Ako používať IPL epilátor? Má nežiaduce účinky v tehotenstve?

Odstraňovanie chĺpkov IPL epilátorom má oproti iným metódam svoje nesporné výhody – ide o jednoduchú a bezbolestnú procedúru s dlhotrvajúcim účinkom.

Ako používať IPL epilátor?

Aby ste ale využili tieto výhody naplno, musíte dodržať správny postup a zopár základných zásad. V článku vám prezradíme, ako na to.

Najlepšie IPL epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Philips Lumea Prestige   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Braun Silk-Expert   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips Lumea Advanced   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philips SC1994/00 IPL   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Braun Silk-expert épil 9   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Bezbolestne a dlhodobo

IPL epilácia funguje tak, že epilátor vysiela smerom k pokožke a k chĺpkom impulzy svetla s určitým rozsahom vlnovej dĺžky (odtiaľ skratka IPL – Intense Pulse Light – intenzívne pulzné svetlo). Toto svetlo zahrieva chĺpky a narušuje ich štruktúru až ku korienkom, následkom čoho vypadávajú. Chĺpky zvyčajne o nejaký čas dorastú, preto musíte IPL epiláciu niekoľkokrát opakovať. Potom môže byť jej účinok dlhodobý či dokonca trvalý.

IPL epilácia je bezbolestná a pokožku dráždi minimálne. Táto metóda je však vhodná iba pre ľudí so svetlejšou pokožkou a tmavými chĺpkami. V blond, ryšavých či sivých chĺpkoch sa totiž nenachádza dostatok melanínu, čo je práve látka zodpovedná za zahrievanie pri ožiarení svetlom z IPL epilátora.

Hladké nohy po epilácii IPL epilátorom

Používanie IPL epilácie má aj svoje obmedzenia – vyhnite sa jej v tehotenstve či v období dojčenia, pri kožných či srdcovocievnych ochoreniach, rakovine či epilepsii. Kontraindikáciou je taktiež alergia na slnko či UV žiarenie, liečba vitamínom A, tetovanie alebo permanentný mejkap. Ak si nie ste ístí, poraďte sa o použití IPL epilátora s lekárom.

Ako používať IPL epilátor

Nasledujúci návod je iba všeobecný, pred použitím IPL epilátora by ste si určite mali prečítať návod na použitie, aby ste prístroj správne nastavili.

1. Oholená pokožka je polovica úspechu

Možno sa to bude zdať ako nezmysel, no účinnosť IPL epilácie zvýšite tým, že epilované miesto najprv oholíte. Svetlo si tak nájde lepšiu cestu ku korienkom chĺpkov, ktoré sa nebudú zbytočne zahrievať na povrchu a páliť.

Aj holenie dokáže pokožku podráždiť, preto si dané miesto ohoľte aspoň niekoľko hodín pred začatím epilácie. Pokožka sa tak stihne aspoň čiastočne zregenerovať.

2. Nastavte si správnu intenzitu svetla

Rôzne farby pokožky si vyžadujú rôznu intenzitu svetla. Na IPL epilátore ju preto nastavte ešte pred použitím. Pri tomto kroku sa riaďte návodom na použitie, niektoré IPL epilátory totiž majú funkciu rozpoznávania pokožky a intenzitu nastavia automaticky.

Nastavenie intenzity svetla na IPL epilátore

Pri prvom použití by ste nastavenú intenzitu mali vyskúšať na menej citlivom, no dobre viditeľnom mieste – napr. na lýtku. Ak pri epilácii pociťujete bolesť, pálenie či máte nepríjemný pocit, znížte intenzitu.

3. Epilujte správnym nadstavcom

K väčšine IPL epilátorov je pribalených viacero nadstavcov na rôzne časti tela. Líšia sa veľkosťou okienka – ten najširší využijete na veľké plochy, užší zasa napr. na podpazušie či oblasť bikín. Nadstavce na tvár majú obvykle integrovaný aj UV filter, aby epilátor nebol škodlivý pre váš zrak. Nadstavce preto pri epilácii obmieňajte podľa epilovanej časti tela, aby ste dosiahli najlepší výsledok.

Dĺžka celého procesu je porovnateľná s epiláciou klasickým epilátorom. Zaberie vám iba niekoľko minút, v závislosti od epilovanej časti tela (lýtko cca 10 min, podpazušie do 3 min, tvár ešte menej).

Najčastejšie otázky ohľadom IPL epilácie

  • Nie je epilácia laserom účinnejšia?

Laserový lúč sa skladá iba z jedinej vlnovej dĺžky, takže dokáže teplom lepšie zasiahnuť korienok chĺpka. Epilácia laserom je teda omnoho účinnejšia a má dlhodobý účinok. Laserové epilátory sú však viac než desaťnásobne drahšie ako IPL epilátory a ich použitie sa spája s rizikami poškodenia pokožky či zraku. Nájdete ich preto iba v špecializovaných pracoviskách, kde sa venujú estetickej medicíne.

Epilácia nôh pomocou IPL epilátora

  • Môžem sa po IPL epilácii opaľovať?

Bezprostredne po IPL epilácii by mala vaša pokožka odpočívať aspoň deň, aby sa spamätala z prvotného „šoku“. Ďalšie cca 2 týždne by ste si epilovanú pokožku mali chrániť buď oblečením, alebo opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom.

  • Ako často môžem IPL epilátor používať?

Počas prvých dvoch mesiacov sa odporúča epilovať každé 2 týždne. Následne postačí, ak budete epiláciu vykonávať raz za 1 – 2 mesiace, aby ste si hladkú pokožku udržali. Samozrejme, tento interval sa môže líšiť v závislosti od toho, ako rýchlo vám rastú chĺpky. Vo všeobecnosti by ste IPL epilátor nemali používať častejšie ako raz za 2 týždne. Zbytočne tým iba podráždite pokožku, no účinnosť epilácie ďalej nezvýšite.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 26.09.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

15/06/2020 06:16
Sisa

Dobrý deň chcem sa spýtať či môžem IPL epilátor použiť na tvár v 33tyzdni tehotenstva.Za odpoveď vopred ďakujem.

04/10/2019 15:10
Bejka

Epilácia IPL epilátorom vyzerá ako naozaj dobrá vec. Hoci ide o pomerne drahú záležitosť, vzhľadom na dlhodobý účinok sa doň oplatí investovať. Hladké nohy celý rok? Brala by som.

Pridať komentár