Najlepší čas na nákup spotrebičov? Black Friday i povianočné akcie

To, že nakupovať v zľavách, je výhodné, vedia všetci. Avšak nie je akcia ako akcia. Rožky s 50 % zľavou váš rozpočet určite neušetria tak ako 50 % zľava na práčku, televízor či umývačku riadu. Áno, nakupovanie spotrebičov je zodpovedná úloha, pretože za ne neutratíte desiatky, ale skôr stovky eur.

Najlepší čas na nákup spotrebičov

Preto sme sa pre vás rozhodli pripraviť návod na to, kedy je najlepší čas na nákup spotrebičov, ako ich nakupovať čo najrozumnejšie a ako nenaletieť na lacné marketingové triky.

Ako nakupovať spotrebiče v akcii

Nerozumiete, čo je to za otázku? Hneď vám všetko vysvetlíme. Spotrebiče nie sú najmenšou investíciou, preto by ste ich ani v akcii nemali nakupovať bezhlavo. Ak sa chcete vyhnúť tomu, že vyhodíte kvantá peňazí za veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, snažte sa pri akciách na spotrebiče držať na uzde. Okrem toho si pred nákupom položte tieto otázky.

1. Čo naozaj potrebujem?

Túto otázku si položte ešte predtým, ako vkročíte do obchodu alebo kliknete na e-shop. Ak si kúpite mikrovlnku v 90 % zľave, pričom nutne potrebujete práčku, v skutočnosti 90 % iba prerobíte.

2. Aké parametre sú pre mňa vyhovujúce?

Pri lákavých zľavách je veľmi jednoduché zabudnúť na to, čo od daného spotrebiča očakávate. Keď viete, že potrebujete chladničku s objemom 200 l, nekupujte 100 l model len preto, lebo je na ňom nálepka „-80 %“! Radšej zainvestujte 50 eur naviac do toho, čo naozaj využijete.

3. Čo oželiem?

Naopak, dajte si v hlave dohromady parametre, ktoré pre vás nie sú až také dôležité. Túžite po sporáku v striebornej farbe, no natrafíte na čierny, ktorý je lacnejší o polovicu. Bolo by nerozumné neušetriť kvôli takejto drobnosti.

Strieborný kombinovaný sporák

4. Aký je môj rozpočet?

Ak vám váš rozpočet dovoľuje za nový kuchynský robot utratiť maximálne 100 eur, no vy nájdete model s pôvodnou cenou 300 eur, ktorý v akcii stojí „iba“ 180 eur, neušetríte! Preto ani pri tej najlákavejšej akcii nezabúdajte na to, čo si môžete dovoliť.

5. Naozaj musím niečo kúpiť?

Ak by sme boli pri akciách schopní triezvo premýšľať, ušetrili by sme omnoho viac, ako keď predajca zverejní leták so 70 % zľavami. Pamätajte, že Black Friday či akákoľvek iná akcia vás nezaväzuje nakupovať! Kupujte iba to, čo potrebujete a vtedy, keď to potrebujete.

Na čo si dávať pozor pri nákupe spotrebičov v akcii

Sľubujeme, že toto sú už naozaj posledné rady o nákupoch v akcii. Hneď po nich sa pustíme do konkrétnych tipov. Už viete, ako nakupovať spotrebiče, aby ste však naozaj ušetrili, musíte vedieť aj o tom, ako nenaletieť na falošné zľavy. Na 100 % vás od toho uchrániť nemôžeme, môžeme vás však aspoň nasmerovať na tú správnu cestu.

1. Nie je zľava ako zľava

Krátka lekcia matematiky. Marienka si kúpila žehličku, ktorá pôvodne stála 30 eur v 50 % akcii. Žofka si kúpila chladničku, ktorá stála 300 eur v 20 % akcii. Ktorá z nich ušetrila viac? Áno, výhodnejšie nakúpila Žofka, i keď v porovnaní s Marienkou dostala o 30 % menšiu zľavu, pretože ušetrila až 60 eur, pričom Marienka ušetrila iba 15 eur. Čo sa vám snažíme povedať? Že percentá nie sú všetko.

2. Fakt, až 90 %?

Problémom mnohých akcií býva to, že k vám predajca nie je úplne úprimný. V ničom vám neklame, len vám nepovie všetko. Či už budete nakupovať počas Black Friday, po Vianociach alebo natrafíte na akúkoľvek inú akciu, nenaleťte ihneď na to, že môžete ušetriť až 80 %. 80 % zľava je určite viac než lákavá, je však potrebné si všimnúť, na čo presne takto veľkú zľavu dostanete.

Často sa totiž stáva, že v ponuke daného predajcu nie sú iba spotrebiče, ako práčky, chladničky a sporáky, ale i rôzne „drobnosti“, ako ručné mixéry či náhradné diely do vysávačov. Na to, aby mohol predajca na leták napísať „- 80 %“, stačí, že takto zásadne zľavní jediný ručný mixér s pôvodnou cenou 15 eur.

Televízory v akcii

3. Naozaj to stálo až toľko?

Nafúknuť pôvodnú cenu o 50 % a potom na daný produkt vyvesiť visačku „-30 %“? Mnohí spotrebitelia veria, že takéto praktiky nevyužíva dnes už snáď nikto. Bohužiaľ, využíva. Preto si vždy overte pôvodnú cenu daného tovaru. Kde tak môžete urobiť? Na internete, u konkurencie, na internetových fórach...

4. Hej! Veď toľko to stálo pred 5 rokmi!

Ponúknuť spotrebiteľovi zľavu z ceny, ktorú by za daný produkt zaplatil pred 5 rokmi, keď bol na trhu úplnou novinkou, no ešte deň pred akciou už dávno nestál 500, ale 200 eur. Toto je ďalšia veľmi prefíkaná a neférová taktika niektorých predajcov. Aj v tomto prípade buďte opatrní a pred vytiahnutím bankomatovej karty trochu pogooglite.

5. A čo konkurencia?

Každý produkt, či už ide o elektroniku alebo papierové obrúsky, sa môže predávať za 2 rôzne ceny, a to tie maloobchodné alebo veľkoobchodné. Je pekné, že v obchode „Hviezdička“ dostanete na „práčku 000“, ktorá stojí 300 eur zľavu 20 %, takže za ňu zaplatíte 240 eur. Tá istá práčka však môže stáť v obchode „Mesiačik“ pôvodne iba 200 eur, takže i bez zľavy za ňu zaplatíte o 100 eur menej. Inak povedané, pôvodné ceny spotrebičov by ste si mali vždy porovnať aj s konkurenciou.

6. Zľavy na posledné kusy!!!

Limitované akcie nikdy nie sú 100 % akcie. Na webe predajcu sa objaví, že zľava platí na posledné kusy. Kým sa dostanete do obchodu alebo naklikáte objednávku do online formulára, tovar bude fuč! Tomuto sa, bohužiaľ, nemáte ako vyhnúť, preto vás iba upozorňujeme na úskalia akcií „na posledné kusy“ či „do vypredania zásob“.

Kedy nakupovať spotrebiče

Zľavy, akcie, výpredaje... narazíte na ne na každom kroku a na prvý pohľad i počas celého roka. V skutočnosti však existuje viacero „dátumov“, kedy je nákup spotrebičov o niečo výhodnejší. Postupne sa pozrieme na všetky dni, dátumy aj obdobia, počas ktorých sa oplatí vyraziť do obchodov alebo navštíviť e-shopy, a uloviť čo najlacnejšie spotrebiče do domácnosti.

1. Black Friday

Black Friday je bez pochyby najväčším nákupným sviatkom na celom svete, pričom je ideálny nielen na nákup drobností, ale i finančne nákladnejších položiek vrátane spotrebičov. Na to, čo presne je Black Friday, ako vznikol a kedy sa uskutoční na Slovensku, si preto posvietime bližšie.

Nakupovanie na Black Friday

Čo a kedy je Black Friday

Black Friday alebo čierny piatok pripadá vždy na piatok po Dni vďakyvzdania. Dátum, kedy sa uskutoční, nie je stanovený presne, každý rok však pripadá na 4. piatok v novembri. Tento rok sa na čierny piatok môžeme tešiť presne 27. novembra. U nás však sa táto tradícia trochu modifikovala, a preto na Black Friday zľavy natrafíte pokojne aj v nasledujúcu sobotu, nedeľu a niekedy i počas celých mesiacov, vrátane tých letných.

Black Friday symbolizuje začiatok predvianočného nakupovania a s ním spojené zľavy. Zaujímavosťou je, že toto pomenovanie mu neoficiálne udelili philadelphskí policajti, taxikári a vodiči autobusov, pretože piatok po Dni vďakyvzdania bol pravidelne sprevádzaný katastrofálnou dopravnú situáciou. Nasledujúcu sobotu nazvali ako Black Sunday.

Black Friday Slovensko 2020 – Čierny piatok 27.11.2020

Black Friday Slovensko 2020 – Čierny piatok 27.11.2020

Aj na ✅ Slovensko sa dostali fenomény ⭐ Black Friday či Cyber Monday. Čo sa ukrýva za týmito lákadlami? Ako môže spotrebiteľ ušetriť nákupom práve v takýto deň? Sú tieto ponuky bez rizík alebo sa aj za nimi skrývajú menšie alebo väčšie pasce šikovných obchodníkov? V článku sa dozviete, na... Prečítať článok

Tipy na výhodné nákupy počas Black Friday 2020 Slovensko

Náš návod na výhodné nákupy je zameraný hlavne na spotrebiče, v nasledujúcich riadkoch sme si pre vás preto pripravili informácie o elektro Black Friday 2020 na Slovensku. Povieme si hlavne o tom, aké veľké zľavy môžete u jednotlivých predajcov očakávať. Pri našom pátraní sme však natrafili aj na mnohé zaujímavé akcie na iný tovar, ako sú spotrebiče, takže vám dáme tipy aj na ne.

Black Friday OKAY

Black Friday v OKAY sa tento rok nesie v duchu jednotnej zľavy na všetky spotrebiče. Už na úvodnej stránke e-shopu na vás z každého rohu vyskočí nápis „59 %“. Predajca však uvádza, že počas čierneho piatka narazíte aj na zľavy až do 81 %. Black Friday v OKAY tento rok nepotrvá jeden piatok ani víkend, ale hneď niekoľko týždňov. Jeho definitívny koniec je naplánovaný na 27. 11. 2020.

V OKAY môžete v zľavách nakúpiť malé spotrebiče, teda vysávače, kuchynské roboty a iné elektro pomôcky, vzduchotechniku, šijacie stroje, kávovary či meteostanice a taktiež veľké spotrebiče, medzi ktoré patria práčky, sušičky, chladničky, mrazničky, sporáky, rúry, mikrovlnky, digestory, či bojlery. Black Friday v OKAY nebude, samozrejme, zameraný iba na domáce spotrebiče, ale taktiež na inú elektroniku (kamery, foťáky, telefóny atď.) a nábytok (postele, kuchynské linky, detské či obývacie izby atď.).

Black Friday Nay

Kedy presne sa bude tento rok konať Black Friday v Nay, zatiaľ nie je známe, preto vám odporúčame priebežne sledovať webové stránky nay.sk. Počas minuloročného čierneho piatka, ktorý sa konal len počas oficiálneho čierneho piatka, ste si však u tohto predajcu mohli nakúpiť spotrebiče za naozaj výhodné ceny. Black Friday prial napríklad kávovarom so zľavami do 60 %, televízorom so zľavami do 66 % či robotickým vysávačom so zľavami do 55 %.

Black Friday Datart

Dátum tohtoročného Black Friday nateraz nezverejnil ani predajca Datart. Na základe toho minuloročného sa však dá predpokladať, že sa uskutoční počas podstatnej časti novembra a tiež v prvých dňoch decembra. Aj v tomto prípade však radšej z času na čas zavítajte na web datart.sk. Zľavy na spotrebiče, ale i iný tovar sa počas minuloročného Black Friday v Datarte vyšplhali až na 80 %.

Čierny piatok Delimano

Ďalším predajcom, u ktorého dostanete veľmi zaujímavé spotrebiče všetkého druhu, je Delimano. Musíme uznať, že tento predajca sa s Black Friday naozaj nepára! Tento rok ste si na Delimano už mohli užiť jeden dlhýýýý čierny piatok, ktorý prebiehal v lete. Zľavy sa pohybovali v rozmedzí od 50 do –70 %. Ako to vyzeralo v praxi? Celkom fajn. Napríklad, fritézu s pôvodnou cenou okolo 180 eur ste si mohli kúpiť za necelých 70 eur a mixér za vyše 150 eur iba za cca 75 eur. Nateraz nevieme, kedy presne sa uskutoční zimný Black Friday na Delimano, a aké vysoké zľavy môžeme očakávať.

