Viete, ako vybrať správnu tapetu?

Tapety na stenu nepatria minulosti. V súčasnosti zaznamenali veľký návrat a stali sa obľúbeným doplnkom nejednej modernej domácnosti. Izby zútulnia a príjemne ich oživia.

Samolepiaca tapeta žiarivé slnečné lúče

Foto: Dovido.sk

Správne zvolená farba a motív tapety dokáže izbu presvetliť, opticky zväčšiť, zúžiť či predĺžiť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako s tapetou tieto malé zázraky docieliť.

Viete, ktorú izbu tapetou ozdobíte?

Skôr ako sa na nákup tapiet vyberiete, ujasnite si, v ktorej izbe chcete steny tapetou oživiť. Jej motív prispôsobte celkovému charakteru miestnosti. V obývačke môže byť tapeta na stenu farebnejšia a živšia. Prijímate v nej návštevy a trávite väčšinu svojho voľného času. Obývačka niečo energickejšie určite znesie. Vychádzajte zo zariadenia a doplnkov, ktoré už v obývačke máte. Keď chcete tapetou docieliť harmóniu, stavte na niečo jemnejšie. Pestrejšia tapeta sa môže stať dominantným prvkom, ale len v tom prípade, že jej všetko ostatné v izbe podriadite.  

Tapetou môžete spestriť interiér všetkých izieb, ktoré doma máte. Oživte ňou malú chodbu, do ktorej neprenikne veľa svetla. V spálni vám tapeta pomôže vytvoriť príjemnú relaxačnú atmosféru a prispeje k pokojnému spánku. V detskej izbe podporí fantáziu a kreativitu.

Fototapeta Nemo v kúpeľni

Foto: Dovido.sk

S tapetou na stene izba hneď pôsobí inak 

Väčšie izby znesú aj tmavšie farby a väčšie vzory, ale ani s nimi to netreba preháňať. Nezabúdajte, že tapetu budete mať každý deň na očiach. Nepodľahnite chvíľkovému ošiaľu. Jej výber si dobre premyslite. Pri malej izbe sa zamerajte na svetlé tapety s malými vzormi. Izbu to presvetlí a bude pôsobiť väčšia. So správne zvolenou tapetou dokážete zázraky. Keď chcete, aby izba, v ktorej tapetu použijete, pôsobila nižšie a širšie, vyberte tapetu s vodorovným vzorom. V prípade, že chcete izbu predĺžiť, zamerajte sa na tapety so zvislými pruhmi.

Rovnaká a predsa iná

Tapeta je doplnkom. Nelepte ju od podlahy po strop. Zvýraznite ňou jednu stenu alebo jej časť. Dopredu si premyslite, kde a akú tapetu na steny nalepíte. Z veľkého množstva tapiet, ktoré sú momentálne v ponuke, si vyberte takú, ktorá nenaruší celkový štýl domova. Hlavnou úlohou tapety je zútulniť domácnosť. Vyberajte ju za denného svetla. Umelé osvetlenie môže motív a farbu tapety skresliť. Doma nakoniec prídete na to, že tapeta, ktorú ste si vybrali, vyzerá úplne inak.

Papierová, vliesová, vinylová. Ktorú si vyberiete?

Na trhu sa najčastejšie stretnete s tromi druhmi tapiet. Papierovou, vliesovou a vinylovou. Každá má výhody, ale aj určité nedostatky. 

Fototapeta v tieni mrakodrapov

Foto: Dovido.sk

Papierové tapety

Charakterizuje ich najnižšia cena a najširšia škála motívov. Na trhu sú najdlhšie, ale manipulácia s nimi je náročnejšia. Lepidlom treba natrieť tapetu, aj stenu na ktorú tapetu lepíte. Papier musí lepidlom nasiaknuť, aby zmäkol a pracovalo sa s ním ľahšie. Dávajte pozor, aby sa vám tapeta pri lepení nepotrhala.
 
Papierové tapety sa z dvoch dôvodov dnes využívajú najmä v detských izbách. Prvým je finančná nenáročnosť, druhým skutočnosť, že deti rýchlo rastú a tapety treba ich meniacemu sa vkusu prispôsobiť častejšie.

Vliesové tapety 

Sú novšie, ale vo svete tapiet si rýchlo našli svoje pevné miesto. Vyrábajú sa z netkanej textílie, ktorá je zhotovená z polyesterových a celulózových vlákien. Stenám dovolia dýchať. Zachovávajú si vysokú pevnosť, stálofarebnosť a plasticitu. Prispôsobia sa všetkým hrbolčekom na nerovnostiam, ktoré sa na stenách nachádzajú. Na stenu sa lepia špeciálnym lepidlom za sucha. Keď vliesovú tapetu zle nalepíte, pokojne ju odlepte a posuňte tak, ako treba. Nič sa jej nestane.

Fototapeta záhady vesmíru

Foto: Dovido.sk

Vinylové tapety

Vyrábajú sa z umelej hmoty a celulózy. Majú dobré izolačné vlastnosti a dlhú životnosť. Sú veľmi odolné a dajú sa umyť. Používajú sa najmä v miestnostiach s vyššou vlhkosťou.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 16.11.2021


Pridať komentár