Kedy a ako často meniť matrac? Typy a výplň prezradia životnosť matraca

Vedeli ste o tom, že spánkom strávite až 30 % života? Samozrejme, to sa týka priemerného človeka, no väčší spachtoši strávia v posteli ešte viac času. Okrem toho sme zvyknutí už v posteli aj jesť, pozerať seriály a videá, rozprávať sa, oddychovať či pracovať na notebookoch. Spánok a aj posteľ sú teda jedným z najdôležitejších faktorov v našom živote. Na kvalitný spánok nepotrebujete len dobrý rám postele, ale hlavne kvalitný matrac. A ten nestačí kúpiť len raz za život, pretože aj matrace sa opotrebovávajú.

Kedy a ako často meniť matrac?

Ako často meniť matrac? Životnosť matraca sa väčšinou pohybuje od 5 do 10 rokov, no záleží na viacerých faktoroch, ktoré môžu jeho životnosť predĺžiť aj skrátiť. Záleží napríklad aj na tom, aký matrac si kúpite, na kvalite podkladu – rošte, alebo aj na tom, ako sa s daným matracom zaobchádza. Matrac treba aj raz za čas vyvetrať a ak sa to s daným typom matracu dá, tak aj vyprať. Čo sa týka hygienického hľadiska, tak z toho sa odporúča vymieňať matrac ešte častejšie – každé 4 roky. Ako to teda je? Kedy je najlepšie vymeniť matrac a v akom prípade je dobré do matracu investovať? V dnešnom článku sa vám pokúsime vysvetliť všetky dôvody, prečo je potrebné meniť matrac a hlavne, ako často je to ideálne.

Najlepšie matrace

Názov Hodnotenie Detail
Dormeo Fresh Prima Platinum   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Dormeo Siena   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Dormeo iMemory S Plus   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Dormeo Aloe Vera Plus   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Dormeo Air+ Comfort   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Mýty o výmene a starostlivosti o matrace

Niekedy vám nákupy matraca môžu pripomínať nákupy osobného automobilu. Musíte si vybrať značku, zloženie a cenové rozpätie. Tiež by ste si mali o tejto tematike dostatočne naštudovať, aby ste vedeli, na čo všetko sa máte zamerať. Pri vzdelávaní sa treba rozlíšiť, čo je naozaj pravda a čo sú len mýty, ktorými sa množstvo ľudí riadi, no vlastne ani nevedia prečo. V tejto časti sa vám budeme snažiť vyvrátiť tie najčastejšie mýty.

1. Matrac je potrebné vymeniť po 8 rokoch

Na väčšine stránok nájdete: „Matrac musíte vymeniť každých 8 rokov!“. Kto však stanovil toto číslo? A ako niekto môže vedieť, či váš matrac vyzerá už po 5 rokoch úplne zničene alebo aj po tých 8 rokoch ako nový? Samozrejme, za tých 8 rokov sa na ňom vyspíte veľakrát, no ak je matrac vyrobený z dobrého materiálu a vy sa oň správne staráte, nemusíte ho meniť ani po tých 8 rokoch.

Predstavte si, že váš matrac je ako pár kvalitných topánok na behanie. Takéto topánky vám beh uľahčujú, nebolia vás kolená, predchádzate s nimi zraneniam a vďaka nim môžete bežať rýchlejšie. Presne tak to je aj s matracom, až na to, že to nie je beh, ale spánok. No a kedy ho vymeniť? Môže to byť aj vtedy, keď nespĺňa to, čo by mal. Ráno sa budíte polámaní a necítite sa na ňom pohodlne.

2. Matrac by sa mal pravidelne otáčať, aby ste ho udržali v dobrom stave

Sú matrace, ktoré sú vyrobené jednostranne, no sú aj také, ktoré majú letnú a zimnú stranu. Tento mýtus, že by ste teda mali matrac pravidelne otáčať, sa nedá zobrať globálne, na všetky matrace. Je to možné len pri tých, ktoré majú strany rozdielne. Ako teda využiť matrac čo najlepšie a vyhnúť sa bolestiam chrbtice?

Spánok na zlom matraci

Ideálne je spať v rôznych polohách a na viacerých miestach matraca, aby sa celý povrch rovnomerne vyležal a nevznikali tak v matraci priehlbiny a diery. Tiež môžete matrac ochrániť tým, že ho raz za čas otočíte a medzitým vyvetráte, no nemusí to byť každý mesiac, ani nejako pravidelne. Zapamätajte si, že potom, ako si matrac kúpite, je potrebné ho prevracať každé dva týždne počas prvých dvoch mesiacov.

3. Správny matrac by mal zabrániť otrasom pri otáčaní

Bábätká sa začínajú prehadzovať už v 4 mesiacoch života a v dospelosti je toto prehadzovanie 75-krát častejšie. Môžu to byť len pohyby zo spánku, no aj poriadne otočky a nadhadzovanie. Samozrejme, každý sa prehadzuje inak a záleží aj na tom, či máte hlboký, pokojný spánok alebo máte noc, keď si neviete nájsť miesto a neustále sa prehadzujete.

Ani ten najkvalitnejší a najlepší matrac nezabráni takýmto intenzívnym otrasom v noci, preto aj keď sú partneri, odporúčajú sa použiť dva matrace namiesto jedného veľkého. Okrem matraca záleží aj na rošte, ktorý, ak je nekvalitný, tak otrasy prenáša a nepomôže ani ten najlepší a najdrahší matrac. Kvalitný matrac dokáže len znížiť intenzitu týchto otrasov a vďaka tomu sa vám aj vášmu partnerovi bude lepšie zaspávať.

Vlastnosti rôznych materiálov

Na trhu teraz nájdete množstvo rôznych materiálov, z ktorých sa matrace vyrábajú a je to jeden z najdôležitejších faktorov, ktoré vplývajú na jeho životnosť. Akýkoľvek matrac z kvalitnejších materiálov vám vydrží oveľa dlhšie než ten, kde boli použité lacnejšie materiály. Podľa tohto sa potom odvíja aj cena daného matracu.

Výber kvalitného matraca

Pružinový matrac

Matrace s pružinovou vrstvou obsahujú podporný systém zatočených cievok, ktoré umožňujú rovnomerné rozloženie váhy po celom matraci. Patria k tým lacnejším variantom a je to skôr ten zastaralejší typ matracov, ktorý sa však dodnes často používa. Môže vydržať až 10 rokov, často je to aj dlhšie. Opäť záleží aj na starostlivosti a na tom, či sú rozdelené na letnú a zimnú stranu. Tak sa opotrebenie rozloží.               

Pamäťová pena

Pri matracoch z pamäťovej peny si môžete vyberať z rôznych typov materiálov a hustôt, ktoré sa potom podieľajú na tom, ako dlho daný matrac vydrží. Preto teda nemôžeme určiť, ako dlho vám tento matrac vydrží, pretože je to naozaj individuálne. Tieto matrace patria jednoznačne k tým drahším na trhu, no o to viac získate na kvalite a pohodlí počas spánku. So správnou starostlivosťou vám tento matrac priemerne vydrží od 10 do 15 rokov.

Latex

Latexový matrac sa vyrába z prírodného kaučuku alebo synteticky, a jeho výdrž sa môže líšiť v závislosti od toho, či sa ide o jeho organickú alebo syntetickú verziu. Latexové matrace sú obľúbené hlavne preto, lebo si dokážu svoj komfort udržať dlhé roky. Podľa amerického inštitútu Sleep Help Institute niektoré latexové matrace majú záruku výdrže až na 25 rokov. Tieto matrace sú výhodné svojou ľahkosťou, vzdušnosťou a anatomickými vlastnosťami.

Matrac z pamäťovej peny

Hybrid

Hybridné matrace sa odlišujú od ostatných tým, že sú spojením pružinových a penových matracov. Väčšinou je to tak, že sa skladajú zo základnej vrstvy peny, potom nasleduje nosný systém pružinových cievok a v hornej vrstve je ďalšia pena. V tomto prípade nie je výdrž taká dlhá, ako u ostatných druhov matracov. Pružiny v strednej vrstve sa počas rokov prederú a stávajú sa čoraz viac nepohodlnými. Takýto hybridný matrac je potrebné vymeniť už po 6 rokoch používania.

Matrac s „vankúšovou“ vrstvou

Matrac s vankúšovou vrstvou je výhodný hlavne svojou pohodlnosťou. Ide o typ matraca, v ktorého vonkajšej vrstve sa nachádza hrubšia vrstva a vďaka nej je matrac ešte o čosi viac pohodlný. Dalo by sa to vysvetliť aj tak, že medzi vami a matracom je vrstva veľkého vankúša. Mínusom u tohto matraca je, že sa môže táto vankúšová vrstva u lacnejších modelov preležať, začne sa oddeľovať, povrch bude nerovný a vy sa tak nebudete môcť dobre vyspať. Toto sa stáva väčšinou už po 7 rokoch používania.

Vodná posteľ

Matrace do vodnej postele si môžete zaobstarať v dvoch variantoch – tvrdšie a mäkšie. Tvrdšie matrace sú tradičným druhom vinylových matracov do vodných postelí. Na druhej strane, tie mäkšie matrace sú uzavreté v penovom obale a podobajú sa tým klasickým druhom. Aj keď sa celkovo vodné postele stávajú čoraz menej populárne a spájame ich skôr s obdobím minulého storočia, tak ich životnosť sa môže pohybovať medzi 5 až 10 rokmi.

Najlepšie matrace 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie matrace 2020 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Máte problémy so spánkom? Pred tým, než vyskúšate rôzne babské recepty, uistite sa, že váš matrac nie je preležaný a že vyhovuje vašej hmotnosti, polohe počas spánku a či sa na ňom cítite dobre. Či už chcete zlepšiť váš spánok alebo ste si kúpili novú posteľ, poradíme vám, ako vybrať matrac a predstavíme tie najlepšie matrace. Najlepšie matrace ... Prečítať článok

Ako viete, že je čas na výmenu matraca?

Ako sme už spomínali, tak životnosť matracov ovplyvňuje množstvo faktorov. Či už je to materiál, kvalita prevedenia, starostlivosť, vaše parametre alebo otáčanie matracov. Aj keď už je matrac „po záruke“ alebo prežil viac rokov, ako je to zvykom u daného typu, tak to neznamená, že ho musíte okamžite vyhodiť. Veľa ľudí to aj tak robí, že spáva na matraci aj desiatky rokov, keďže je kúpa matraca v súčasnosti pomerne vysokou investíciou. Je pár vecí, ktorými vám matrac dáva najavo, že už je načase vymeniť ho a zaobstarať si jeho nového náhradníka.

Čas na výmenu pružinového matraca

1. Známky opotrebenia

Asi najčastejší dôvod kúpy nového matraca sú práve viditeľné známky opotrebenia, ktoré vplývajú na kvalitu vášho spánku. Medzi najčastejšie znaky toho, že si už máte kúpiť nový matrac, patrí prehýbanie, hrudky, nerovnosti, odtlačky tela a previsnutie v strede alebo v rohoch. Samozrejme, nejaký čas sa to dá vydržať, no v tomto prípade vám jednoznačne radíme poobzerať sa po novom matraci.

2. Zvuky matraca

Začal váš matrac vŕzgať alebo pukať? Je čas na kúpu nového. Niektorí to berú ako samozrejmosť, že keď sa prevaľujú, tak začne matrac vŕzgať. Často sa stáva aj to, že pripisujeme tieto zvuky posteli a roštu. Hlavne pružinové matrace vŕzgajú a po rokoch začínajú byť hlučné, pretože sa pružiny postupne uvoľňujú a strácajú tú svoju pružnosť. Ak teda začne vaša posteľ vŕzgať, najprv skontrolujte rám postele, či už je drevený alebo kovový, a potom zvažujte kúpu nového matraca.

3. Stuhnuté svaly a bolesť chrbta

Alebo inak povedané, bolesti hneď po zobudení. Keď už matrac nefunguje tak, ako by mal, nie je dostatočne pohodlný a netvaruje sa tak, ako by mal, tak po zobudení môžete cítiť bolesti chrbta a stuhnuté svaly na krku. Pozorujte aj to, či bolesť svalov počas dňa ustupuje alebo nie. Aj štúdia z roku 2009 potvrdila, že nový, kvalitný matrac zmierňuje bolesti chrbta a zlepšuje spánok. Je teda dôležité, aby váš matrac držal tvar a prispôsoboval sa telu. Okrem matraca  treba zvážiť aj správny výber vankúša, pretože problém môže byť aj v tom.

Bolesť chrbta kvôli zlému matracu

4. Ťažšie zaspávanie

Všeobecne by malo zaspávanie trvať 10 až 20 minút, no je to viac-menej individuálne, takže je ťažké určiť presný čas. Záleží napríklad aj na úrovni vašej únavy alebo čase zaspávania. Ak sa ale celú noc prehadzujete a nedokážete si nájsť tú správnu polohu na spánok, tak môže byť problém práve vo vašom matraci. Predtým než investujete do nového matraca, tak by ste sa mali uistiť, že toto prehadzovanie nie je spôsobené nespavosťou, úzkosťou alebo prehádzaným spánkovým režimom.

5. Zhoršenie alergie alebo astmy

Ak patríte medzi silných alergikov alebo máte astmu, tak môže byť starý matrac pre vás veľkým problémom. Matrace sú miestom, kde sa zhromažďuje prach, roztoče aj alergény víriace vo vzduchu. Všetky tieto veci zhoršujú dýchacie problémy. Pravidelné vysávanie a čistenie matraca, prípadne opratie vonkajšej vrstvy môže pomáhať na zlepšenie vášho zdravotného stavu, no niekedy to nepomôže a je načase vymeniť matrac.

6. Váš matrac má viac ako 10 rokov 

Výskumy ukázali, že priemerný matrac sa "dožíva" približne 10 rokov. Tu sa znovu musíme pozrieť na výrobcu, kvalitu použitých materiálov, či spíte sami, alebo s partnerom. Ak máte vyššiu váhu, tak je veľmi pravdepodobné, že sa vám matrac bude opotrebovávať rýchlejšie, často to býva už aj v pokynoch od výrobcu. Matrace nie sú navrhnuté tak, aby vydržali navždy, aj keď s tým množstvo ľudí počíta.

Matrace – recenzie

Zdá sa vám, že vybrať si správny matrac je tak trochu veda? Ide o pomerne náročný proces predovšetkým vtedy, ak neviete, čo presne hľadáte. Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií obľúbených produktov, ktoré by vám mohli výber uľahčiť.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 18.07.2020

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár