Spôsoby prípravy kávy a čaju vo french press kávovare – vhodná káva, čaj, cena

Ako si pripraviť tú najlepšiu kávu vo French presse? Nie je to žiadna veda. Ak sa však chcete stať skutočným French press majstrom, budete potrebovať vhodnú kávu, kvalitné pomôcky, budete musieť dodržať správny postup a pochopiť niekoľko „vylepšovákov“, ktoré vašu rannú kávu premenia na nadpozemský zážitok.

Ako pripraviť kávu vo french presse?

Všetko potrebné na prípravu tohto lahodného nápoja vo French presse vám prezradíme.

Najlepšie french press kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Lamart LT7048 1 l   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
French Press Bialetti 350 ml   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bialetti French Press panáčik 1 l   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Tescoma TEO 646632.00   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Banquet Wave 600 ml   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Čo je to French press

French press opisuje spôsob prípravy kávy, ale i konkrétnu pomôcku na jej prípravu. Ide o neelektrický kávovar, teda sklenenú alebo kovovú nádobu, ktorej súčasťou je hustý, najčastejšie nerezový filter – sitko a vrchnák. Káva pripravená vo French presse do istej miery pripomína klasického „turka“, neobsahuje však takmer žiadnu usadeninu. Tú totiž sitkom zatlačíte na dno špeciálnej nádoby.

História French press kávovarov siaha viac než 200 rokov dozadu. Ako nám napovedá ich názov, pochádzajú z Francúzska. Prvé nádoby na prípravu kávy, ktoré pripomínali dnešný French press, sa na pultoch francúzskych kaviarní objavili okolo roku 1 800. Prvý oficiálny patent si však na svoje konto pripísal milánsky dizajnér Attilio Caliman až v roku 1929. No a o necelých 30 rokov na to French press opätovne, tentoraz už do konečnej podoby, prerobil Faleiro Bondanimi, ktorý vylepšil najmä jeho sitko.

Príprava French press kávy: ako na to

Príprava French press coffee je veľmi jednoduchá a pomerne rýchla, no i napriek tomu si vyžaduje istý cvik a správny postup, ktorý vyzerá takto:

 • French press musíte vždy predhriať – nalejte doň vriacu vodu a tú po cca 3 minútach vylejte.
 • Teraz môžete do French pressu nasypať kávu – takzvaný francúzsky pomer predstavuje 7 g kávy na 118 ml vody, vy si ho však môžete upraviť podľa seba.
 • Kávu zalejte horúcou vodou a French press zakryte vrchnákom.
 • Asi po 1 min. odkryte vrchnák a kávu premiešajte lyžičkou.
 • French press opäť zakryte a počkajte ďalšie 3 – 4 min.
 • Piest na vrchnáku teraz zatlačte smerom dole a prefiltrovanú kávu nalejte do šálky.

French press kávovar so šálkami na stole

TIP: Vo French presse môžete napeňovať mlieko na latte macchiato alebo cappuccino. Ohrejte ho v mikrovlnke alebo na sporáku a nalejte do French pressu – pozor, nalejte ho iba do výšky cca 3 cm, aby sa vám pri napeňovaní nevylialo. Mlieko na záver napeňte pomocou sitka, a to jeho pohybovaním nahor a nadol.

8 tipov na vylepšenie French press kávy

Ako môžete vidieť, prípravu French press kávy zvládne skutočne každý. Aby však chuťou prekonala tú z profesionálnej kaviarne, mali by ste dodržiavať i ďalšie zásady. Toto je 8 tipov, vďaka ktorým pripravíte tú najlepšiu French press kávu na svete.

 1. Používajte kvalitnú kávu (ako vybrať kávu vhodnú do French pressu si povieme nižšie)
 2. Kávové zrná pomeľte tesne pred prípravou vášho nápoja
 3. Zaobstarajte si kvalitný French press
 4. Používajte kvalitnú vodu s obsahom minerálov – nielen kvalita kávy je rozhodujúca, voda nesmie byť demineralizovaná ani destilovaná
 5. Zamerajte sa na správnu teplotu vody – ideálne rozmedzie je 90,5 až 96 °C (ak nemáte po ruke teplomer, nechajte zovrieť vodu a počkajte 1 až 2 min.)
 6. Dodržiavajte presný čas lúhovania kávy – ideál sú 3 až 4 min., potom ju okamžite prelejte do inej nádoby alebo šálky, vyhnete sa jej prepáleniu
 7. Piest so sitkom stláčajte naozaj p-o-m-a-l-iiiii-č-k-y – pomletá káva takto „neunikne“ po obvode sitka
 8. French press udržiavajte čistý – umyte ho okamžite po príprave kávy a nezabudnite ani na sitko a vrchnák

Najlepšie French press kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie French press kávovary 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Aj vy patríte medzi tých, ktorí preferujú silné typy káv s príznačnou arómou? Ak áno, tak ste už určite zachytili pojem french press. French press je typ kávovaru, ktorý umožňuje veľmi jednoduchým spôsobom pripraviť lahodný životabudič do šálky. Poradíme vám, ako si vybrať french press, ktoré značky sú obľúbené a aká je jeho vhodná údržba. Najlepšie french press kávovary... Prečítať článok

Príprava French press čaju

Áno, French press môžete použiť aj na prípravu sypaného čaju, a to ako čierneho či zeleného, tak i toho bylinkového, bieleho, oolang-u alebo darjeelinig-u. Postup je aj v tomto prípade veľmi jednoduchý.

 • Rovnako ako pri príprave kávy nezabudnite predhriať French press horúcou vodou.
 • Vodu vylejte a do nádoby nasypte príslušné množstvo čaju – na 230 ml vody použite 1 PL sypaného čaju, ak obľubujete silnejší, použite vrchovatú lyžicu.
 • Čaj zalejte vodou s vhodnou teplotou (tú si môžete pozrieť o pár riadkov nižšie).
 • Nechajte ho lúhovať príslušný čas.
 • Stlačte piest a čaj nalejte do kanvice či priamo do šálky.

Príprava čaju vo french presse

TIP: Ak si chcete pripraviť silnejší čaj, môžete použiť jeho väčšie množstvo. Čas lúhovania však nikdy nepredlžujte.

Referenčný čas lúhovania a vhodná teplota vody podľa druhu čaju

 • Biely čaj: 70 – 75 °C/1 – 3 min.
 • Zelený čaj: 80 – 85 °C/2 – 3 min.
 • Čierny čaj: 90 – 96 °C/3 – 5 min.
 • Darjeeling: 85 °C/3 min.
 • Oolong: 85 – 96 °C/3 – 5 min.
 • Bylinkový čaj: 96 °C/5 – 7 min.

TIP: Ak nemáte teplomer, nič hrozné sa nedeje. Minútu potom, ako voda zovrie, má približne 93 °C, po 2 až 3 minútach je to cca 85 °C.

Ako vybrať kávu vhodnú do French pressu

Kvalitná káva je polovicou úspechu. V tomto prípade však neexistuje presné a nemenné pravidlo o tom, aký typ kávy je najlepší. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali použiť stredne až tmavo pražené kávové zrná vysokej kvality, ktoré sú plnšie a menej kyslé. Niekomu však táto chuť nemusí vyhovovať. V takom prípade sa nenechajte obmedzovať a siahnite pokojne po svetlej káve.

TIP: Tmavo pražená káva sa používa na prípravu espresa, takže ak na obale daného produktu uvidíte nápis „espreso“, viete, že ste natrafili na tú správnu.

Druhým a zároveň podstatnejším faktorom je spôsob mletia. Ako sme si povedali vyššie, mali by ste si kúpiť kávu zrnkovú, ktorú pomeliete tesne pred jej prípravou. Do French pressu sa používa káva namletá nahrubo, poprípade stredne hrubo. Zrná spracované na prášok sa v nadmernom množstve dostanú priamo do vášho nápoja, nerezové sitko ich totiž nezachytí. Skutoční fajnšmekri uprednostňujú mletie na ručnom mlynčeku, čo vám i my môžeme len a len odporučiť.

Cena French press

Kvalitný kúsok na domáce použitie kúpite už od 15 eur, pričom priemerná cena French press sa pohybuje v rozmedzí od cca 12 do 25 eur. Rozdiely však nemusia spočívať iba v samotnej kvalite, ale taktiež v prepracovanejšom dizajne či použitých materiáloch. Sklenené modely sú zväčša lacnejšie, tie kovové drahšie.

No a potom tu máme profesionálne French press kávovary, ktoré stoja viac ako 100 eur. Pýtate sa, ako môže pohár s piestom a sitkom stáť také peniaze? Jednoducho. Takéto modely sú totiž vybavené integrovanou váhou, teplomerom, časovačom a displejom. Prípravu rannej šálky kávy však určite zvládnete i bez nich.

Hodnotenie článku:
(79.8%)

Pulbikované dňa: 28.08.2020

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár