Vykurovacie sálavé panely – výhody, nevýhody, skúsenosti, recenzie

Hoci vykurovanie elektrinou je všeobecne považované za neekonomické, pravdou je, že to platí iba pre niektoré riešenia. My vám v článku povieme o zaujímavom variante v podobe sálavých vykurovacích panelov, ktoré sú oproti konvektorom či teplovzdušným ohrievačom až o 20 % úspornejšie.

Ako vybrať vykurovací sálavý panel

Predstavíme vám jednotlivé druhy, ich výhody i nevýhody a poradíme, na aké miesta sú vhodné.

Najlepšie vykurovacie panely

Názov Hodnotenie Detail
AENO GH2S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Elíz EIH 800 M   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Mill Invisible WiFi 2000 W   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Wonderwall 360   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Klarstein Wonderwall Air Art Smart   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Zohrejte seba, nie vzduch

Sálavé panely (ako už názov vypovedá) využívajú pri svojej prevádzke prenos tepla sálaním. V podstate vyžarujú infračervené vlny, ktoré sú absorbované ľuďmi a predmetmi v okolí, pričom sa menia na teplo.

Ide o podobný princíp, na akom funguje napr. slnečné žiarenie, nemusíte mať teda obavy, že by boli infračervené vlny pre vás škodlivé. Infračervené žiarenie sa navyše používa aj v medicíne, kedy cielene aplikované teplo pomáha utlmiť bolesti pohybového aparátu. Okrem toho sa používa aj na vyhrievanie inkubátorov.

O 20 % lacnejšie vykurovanie

S konvektormi či teplovzdušnými ohrievačmi musíte postupne vyhriať celý objem vzduchu v miestnosti, aby ste dosiahli tepelnú pohodu. Tieto zariadenia nevyužívajú pri prenose tepla sálanie, ale konvekciu, pri ktorej ohriaty vzduch stúpa nahor (je redší) a po ochladení klesá späť k zemi. Vďaka tomu môže rozdiel teplôt medzi podlahou a stropom pri takomto vykurovaní dosiahnuť až 8 °C (ak berieme do úvahy bežnú obytnú miestnosť, vysokú 2,7 m).

Vykurovanie pomocou sálavých panelov je o 20 % lacnejšie ako s konvektorom

S vykurovacími sálavými panelmi pocítite prílev tepla okamžite po ich nahriatí na ich pracovnú teplotu. To môže trvať 0,5 – 10 min., v závislosti od druhu sálavého panela. Rozdiel teplôt medzi stropom a podlahou v bežnej obytnej miestnosti pritom býva cca 2 °C.

Pre dosiahnutie tepelnej pohody by rozdiel teploty medzi vzduchom a pevnými objektmi nemal byť vyšší než 4 °C, pričom súčet týchto teplôt by mal byť cca 38 °C. Keďže sálavé vykurovacie panely ohrievajú aj steny, pre dosiahnutie tepelnej pohody v miestnosti vám postačí zvýšiť teplotu vzduchu na nižšiu hodnotu než pri konvekčnom vykurovaní. Napr. pri teplote stien 14 °C musíte vzduch vykúriť až na 24 °C, no pri teplote stien 18 °C postačí teplota vzduchu 20 °C.

Z týchto odhadov vyplýva, že vykurovanie sálavými panelmi vám dokáže ušetriť až 20 % energie, pretože zníženie teploty v miestnosti o 1 °C znamená úsporu 6 % nákladov na vykurovanie.

Sálavé panely vysúšajú steny omnoho efektívnejšie ako konvekčné vykurovanie, vďaka čomu pomáhajú zabrániť tvorbe plesní. Ohriate steny a predmety následne vyžarujú akumulované teplo do priestoru, čím ďalej zvyšujú teplotu vzduchu a pomáhajú ju rovnomernejšie rozložiť.

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Bezpečnejšie i zdravšie

Vykurovacie sálavé panely pre použitie v domácnostiach obvykle pracujú s veľmi nízkou pracovnou teplotou vyše 100 °C.

