Porovnanie monitorov – zahnutý/zakrivený vs rovný monitor

Zahnuté monitory sú pomerne novou technológiou, ktorá je alternatívou klasických rovných obrazoviek, na ktoré sme boli dlhé roky zvyknutí. Ponúkajú množstvo výhod a možností, ktoré pri rovných monitoroch nenájdete, avšak všetko má svoje pre a proti.

Rovný monitor na prácu v kancelárii

V tomto článku sa preto dozviete, aké sú hlavné rozdiely medzi rovnými a zakrivenými monitormi a v čom má každý typ navrch.

Rovný vs. prehnutý monitor – v čom je rozdiel?

Hlavným rozdielom medzi rovnými a prehnutými monitormi je zjavne ich tvar, ktorý následne odráža rad výhod aj nevýhod. Rovné monitory boli roky štandardom, či už čo sa týka televízorov alebo obrazoviek počítačov. Poskytujú dvojrozmerné zobrazovanie, ktoré je však ploché vzhľadom na to, že svet vnímame v rámci dĺžky, šírky aj hĺbky. Zakrivené monitory sa snažia zážitok pri sledovaní zlepšiť a vytvoriť realistickejší obraz tým, že využívajú aj periférne videnie. Tvar prehnutej obrazovky totiž presnejšie kopíruje naše zorné pole, ktoré je tiež zahnuté.

Rozdiel býva aj v pomere strán. Kým rovné monitory ponúkajú hlavne pomer 16 : 9, pri zahnutých ide o 21 : 9, čo znamená širší záber. Rozdiel v pomere sa odráža aj na rozmeroch monitora. Zakrivené obrazovky bývajú spravidla väčšie a rozhodne zaberajú viac priestoru, čo sa týka hĺbky. Preto treba počítať aj s potrebou väčšieho priestoru pre umiestnenie zakrivenej obrazovky, či už na pracovnom stole alebo na stene.

Najlepšie monitory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie monitory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Testovanie je u nás na dennom poriadku. Zozbierali sme externé výsledky domácich aj zahraničných nestranných testov monitorov, prešli sme stovky diskusií, hodnotení, komentárov a zostavili sme pre vás rebríček toho najlepšieho. V porovnávacej tabuľke nájdete len to najlepšie, čo je momentálne na trhu. Rebríček pravidelne upravujeme a udržiavame ho aktualizovaný. Pripravili sme pre... Prečítať článok

Výhody prehnutých monitorov

Zakrivené monitory postupne získavajú na popularite, aj keď mnohí o nich stále nie sú presvedčení, keďže si nie sú vedomí ich predností. Oproti rovným monitorom však ponúkajú rad výhod.

 • Sú menšou záťažou pre oči – Sledovanie filmu alebo práca pri prehnutej obrazovke predstavuje menšiu záťaž pre oči, keďže lepšie kopíruje periférne videnie. Je teda prirodzenejšie pre naše oči vnímať obraz na prehnutom než na rovnom monitore.
 • Viac vás pohltia do deja – Pri prehnutom monitore budete mať pocit, že vás obraz obklopuje a dej pohlcuje. Ľahšie sa tak stratíte v tom, čo práve robíte, či už ide o sledovanie filmu alebo hranie hry, vďaka čomu budete mať lepší zážitok.
 • Vytvárajú menšie skreslenie – Pri väčších rovných obrazovkách sa stáva, že je obraz rozmazaný a skreslený, pretože je obraz vysielaný v priamej línii. Pri zakrivení monitora sa toto skreslenie minimalizuje, čím získate kvalitnejší obraz.
 • Poskytujú väčšie zorné pole – Keďže svojím zakriveným tvarom lepšie kopírujú naše prirodzené periférne videnie, náš zrak zachytí väčšiu plochu. Prehnutý monitor totiž smeruje svetlo z každého uhla smerom k divákovi bez namáhania zraku, čím sa zvyšuje zorné pole.

Prehnutý monitor v home office

 • Zlepšujú vnímanie hĺbky – Vďaka zakrivenému monitoru sa zlepšuje vnímanie hĺbky, ktorá pri rovných obrazovkách často zaniká. Vzniká tým lepší zážitok pri sledovaní. Niektorí výrobcovia zahnutých monitorov sa dokonca snažia vytvoriť 3D efekt špeciálnymi technológiami.
 • Znižujú odrazy svetla – Rovné televízory poskytujú väčšiu plochu pre odraz svetla, ak preniká z okna alebo sa odráža zo zrkadla. Prehnuté monitory tieto rušivé odlesky minimalizujú, keďže svojím zakrivením poskytujú menej priestoru pre odraz.
 • Ponúkajú viac priestoru na prácu – Niekedy je potrebné pri práci používať aj 2 – 3 monitory, aby ste mali vždy všetko po ruke. Široké zakrivené monitory však vedia poskytnúť omnoho väčší priestor na prácu, vďaka čomu vám možno vystačí aj jeden širší monitor.
 • Pôsobia moderne a esteticky – K výhodám prehnutých monitorov patrí rozhodne aj ich dizajn. Ten upúta pozornosť na prvý pohľad. Televízor alebo PC monitor tak pôsobí zaujímavo, moderne a dynamicky.
 • Poskytujú viac súkromia – Týka sa to hlavne PC monitorov. Ak na prácu používate zahnutý monitor, obraz najlepšie vidí osoba, ktorá je priamo pred ním – z boku nie je ľahké vidieť detaily. Preto môže poskytovať viac súkromia pri práci.

Najlepšie zakrivené monitory

Názov Hodnotenie Detail
Samsung C49RG90   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Samsung C24RG50   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Dell S2721HGF   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
MSI Gaming Optix G24C4   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Výhody rovných monitorov

Zahnuté monitory však nie sú vhodnou voľbou vždy a pre každého. Mnohí stále preferujú rovné televízory a obrazovky, pretože aj tie majú čo ponúknuť.

 • Sú lacnejšie – Jedným z hlavných dôvodov, pre ktorý ľudia zostávajú pri rovných monitoroch, je ich cena. Oproti zakriveným monitorom sú stále omnoho lacnejšie, a tým aj dostupnejšie pre širšie spektrum zákazníkov.
 • Zaberú menej priestoru – Tvar prehnutých monitorov môže byť aj ich nevýhodou. Na pracovnom stole alebo na stene vám zaberú viac priestoru, keďže typicky sa vyrábajú v rozmere 21 : 9 na rozdiel od rovných monitorov s 16 : 9 pomerom, ktorý lepšie sadne aj v menších priestoroch.
 • Sú ľahšie – S väčšími rozmermi zahnutých monitorov súvisí aj ich hmotnosť. Rovné monitory sú teda ľahšie, čo znamená, že sa jednoduchšie prenášajú, premiestňujú a uľahčujú vám tým manipuláciu, napr. pri montáži na stenu.
 • Možno ich sledovať aj z boku – Pri zakrivených monitoroch je dôležité, aby ste sedeli priamo pred obrazovkou, inak nemusíte všetko dobre vidieť. Pri rovných monitoroch máte na výber viacero pozícií, odkiaľ môžete obraz sledovať, a teda sú vhodnejšie na sledovanie pre väčší počet ľudí.
 • Máte si z čoho vyberať – Keďže trh je stále nasýtený skôr rovnými monitormi, máte na výber z väčšieho množstva produktov a značiek. Viete si teda vybrať aj cenovo dostupnejší model alebo model s rôznymi funkciami navyše.
 • Je ľahšie nájsť im miesto – Pri montovaní na stenu alebo výbere miesta pre rovný televízor máte viacero možností. Keďže nemusíte sedieť len rovno pred obrazovkou, je ľahšie nájsť im miesto v obývačke bez obáv, že sa bude nepohodlne sledovať.

Výhody rovných monitorov

Najlepšie rovné monitory

Názov Hodnotenie Detail
Samsung ViewFinity S60A   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Samsung C24RG50   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Asus VA24EHE   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Dell S2721DS   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Často kladené otázky

 • Sú zahnuté monitory lepšie ako rovné? Nedá sa jednoznačne posúdiť, ktorý typ monitora je lepší, pretože to závisí od toho, podľa akých kritérií posudzujete, ale aj od vašich individuálnych preferencií a požiadaviek. Pri hraní hier a sledovaní filmov sa mnohokrát môžu zdať ako lepšia voľba, napr. vďaka lepšej hĺbke a zážitku zo sledovania. Pri práci zase pomáha menšia záťaž pre oči.
 • Poskytuje prehnutý monitor lepšiu farebnosť? Farebnosť a kvalita obrazovky závisí od individuálneho modelu. Avšak je možné, že zobrazenie farieb je na zakrivenom monitore konzistentnejšie, keďže každý pixel smeruje k vám. Na rovnom monitore tak môžu vzdialenejšie pixely pôsobiť tmavšie alebo skreslenejšie.
 • Majú všetky monitory rovnaké zakrivenie? Pri prehnutých monitoroch sa sleduje hodnota zakrivenia R, ktorá ukazuje mieru zakrivenia obrazovky. Ide o hodnoty ako 1000R, 1500R, 1800R alebo aj 4000R. Čím väčšia hodnota, tým je zakrivenie miernejšie. Táto hodnota opisuje priemer kružnice, ktorú monitor opisuje, teda 1800R = 1,8 mm kružnica. Miera zakrivenia závisí od vašich preferencií aj od toho, ako ďaleko od obrazu sedíte. Viac zakrivené monitory sú vhodnejšie na bližšie sedenie pri obrazovke, napr. pri hraní hier.
 • Dajú sa zakrivené televízory namontovať na stenu? Áno, je možné ich nainštalovať na stenu, ale ide o ťažšiu úlohu ako v prípade rovných monitorov. Ťažšie sa s nimi manipuluje, a preto si prichytenie na stenu bude vyžadovať viac trpezlivosti. Navyše vhodné je použiť otočný stojan, vďaka ktorému si budete môcť uhol nastaviť podľa toho, odkiaľ sledujete.
 • Sú prehnuté monitory vhodné na prácu? Tento typ monitorov je ideálny na prácu. Poskytuje väčšiu plochu obrazovky, čím uľahčuje prácu v mnohých ohľadoch. Umožňuje prácu s viacerými oknami naraz alebo poskytuje väčší priestor, napr. na úpravu fotografií, strihanie vidí, na prácu s grafickým alebo web dizajnom a pod.
Hodnotenie článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 10.10.2022

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

03/01/2023 16:16
Erik

Mám MSI Optix G24C4 s uhlopriečkou 24 palcov. Kupoval som ho na základe dobrých recenzií a ceny. Veľkosť stojanu je úsporná a páči sa mi jednoduchosť monitoru aj váha, nie je príliš ťažký. Obraz je pekný, stojan kovový a prehnutie považujem tiež za plus. Škoda, že v balení nebol port kábel. Plusom je 144 hz, jack, dvakrát HDMI… Upozorňujem, že obnovovaciu frekvenciu je nutné nastaviť na PC, nie na monitore, tam to nejde (Windows). Pre nenáročných môže byť.

Pridať komentár