Akú mikrovlnnú rúru? Samsung, Whirlpool alebo Electrolux

V súčasnosti mikrovlnky obsahujú množstvo inovatívnych a praktických funkcií. Výber je vskutku široký, preto treba vedieť, podľa čoho mikrovlnku vyberať.

Mikrovlnná rúra

Odpovedzte si na otázky, aké kritériá má mikrovlnná rúra spĺňať, aké funkcie mikrovlnka ponúka, je dôležitý objem mikrovlnky či to, aký je ideálny výkon mikrovlnky?

Najlepšie mikrovlnky voľne stojace

Názov Hodnotenie Detail
Samsung F300G MS23F301TAS   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Klarstein Luminance Prime 28 l   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Beko MOC 20100 W   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Daewoo KOR 6S3BR   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung MS23F301TAS   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Panasonic NN-DF383BEPG   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie vstavané mikrovlnky

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein Luminance Steam   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Bosch BFL523MS0   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Gorenje BM 300 X   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch BFL634GS1   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Beko MGB 25332 BG   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
datartdatartdatart
Indesit MWI 122.2 X   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Parametre výberu mikrovlnky: Umiestnenie

Prvým dôležitým rozhodnutím je, či chcete mikrovlnnú rúru voľne stojacu alebo určenú na zabudovanie. Záleží to najmä od usporiadania a štýlu vašej kuchyne. Treba si uvedomiť, že zabudovateľné spotrebiče sú často drahšie a kapacitne menšie. Vstavaná mikrovlnná rúra je zabudovaná do kuchynskej linky a nie je možné s ňou voľne manipulovať. Potrebná je prítomnosť elektrickej zásuvky v blízkosti daného miesta a takisto, aby bolo miesto dostatočne odvetrávané. Jej výhodou však je, že neruší celkový ráz kuchyne.

Voľne položenú mikrovlnku môžete, naopak, ľubovoľne premiestňovať podľa svojich potrieb. Rovnako tak by voľne stojaca mikrovlnná rúra mala byť na vzdušnom mieste, aby nič nebránilo odvetrávaniu. Treba však povedať, že novšie kuchynské linky poväčšine počítajú so vstavanými spotrebičmi.

Výkon a príkon mikrovlnnej rúry

Výkon značí, ako rýchlo bude jedlo zohriate alebo pripravené. Výkon sa udáva vo wattoch a u klasických mikrovlniek je to zhruba 600 – 1 200 W. Logicky teda vyšší výkon značí, že jedlo bude pripravené, zohriate rýchlejšie.

Vstavaná mikrovlnná rúra

Príkon je údaj, ktorý určuje spotrebu elektrickej energie. Tiež sa udáva vo wattoch a pre ekonomický chod domácnosti je dôležitý v prípade, že používanie mikrovlnnej rúry je u vás počas dňa na bežnom poriadku.

Hodnoty výkonu a príkonu podobné sú často podobné. Príkon sa pohybuje v rozmedzí od 700 až 3 000 W. Ovplyvňujú to rôzne funkcie, ktorými mikrovlnky disponujú (gril, rozmrazovanie). Pri výbere sa treba zamerať na mikrovlnky, ktoré majú čo najvyšší výkon a pritom či najnižší alebo rovnaký príkon.

Objem mikrovlnky

Objem mikrovlnných rúr sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 40 l. Mikrovlnky od 14 do 20 l sa považujú za malé mikrovlnné rúry a nič väčšie ako tanier do nich nedostanete. Mikrovlnky nad 32 l sú rozmernejšie, okrem taniera do nich vložíte aj rozmernejšie podnosy, plechy či misky.

Otočný tanier má zvyčajne priemer 24 až 32cm. V prípade väčšieho zariadenia je priemer taniera väčší.

Energetická trieda

Pri výbere mikrovlnky je, samozrejme, dôležitý aj údaj, ktorý hovorí o spotrebe elektrickej energie. Označuje sa písmenami A, B, C, D, kategória A je pritom najšetrnejšou.

Mikrovlnná rúra mikrovlnka

Výrobok s označením A+++ ušetrí oproti kategórii D až o 50 % elektrickej energie viac.

Klasická vs. multifunkčná mikrovlnka

Klasické mikrovlnky slúžia predovšetkým na zohrievanie jedla. Dnešné multifunkčné mikrovlnky však toho dokážu omnoho viac.

Mikrovlnka dokonca dokáže nahradiť rúru na pečenie. Hoci má menší objem, dokáže upiecť mäso či koláč rovnako kvalitne ako elektrická rúra. Dokonca pečie rýchlejšie, vďaka menšiemu objemu a koncentrácii horúceho vzduchu.

Samozrejmou funkciou u klasických aj multifunkčných mikrovlnných rúr je rozmrazovanie. Jednou zo špecifických funkcií spojenou s rozmrazovaním je funkcia Jet Defrost (potraviny sú rozmrazené až 7x rýchlejšie ako pri bežnom rozmrazovaní). U multifunkčných modelov nechýba ani možnosť grilovania či varenia.

Špecifickou funkciou je Crisp, využitie grilovania, zapekania a varenia naraz. K príprave pokrmu je vhodné použiť špeciálnu panvicu (misku). Multifunkčné mikrovlnky obsahujú aj praktickú funkciu teplo - vzduch. Teplo je pri jej použití rovnomerne rozvádzané po celom objeme mikrovlnnej rúry a pokrm tak možno pripraviť rýchlo a chutne.

Tzv. Steam funkcia alebo varenie v pare funguje na princípe mikrovĺn, ktoré postupne zmäkčujú potraviny a zároveň ich naparujú. V niektorých modeloch môžete nájsť taktiež funkciu samočistenia.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 07.08.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár