Najlepšie French press kávovary 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Aj vy patríte medzi tých, ktorí preferujú silné typy káv s príznačnou arómou? Ak áno, tak ste už určite zachytili pojem french press. French press je typ kávovaru, ktorý umožňuje veľmi jednoduchým spôsobom pripraviť lahodný životabudič do šálky.

French press kávovar

Poradíme vám, ako si vybrať french press, ktoré značky sú obľúbené a aká je jeho vhodná údržba.

Najlepšie french press kávovary

Názov Hodnotenie Detail
Bialetti Preziosa 1 l   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Espro Ultra Light   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Berghoff 800 ml   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tescoma TEO 0,6 l   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
French Press Bialetti 350 ml   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

V skratke o french pressoch

Všetky french press kávovary dostupné na trhu pracujú na rovnakom princípe, takže ak si po rokoch kupujete nový kávovar, tak sa nemusíte báť, že by ste jeho obsluhu nezvládli. Čím sa teda jednotlivé druhy líšia?

Špecifikum nachádzame v dvoch oblastiach – je ním materiálové prevedenie a typ filtrácie. Obidva faktory ovplyvňujú výslednú chuť kávy a taktiež finálnu cenu.

Príprava kávy vo french press kávovare

Čo sledovať pri výbere?

Aj keď french press kávovary fungujú rovnakým spôsobom, tak si nemôžete vybrať hociktorú kanvicu, ktorá vám padne do ruky. Preto si zhrnieme všetky parametre od materiálu cez objem až po značku.

Materiálové prevedenie

Vyššie sme uviedli, že materiál kanvice zohráva kľúčovú rolu pri výbere, takže by ste ho nemali podceniť a dobre zvážiť to, či sa vám oplatí ušetriť niekoľko eur na úkor menej kvalitného materiálu. Ak hovoríme o kvalite, tak lepšie modely sú z antikoru alebo skla. Nerezová oceľ ponúka eleganciu, pevnosť a je vhodná na cesty. Sklo je vhodné pre tých, ktorí chcú proces výroby kávy sledovať na vlastné oči.

Nájdete aj varianty z hliníka, medi alebo plastu, no tieto materiály sú antikoru schopné konkurovať jedine nižšou cenou na úkor trvácnosti, ale aj chuti kávy.

French press kávovar zo skla

Filter

Filter vo french presse slúži na to, aby oddelil namletú kávu od nápoja, takže od neho závisí chuť a jemnosť kávy. Vyberať si môžete z troch typov:

  • Antikorové filtre: Najrozšírenejšou voľbou je opäť antikorová oceľ najmä preto, že dokáže dobre filtrovať a veľmi jednoducho sa udržiava.
  • Mikrofiltre: Dokážu efektívnejšie filtrovať ako antikorové filtre, no vyžadujú si častú výmenu, takže starostlivosť o ne je náročnejšia.
  • Mušelínové filtre: Najmenej rozšírený druh filtrov, používa sa pri výrobe ľadovej kávy.

Veľkosť a objem nádoby

Objem nádoby by mal korešpondovať so spotrebou kávy vo vašej domácnosti. Ak viete, že denne nevypijete viac ako 3 – 4 kávy, tak si vystačíte aj s menším objemom cca 500 – 600 ml. V prípade, že sa káva u vás pije frekventovanejšie, tak existujú modely s objemom až 1 liter.

Počítajte s tým, že kávovary s väčším objemom sa horšie skladujú a nie sú také vhodné na cesty ako menšie varianty. Preto si dobre premyslite, aký objem potrebujete.

Dvojitá stena

Ako by sa už z názvu dalo dedukovať, tak funkcia dvojitej steny zvyšuje pevnosť tela kávovaru, no k tomu zlepšuje aj jeho tepelnú izoláciu. Tým pádom vydrží káva vo vnútri dlhšie teplá – až 4 hodiny.

Sklenený french press kávovar s dvojitou stenou

Ergonómia a rukoväť

V prípade, že french press budete používať na dennej báze, tak je dobré, ak jeho obsluha bude jednoduchá a pohodlne vám sadne do ruky. Práve to má na starosti tvar a veľkosť rukoväte a jeho materiálové prevedenie. Ak je rúčka z rovnakého materiálu ako telo kávovaru, tak musí byť dobre odizolovaná. Pri použití tvrdého plastu si dajte pozor na jeho pevnosť.

Užitočné funkcie na cesty

Jednou z takýchto funkcií je možnosť zastavenia lúhovania. Ak budete s french pressom cestovať a chcete si nápoj udržať v kanvici bez toho, aby sa káva uvoľňovala, tak sa vám to veľmi zíde. Na vylúhovanie kávy stačí len zopár minút.

Cestovatelia tiež ocenia pitie priamo z kávovaru. Tieto modely sú prispôsobené tak, aby boli maximálne praktické, majú špeciálne hrdlo a tvar tela a tým pádom z nich môžete bez problémov piť.

Značky a cena

No a na záver je pri výbere dôležitá aj cena a výrobca. Medzi najznámejšie patrí napríklad Bialetti, Tescoma alebo Banquet. Okrem nich sú to aj Tchibo, Espro, Barista, Cilio alebo Hario. Tu však upozorňujeme, že sa zamerajte hlavne na vlastnosti kávovaru a až potom na značku.

French press káva

Čo sa týka ceny, tak nájdete modely do 20 €. Pochopiteľne, tieto výrobky sú z menej kvalitných materiálov a majú len základné funkcie. Za strednú triedu by sa dali považovať produkty do 50 € s pokročilými funkciami, vhodné aj na cesty. Najlepšie kávovary stoja viac ako 50 € a dbajú nielen na funkčnosť, ale aj štýlový dizajn.

Údržba french press kávovarov

Ak už ste si svoj french press vybrali, tak netreba zabúdať na jeho starostlivosť. Údržba spočíva v podstate len v umývaní nádoby a čistení filtra. Ak je to možné, tak ho treba aj pravidelne meniť. Ak máte umývačku riadu, tak vás poteší, že existujú aj modely kompatibilné s týmto typom umývania.

Keď zanedbáte umývanie nádoby a filtra alebo jeho výmenu, tak môže dôjsť k zavápneniu nádoby, prípadne zhoršeniu chuti kávy.

Zhrnutie

Pri výbere french press kávovarov sú najdôležitejšími faktormi materiál nádoby a prevedenie filtra. Ďalej je nutné vedieť, ako často a koľko kávy pripravujete, aby ste tomu prispôsobili objem a jednoduchosť manipulácie.

V prípade, že si chcete french press brať na cesty, tak hľadajte modely s praktickými funkciami ako je dvojitá stena, pitie z kávovaru alebo zastavenie lúhovania. Ceny vo všeobecnosti nie sú vysoké, takže odporúčame vyberať si výrobky z vyšších cenových kategórií.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zaujal vás french press kávovar? Pred jeho kúpou by ste si mali položiť niektoré praktické otázky. Na tie najčastejšie otázky nájdete odpovede na tomto mieste:

Ako si pripravím kávu vo french presse?

Najprv si treba zomlieť kávu a nasypať ju do predhriatého french pressu. Potom treba do kávovaru pridať vriacu vodu (cca 60 gramov kávy na liter vody) a kávu v sitku zatlačiť do vody. Lúhovať by sa mala 3 až 5 minút. Následne stačí sitko dotlačiť na dno nádoby a kávu servírovať.

Aký je rozdiel medzi french pressom a mokka kávovarom?

Oba typy kávovarov potrebujú na prípravu nápoja čerstvo namletú kávu. K ohrevu vody dochádza priamo v mokka kávovare, pri príprave kávy vo french presse si musíte vodu zohriať samostatne a naliať ju do kanvice.

Treba sa o french press špeciálne starať?

Pri french presse je dôležité pravidelné čistenie nádoby a sitka s filtrom. Dôkladne ich treba umyť po každom uvarení kávy. Občas je vhodné umyť aj celú kanvicu, niektoré sa dajú umývať v umývačke riadu. Z času na čas je taktiež potrebná výmena filtra.

Zoznam článkov

Spôsoby prípravy kávy a čaju vo french press kávovare – vhodná káva, čaj, cena

Spôsoby prípravy kávy a čaju vo french press kávovare – vhodná káva, čaj, cena

Ako si pripraviť tú najlepšiu kávu vo French presse? Nie je to žiadna veda. Ak sa však chcete stať skutočným French press majstrom, budete potrebovať vhodnú kávu, kvalitné pomôcky, budete musieť dodržať správny postup a pochopiť niekoľko „vylepšovákov“, ktoré vašu rannú kávu premenia na... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 15.01.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 21:15
Nika

French press ESPRO Ultra Light je super vecička na výlety, ak máte radi kávu. Nápoj ostane teplý minimálne 4 hodiny, čiže kľudne aj na dlhší výlet sa hodí. Samozrejme, kávičku si môžete robiť rovnako v pohodlí domova. Pitie je bezpečné priamo z french pressu a super je, že je vhodný aj do umývačky riadu.

07/01/2022 18:29
Lenka

Tescoma TEO je kvalitná kanvica, ktorá sa jednoducho používa. Umývanie je nenáročné a v prípade rozbitia je k dispozícii náhradná nádoba. Dizajn je pekný minimalistický a kanvicu je možné rozobrať pre ešte dôkladnejšie umytie. Vadí mi však, že určité množstvo kávového prachu na dne šálky aj tak vždy zostáva.

15/11/2021 18:54
Monča

Dobrý pomer ceny a funkčnosti má Lamart Press. Svoju prácu odvádza dobre, no vadí mi, že plastové viečko je pri zatvorení voľnejšie. Kávu však filtruje dobre a je vhodná aj na prípravu čaju. Čiže využijú ju kávičkári aj milovníci sypaného čaju.

13/11/2021 10:08
Miška

ESPRO Ultra Light je skvelý na výlety, objem 480 ml mi úplne postačuje a nápoj ostáva teplý minimálne 4 hodiny. Páči sa mi bezpečné pitie priamo z fľašky aj možnosť umývania v umývačke. Na negatíva som neprišla, len cena je troška vyššia.

14/07/2021 21:10
Vladka

Kvalitné spracovanie a pekný dizajn má Bialetti French Press, ktorý som kúpila za menej než 20 eur, čo je myslím si, že výhodná cena. French press je funkčný a spĺňa presne to, čo som od neho očakávala, a síce kávu bez zrniečok. Čaj som zatiaľ neskúšala robiť, ale verím, že aj s ním si spotrebič poradí a nebude žiaden problém. Plus dávam za praktickú veľkosť, možnosť zabaliť na výlety, chaty či pracovné cesty. Oceňujem tiež pevnú konštrukciu, kvalitné sklo a to, že výrobok je bez hliníka. Pre mňa je toto najlepší spôsob prípravy kávy a presso je vynikajúce a chutí naozaj ako zo stroja. Káva sa pripravuje krátko a zároveň má plnú chuť kávy. Odporúčam ho, pretože kúpu isto neoľutujete, podobne ako som ju neoľutovala ani ja. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok