Najlepšie uhlové brúsky (125 mm a 230 mm) – Makita, Bosch aj Metabo

Vedeli ste, že uhlová brúska nám svojou existenciou pomáha už 96 rokov? V roku 1922 si dal v Stutgarte svoj vynález patentovať Nemec Herman Schmitt. Ak patríte medzi kutilov, ktorí doma stále niečo majstrujú, vďaka za tento vynález.

Brúska pre domácich majstrov

Tzv. flexa je náradím, ktoré reže, brúsi či píli. Prioritne brúska slúži na brúsenie dreva či kovu za pomoci brúsneho kotúča. Avšak bežne sa ňou režú plechy, kovové profily alebo dokonca dlaždice, tehly či betónové panely.

Obľúbené uhlové brúsky

Názov Hodnotenie Detail
Makita DGA513ZJ   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
datartdatartdatart
Extol IAG 7-115   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Bosch GWS 7-125   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Narex EBU 125-10   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Extol Premium 8892014   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie uhlové brúsky 125 mm

Využitie uhlovej brúsky teda poznáme, no jej výber dokáže spôsobiť zmätok. Desiatky výrobcov a stovky modelov, rôzne parametre, údaje, skratky, funkcie, no jednoducho vyznať sa môže byť problém. Opäť sme sa tomu však pozreli bližšie na zúbok. Vybrali sme tie najlepšie uhlové brúsky dvoch kategórií. Vyberali sme ich na základe hodnotení užívateľov, testov a recenzií. Tu sú najlepšie uhlové brúsky na trhu.

Najlepšie uhlové brúsky 230 mm

Vybrali sme pre vás aj trojicu tých najlepších 230 mm uhlových brúsok. Nechajte sa inšpirovať a vhodný produkt si zakúpte.

Ako vybrať uhlovú brúsku

Uhlová brúska patrí medzi pracovné nástroje univerzálneho charakteru. Ide o elektrické náradie, ktoré po pripojení do elektrickej site reže, brúsi, píli, leští či dokonca ostrí. Vertikálna rotácia osi motora zabezpečuje rotáciu kotúča. Bežne sa pre ne používa názov flexy. Vyberať spomedzi nich si však vyžaduje aspoň základné poznatky. Čo si pri výbere všímať?

Priemer kotúča

Pri používaní uhlovej brúsky je tento parameter veľmi dôležitým. Predovšetkým podľa toho, ako často a na aké účely uhlovú brúsku využívate. Na trhu nájdete zastúpenie predovšetkým brúsok s priemerom kotúča 125 alebo 230 mm.

Uhlové brúsky s priemerom kotúča do 125 mm sú ideálne pre domácich majstrov. Rezanie plechov, brúsenie laku, rezanie menších kovových profilov či obkladov tieto uhlové brúsky pohodlne zvládnu. Takisto sú ľahšie a menšie.

Uhlová brúska

Uhlové brúsky s priemerom kotúča do 230 mm sú už väčšie aj výkonnejšie. Ich hmotnosť je teda väčšia, no to aj možnosti využitia. Rezanie veľkých kovových profilov, brúsenie väčších plôch (ide rýchlejšie), rezanie dlažby, dreva či betónu.

Výkon motora a otáčky motora

Pri menších brúskach s menším priemerom kotúča je výkon motora menší, no pre zmenu pracuje s vyššími otáčkami. Uhlové brúsky s priemerom kotúča 125 mm disponujú výkonom od 600 do 1 000 W a pracujú s otáčkami okolo 10 500 – 11 000 otáčok za minútu.

Naproti tomu uhlové brúsky s priemerom kotúča 230 mm dosahujú výkon okolo 2 000 až 2 500 W pri otáčkach približne 6 000 – 6 500 otáčok za minútu. Skvelé je ak je v oboch prípadoch prítomná regulácia výkonu.

Bezpečnostné prvky

Pri práci s rezným náradím je rozhodne opatrnosť na mieste. Bezpečnostné prvky sú teda vítaným asistentom. Predovšetkým ide o kryty samotných kotúčov pred prípadným roztrieštením.

Uhlová brúska pre kutilov

Ďalším bezpečnostným prvkom sú ergonomické rukoväte, ktoré pomáhajú tlmiť nárazy a vibrácie. No a predovšetkým je tu ochrana proti náhodnému zapnutiu a ochrana pred preťažením či prípadným skratom brúsky.

Hmotnosť uhlovej brúsky

Práca s uhlovou brúskou rozhodne nie je pre „slabochov“. Pri práci je potrebné používať tlakovú silu a dokázať držať aj stabilitu. Hmotnosť brúsky sa líši vzhľadom na výkon, materiál či použité príslušenstvo. Pri menších brúskach sa hmotnosť pohybuje do 2 kg. U výkonnejších brúsok dosahuje hmotnosť hodnotu aj 6 kg.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Hodnotenie článku:
(82.8%)

Pulbikované dňa: 10.10.2018

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár