Ako depilovať bez bolesti? Strojčekom, voskom, IPL epilátorom?

Chceli by ste sa zbaviť ochlpenia na dlhšie časové obdobie? Okrem holenia máte viacero možností v podobe epilácie či depilácie.

Možnosti depilácie

Vysvetlíme vám rozdiel medzi týmito dvoma metódami a objasníme jednotlivé možnosti epilácie, vďaka ktorým odstraňovanie chĺpkov z rôznych častí vášho tela nebude každodennou záležitosťou.

Najlepšie epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Braun Silk épil   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Panasonic ES-EL 3 A N50   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Philips Satinelle Advanced   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Panasonic ES-EL8A   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Rowenta Soft Sensation   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie IPL epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Philips Lumea Prestige   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Braun Silk-Expert Pro 5   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Philips Lumea Advanced   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philips SC1994/00 IPL   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Braun Silk-expert PL3111   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Epilovať, či depilovať?

Depilácia je proces, pri ktorom chĺpky odstránite iba z povrchu pokožky, ich korienky teda ostanú na svojich miestach. To je aj dôvod, prečo chĺpky po depilácii rýchlejšie dorastú, na druhej strane, táto metóda je menej bolestivá, než epilácia.

Epilácia odstráni z pokožky chĺpky aj s korienkami, tá vám teda vydrží hladká aj 6 týždňov. Ďalšou výhodou je, že na trhu existuje viacero metód a druhov epilačných strojčekov, ktoré sú určené pre rôzne časti tela.

Depilácia nie je vhodná pre každého

Nevýhodou je, že tento proces môže byť mierne bolestivý a dráždivejší pre pokožku, nehodí sa preto pre ľudí s veľmi citlivou pokožkou. Taktiež musíte pri kúpe strojčeka na epiláciu počítať s vyššou investíciou.

Lacná, no účinná klasika

Srdcom klasických epilačných strojčekov je rotujúci kotúč s pinzetami, ktoré vytrhávajú chĺpky z pokožky vrátane korienkov. Epilácia s ním nie je najpríjemnejšia a môže byť mierne bolestivá, niektoré strojčeky sú však vybavené funkciami pre zmiernenie bolesti. 

Účinnosť epilácie závisí od počtu pinziet na rotačnom kotúči – čím ich je viac, tým je epilácia rýchlejšia, no aj viac bolestivá. Ak s ňou nemáte skúsenosti, vyberte si radšej epilátor s nižším počtom pinziet. Dobrý epilátor by tiež mal mať možnosť voľby rýchlosti epilácie. Opäť tu platí, že rýchla epilácia môže byť viac bolestivá.

Klasické epilátory môžu byť vybavené nadstavcami na rôzne časti tela, masážnym nadstavcom, nadstavcom na zastrihávanie či na citlivé oblasti a pod.

Tvárový epilátor, epilátor na tvár

Špeciálnou verziou sú tzv. epilátory na tvár, ktoré sú určené práve na šetrné odstraňovanie malých chĺpkov, napr. v oblasti obočia, hornej pery, brady, krku či čela.

Medzi ich výbavu patria aj špeciálne kefky na hĺbkové čistenie pleti či odstraňovanie mejkapu, nadstavce na peeling, ktoré vám pomôžu odstrániť suchú pokožku či hubkový aplikátor na nanášanie pleťového krému alebo iných prípravkov pre starostlivosť o pokožku tváre. 

Bezbolestná epilácia s IPL technológiou

Revolúciu v epilácii priniesli tzv. IPL epilátory. IPL je skratka pre anglický pojem Intensed Pulse Light (intenzívne pulzné svetlo). Tieto epilátory využívajú na odstránenie chĺpkov záblesky spektra svetla so špecifickými vlnovými dĺžkami, ktoré narušia štruktúru chĺpkov. Tie postupne odpadnú, pričom z korienka znova vyrastú až po určitej dobe. Výsledok tohto postupu sa síce prejaví o 1 – 2 týždne po prvom použití, je ale dlhotrvajúci a hladkú pokožku vám môže zabezpečiť až na 6 mesiacov.

Najväčšou výhodou tejto metódy je, že oproti klasickým strojčekom, vytrhávajúcim chĺpky aj s korienkami, je epilácia IPL strojčekom bezbolestná. Chĺpky po takomto ošetrení postupne strácajú pevnosť a prestávajú rásť, takže ochlpenie po ošetrení IPL metódou postupne redne.

IPL epilátory majú spravidla nastaviteľnú intenzitu svetla – tú musíte zvoliť podľa citlivosti vašej pokožky. Niektoré modely dokážu typ pokožky rozpoznať a nastaviť intenzitu automaticky.

Epilácia podpazušia, IPL epilátor

Ak si budete vyberať IPL epilátor, myslite na to, že tieto strojčeky majú obmedzenú životnosť vyjadrenú počtom zábleskov. Obvykle sa toto číslo pohybuje okolo 50 000 – 400 000. Pri priemernom ošetrení budete potrebovať 300 – 500 zábleskov, keďže je však účinok dlhotrvajúci, za 3 roky využijete cca 6 000 zábleskov. Po prepočítaní zistíte, že ide o zhruba desatinu životnosti zariadenia.

Nevýhodou IPL epilátorov oproti klasickým je však vyššia cena – za najlacnejšie z nich dáte aspoň 100 eur, pokým klasický epilátor zoženiete už za 20 eur.

S voskom epilujete kdekoľvek

Poslednou možnosťou epilácie je klasický vosk, resp. voskové pásiky. Ide o jeden z bolestivejších postupov, ktorý vytrháva chĺpky aj korienkami a pomerne dosť dráždi pokožku. Ak máte problém s jej podráždením, vyberte si radšej špeciálny prípravok určený na citlivú pokožku.

Na trhu sú dostupné rôzne voskové pásiky, niektoré sú širšie a určené napr. na nohy, iné užšie, určené pre použitie v oblasti tváre či iných partií. Epilácia voskom je teda vhodná na nohy, tvár, podpazušie či triesla, túto metódu by ste nemali používať na intímne partie.

Epilácia voskom

Klasické aj IPL epilátory síce zoženiete aj vo verzii napájanej batériami, výhodou voskov však je, že napájanie nepotrebujú vôbec, preto ich môžete využiť takmer kdekoľvek. Sú vhodné aj na cesty, keďže v batožine vám zaberú zanedbateľné minimum priestoru

Mnohí výrobcovia epilačných prípravkov deklarujú, že pásiky zachytia aj 1 mm dlhé chĺpky, najväčšiu účinnosť však dosiahnete pri dĺžke chĺpkov aspoň 5 mm. Väčšinu pásikov môžete využiť opakovane, pretože sú nasiaknuté veľkým množstvo vosku.

Často kladené otázky o epilácii

  • Bude ma epilácia bolieť?

Závisí to od použitej metódy. Najbolestivejšia je epilácia voskom, klasické epilátory sú vybavené špeciálnymi funkciami na zmiernenie bolesti. Ak s epiláciou začínate, zvoľte si radšej strojček s menším počtom pinziet či pomalšou rýchlosťou, prípadne IPL epilátor, ktorého použitie je pri správnom nastavení bezbolestné. Bolesť môžete utlmiť umytím pokožky v teplej vode pred samotnou epiláciou, v tom prípade sa roztiahnu póry a chĺpky nebudú klásť taký veľký odpor.

  • Je epilácia bezpečná pre zdravie?

Klasické epilátory sú konštruované tak, aby vám pri ich použití nehrozilo porezanie. Väčšina epilátorov od osvedčených výrobcov elektroniky je vyvíjaná a testovaná v spolupráci s dermatológmi, čo zaručuje, že ich použitie bude pre vašu pokožku absolútne bez rizika.

  • Nenarastie mi po epilácii ešte viac chĺpkov?

Hoci je toto tvrdenie všeobecne zaužívané, lekárske štúdie dokázali, že po epilácii sa množstvo chĺpkov znižuje, nie zvyšuje. 

  • Vyžaduje pokožka po epilácii špeciálnu starostlivosť?

Pokožka po každej epilácii (bez ohľadu na použitú metódu) je podráždená a začervenaná. Ak ste epilovali voskom, umyte ju vlažnou vodou, prípadne aj mydlom, aby ste odstránili zvyšky vosku. Na jej upokojenie využite hydratačné krémy, oleje či iné prípravky na regeneráciu pokožky. Nedráždite pokožku zbytočne tesným oblečením (úzke nohavice či pančuchy), v ideálnom prípade by mala byť po epilácii po určitý čas obnažená.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 27.09.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Komentáre

04/10/2019 15:13
deana

Vosk som skúšala asi raz a nikdy viac. Bolí to podľa mňa viac ako odstraňovanie chĺpkov pomocou epilátora.

Pridať komentár