Black Friday Mall

Mall začal s Black Friday už v októbri, takže spotrebiče, ale i stovky ďalších produktov si tu môžete so zľavami zakúpiť už teraz. Bohužiaľ, nevieme vám prezradiť, dokedy presne. Black Friday na Mall totiž prebieha tak, že pri návšteve e-shopu môžete vidieť, koľko času ostáva do konca akcie na konkrétny tovar.

Zľavy sú tú síce na prvý pohľad nižšie, v konečnom dôsledku však môžete ušetriť viac ako u predajcov, ktorí propagujú 70, 80 či dokonca 90 % akcie. Tak napríklad, v čase našej návštevy mall.sk sme natrafili na práčku s 30 % zľavou, za ktorú by sme zaplatili menej o 130 eur, práčku s 29 % zľavou na ktorej by sme ušetrili až takmer 200 eur či čističku vzduchu s XXL zľavou 64 % a reálnou úsporou okolo 160 eur.

INFO: Heuréka a Hej zatiaľ o Black Friday mlčia. Na základe minuloročných akcií však môžeme predpokladať, že sa ich dočkáte aj tento rok.

Black Friday Alza

Ani Alza zatiaľ nezverejnila dátumy a výšku akcií počas tohtoročného Black Friday, na webe však zákazníci už teraz nájdu „prísľub“, že Black Friday bude. Koniec-koncov, čierny piatok na Alze je neprehliadnuteľný, keďže zelený mimozemšťan vrieska do megafónu „Black Friday, Black Friday, Black Friday...“ do ošalenia! Akciové nákupy na Alze odporúčame všetkým tým, ktorí chcú využiť Black Friday nielen na nákup spotrebičov, ale i plienok, hračiek, čistiacich prostriedkov či iných drobností.

Black Friday Andreashop

Na Andreashop berú Black Friday zjavne veľmi vážne. Na ich webe sa aktuálne dočítate iba to, že čierny piatok určite bude! Dokonca sa uskutoční presne vtedy, kedy sa má, teda v piatok 27.11. Výška zliav však bude zverejnená až v daný dátum.

2. Cyber Monday zľavy

Cyber Monday zľavy u nás nie sú známe ako tie na Black Friday, čo je však veľká škoda. Cyber Monday sa koná vždy v pondelok po čiernom piatku. Tento rok nám to teda vychádza na 30. 11. 2020. Podstatou tohto nákupného sviatku je výhodný nákup cez internet. Jeho pravidlá znejú jasne: Cyber Monday trvá zásadne iba 24 hodín! Akciový tovar môže byť okrem toho limitovaný počtom kusov. Doslova a do písmena platí, že kto prvý príde, ten prvý berie.

Cyber Monday je zameraný najmä na elektroniku, a teda i spotrebiče. Samozrejme, môžete natrafiť aj na množstvo akciového oblečenia, kozmetiku či spotrebný tovar. Na Slovensku si tento „sviatok“ zvyknú uctievať naši najväčší hráči, teda Mall, Hej a Alza. Vylúčené však nie je, že 30. novembra narazíte aj na ďalšie obchody s výhodnými ponukami. Z tých zahraničných je pre nás Slovákov zaujímavý najmä Amazon.

INFO: Jedným z online obchodov, ktoré „organizuje“ Cyber Monday aj Black Friday, je About You.

Cyber Monday Slovensko 2020 – dátum 30.11.2020 znamená mega výpredaje

Cyber Monday Slovensko 2020 – dátum 30.11.2020 znamená mega výpredaje

Tento deň vznikol ako odozva na  čierny piatok. Black Friday je zameraný viac-menej na priamy nákup v obchodných centrách. Po tom najväčšom nápore a doslova prevalcovaní obchodov zákazníkmi, zistili maloobchodníci jeden zaujímavý jav. V pondelok po najväčšom rozruchu z nakupovania prišla druhá... Prečítať článok

3. Víkendy bez DPH

„Zľava vo výške DPH“, to je slogan, ktorý sprevádza akciové ponuky viacerých predajcov, ktorí počas víkendu ponúkajú tovar v zľave vo výške DPH. Spotrebiče s takouto zľavou môžete počas víkendov nakupovať u predajcov OKAY a Möbelix. Ďalším známym „daniarom“ je poľský predajca nábytku Black Red White, no a v minulosti ste mohli takýto výhodný nákup zrealizovať aj v už dnes na Slovensku nebohom Baumaxe. Kedy presne budete mať takúto možnosť, musíte sledovať priebežne, keďže nejde o žiadny presne stanovený dátum.

