menšie a ľahšie, majú nižší príkon, a teda i výkon, menšiu nádobku na vodu a zväčša i menej funkcií. Inak povedané, sú stvorené na cesty. Ak si plánujete takýto kúsok zaobstarať, poradíme vám... Prečítať článok

Ako predchádzať znečisteniu žehličky

Častému znečisteniu pripálením alebo zanesením vodným kameňom môžete predchádzať zvýšenou starostlivosťou o žehličku, čím zvýšite aj jej životnosť.

  • Častejšie čistite – Po použití žehličky môžete plochu utrieť handričkou, čím odstránite zvyšky, ktoré sa môžu pripaľovať. Ak máte samočistiaci program, využívajte ho pravidelne.
  • Používajte destilovanú vodu – Pokiaľ žijete v oblasti s tvrdou vodou a neustále musíte žehličku odvápňovať, skúste použiť destilovanú vodu, ktorá je zbavená minerálov, čím predídete zanášaniu.
  • Naučte sa, čo a ako môžete žehliť – Niektoré látky sú príliš jemné na žehlenie a zvládnu len naparovanie. Nesprávnym nastavením teplôt ničíte nielen oblečenie, ale prispievate aj k pripaľovaniu žehliacej plochy.
  • Poznajte svoju žehličku – Pribalený návod si dobre preštudujte, aby ste poznali, aké programi a možnosti žehlička ponúka a mohli ľahko určiť, aké nastavenia zvoliť pri rôznych typoch oblečenia.
  • Žehlite cez ochrannú vrstvu – Jemné a syntetické látky je lepšie žehliť cez ochrannú vrstvu, napr. tenkú látkovú vreckovkou, ktorá predíde pripaľovaniu.
Hodnotenie článku:
(82.6%)

Pulbikované dňa: 02.01.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/01/2023 14:51
Marta

Mám naparovaciu žehličku Tefal FV 9845 E0 Ultimate Pure a na čistenie používam ocot. Je to dlhoročná klasika, ktorá ma zatiaľ nesklamala. Plocha na žehlenie je kvalitná a netreba ju čistiť nejako extra často, ale sem tam je údržba nutná. Celkovo som s touto žehličkou spokojná, žehlí sa s ňou dobre a vadí mi len vyššia váha, no na druhej strane na bielizeň nie je nutné tlačiť, aby sa zbavila záhybov, lebo váha žehličky na ne tlačí sama… :-)

Pridať komentár