Pri náhodnom dotyku sa o ne teda nepopálite tak výrazne, ako o iný ohrievač a nižšie je tiež riziko prípadného požiaru, ktorý by vznikol vznietením okolitých predmetov (záclony, závesy, koberec atď.). Vykurovacie panely sú taktiež bezpečnejšie pre použitie v drevostavbách.

Vykurovacie panely pracujú pracujú s nízkou pracovnou teplotou

Riziko prípadného požiaru je tiež spravidla minimalizované ich pevnou inštaláciou na stenu či na strop, hoci nájdete i mobilné vykurovacie panely. Nevýhodou v tomto smere môže byť vyššia hmotnosť panelu (v závislosti od materiálu), vďaka ktorej musíte na montáž použiť pevné úchyty, rozperky a skrutky.

Podobne, ako iné ohrievače, aj sálavé vykurovacie panely sú vybavené ochranami proti prehriatiu v podobe tepelných poistiek.

Sálavé panely vykurujú absolútne bez hluku. Okrem toho pri svojej prevádzke nevíria a neprepaľujú prach ako teplovzdušné ohrievače, čo určite oceníte, ak máte doma alergika.

Na materiáli záleží

Podľa pracovnej teploty môžeme vykurovacie sálavé panely rozdeliť na:

  • Nízkoteplotný sálavý panel – pracuje s infračerveným žiarením vlnovej dĺžky 7 – 8 µm a nízkou teplotou okolo 100 °C. Tieto panely sa používajú v domácnostiach, buď s montážou na stenu, alebo na strop. Účinné sú však len v miestnostiach s nie príliš vysokými stropmi, pretože ich výkon končí niekde okolo 1 000 W.
  • Vysokoteplotný sálavý panel – pracuje s vlnovou dĺžkou 4 – 5 µm, pričom teplota na jeho povrchu môže dosiahnuť až 380 °C (hrozí nepríjemné popálenie). Z toho dôvodu sa tieto modely používajú najmä ako stropné panely na vykurovanie priemyselných hál, poľnohospodárskych objektov, skladov a podobných priestorov s výškou stropu aspoň 3,5 m. Ich výkon môže dosahovať až niekoľko kW.

Vysokoteplotné stropné vykurovacie panely

Z hľadiska šírenia tepla je dôležitý aj materiál panelu. Najčastejšie sú vyrobené zo skla, ocele či hliníka, pričom niektorí výrobcovia upravujú aj nástrekom ochrannej plastovej vrstvy, čo ešte zvyšuje podiel sálavej zložky na úkor konvekčnej (ktorá ohrieva prevažne vzduch).

Naopak, panely z keramiky, sľudy a mramoru majú veľkú akumulačnú schopnosť, takže teplo vyžarujú aj nejaký čas po vypnutí. Môžete s nimi teda kúriť počas noci, pričom využijete tzv. nočný prúd (lacnejšia tarifa el. energie).

Na stenu, na strop, do pohľadu i do kúpeľne

Vykurovacie sálavé panely sa vyrábajú v mobilných i pevných prevedeniach, s montážou na stenu či na strop. K niektorým pevným ponúkajú výrobcovia aj sady držiakov, prípadne koliesok – môžete ich tak premeniť na mobilné. Napájací kábel mobilného panela však musí byť ukončený koncovkou do 230 V zásuvky, tie na pevnú montáž majú spravidla napájací kábel určený na pevné pripojenie.

Výrobcovia sa zameriavajú aj na estetické hľadisko a ponúkajú rôzne povrchové a farebné úpravy, aby panely pasovali do každého interiéru. Na niektoré panely dokonca umiestňujú veľkoplošnú potlač vo fotografickej kvalite. Tieto panely sú známe aj ako vykurovacie obrazy, nevýhodou je ich vyššia cena.

Niektoré panely môžete umiestniť aj do vlhkých priestorov, akými sú napr. kúpeľňa, šatňa či okolie bazéna. Výrobcovia na tieto účely špecifikujú tzv. stupeň krytia, ktorý sa označuje skratkou IP a dvojciferným číslom. Odolné voči striekajúcej vode sú panely s krytím IP24 a vyšším. Samozrejme, inštalácia panelov do vlhkých priestorov má svoje osobitné pravidlá, takže by ju mal vykonať iba kvalifikovaný elektrikár (pri ich nedodržaní vám hrozí úraz el. prúdom).

Mobilný vykurovací panel

Keďže vykurovacie panely šíria teplo sálaním, nemôžete k nim pri umiestňovaní pristupovať ako ku klasickým radiátorom či konvektorom, ktoré využívajú šírenie tepla konvekciou.

Panely sa prednostne umiestňujú vodorovne pod strop, odkiaľ poskytnú najrovnomernejší prenos tepla. Pri montáži pod strop si dajte pozor na min. odporúčanú výšku stropu a nezabudnite dodržať min. vzdialenosti od okolitých predmetov.

Myslite aj na to, ako budete vykurovaný priestor využívať. Veľmi vysokým ľuďom môže vadiť stropný panel na miestach, kde dlho stoja – napr. pri kuchynskej linke alebo v dielni. V takých miestnostiach radšej zvoľte montáž na stenu.

Vykurovací panel môžete umiestniť aj šikmo a nasmerovať tak teplo na špecifické miesto. Taktiež ho môžete namontovať na stenu, ako bežný radiátor. V tomto prípade sa však zvyšuje podiel tepla, ktoré sa šíri konvekciou a ohrieva vzduch (ako pri radiátoroch).

Pozor si dajte aj na okná, najlepšie je umiestniť panel kolmo k oknu. Pod oknom by bola jeho účinnosť nízka a oproti oknu by sa väčšina infražiarenia vytratila cez okno von bez toho, aby sa zohriali predmety v okolí.

Vďaka nízkemu výkonu sálavých panelov k nim nemusíte vždy priviesť samostatné napájanie. V niektorých prípadoch môžete využiť aj kábel pôvodne určený na napájanie svietidla.

Sálavé panely sa vyznačujú nízkym výkonom

Výkon môžete odhadnúť

Výpočet potrebného vykurovacieho výkonu sálavých panelov je pomerne zložitý a líši sa podľa toho, či chcete panely využívať ako hlavný zdroj tepla, aký je typ obvodového muriva, či je budova zateplená, aký majú miestnosti objem a na čo sa využívajú.

Výkon však môžete odhadnúť pomocou zjednodušených vzorcov (platia pre miestnosti s 2 obvodovými múrmi):

Stará budova cca do r. 1994 (bez izolácie)

potrebný vykurovací výkon: 41 W/m3

rozloha miestnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem miestnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potrebný vykurovací výkon: 43 W/m3 × 55 m3 = 2 365 W

Novší dom cca od r. 1994 (zlá izolácia)

potrebný vykurovací výkon: 33 W/m3

rozloha miestnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem miestnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potrebný vykurovací výkon: 34 W/m3 × 55 m3 = 1 870 W

Nízkoenergetický dom (dobre izolovaný)

potrebný vykurovací výkon: 22 W/m3

rozloha miestnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem miestnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potrebný vykurovací výkon: 24 W/m3 × 55 m3 = 1 320 W

Uvedené hodnoty môžete ďalej skorigovať podľa nasledovnej tabuľky, ktorá udáva potrebný vykurovací výkon podľa objemu miestnosti:

Typ domu (objektu)

Iba vnútorné steny (W/m3)

1 obvodová stena (W/m3)

2 obvodové steny (W/m3)

3 obvodové steny (W/m3)

4 obvodové steny (W/m3)

Pasívny

9

10

10,5

11

11,5

Nízkoenergetický

20

21

22

23

24

Stredne izolovaný

25

26

27

29

30

Zle izolovaný

30

32

33

35

36

Bez izolácie

38

39

41

43

45

Infrapanely pre domáce použitie disponujú výkonom v rozsahu 300 – 1 000 W. Nezabúdajte však, že vykurovacie panely ohrievajú priamo vás, preto vám postačí slabší výkon ako majú napr. el. konvektory.

Z jednoduchých výpočtov uvedených v príkladoch vyplýva, že v niektorých miestnostiach budete musieť použiť viac vykurovacích panelov, aby ste dosiahli žiadanú tepelnú pohodu. Do úvahy berte aj typ miestnosti – najvyššiu teplotu potrebujete v obývačke, detskej izbe či v pracovni, t. j. v miestnostiach, kde sa pohybujete cez deň. V spálni vám postačí menšia teplota a chodby či garáž postačí iba temperovať. Na toaletu vám postačí najmenší 300 W panel.

Vykurovací výkon panelu sa nemusíte báť predimenzovať. Mnohé z nich sa totiž dajú ovládať termostatmi, ktoré budú v miestnosti udržiavať teplotu, akú si nastavíte. Nebudú tak vykurovať neustále, čím znížite spotrebu el. energie.

Vykurovanie sálavým panelom

Sálavý panel alebo iné vykurovanie?

Vykurovacie panely majú v diskusiách prevažne pozitívne recenzie. Ich výhodou je, že nemusia vykúriť vzduch v celej miestnosti ako teplovzdušné ohrievače alebo klasické teplovodné radiátory.

Keďže ohrievajú priamo vás a predmety okolo, nevykurujú miestnosť tak rovnomerne, ako napr. konvektory či podlahové vykurovanie a vyvolávajú špecifický pocit tepla, ktorý však nemusí vyhovovať každému. Najlepšiu službu vám sálavé panely urobia tam, kde vám toto cielené teplo nebude prekážať – napr. nad posteľou v spálni, na toalete či v kúpeľni.

Napriek ich špecifikám má mnoho ľudí so sálavými panelmi veľmi dobré skúsenosti a obľúbili si ich aj ako hlavný zdroj tepla v domoch. Dali im prednosť pred podlahovým vykurovaním, ktoré síce vykuruje rovnomernejšie, no teplo zospodu nepostačuje a nevyhovuje každému.

Pri výbere nezabúdajte, že predsa len ide o vykurovanie el. energiou, ktorá je drahšia než plyn. Na druhej strane, plynový kotol, komín a radiátory či rozvody podlahového vykurovania znamenajú aj vyššiu vstupnú investíciu, ktorá je pri vykurovacích paneloch o stovky eur nižšia.

Hodnotenie článku:
(77.8%)

Pulbikované dňa: 26.10.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

13/02/2024 11:59
štefan

Dobrý deň,
inštaloval som do kazetového stropu 4 nízkoteplotné infrapanely ( 4 x 300W - Ecosun ) a zdá sa mi že to nedokáže zohriať na komfortnú teplotu. Strop je znížený cca na 2,2m. Izba 5x4 m. Uvažujem vymeniť za vysokoteplotne do kazetového stropu - bude to bezpečné ? Ďakujem, Š.

11/12/2023 11:32
Miroslav

inštaloval som si jeden do spálne tesne ku posteli, príjemne to hreje , 1000W ma vyšlo na 100Eur aj s termostatom , takže automatická prevádzka, vykazuje mi to celkovú spotrebu 7,5 kWh za noc spolu s ostatnými spotrebičmi, je to veľa? už sa tu dávno niekto nepýtal.

08/02/2023 12:34
Jozef Tkáč

Chcel by som sa spýtať na vykurovanie el.kotlom alebo konvektormi Adax neo...co by ste odporučili na vykurovanie v panelovom byte...

05/10/2022 06:24
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
áno, infra kúrenie sa dá napojiť na fotovoltaiku, napr. e-shop infra-panely.eu ponúka infračervený vykurovací systém spolu s fotovoltaikou. Odporúčame vám informovať sa u predajcu, od ktorého kúrenie máte.

21/09/2022 17:42
Peter

Dobrý deň zaujímalo by ma ci by sa dalo infra kurenie napojiť aj na fotovoltiku.styri panely,každý po 1000 wat.fotovoltika na streche 4.5kwp

11/08/2022 08:38
Lujza

Dobrý deň, chceli by sme infrapanel na chatu, kde by slúžil na temperovanie počas našej neprítomnosti. Inak tam máme kúrenie riešené kachlami. Išlo by iba o priestor 20m2. Bol by postačujúci panel s výkonom 700W? Viem, že je to málo ale pôvodne sme neplánovali s týmto riešením a máme tam rozvody nachystané iba na 1 panel.
Ďakujem

11/07/2022 16:24
Martin

Dobrý deň. Je infračervený ohrevný panel vhodný aj do malej kúpelne (bežný panelový byt, kúpelna 4m2), prípadne aký typ by bol vhodný. Nachádzal by sa oproti zrkadlu s umývadlom, cca 1,5 metra. Ďakujem za odpoveď. Ináč skvelý článok...

30/05/2022 19:51
Dalibor

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať na vykurovanie autoservisu 130m2 výška stropu 3.85m2 pri montáž viacerých infrapanelov je možné vykúpiť priestor na cca 15°C?

06/02/2022 18:52
Daniela Svocáková

Dobrý deň
Začali sme riešiť alternatívne vykurovanie v našom malom penzióne pod Tatrami. A moja otázka je ako vplýva infra vykurovanie a ľuďmi, ktorí majú kardiostimulátor. Má to vplyv? Máte s tým nejaké skúsenosti? Ďakujem

01/02/2022 14:43
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
áno sálavý panel je postačujú na ohrev v kúpeľni, výkon závisi od zvoleného modelu. Do miestnosti s rozmermi 4 x 4 m a výškou 2,5 m je vhodný panel s výkonom okolo 900 W.

27/01/2022 11:28
Lenka

Chcela by som sa opýtať či postačuje ako jediný zdroj tepla do kúpelne v byte sálavý panel a aký minimálny výkon je potrebný na rozlohu 17 m³

20/12/2021 16:21
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
4 m je dostatočná vzdialenosť, takže by nemalo dochádzať k zohrevaniu televízora.

06/12/2021 15:07
Daniela Mokošová

Chcela by som vedieť, či nevadí zavesiť panel na stenu oproti televízie. Steny sú vzdialené 4 m.
Ďakujem Daniela

25/11/2021 07:24
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
jedným z najpraktickejších riešení je napojenie zimnej záhrady na vykurovací systém domu. Keďže si zimná záhrada vyžaduje iné klimatické podmienky, mal by sa dať jej okruh ovládať samostatne. Ak vám táto možnosť nevyhovuje, môžete si zvoliť inštaláciu vykurovacieho telesa, v zimnej záhrade vás nič neobmedzuje. Vhodnou voľbou sú elektrické radiátory, samozrejme, zvoliť môžete aj infrapanely. Pri každom modeli by mal byť uvedený teplotný rozsah, pri niektorých je uvedený aj účinný rozsah, takže budete vedieť, do akej veľkej miestnosti je vhodný.

24/11/2021 13:30
Andrea

Pekny den,

chcela by som poprosit o radu, cim vykurovat zimnu zahradu. rozmer 6x3m, vyska 2,5m. jedna dlhsia strana susedi s vnutornou presklennou stenou. Konstrukcia su hlinikova konstrukcia a izolacne 2skla. Staci vykurit na teplotu cca 10°C. Lokalita Bratislava, takze ziadne tuhe zimy.
dakujem pekne

06/10/2021 15:01
Leo

Ak nebudú tie panely priamo pri farbách, nemalo by sa im nič stať.

05/10/2021 19:31
David Vicena

Zdravým ja by som chcel vykurovať dielňu 4x5m, keďže tam budem pracovať aj s farbami, tak by ma zaujímalo, či to na ne nebude mať negatívny efekt ?

26/09/2021 09:39
Elena Lichá

Dobry den. Mam zaujem o infra vykurovanie v zahradnom domceku. Prosim o konzultaciu. Ďakujem

16/09/2021 00:02
Andrej Csillag

Ahoj Michal.
Mohol by si mi zavolať ohľadne kurenia? 0915714047
Ďakujem . Andrej

13/01/2021 23:37
Dana

Super! Palec hore. Rozumne vysvetlene.

13/12/2020 20:43
Eduard

Chcem sa spýtať či by sa to dalo využiť pri fotovoltaických paneloch, kde vzniká prebytočná energia, ktorá mne zohrieva vodu v elektrickom bojleri....

01/12/2020 09:58
Jaro

Super článok a veľa užitočných informácií.

27/09/2020 07:57
Jana

Vyborne vysvetlene, umoznuje lahsie rozhodovanie

Pridať komentár