Teraz vám prezradíme šokujúcu pravdu. Nákup bez DPH v skutočnosti nie je nákup bez DPH. Pri nákupe spotrebičov a iného tovaru počas „bezDPHčkovských“ víkendov totiž nedostanete zľavu vo výške skutočného DPH, teda 20 %, ale iba vo výške 16,7 %. Kde je háčik? Iba v tom, že ide o DPHčku vypočítanú zo základu dane. V praxi to vyzerá tak, že ak si kúpite spotrebič s pôvodnou cenou 100 eur vrátane DPH, zaplatíte zaň 83 eur a nejaké centy.

4. Povianočné akcie

Povianočné akcie sú priam legendárne. Pýtate sa, či sú aj reálne? Určite áno, pretože, paradoxne, ľudia milujú nakupovať hneď potom, ako si pod stromčekom našli fúru potrebných i nepotrebných predmetov. Povianočné výpredaje sa týkajú spotrebičov, oblečenia, kozmetiky, hračiek, čistiacich prostriedkov aj jedla, jednoducho všetkého, čo nájdete v obchodoch a, samozrejme, aj v e-shopoch. Nepísaným pravidlom je, že sa začínajú už 25. decembra. Koniec sa dá očakávať približne v polovici januára.

Zľavy v obchodoch

Konkrétnu výšku zliav vám prezradiť nevieme, pretože sú veľmi individuálne a rovnako tak nie je možné vymenovať všetky obchody, ktoré sa do povianočného šialenstva zapoja. Po minulé roky však medzi veľmi aktívnych predajcov spotrebičov patrili napríklad Alza.sk a Andreashop.sk.

5. Januárové akcie

Januárové akcie na spotrebiče sa do veľkej miery prelínajú s tými povianočnými. Zväčša sa začínajú až po novom roku a trvajú do konca januára, nie raz však i podstatne dlhšie. Hlavným rozdielom medzi decembrovými a januárovými akciami zvykne byť výška zliav. V januári sa všetci upokoja, do obchodov sa hrnú už o čosi menej, a preto i zľavy zvyknú byť o niečo nižšie.

6. Letné akcie

Leto je často označované aj ako uhorková sezóna a presne vďaka tomu môžete v tomto období roka nakupovať veľmi výhodne. Predajcovia na jednej strane využívajú dovolenky a dni voľna, keď mnohí ľudia trávia čas práve v nákupných centrách, na druhej strane sa snažia zvýšiť záujem o nákupy. Povedzme si úprimne, komu sa chce v horúčavách behať po obchodoch? Letné výpredajové akcie spotrebičov zvyknú byť „mierne“. Zväčša narazíte na zľavy, ktoré nepresahujú 50 %, čo však nie je pravidlom.

INFO: V zahraničí existuje i oficiálny letný ekvivalent k Black Friday, takzvaný Red Friday, ktorý sa koná v strede júla. U nás nie je veľmi rozšírený, nie je však vylúčené, že ho niektorý z predajcov „objaví“.

7. Nové modely!

Tieto akcie na spotrebiče, ale i množstvo ďalších produktov nie sú ohraničené žiadnymi dátumami. Hovoríme, doslova, o momentoch, keď sa na trhu objavia konkrétne nové modely. Napr. ak existuje „Práčka, model 2 000“ a výrobca začne predávať „Práčku, model 2 001“, prichádza vaša šanca. Je logické, že staré modely musia uvoľniť miesto tým novým, avšak pozor, iba na istý čas. Po chvíľke totiž klesne záujem o super nový model a ten starší bude opäť stáť skoro toľko, čo predtým.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 08.11.2020

Autor
Viktória Hartmannová

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život uprostred lesa. O všetkom, čo sa dozviem, naučím a čo zistím sa s vami prostredníctvom mojich textov rada podelím.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár